USD33,07
EURO36,14
JPY0,211200
RUB0,375600
GBP42,92
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.611,28
BTC63.454,19

PDF Küçültme Rehberi 2023

pdf-kucultme
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

PDF küçültme, bilgisayar ve mobil cihaz kullanıcılarının son dönemde çözüm aradıkları önemli sorunlardan biridir. Cihazlarındaki hafızayı gereksiz yere doldurmak istemeyen kullanıcılar, dosya küçültme ile cihazın hafızasında yer açmayı hedeflemektedir. Peki, PDF küçültme nasıl yapılır?

Dijital dünyaya erişimin kolaylaşması ile birlikte kullanıcılar, mobil cihazlarını ve telefonlarını daha sık kullanmaya başlamıştır. Buna bağlı olarak cihazların hafızaları daha hızlı dolmaya başlamış ve bir noktada dosyaların boyutunun küçültülmesi adeta bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu durum, PDF’ler için de geçerlidir. Yazının devamında, bu işleme dair merak edilen tüm hususları bulabilirsiniz.

PDF Küçültme Nedir?

PDF formatındaki dosyalar, dosyanın içeriğine bağlı olarak farklı büyüklükte boyutlara sahip olur. Bazı durumlarda boyutlar, beklenenden veya tahmin edilenden çok daha yüksektir. İşte böyle durumlarda, dosyanın içeriğinde en ufak bir değişim olmadan, boyutunun düşürülmesine, PDF küçültme denilmektedir.

Yapılan bu işlemdeki küçültme oranı, kullanılan araca, programa, uygulamaya ve dosyanın içeriğine bağlı olarak farklılık gösterir. PDF küçültme %80 oranında olabileceği gibi %20 oranında da olabilir. Dolayısıyla küçültmenin hangi oranda gerçekleşeceğini söylemek çok zordur.

pdf-kucultme

PDF Küçültme Nasıl Yapılır?

Buradaki işlem, tıpkı JPG küçültme veya farklı formattaki dosyaların küçültülmesi gibi özel olarak geliştirilen araçlarla yapılmaktadır. Kullanılacak araçlar; web sitesi, mobil uygulama veya bilgisayar programı olarak sunulur. Kullanıcılar, kendi ihtiyaçlarına göre bunlardan uygun olanları tercih eder.

Yapılan işlemde, boyut küçülmesine rağmen dosyada görünür bir değişiklik meydana gelmez. Ancak arkada planda dosyada birçok değişiklik yapılmaktadır. Boyutun düşürülmesi için kullanılan araçların yaptığı değişiklikler şu şekildedir:

 • Dosya içerisinde yüksek çözünürlüklü resimler, görseller varsa bunların piksel sayıları ve renk derinlikleri azaltılmaktadır. Böylece görselden kaynaklı boyutta ciddi bir azalma meydana gelir.
 • Dosyadaki metinlerde sıkıştırmalar yapılmaktadır. Bunların etkisi her ne kadar kısıtlı olsa da, görünüme etkisinin minimum seviyede olmasından dolayı, neredeyse tüm araçlar tarafından kullanılmaktadır.
 • PDF’lerin içerisinde renkli bölümler varsa renk dönüşümleri yapılmaktadır. Örneğin; RGB renk modunun kullanıldığı dosyalarda, bu mod daha düşük boyuta sahip olan CMYK moduna dönüştürülmektedir.
 • Görünüme etkisi olmayan gizli katmanlar veya benzeri unsurlar kaldırılmaktadır.
 • DPI (dots per inch) değerleri düşürülmektedir.
 • Dosyalar genel olarak sıkıştırılmakta ve optimize edilmektedir.

Tercih edilen araca göre buradaki işlemler, dosyaların görünümlerini mutlaka etkiler. Ancak kaliteli araçlarda bu etkileme, gözle fark edilmemektedir. Dolayısıyla kalite bozulmadan veya düşmeden, dosyanın boyutunun küçültülmesi sağlanmaktadır.

