USD32,38
EURO34,88
JPY0,206000
RUB0,362400
GBP41,35
EURO/USD1,08
BIST10.107,72
GR. ALTIN2.407,95
BTC67.851,04

Borsada Mısır Fiyatı Nasıl Takip Edilir? Mısır Fiyatı Neye Göre Değişir?

Mısır Fiyatı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mısır fiyatı, günümüzde tüm dünya tarafından takip edilen konular arasında yer almaktadır. Çünkü mısır, eskilerden beri tarımı yapılan bir üründür. Bu sebepten oldukça kıymetlidir. Peki, mısır fiyatları borsada nasıl takip edilir ve bu fiyatlar neye göre değişmektedir?

Gelişen teknoloji sayesinde mısır fiyatlarını borsadan takip edebilmek oldukça kolay bir hâl almıştır. Özellikle günlük tanelik mısır ve son dakika mısır fiyatları ile güncel bilgilere, internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Nasıl mı? İşte detaylar!

Mısır Fiyatı Nedir? Mısır Fiyatı 2023 Borsada Nasıl Takip Edilir?

Özellikle çiftçiler tarafından uzun süredir mısır alım fiyatlarına ilişkin araştırmalar sıklıkla yapılmaktadır. Pek çok tarım ürününde olduğu gibi mısır fiyatları da hasat dönemi öncesinde netleşmiştir. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklamış olduğu mısır fiyatları kamuoyuna duyurulmuştur.

Geçen yıla göre 2023 yılında mısır fiyatı yükselir mi? Çeşitli etkenlere göre değişen mısır fiyatları ve faaliyet raporları, borsa üzerinden kolaylıkla takip edilebilmektedir. Böylelikle mısır fiyatlarının azalışı ve yükselişi ile ilgili günlük ve aylık bülten verilerine ulaşılabilmektedir.

1 – Konya Ticaret Borsası

Mısır Fiyatı
Mısır Fiyatı

Vatandaşlar Konya Ticaret Borsası internet sitesinde, mısır fiyatı ile ilgili anlık ve güncel verilere kolaylıkla ulaşabilirler. Bu borsada piyasada kilogram başına satışı gerçekleştirilen mısırın ayrıntılı bilgileri sunulmaktadır. Peki, Konya mısır fiyatları ne kadar? Güncel verilere göre en az 5, 6150 TL olmaktadır. Bu ücret her gün güncellenmektedir.

2 – Adana Ticaret Borsası

Mısır Fiyatı

Adana’da mısır fiyatları çoğu kişi tarafından merak edilmektedir ve anlık olarak takip edilmek istenmektedir. Özellikle mısır fiyatları Ceyhan, Adana yakınında üretimin fazla olması sebebiyle sıklıkla araştırılmaktadır. Bu noktada her gün TÜRİB seansına göre güncellenen mısır alım fiyatıyla ilgili en son veriler, şu şekilde olmaktadır;

Ürün BilgisiEn DüşükEn Yüksek
Mısır₺5, 400/₺5, 500₺5, 500/₺5, 600

Not: Bu fiyatlar günlük bülten işlem fiyatları olup, Adana Ticaret Borsası’nda her gün saat 13.00’te güncellenmektedir.

Ayrıca mısır fiyatlarının yurt dışı piyasa kapanışları da, bu borsa üzerinden takip edilmektedir. Açıklanacak olursa;

Ürün BilgisiEn Düşük ($/Ton)En Yüksek ($/Ton)
CBOT Mısır (Eylül 2023)₺178, 43₺184, 80

3 – Gaziantep Ticaret Borsası

Mısır Fiyatı

Buğday, arpa, mercimek ve mısır gibi ürünlerin salon satış fiyatları, Gaziantep Ticaret Borsası üzerinden üye olunarak kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilmektedir. Peki, piyasadaki en güncel verilere göre mısır fiyatı ne kadardır?

Ürün BilgisiEn DüşükEn Yüksek
Mısır (1. Grup – Naturel)₺5, 700₺5, 800
Mısır (2. Grup)₺5, 400₺5, 600

Belirtilen bu fiyatlarda günlük olarak piyasa koşullarına göre değişiklik yaşanabilmektedir. Ayrıca Gaziantep Ticaret Borsası üzerinden ürünlere dair istatistiksel verilere de ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu veriler sayesinde naturel mısır ve 2. grup mısırın; 7 günlük salon satış fiyatları hem grafiksel hem de tablo hâlinde incelenebilmektedir.

