USD32,36
EURO34,84
JPY0,206600
RUB0,362600
GBP41,32
EURO/USD1,08
BIST10.110,44
GR. ALTIN2.409,08
BTC67.932,49

Öğretmenlik Mülakatı Kalktı mı? Mülakat Değişiklikleri Neler?

ogretmenlik-mulakati
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğretmenlik mülakatı son zamanlarda en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Bakanlık tarafından duyurulan değişiklikler bunun temel sebebini oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında yapılan açıklamalar ile mülakata dair soruların cevapları netleşemeye başladı. Peki öğretmenlik mülakatı kalktı mı?

Öğretmenlik Mülakatı Kalktı mı? 2024 Öğretmen Mülakatı Olacak mı?

ogretmenlik-mulakati

Öğretmenlik için sözlü mülakat hakkında yerel seçimler öncesinde bazı vaatler verilmişti. Bu vaatler arasında mülakatların kaldırılacağı konuşuluyordu. Fakat Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamalar tam tersi bir durumun oluştuğunu gösterdi. Var olan öğretmenlik kontenjanları için mülakat sistemi devam etmektedir.

Son KPSS sonrası 2024 öğretmen atamaları için mülakat sistemi devam edecek. Buna göre, KPSS puanları ve sıralamaları belirlenen adaylar ilgili bölümler için sözlü mülakatlara girecek. Kendilerine tanımlanan kodlarla birlikte mülakata giren adaylar değerlendirilecek. Değerlendirme sonrası sıralama belli olup bölüme verilen kontenjana göre ataması yapılacak.

Öğretmenlik Mülakatı Nasıl Oluyor?

Kamuda yer almak isteyen öğretmenlerin KPSS sonrası karşılaşacağı durumlardan birisi sözlü mülakat olacaktır. Sözlü mülakatlar sırasında eskiden (2024 öncesi) sıralamaya göre atanacak kontenjanın üç katı kadar birey çağrılır. Aday olarak gösterilen bu bireyler önceden belirlenmiş sözlü mülakat yerlerinde sırasını bekler.

İçeride yer alan bilirkişiler karşısında adayın rastgele üç soruyu seçmesi beklenir. Seçtiği bu sorular aday öğretmene yöneltilir. Kurul tarafından öğretmenin sorulara verdiği cevaba bağlı olarak puanlaması yapılır. Belirtilen tarihte sözlü mülakat puanları açıklandıktan sonra atanacak bireyler belirlenirdi.

Ancak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in son günlerde yaptığı açıklama ile bu sistem tamamen değişti! Üstelik öğretmenler mülakatın kalkacağını düşünürken karşılaştığı durum karşısında hepten şaşkınlık geçirdi.

ogretmenlik-mulakati
Öğretmenlik Mülakatı

Yeni Mülakat Sistemi Nasıl Gerçekleşecek?

2024 öğretmenlik mülakatı sistemi artık tamamen değişmiş olup farklı formatlarda gerçekleşecek. Buna bağlı olarak ilk defa yeni sistemi deneyecek olan öğretmen adayları kaygı içerisinde süreci beklemektedir. Normal şartlara göre mülakat ve alıma dair kontenjanların geç açıklanması da tepkilere neden oldu.

%50 Sözlü Mülakat %50 KPSS Puanı

Alınan kararlarda en büyük değişim mülakat sisteminin daha değerli hale getirilmesi oldu. Artık aday öğretmenler sadece KPSS puanı ile atanamayacak. Tam tersine öğretmenlik mülakatı kapsamında yüksek puan almaları da gerekecek. Çünkü artık %50-%50 etki oranlarına sahipler.

45 Dakika Ders Anlatımı Gerçekleşecek

Değişen temel unsurlardan birisi de öğretmenlik mülakatı artık sorular üzerinden değil, bir konu üzerinden ilerleyecek. Aday öğretmenin seçeceği bir konu hakkında 45 dakika boyunca öğrenciye ders anlatır gibi ders anlatması şart koşulacak. Burada iletişim, anlatım kabiliyeti, konuya hakimlik kadar sınıf yönetimi ve etkinlik kullanımı da önem kazanacak.

