USD33,08
EURO36,02
JPY0,217600
RUB0,388200
GBP42,74
EURO/USD1,09
BIST10.923,15
GR. ALTIN2.514,27
BTC64.248,79

En İyi Bilim Kurgu Film Listesi 

bilim-kurgu-film-2
Bilim kurgu film
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim kurgu film dış uzay, geleceğin dünyası, robotlar, zamanda yolculuk gibi keşiflerin insanlarda yarattığı duyguyu ve hisleri yeni fikirler eşliğinde sunan muhteşemliktir. İşte birbirinden farklı konularda efsane bilim kurgu filmleri…

Bilim Kurgu Film / En İyi Bilim Kurgu Filmleri 

bilim-kurgu-film-2
Bilim kurgu film

Geleceğin farklı dünyasını gözler önüne seren bilim kurgu filmleri, değişik konularıyla ve yetenekli oyuncuları ile izleyicileri ekranlara kitlemeyi başarmaktadır. Yaratıcı ve hayal dünyası geniş kişilere öneri bilim kurgu filmleri şunlardır;

1 – Bilim Kurgu Film: Avatar Su Yolu (2022)

Aksiyon, fantastik bilim kurgu filmleri içinde yer alan bu filmde, ilk serisinden 10 yıl sonra Jake Sully ve ailesi, Pandora gezegeninde birlikte yaşarlar. Yarım kalan tehdit işini bitirmek amacıyla geri geldiğinde ise Jake, Mavi ve Neytiri ordusu ile birlikte gezegenleri için savaşacaktır. Ayrıca filme ait detaylar şöyledir;

2 – Her Şey Her Yerde – Aynı Anda (2022)

Vergilerini bir türlü bitiremeyen ve bitkin haldeki göçmen Çinli kadının dünyayı kurtarması şeklinde ilerler. Bunu da ancak diğer evreni keşfederek yapacaktır. Film 2022 ABD yapımıdır. Ayrıca aksiyon, fantastik bilim kurgu filmleri içinde yer alır. Diğer yandan yönetmenliğini Dan Kwan’ın yaptığı filmin oyuncuları; 

 • Michelle Yeoh
 • Stephanie Hsu
 • Ke Huy Quan 
 • James Hong 
 • Jamie Lee Curtis’tir.

3 – Bilim Kurgu Film: Spiderhead (2022 – ABD) 

Yakın geleceği konu alan aksiyon, bilim kurgu filmleri içindedir. Hüküm giymiş suçlular cezalarının kısalması için denek olarak kullanılmaktadır. Deney için teste girmeyi kabul eden iki suçludan duyguları değiştiren ilaç almaları istenir. Ancak bu ilaç onları geçmiş ile boğuşturur ve aynı zamanda ilacın çeşitli yan etkileri olur. Deneyin yönetimini ise bir bilim adamının elindedir. 

4 – Dual (2022 – ABD – Kanada)

Ölümcül hastalıktan şikayetçi olan bir genç kadın, ailesinin ölümünün ardından acısını hafifletmek için kendini klonlamaya karar verir. Ancak kadın şaşırtıcı şekilde iyileşir. Dolayısıyla bu işi sonlandırmak istese de kolay olmayacaktır. Bilim kurgu, dram, komedi türündeki filmin yönetmenliğini Riley Stears yapmaktadır. Ayrıca oyuncuları;

 • Aaron Paul
 • Karen Gillan 
 • Beulah Koale
 • Martha Kelly
 • Katarina Havukainen’dir. 

5 – Brian And Charles (2022 İngiltere)

Zorlayıcı bir kışın arkasından Brian çok ağır bir depresyona girer. Kimse olmadan tamamıyla izole bir yaşam sürdüren bu kişi melankolik halin verdiği durumla robot inşaa eder. Türü dram ve komedi olan bu bilim kurgunun yönetmenliğini Jim Arcier yapmaktadır. Diğer yandan oyuncuları şunlardır; 

 • David Early
 • Jamie Michie
 • LoL Brealey
 • Lowri İzzard
 • Lynn Hunter

6 – Crimes Of The Future (2022 ABD – Fransa – İngiltere)

Ünlü performans sanatçısı olan Saul, ortağı ile birlikte organlarının metaformozunu halka açık şekilde sergiler. Daha sonra Ulusal Organ Kayıtları içinde araştırmacı Timlin görevi ise Sual‘un korkunç şöhretini insan evrimi için kullanmaktır. Korku ve dram türündeki bu filmin yönetmenliğini David Cronenberg yapmıştır. Ayrıca Kristen Stewart, Viggo Mortensen, Dön Mickeller gibi oyuncular yer almaktadır.

