USD32,22
EURO34,83
JPY0,205500
RUB0,351800
GBP40,94
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.412,97
BTC67.756,09

Proxy Server (Vekil Sunucu) Nedir?

proxy-server
proxy-server
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siber güvenliğe aşina iseniz, muhtemelen proxy server (vekil sunucu) hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Ama tam olarak nedir ve neden kullanılıyor?

Vekil sunucu, web trafiğini düzene sokmak ve hassas verileri korumak için her yerde kullanılır. Aşağıda; vekil sunucularının nasıl çalıştığını, farklı proxy server türlerini, vekil sunucu ile VPN arasındaki farkı ve daha fazlasını keşfedeceğiz.

Proxy Server Nasıl Çalışır?

İlk olarak, internetteki her bilgisayarın benzersiz bir IP adresine ihtiyacı olduğunu unutmayın. IP adresiniz, web sunucularının talep ettiğiniz verileri nereye göndereceklerini bilmesini sağlar.

Gerçek adresiniz gibi, IP adresiniz de dünyanın neresinde olduğunuz hakkında bilgi verebilir. Akış hizmetleri, belirli içeriği ne zaman sınırlayacağını veya engelleyeceğini bu şekilde bilir.

Kendi IP adresine sahip bir proxy server kullandığınızda, tüm web trafiğiniz bunun üzerinden yönlendirilir. Vekil sunucu daha sonra bilgisayarınıza veya sunucunuza atanan IP adresini kullanarak diğer web sunucularıyla iletişim kurar (aşağıda belirtilen önemli bir istisna dışında).

Kuruluma bağlı olarak bu tek proxy server IP adresi, öncelikle sizin ve ağınızın internete erişmesi için ortak bir “çıkış noktası” veya ağınızın dışındaki kişilerin birden çok dahili sunucuya erişmesi için ortak bir “giriş noktası” olarak kullanılabilir.

İleri Vekil Sunucu Nedir?

İleri vekil sunucuları, bir kişinin veya bir grup insanın harici web sunucularıyla nasıl iletişim kurduğunu ve bunlara nasıl eriştiğini yönetmek için kullanılır.

Şirket web sitesi filtreleri, eylem halindeki ileri proxy server için harika bir örnektir. Şirket BT yöneticileri, her çalışanın bilgisayarını izlemek ve düzenlemek yerine, ağdaki bilgisayarlar ile harici web sunucuları arasındaki trafiği yönetmek için kurulabilir.

Şirketinizin ağından engellenen bir siteye erişmeye çalıştığınızda, bilgisayarınızdan gelen web sayfası isteğinin öncelikle ileri vekil sunucundan geçmesi gerekir. Sunucu, web sayfası isteğini harici web sunucularına gönderilmeden önce algılar.

İsteği tamamlamak yerine şirketinizin ileri vekil sunucusu, istenen sayfaya erişim izninizin olmadığını açıklayan bir mesaj gönderecektir.

Vekil sunucularını, bir kişinin veya küçük bir grubun (şirketiniz veya aileniz gibi) daha büyük bir grupla (internet) nasıl etkileşime girdiğini yönetmek için kullanılan bir araç olarak düşünün.

İleri Proxy Server Türleri

Artık ileri vekil sunucularının ne için kullanıldığını anladığınıza göre, en yaygın olanlardan bazılarına göz atalım.

Şeffaf (Transparent) Proxy

Bu, en basit proxy server türüdür. Bir şeffaf proxy aracılığıyla bir istek gönderdiğinizde, sunucu doğrudan istekte bulunuyormuşsunuz gibi bilgilerinizi iletir. Başka bir deyişle, şeffaf vekil sunucu hiçbir bilginizi değiştirmez ve gizlilik sunmaz.

Peki neden kullanılıyor? Şirketler, okullar ve kütüphaneler, ağlarına gelen ve ağlarından giden web trafiğini izlemek ve içerik filtreleri uygulamak için bunları kullanır. Ayrıca performansı artırmaya yardımcı olmak için kötü amaçlı kodları engelleyebilir ve içeriği önbelleğe almayı durdurabilirler.

Anonim Proxy

Anonim proxy, IP adresinizi veya kişisel verilerinizi iletmez. Bunun yerine anonim proxy server, kendisini proxy olarak tanımlarken web istekleri için kendi IP adresini kullanır. Bu sunucular, hedeflenmiş reklamlardan ve genel web takibinden kaçınmak isteyen kişiler için idealdir.

Yüksek Anonim Proxy

Yüksek anonimliğe sahip vekil sunucuları, kişisel verilerinizi paylaşmadıkları veya kendilerini proxy olarak tanımlamadıkları için en özel olanlardır. Birçoğu, her yeni istekte IP adreslerini düzenli olarak değiştirebilir, bu da web sitelerinin tek bir istemciden gelen etkinlikleri izlemesini zorlaştırır.

Ters Proxy Server Nedir?

Ters proxy server, internet ağınızdaki kişilerin sunuculara nasıl eriştiğini yönetmek için kullanılır. Şirketler, web sitesi trafiğini yönetmek için her zaman ters vekil sunucu kullanır ve şirket web sitesi verileri, büyük hacimli trafiği barındırmak için birden fazla sunucuda barındırılabilir.

Ters proxy server, hiçbir web sitesi sunucusunun isteklerle aşırı yüklenmemesini sağlamak için bir trafik polisi görevi görür. Ayrıca, kişilerin şirket sunucularıyla doğrudan iletişim kurmasını engelleyen bir güvenlik arabelleği görevi görür.

Ters vekil sunucularını, büyük bir grubun (internet) daha küçük bir grupla (sunucularınız) nasıl etkileşime girdiğini yönetmek için kullanılan bir araç olarak düşünün.

Proxy Server ve VPN

Yüzeysel olarak bakıldığı zaman, vekil sunucular ve sanal özel ağlar (VPNs) hem IP adresinizi gizlediği hem de web isteklerini belirli bir sunucu üzerinden yönlendirdiği için benzer görünür. Ancak ikisi aynı şey değildir ve temel fark şifreleme düzeyidir.

Anonim vekil sunucunuz web tarayıcınızı kullanırken gizliliğinizi koruyabilse de verilerinizi sisteminizdeki posta ve video konferans programlarından koruyamaz. VPN ise dünyanın neresinde olursanız olun bilgisayarınız ile VPN sunucusu arasında tamamen şifrelenmiş bir bağlantı sağlar. Başka bir deyişle VPN, aksi takdirde güvenli olmayan ağlar (genel WiFi ağları gibi) üzerinden güvenli bağlantılara izin verir.

Şirketler ağlarına bağlı bilgisayarların trafiğini izlemek için vekil sunucuları kullanırken, birçoğu ofis dışında dizüstü bilgisayarlarını kullanırken çalışanların bir VPN kullanarak internete bağlanmasını tercih eder veya zorunlu kılar. Bu şekilde, tüm hassas şirket bilgilerinin güvende kalması sağlanır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Proxy Server (Vekil Sunucu) Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!