Kodlarla Adaylar Çağırılacak

Öğretmenlik mülakat sistemi içerisinde torpil ve adam kayırma olmaması adına alınan yeni bir  karar daha mevcut. Buna göre adayların isimleri kurulda yer alacak uzman kişiler tarafından hiçbir suretle bilinmeyecek. Öyle ki adaylara bir kod verilecek bu kod kapsamında adaylar çağırılıp değerlendirmeye alınacak.

Aday Odadan Çıkmadan Puanı Verilecek

Adaya doğrudan mülakat puanı hakkında bilgi verilmeyecek. Ancak aday odadan çıkar çıkmaz kendisi hakkında puanlama yapılacak ve bu sisteme girilecek. Sistemde daha sonra puanlama değişimi yapılması mümkün olmayacak.

2024 Öğretmenlik Mülakatı Tarihleri

Aday öğretmenlik mülakatı için mülakata katılacak bireylerin tercih dönemi başlayacak. 20-31 Mayıs tarihleri arasında sistem aktif hale getirilecek. Aday mülakata girebileceği yerleri sisteme girerek belirli bir ödeme yapacak. Daha sonra sistemde mülakat yerleri ve saati hakkında adaya bilgi verilecektir.

ogretmenlik-mulakati

10 Haziran itibari ile sözlü mülakat yerleri açıklanacak olup 1 Temmuz’da sözlü mülakatların başlanacağı sistemde duyurulmuştur.

Başvurular ÖSYM Ais üzerinden yapılacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat Yerleri Belli Oldu mu?

Hayır, sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri henüz belli olmadı. Daha önce de belirtildiği üzere adayların öncelikle başvuru süreci başlayacak. Mülakata katılmak isteyen bireyler başvurularını yaptıktan sonra 10 Haziran tarihinde yerler belirlenecektir.

KPSS Öğretmenlik Mülakata Kimler Girebilir?

KPSS öğretmenlik mülakatı için başvurabilecek kişi sayısı önceden bellidir. Alınacak öğretmen kontenjanı belirlendikten sonra bu sayının 3 katı kadar birey mülakata girmeye hak kazanır. Örneğin, xxx bölümünde 1000 tane öğretmen alınacak olsun. Bu bölüm için toplamda 3000 kişi mülakata çağrılacak olası eleme, belirleme sonrası 1000 kişi alınabilsin.

Öğretmenlik Mülakatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

ogretmenlik-mulakati

Gerçekleşecek olan öğretmenlik mülakatı için en sık merak edilen konular ve başlıkları ise şu şekildedir…

1 – Öğretmenlikte Sözlü Mülakat Ne Kadar Etkili?

Öğretmenlik sözlü mülakat etkileme oranı %50 olarak açıklanmıştır. Buna göre öğretmenler %50 KPSS puanı ve sıralaması %50 ise sözlü mülakat puanı ile atama puanını belirleyecektir. Puanlar adaylar arasında sıralamayı oluşturacaktır. Bu sıralama sonucunda bölüm kontenjanına göre atanacak olanlar belirlenecektir.

2 – 2024 Öğretmenlik Mülakatı Nasıl Olacak?

Öğretmenlik mülakatı hakkında bilinenler şu şekilde:

  • Adaylar mülakat yerlerine kodlar ile çağırılacak, isimleri belli olmayacak.
  • Seçilen bir konu hakkında 40-45 dakika kadar ders anlatması beklenecek.
  • Anlatım sonrası bu cevaplarına dair A4 kağıdına not alması gerekecek.
  • Aday odadan çıkar çıkmaz puanı verilecek ve sisteme girilecek.

Yalnız normal şartlarda ders anlatımı tam olarak olmayan ya da psikomotor işlevlere dayalı olan; Beden Eğitimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü adaylarının nasıl bir ders anlatacağı ise merak konusu.

3 – Mülakata Neden 3 Katı Çağrılır?

Çok düşük ihtimalle de olsa öğretmen adayları arasında elemeler gerçekleşecek, kontenjana dahil olan bireyler saf dışı kaldığı için yerine birey eklemek gerekecektir. Ayrıca mülakata herkesin gelme imkânı bulunmadığından kontenjanı doldurmak amacıyla üç katı aday çağrılmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Öğretmenlik Mülakatı Kalktı mı? Mülakat Değişiklikleri Neler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!