7 – After Yang (2022 – ABD)

Jake genç kızının arkadaşı yapay zeka Yang’ın sorunu olduğunda onu tamir etmek için yollar arar. Diğer yandan bu süreç içinde karısı ve kızının olmadığı bir mesafede bağlantı kurmaya çalışır. Film dram türündedir. Ayrıca filmin yönetmenliğini Kogonada yapmıştır. Colin Farrel, Justin Min, Males Emma gibi kişiler filmin oyuncularıdır.

8 – The Adam Project (2022 – ABD)

Bilim kurgu Netflix yapımı filmde zamana karşı yolculuk yapan bir pilot vardır. Bu kişi geleceğini kurtarır iken geçmişiyle de hesaplaşmak adına babası ile ve genç halinde bir araya gelir. Ayrıca film özellikleri şöyledir; 

 • Macera, fantastik bilim kurgu filmleri kategorisinde yer alır. 
 • Shawn Levy yönetmenliğini yapmıştır. 
 • Oyuncular; Ryan Reynolds, Zoe Saldana, Catherine Keener ve Jannefer Carner’dir. 

9 – Vesper (2022 – Belçika – Fransa – Litvanya)

Dünyanın ekosistemi çöktükten sonra çürüyen kalıntılar ile beslenmeye çalışan 13 yaşındaki Vasper ve hasta babasını konu almaktadır. Türü, aksiyon, fantastik bilim kurgu filmleri izle için ideal seçeneklerden biridir. Ayrıca yönetmenliğini Bruno Damper yapmaktadır. Oyuncuları ise Eddie Marsan, Raffiella Chapman, Richard Brake’dir.

10 – Bilim Kurgu Film: Big Bug 

https://youtu.be/iiXKwrhpJ3g?si=jhduPjbq93O5z1ht

2045 yılını konu alan filmde robotlar isyan etmiştir. Alice ise robotları koruma amacıyla evin kapılarını kilitler. Bu yönde akışı olan filmin türü komedidir. Ayrıca yönetmenliğini Jean Pierre yapmıştır. Elsa, Alban Lenoir, Manu Payet gibi oyuncular yer almaktadır. 

11 – Galaxy Quest (1999 ABD)

Televizyonda ünlü bilim kurgu programı kadrosunda yer alan 3 kişiden yaratık ırkı yardım ister. Onlardan istedikleri şey programdaki gibi davranmalarıdır. Kadro çaresiz şekilde bu yardım çağrısını kabul eder ve olaylar bu şekilde gelişir. Türü fantastik bilim kurgu kategorisindedir. Diğer yandan Dean Parisot yönetmeliğinde ve Alan Rickman, Tim Alan oyuncuları eşliğinde ilerler. 

12 – Ex Machina (2014 – İngiltere – ABD)

Calep dünyaca ünlü internet şirketlerinden birinde çalışmaktadır. Sonra günün birinde şirket içindeki yarışmayı kazanır. Ödül ise herkesten uzak yaşayan CEO olan Natha yanında bir hafta kalmaktır. Ancak bilmediği bir şey vardır ki bu misafirlik sırasında yapay zeka robotu Ava ile ilişki kurma deneyine katılmasıdır. 

13 – Bilim Kurgu Film: İnception (2010) 

Gişe rekorları kırması ile yüksek puanlı bilim kurgu filmleri içinde yer alır. Filmin konusu uyuyan hedeflerin zihninden kurumsal olarak bilgi çalmaktır. Bunun başaran Cobb’un en büyük sorunu, rahmetli karısını gördüğü rüyalardır. Tom Hardy, Elliot Page, Michael Cain gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ile macera fantastik bilim kurgu filmlerinden biridir. 

