USD32,56
EURO34,89
JPY0,211600
RUB0,349400
GBP40,57
EURO/USD1,07
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.432,63
BTC66.460,68

Otomatik Araba Modelleri 2023 Modasına Göz At!

otomatik-araba
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otomatik araba, kullanım konforu açısından sürücüler tarafından sıklıkla tercih edilen türdendir. Otomatik ve manuel olarak iki türde araba vardır. Bu arabalar sürüş tekniği, kullanım şekilleri veya fren sistemleri bakımından birbirinden ayrılmaktadır.

Otomotiv Sektöründe En Gözde 14 Otomatik Araba Hangileri?

Otomotiv piyasasındaki üreticiler sürekli gelişen ve yenilikçi arabaları kullanıcılara sunar. Bunun sonucunda her markanın farklı segment araçları, model çeşitleri ve motor özellikleri ayrıdır. Marka fark etmeksizin her araç modeli kullanıcı ihtiyacına göre tasarlanmaktadır. En gözde otomatik araba modelleri ise şu şekildedir:

1 – Audi

otomatik-araba

Alman menşeli bir otomobil şirketi olan Audi , 1899 yılına dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. Uzun yıllardır Alman kalitesinde araçlar tasarlanıp, piyasaya kullanıma sunulmuştur.  Audi logosu, iç içe geçmiş dört halkadan oluşur.

Audi denildiğinde akıllara gelen modeller A serisi modelleridir. Bunun dışında Audi bünyesinde birçok seriyi ve modeli barındırır.

Otomatik araba tercihi Audi’den yana yapılacaksa Audi A3, Audi A4, Audi RS7, Audi S8 bu kapsamda tercih edilenler arasındadır. Model farklılıklarına göre özellikle en ucuz otomatik vites araba kategorisinde olabilmektedir.

2 – BMW

Bir diğer Alman menşeli marka ise BMW’dir. 1916 yılına dayanan otomobil, motor, bisiklet ve motosiklet üreten bir markadır. BMW logosunda mavi ve beyaz dama görüntü siyah bir çember içindedir.

BMW otomatik araba tercihlerinde sıkça araştırılan bir markadır. Çünkü estetik görüntü ve motor hacmi konusunda yeniliği kolay yakalamaktadır. Sonuç olarak; BMW serilerinden BMW 5.20i, BMW F30, BMW 3.20i, BMW 3.16i en moda otomatik araba kategorisinde yer alabilmektedir

3 – Mercedes Benz

otomatik-araba

Üç büyük Alman markası arasında yer alan bir diğer örneği de Mercedes Benz oluşturur. Bahsedilen bu araç 1926’da kurulan lüks ve ticari Alman araç otomobil markasıdır. Üç köşeli yıldız Mercedes Benz’in belirleyici logosunu oluşturur.

Araba kategorilerinde Mercedes Benz ilgi çekici özelliktedir. Şık ve yenilikçi tasarımları bu arabaları ön plana çıkartmaktadır. Otomatik araba seçiminde örnek olarak; C 180 AMG, A 200 AMG, E 270 CDI öne çıkan son model çeşitler arasındadır. Bilinmelidir ki yıl ve özellik farklarıyla uygun fiyata bu markadan arabalara sahip olunabilmektedir.

4 – Opel

1862 kuruluş yılına dayanan Alman otomobil markasıdır. Çember içinde Z harfine benzer logosuyla dikkat çekici markadır. Özellikle arabasına çeşitli aksesuarlar eklemeyi seven kişiler motor özelliği bakımından Opel arabalara yönelmektedir.

Opel modellerine bakıldığında en sık kullanıcıya sahip modeller Corsa, Astra veya Insignia ve Crossland’dir. Opel otomatik araba konusunda Corsa, Astra ve Insignia ile öne çıkmıştır. Motor hacim kapasitesi veya model yılına göre 2. El otomatik araba listesinde Opel uygun fiyatta gösterilmektedir.

5 – Honda

otomatik-araba

1924 yılında Japonya’da kurulmuştur. Japon otomotiv firması olan Honda başlangıçta motosiklet üretmiştir. Uzun çalışmalar sonucunda zamanla otomobil, robot, motor ve uçak üreten firmaya dönüşmüştür. Logosunda yer alan H amblemiyle otomobil severlerle buluşmuştur.

