USD32,59
EURO34,81
JPY0,210900
RUB0,349100
GBP40,34
EURO/USD1,07
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.414,63
BTC66.212,93

2024 Öğretmenlik Atama Takvimi Nedir, Ne Zaman Açıklanır?

Öğretmenlik atama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğretmenlik atama tarihleri Milli eğitim bakanlığı tarafından açıklanır. Milli eğitim bakanı Yusuf Tekin tarafından açıklanması beklenen tarihler henüz netlik kazanmış durumda değildir. Öğretmen adayları bu atamaları 2023 yılı KPSS puanlarına göre belirlenecektir. Kadro sayısının belirlenmesinde ise hazine ve maliye bakanlığı ve cumhurbaşkanı tarafından verilecek olan kontenjan sayısı önem arz etmektedir.

2024 Öğretmen Atama Kontenjanları

Öğretmenlik atama kontenjanları birden fazla bakanlığın görüşü ve cumhurbaşkanı tavsiyesi ile yapılmaktadır. Bu atama sayıları bakanlık tarafından henüz açıklanmamıştır. Bakan Tekin atama takviminin henüz netlik kazanmadığını belirtti. Ancak yapılacak olan atamalarda 2023 yılı KPSS puanlarının baz alınacağı belirtilmiştir.

Öğretmenlik Atama Sayıları Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Öğretmenlik atama sayıları ülke ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik sebepleri arasında milli eğitim bakanlığının yeni okul açma faaliyetleri, emekli olan öğretmen sayısı gibi unsurlar önem arz etmektedir. Buna ek olarak bazı dönemlerde Cumhurbaşkanı tarafından ekstra bir atama sayı vaat edilip daha fazla sayıda atama yapılabilmektedir.

Öğretmenlik atama

MEB Öğretmen Atama Kontenjanları

Öğretmenlik atama işlemi için henüz belirlenen net bir rakam bulunmamaktadır. Ancak bu net olmayan rakamlara rağmen kimi çevreler ortalama olarak yapılabilecek atama sayılarını belirtebilmektedirler. Ayrıca buna ek olarak geçen sene yapılan atamalar üzerinden de tahminde bulunmak mümkündür. Geçen yıl yapılan atama sayısı ise 45 Bin kişiden oluşmaktadır.

Bu kontenjan sayıları belirlenirken ayrıca o yıl seçim olup olmayacağı da büyük bir önem konusu arz etmektedir. Siyasi adaylar seçim vaadi olarak belirli sayıda fazladan atama sözü verebilmektedir. Bu şekilde beklenenden daha fazla atama sayısı yapılabilmektedir.

2024 Öğretmen Atamaları Branş Dağılımı Nasıl Yapılmaktadır?

2024 yılı öğretmenlik atama takvimi henüz belirli olmamakla birlikte branş dağılım sayısı da net olarak belirlenmemiştir. Geçen yıl yapılan atamalar üzerinden tahmini bir rakam sunmak ise mümkün olarak gözükür. Geçen yıl yapılan branş atamaları ise milli eğitim bakanlığı ihtiyaçları dikkate alınarak yapılmıştır. 2023 yılı branş atama sayıları ise şu şekildedir;

  • Sınıf öğretmenliği 7.878
  • Rehberlik alanı 3.604
  • Okul öncesi öğretmenliği 3.269
  • İlk öğretim matematik 2.656
  • Din kültürü ve ahlak bilgisi 2.604 olarak belirlenmiştir.
Öğretmenlik atama

İlk Atama Tarihi Ne Zamandır?

İlk öğretmenlik atama tarihi atama takvimi ile birlikte açıklanmaktadır. Atama tarihleri yıllara göre farklılık gösterebilmektedir. Bununla beraber yıl içerisinde birden fazla atama tarihi de belirlenebilmektedir. Bu atamalar kademe kademe atama olarak belirlenmektedir. Geçen sene yapılan öğretmenlik atama tarihi ise Mayıs ayında gerçekleşmiştir. Ve yapılan atama sayısı 45.000 kişi olarak açıklanmıştır.

MEB Atama Aşamaları Nelerdir?