14 – Terminatör 2: Kıyamet Günü(1991 ABD)

1997 yılında yaşanan olayın üstünden yıllar geçmiş ve 2029 yılı gelmiştir. Onu bu yılda yok edemeyen makineler John’u 10 yaşında olduğu haliyle yok etmeye çalışırlar. John da o makinenin üst modelini geçmişe gönderir. Dolayısıyla iki yokedici makinenin karşılaşmasını konu almıştır. 

15 – Bilim Kurgu Film: Sil Baştan (2004 ABD)

Joel Barish sevgilisi Clementin ile yaşadıkları ilişkinin izlerini kafasından silmeye çalışır. Ancak John bunu öğrenince aynı şeyi kendi üstünde yapmaya çalışır. Ancak işlem esnasında Joel pişman olur ve olaylar bu yönde gelişir. 

16 – E.T The Extra (1982)

Bekar annesi, kardeşleriyle birlikte yaşayan Henry Thomas’ın canlandırdığı Elliott karakteri E.T. adındaki bir yaratıkla tanışır. Dünyada mahsur kalan yaratığın iletişim aşamasında Elliot ile olan dostluğunu konu almıştır. Ayrıca uzay bilim kurgu filmleri içinde yer alır. Ayrıca filmin kadrosu genç oyunculardan oluşmaktadır.

17 – Maymunlar Cehennemi (1968)

George Taylor 1972 hippilerinden uzaklaşmak için uzaya gider ve orada kendini 40. yüzyıl maymunları arasında bulur. Orijinal film serisinin en gösterişli filmidir. Dolayısıyla her şeyin başladığı noktayı da temsil etmesiyle dikkat çekicidir. 

18 – Bilim Kurgu Film: The Matrix (1999)

Serinin ilk filmidir. Keanu Reeves başrolünde olduğu bu hikaye, felsefik düşünceler ve dövüş sahneleri ile izleyenleri ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Ortalama aksiyon filmlerinden biridir. Oldukça zeki ve düşünmeye zorlayan sahneleri vardır. 

19 – G.O.R.A (2004 Türkiye)

Anadolu’da tüccarlık yapan Arif’i uzaylılar kaçırır. Ancak Arif uzaydan kaçmak için uzaylı komutan Logar’a karşı orada tanıştığı arkadaşları ile mücadele verir. Bilim kurgu Türk filmleri içinde yer alan bu senaryo, gişe rekoru kırmayı başarmıştır. Cem Yılmaz senaristliğinde ve  Ozan Güven, Şafak Sezer gibi usta oyuncular eşliğinde çekilmiştir.

20 – İron Man 3 (2013 ABD)

Tony Stark New York olaylarından sonra psikolojik olarak sorunlar yaşar. Bu zorlu süreçte Mandarin adlı terörist hayatına darbe vuracaktır. Böylelikle kendine gelmesi bakımından zekasını ve cesaretini kullanmayı öğrenecektir. Ayrıca bu sefer Stark’ın içgüdülerine de ihtiyacı olacaktır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Bilim kurgu daha çok yaratıcılık, aksiyon, macera sevenlerin izleyeceği türden filmleri konu alır. Ayrıca bu film türüne ait merak ettiğiniz sorulara göz atabilirsiniz.

1 – Bilim Kurgu Filmlerinde Neler Olur?

Bilim kurgu filmleri uzay mekikleri, yabancı gezegenler, zaman yolculuğu, robotlar, dünya dışı formlar eşliğinde spekülatif bilime dayalı tasvir kullanan film senaryolarıdır. 

2 – İlk Bilim Kurgu Filmi Nedir?

“Aya Seyahat” adlı film Melies’in çektiği ve yüzlerce fantezi filmi içinde en akılda kalandır. Aynı zamanda film yenilikçi animasyon ile özel efekt kullanan ilk sinema ve film tarihinin bilim kurgu filmidir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En İyi Bilim Kurgu Film Listesi 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!