USD32,83
EURO35,13
JPY0,207900
RUB0,376400
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.488,86
BTC65.037,82

Nakit Ödemeye İndirim Geliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeme-içme sektöründe, çalışanlara verilen yemek parası desteğine karşı hamle.

Lokantaların müşteri kaybetme endişesi var

Hükümetin sosyal destek paketinde yer alan, çalışanlara verilen yemek parası desteğinin nakit ödeme kararının ardından lokanta ve restoranlarda müşteri kaybetme endişesi yaşanıyor. Buna karşı olarak sektördeki bazı temsilciler yemek kartı ya da kredi kartı yerine nakit ödeme yapılırsa %7’ye yaklaşan oranlarda indirim yapacak.

Yemek kartı şirketleri düşünceli

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılan yemek yerine nakit desteği gelişmesi, lokanta ve restoranlar arasında genel olarak olumlu karşılandı. Sektördeki bazı temsilciler ise nakit alınan paranın yeme-içme dışı harcamalar için kullanılabileceğini düşünüyor. Bu nedenle %7 indirim bir seçenek olarak sunulacak.

Gelişmeler üzerine yemek kartı şirketleri ise yasal düzenlemeyi bekliyor. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, yemek kartı şirketlerinin komisyon aldığını, bu nedenle söz konusu gelişme devreye girdiği takdirde yemek kartı zorunluluğunun ortadan kalkacağını söyledi. Bu nedenle memnun olduklarını belirtti. Ancak yemek ücretini nakit olarak alacak müşterileri için de cezbedici önlemler alınması gerektiği söyledi

Hem fırsat hem de risk

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer ise uygulamanın yeme içme sektörü için hem fırsat hem de bazı riskleri taşıdığını söyledi. Komisyon maliyetinin kalkıyor olmasını fırsat, çalışanın ise bu desteği artık yemek yeme dışında kullanma imkanının ise bir kayba neden olacağına işaret etti.

Yıl sonunda destek miktarı daha da artacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada nakit ödenen yemek bedellerinin vergi istisnasına gireceğini söylemişti. Erdoğan, “yemek bedeli vergi istisnasını 34 TL’den 51 TL’ye çıkardık” demişti. 2022 yılı sonunda rakamların yeniden belirleneceğini söyleyen Erdoğan, yemek kartı kullanma zorunluluğu da kaldıracaklarını belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Nakit Ödemeye İndirim Geliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!