Dış görünüş vemotor gücü açısından Honda özellikle gençler tarafından yoğun ilgi görüyor. Otomatik araba seçimlerinde Honda serilerinden Civic, CR- V ve City en sık tercih edilenler arasındadır. Özellikle en bilinen ve en moda modeli Civic oluşturmaktadır.

6 – Skoda

Bu marka, en eski otomobil üreticilerinden birisidir. Çek otomobil üreticilerinden olsa da 1991 yılında Volkswagen Grubu tarafından satın alınmıştır. Böylece farklı bir logo tasarımına sahip olan bu firma kanatlı ok amblemle otomotiv sektöründe yer alır.

Skoda özellikle motor hacmi ve son model görüntüleri sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir Araç tasarımı ve konfor konusunda kullanıcılarından olumlu yanıtlar alır. Yol tutuş performansı ve diğer mekanik özelliklerine bakıldığında Skoda Superb, Octavia ve Rapid öne çıkan otomatik araba modellerindendir.

7 –  Volkswagen 

Alman arabalarında yer alan bir diğer marka ise Volkswagen’dir. Volkswagen, Almanca’ da halkın arabası anlamına gelir. Aynı zamanda 1937 yılında tek model olarak halk tipi otomobil üretimi için kurulmuştur. W şeklinde bir logo ile araç piyasasına araba üretimi sağlarlar.

Volkswagen özellikle belirli modelleriyle daha çok bilinmektedir. Bu modeller otomatik araba seçimlerinde diğer modellere göre öncelikli sırada yer alır. Passat, Golf veya Jetta en bilinen Volkswagen modelleridir. Yol tutuşu ve aracın özellikleri  göz önüne alındığında kullanıcılarına işlevsel olarak hizmet eder.

8 –  Peugeot 

otomatik-araba

Fransız otomobil, motosiklet ve bisiklet markası olan Peugeot, 1890 yılından bu yana aynı zamanda otomobil üreticisidir. Aslan logosuyla piyasada bulunan bu marka oldukça iddialı bir imaj sunmaktadır.

Fransız araçlarının motorunu ve dış görünüşünü sevenler özellikle 308, 307, 508, 5008 ve 3008 modellere ilgi göstermektedir. Sınırlandırılan modeller dışında Peugeot markası otomatik araba fiyatları arasında her bütçeye uygun araçları piyasaya sunmuştur.

9 – SEAT

En moda arabalar listesinde SEAT’ ta yer alır. İspanya merkezli bir markadır ve 1950 yılında kurulmuştur. Marka logosunda değişik tasarımlı S harfi göze çarpmaktadır. Ayrıca birkaç modelde bu logo değişiklik gösterir.

Özellikle Leon, Cupra, İbiza bu markanın bilinen araçlarını oluşturur. Leon FR, sert ayarlanan Leon süspansiyonunun biraz daha sert hale geldiğini gösterir. Fazla güç üreten bu model gerek motor beygiri gerek tasarımlara uygun olduğundan dolayı otomatik araba tercihlerinde yer alır.

10 – Renault

otomatik-araba

Fransız araba markaları listesinde Renault’ da buluyor. Renault otomobil, kamyon, tren, uçak gibi çok farklı türlerde araç üretir. Dikdörtgen elmas logosuyla özellikle en moda araba markaları arasındadır.

Megane, Clio, Fluence, Symbol marka altında en bilinen modellerdendir. Fransız motora sahip bu arabalarda çeşitli motor özellikleri mevcuttur. Özellikle motor beygir güçleri hesaba katıldığında kullanıcılarını tatmin edici özelliktedir.

11 – Toyota

Toyota, 1937 yılında Japonya’ da kurulan otomotiv şirketi olarak bulunmaktadır. Toyota, 2016 verilerine göre dünyanın en büyük otomotiv şirketi seçilmiştir. 3 elips şeklinin görüldüğü logo, Toyota’nın geleceğe yönelik kararlılığını ifade eder.

Toyota Corolla, Yaris, Auris ve Avensis modelleri otomatik araba kategorisinde ilk sıralarda yer alır. Aracın yılı, motor kapasitesi ve mekanik özellikleri oldukça doludur. Bu konuda Toyota tam bir otomobil fiyat performans aracı olmaktadır.