Milli eğitim bakanlığı atama aşamaları 6 adımda gerçekleşmektedir. Bu adımlarla sisteme en uygun adaylar seçilmekte ve görevlendirilmektedir. Atama esnasında ilk adım ise ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerinin belirlenmesidir. Daha sonra tercihler arasından sözlü sınav merkezleri ilan edilmektedir. Bu merkezlerde sözlü sınavların yapılması beklenmektedir.

Verilen sürenin ardından bu sınavların sonuçları açıklanır. Sonuçları açıklanan adaylara atama tercihlerini yapmaları için süre tanınır. Ardından atama sonuçları ilan edilir ve atama işlemleri kurallarına uygun olarak yapılabilmektedir. Kişilere mesleklerine başlamaları için belirli bir süre verilmektedir.

Öğretmenlik atama

Öğretmen-Atama Sonuçları Taban Puanları

Bu atamalar için belirlenen taban puanları branşlara göre değişim göstermektedir. Bu değişimlerin nedeni duyulan ihtiyaç ve yeterli olan nitelik durumudur. Örneğin Almanca alanında yapılan atama için taban puan 50. Bununla beraber açılan kontenjan ise 250 kişidir. Ayrıca bu atamalarda taban puan üzerinden ne kadar yüksek alınırsa o kadar fazla atanma şansı ortaya çıkmaktadır. Ortalama atama taban puanı ise 50 olarak belirlenmiştir.

Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir?

Sozlesmeli memura süreci bazı durumlarda atanan öğretmenlerin geçirdiği ilk süreçtir. Bu tür öğretmenler kadroya alınmadan önce deneyim süreci boyunca sözleşmeli olarak görev alır. Sözleşmeli öğretmenlik için yapılması gereken ilk şey ise eğitim fakültesinden mezun olmaktır. Ayrıca gerekli kursları alıp pedagojik formasyon alarak da sözleşmeli öğretmenlik yapılabilmektedir.

Öğretmenlik atama

Son 4 Yıl Yapılan Atama Sayıları Kaçtır?

Öğretmenlik atama sayıları yıllar içerisinde değişen miktarlara sahiptir. Bunun temel nedenleri arasında ise ülke içerisinde ihtiyaç duyulan eğitmen sayısıdır. Ayrıca atama sayısını etkileyen bir diğer faktör ise hükümetin bu konudaki tasarruflarıdır. Son 4 yıl atama sayıları ise şu şekildedir;

Atama SayısıAtama Yılı
20.0002020
20.0002021
20.0002022
45.0002023

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular kısmında konu hakkında okuyucuların en çok merak ettiği sorular üzerinde durulmaktadır. Bu şekilde okuyucular bu sorulara en hızlı ve doğru şekilde cevap bulabilmektedir. Öğretmenlik atama hakkında çokça merak edilen sorular şu şekildedir;

1 – 2014 Yılında Kaç Öğretmen Atanmıştır?

2014 yılında eğitim alanında yapılan atama sayısı 51.990 şeklindedir. Bu atama sayısı üniversitelerden mezun olan kişi sayısına uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca bu kişilerin bazıları doğrudan kadroya alınmakla bazıları ise sözleşmeli kapsamda eğitmen hazırlığı işlemiyle kadroya alınmıştır.

Öğretmenlik atama
Öğretmenlik atama

2 – Mülakata Kaç Kişi Çağrılmaktadır 2023?

Mülakata çağırılan kişiler o sene KPSS sınavından alınan başarı sırasına göre belirlenmektedir. Bu şekilde belirlenen kişiler alınan puanda yukarıdan aşağıya doğru sıralanmaktadır. 2016 yılında yapılan düzenleme ile mülakata çağırılan kişi sayısı atama yapılacak olan kişi sayısının 3 katı olarak gerçekleştirilir.

3 – Öğretmenlik Atama Mülakat Ne Kadar Etkili?

Atama işlemlerinde mülakat puanı yarı yarıya oranda etkili olmuştur. Seçim vaadi olarak cumhurbaşkanı mülakatın kaldırılacağını müjdelemiş olsa da seçim sonrası bu vaat yerine getirilmemiştir. Daha sonra bakan Yusuf Tekin atamalarda %30 mülakatın etkili olacağını söylemiş ve uygulamada bu açıklamanın dikkate alınması beklenmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2024 Öğretmenlik Atama Takvimi Nedir, Ne Zaman Açıklanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!