Programsız PDF Küçültme Yöntemleri

PDF’lerin boyutlarını çok sık küçültmeyenler için en ideal yöntem, programsız PDF boyut küçültme yöntemleridir. Bu yöntemlerde kullanıcılar, herhangi bir mobil uygulamaya veya programa ihtiyaç duymazlar. Küçültmeler, direkt olarak bir web sitesi üzerinden anlık olarak yapılmaktadır.

Programa ve uygulamaya ihtiyaç duyulmadan kullanılan bu yöntemler, genellikle sınırlı hak verir. Web sitesi üzerinden PDF küçültme ücretsiz olarak sınırlı sayıda yapılmaktadır. Sınırsız küçültme için sunulan paketlerden uygun olanın alınması gerekmektedir. Ancak ücretsiz hak veren siteler de bulunmaktadır.

pdf-kucultme
PDF Küçültme

Herhangi bir program kullanmadan PDF’lerin boyutlarını küçültmek için kullanılan yöntemler şu şekildedir:

Adobe ile PDF Küçültme

PDF’lerin program kullanılmadan ücretsiz olarak küçültüleceği ilk seçene Adobe olarak dikkat çekmektedir. Adobe tarafından sunulan Compress PDF aracı, kolay kullanımı ve kaliteyi bozmadan boyutu düşürmesi ile bilinmektedir. Bu aracı kullanmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak Adobe’nin sitesinde bulunan Compress PDF aracına giriş yapılır.
 • Küçültülmek istenen dosya sürükle-bırak yöntemiyle ya da direkt olarak Dosya Seç butonuyla araca yüklenir.
 • Bu aşamadan sonra araç otomatik olarak küçültmeyi yapmaktadır.
 • Boyutu küçültülen dosya indirilerek istenilen yerde kullanılabilir.

Buradaki adımlar, diğer programsız yöntemlerde de benzer şekildedir. Dolayısıyla farklı araçlarda küçültme yapmak için de bu adımlar izlenmektedir.

ilovePDF

ilovePDF, bu işlem için en popüler seçeneklerden biridir. Bu sitede, PDF dosyaları ile ilgili ihtiyaç duyulan birçok işlemin yapılmasına imkan veren araçlar bulunmaktadır. Küçültme aracı da bunlardan biri olup, online olarak kullanılmaktadır.

Bu araca giriş yaptıktan ve küçültmek istenen dosya siteye yüklendikten sonra sıkıştırma seviyesinin seçilmesi gerekir. ilovePDF tarafından düşük, önerilen ve aşırı sıkıştırma seçenekleri sunulur. Bunlardan uygun olarak tercih edilerek, küçültme yapılabilmektedir.

PDF Compressor

PDF ile ilgili farklı işlemlerin yapılacağı bu site, küçültme işleminin son derece kolay şekilde yapılmasını imkan vermektedir. Buradaki aracı kullanmak için ilk olarak siteye girmek ve ilgili bölüme dosyayı yüklemek gerekmektedir.

Dosyanın yüklenmesi ile sıkıştırma otomatik olarak başlamaktadır. Birkaç saniyede tamamlanan sıkıştırma sonrasında yeni dosya indirilebilmektedir.

PDF Küçültme Programları

PDF’lerin küçültülmesi ve boyutlarının düşürülmesi için kullanılabilecek bir diğer seçenek ise bilgisayar programlarıdır. PDF küçültme programı, bu işlemi çok yoğun olarak yapanlar için ideal seçenektir. Ancak istenen sonucun elde edilebilmesi için doğru programın seçilmesi gerekmektedir.