12 –  Citroën 

Fransız ana otomobil üreticilerinden olan Citroën 1919 yılında kurulmuştur. Çift açılı sembol ile araç üreten bu marka kuruluşundan beri bu logoyla piyasadadır.

Son zamanlarda özellikle AMİ özellikleri bakımından öne çıkmaktadır. Kullanacakların yaşı küçük olabilen ve elektrikli bir model olan AMİ son model Citroën aracıdır. C3 ve C4 modellerindeki otomatik araç özellikleri gereği alıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

13 – Hyundai

otomatik-araba
Otomatik Araba

Hyundai, Güney Kore’de kurulan çok uluslu otomotiv firmasıdır. Hyundai kelimesinin Türkçe anlamı çağdaş veya modern şeklindedir. İtalik formda H logosu ile piyasada ün yapan bu firma yıllarca araç türlerinde faaliyet göstermiştir.

Alıcılar tarafından Hyundai i20 ve i30, Elantra, Accent Blue; otomatik araç araştırmasında karşılaştırılmaktadır. Özellikle otomatik vites bayan araba modelleri denildiğinde bu araçlar sıkça önerilmektedir. Hyundai yapısı ve özellikleri bakımından her daim kendisine kolayca alıcı bulmaktadır.

14 – Fiat

İtalyan marka bir diğer araç markası ise Fiat’tır. Bahsedilen bu araç ismini ‘Fabbrica Italiana Automobili Torino’dan alır ve logoda da bu isimlerin baş harfleri yer alır.

Sonuç olarak benzin, araç yakıt tüketimi ve yol tutuşlarda kullanıcılarını tatmin eden bir markadır. Bünyesinde bulundurduğu modellerin son sürümleriyle en moda araçlar listesinde yer alır. Aynı zamanda Fiat bünyesindeki Egea, Albea, 500 Ailesi ve Linea motor kapasiteleri ile ön plana çıkan araçlardandır.

Otomatik Vitesli Arabalar Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular!

En moda otomatik araba listesi oluşturulurken manuel olmayan araçlara dair merak edilen birçok unsur vardır. Bu soruların yanıtları iyice öğrenildikten sonra otomatik arabalara dair belirli bilgiler oluşabilmektedir.

Otomatik Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik araç kullanımı manuel arabadan debriyaj kullanma noktasında ayrılır. Kontak çalıştırılır, sağ ayak frene basılıdır. Uygun vites konumuna getirilerek sürüş başlatılır.

Otomatik Vitesli Araba Kullanımı Rahat mı?

Düz vites arabaların aksine otomatik vitesli araba kullanımı daha rahattır. Debriyaj kullanımı yoktur ve vites, otomatik olarak hıza göre kendiliğinden değişir.

Otomatik Vitesli Arabada Vites Harfleri Ne Anlama Gelir?

Otomatik araba viteslerinde PRND yer alır. P( Park) park etmede kullanılır. R (Reverse) geriye gidişlerde kullanılır. N (Neutral) ise nötrdür araç bekler durumdayken boşa almak için kullanılır. D (Drive) harekete başlamak için kullanılır.

Otomatik Vitesli Bayan Araba Modelleri Farklar İçerir mi?

Araçlar için böyle bir ayrım söz konusu değildir. Araç modelleri kadın ve erkek ayrımı yapılmadan üretilir. Kadınların daha sık kullanmayı tercih ettiği araç türleri bulunur ancak bu araçlar özel üretim değildir.

Otomatik Arabalarda Gaz Fren Sistemi Nasıl İşler?

Otomatik araçlarda debriyaj yoktur. Sürüş için sadece fren ve gaz kullanılır. Gaz ve fren için sadece sağ ayak kullanılır, sol ayak sürüşe dahil edilmez.

Otomatik Araba Ehliyeti Diğer Ehliyetlerden Ne Yönde Ayrılır?

Sürücü kurslarında alınan eğitimler manuel arabalar ve otomatik araba için farklıdır. Bu durum ehliyetlere yansır. Otomatik vitesli araba sürme yetkisi olan ehliyetini bu alandan alan kişiler manuel araç süremez.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Otomatik Araba Modelleri 2023 Modasına Göz At!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!