Programların kullanımı da genel olarak online araçlar ile benzerlik göstermektedir. Dolayısıyla kullanıcılar zorlanmadan istedikleri küçültme işlemlerini yapabilmektedir. Ayrıca bu programlar sadece dosyaların küçültülmesi özelliğine değil, aynı zamanda farklı özelliklere de sahiptir. Yaygın olarak kullanılan bazı küçültme programları şu şekildedir:

Program İsmiProgram Özellikleriİşletim SistemiÜcretsiz Deneme Sürümü
Adobe Acrobat ProPDF düzenleme ve sıkıştırma Farklı dosya biçimlerine dönüştürme Elektronik imza eklememacOS ve WindowsVar
Nitro ProPDF sıkıştırma ve düzenleme OCR ve dönüştürme özellikleri Dosya birleştirmeWindowsVar
PDF – XChange EditorPDF düzenleme ve sıkıştırma Metin ve resim ekleme PDF şifrelemeWindowsVar
Foxit PhantomPDFPDF sıkıştırma ve düzenleme Dönüştürme ve OCRmacOS ve WindowsVar

Bu programların bütün özelliklerinin tamamını kullanmak ve etkili sıkıştırma ve küçültme yapmak için ücretli versiyonlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Ancak ücretsiz olan deneme sürümü de genel olarak beklentileri karşılamaktadır.

pdf-kucultme

Mobil Uygulamalar

Mobil cihaz kullanıcıları, PDF’lerin boyutlarını küçültmek için online araçları kullanabileceği gibi mobil uygulamaları da kullanabilmektedir. Uygulamalar, hızlı ve etkili şekilde küçültme işlemini yapmaktadır. Kullanımları oldukça basit olan bu uygulamalar Google Play Store ve AppStore’da bulunmaktadır.

Marketlerde yer alan uygulamaların önemli kısmı sadece küçültme yapmakla yetinmemekte, buna ek olarak farklı işlemleri de başarılı şekilde gerçekleştirmektedir. Yaygın olarak kullanılan bazı PDF küçültme uygulamaları şunlardır:

 • Adobe Acrobat Reader (iOS ve Android)
 • PDF Expert (iOS)
 • SmartApps38 (Android)
 • Foxit PDF Reader (iOS ve Android)
 • iLovePDF
 • PDFelement (iOS ve Android)
 • Smallpdf (iOS ve Android)
 • PDF Compressor (Android)

PDF Birleştirme Nedir?

PDF birleştirme, birden fazla PDF dosyasının tek bir dosyada birleştirilmesini sağlayan işlemdir. Bu işlem, tıpkı küçültmede olduğu gibi online araçlarla, programlarla veya mobil uygulamalarla yapılabilmektedir.

Kullanılacak araca bağlı olarak yapılacak birleştirmede kontrol, belli ölçülerde kullanıcılarda olmaktadır. Bazı araçlar, dosyaların hangi sıra ile birleştirileceğinden, karışık olarak ayar yapmaya kadar izin vermektedir.

İlginizi Çekebilir: Kupa Bardak (Kupa Bardak Tasarlama Siteleri)

PDF Küçültme ile İlgili Sık Sorulan Sorular

PDF küçültme ile ilgili sık sorulan sorular ve bunların yanıtları şu şekildedir:

1 – PDF Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

İlgili dosyaların sıkıştırılması için online araçlar, mobil uygulamalar ve bilgisayar programları kullanılmaktadır. Dolayısıyla ihtiyaçlara göre bunlardan uygun olan tercih edilebilmektedir.

2 – Büyük PDF Dosyaları Nasıl Küçültülür?

Boyutu büyük olan dosyalar; online araçlar, bilgisayar programları ve mobil uygulamalar ile küçültülmektedir.

3 – PDF Dosyalarının Boyutu Küçüldüğünde Kalitesi Düşer Mi?

Dosyaların küçültülmesi için üzerinde belli değişiklikler yapılmaktadır. Ancak bunların direkt olarak fark edilmesi söz konusu değildir. Kaliteli programlar veya online araçlar tercih edildiğinde, görüntü kalitesinde gözle görünür bir düşme olmamaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
PDF Küçültme Rehberi 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!