Mısır Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mısır Fiyatı

Genel olarak tarım ürünlerinin fiyatları; çiftçilerin gelirlerini, üretimin devamlılığını ve tüketicilerin gıda harcamalarını etkilemektedir. Bu sebepten tarım ürünlerinin fiyatı ve bunların belirleyecek olan etmenler büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’de mısır fiyatı tarım ziraat açısından stratejik bir öneme sahip olmaktadır. Ayrıca mısır üretim olarak ilk sırada yer almaktadır. Bu noktada mısırın fiyatı ve üretimi hükümet programlarına konu edilmektedir. Serbest piyasa mısır fiyatları kapsamında arz ve talep açısından ücretlerin belirlenmesinde etkili olan faktörler, şu şekildedir;

1 – Mevsimsellik

Mısır Fiyatı

Mısırın hasat zamanı olan Ağustos ayında, pazarlarda arz oldukça fazladır. Bu ürün fiyatların düşmesine neden olur. Ayrıca mısır depolarının boşaltılması gereken dönemlerinde ise, stokların kısa sürede eritilmesi gerektiğinden fiyatlarda düşüş yaşanmaktadır.

Tüm bunların yanında bir yıl içerisinde mısır ihtiyacının arttığı zamanlarda ise; talep artar. Bu durumsa fiyatların artmasına sebep olur.

2 – Üretim Maliyeti

Mısır Fiyatı

Depolama alanları; ürünlerin hasat döneminden sonra daha uzun süre tüketilebilmesi ve kaynaklarının kullanılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu durum ek masrafları da ortaya çıkarır.

Aynı şekilde ürünlerin nakliyesi de, üretim maliyetlerini etkilemektedir. Bu noktada hem depolama hem de nakliye giderleri mısır fiyatlarının artışına neden olmaktadır.

3 – Kamu Düzenlemeleri

Mısır Fiyatı

Ülkedeki otoriteler gıda güvenliği ve iklim değişikliği konularına dikkate alarak, fiyatlarda düzenlemelere gidebilmektedir. Bu durumların olası sonuçlarını gidermek adına Toprak Mahsulleri Ofisi düzenleyici bir rol üstlenmektedir.

Ayrıca otoriteler tarafından üretimin sınırlandırılması, mısır üretimine prim ve destek verilmemesi de fiyatı etkilemektedir.

4 – Satışın Yapıldığı Pazar

Mısır Fiyatı

Mısırın satışının yapıldığı pazar da fiyatı etkilemektedir. Bu noktada üretiminin yapıldığı yerdeki pazarda mısırın satılması fiyatının düşük olmasına yol açar. Yani üretimden uzak bir yerde ürünlerin satışının gerçekleştirilmesi; nakliye masrafları da göz önünde bulundurularak daha fazla fiyattan satılmasına neden olur.

5 – Teknolojik Koşullar

Teknolojik imkanların artması ile beraber, mısır ekimi hızlanmaktadır. Böylelikle ortaya arz fazlası çıkmaktadır. Teknolojik koşullar sayesinde ürünler hızlı bir şekilde piyasaya sunulur. Bu durumsa mısırın pazarda artması ve fiyatların düşmesi olayını ortaya çıkarır.

6 – Fiziki Koşullar

Genellikle mısır, sıcak iklimlerde yetişen bir toprak mahsulüdür. Ancak bu fiziki koşullar sağlanmadığında, mısır arzı azalış göstermektedir. Yani kıtlık ve kuraklık döneminde arz azalırken, fiyatlarda artış yaşanmaktadır.

7 – Üreticilerin Kar Beklentisi

Mısır üreticileri, kar beklentilerinden dolayı üretim gerçekleşerek, bu yönde ürettikleri mahsulü pazarda satışa çıkarırlar. Ancak beklenen kar beklentisi üreticilerin istediği düzeyde olmazsa, tekrardan mısır üretmekten kaçınabilirler. Bu durumsa arzın azalmasına ve fiyatların artmasına yol açar.

8 – Üretici Sayısı

Mısır üretiminde, üretici sayısının azalış göstermesi arzın da azalmasına neden olur. Bu durumda mısır fiyatlarında artış meydana gelir.

9 – Gelecek Mısır Fiyatı Beklentileri

Üreticiler tarafından gelecek dönemde mısır fiyatlarında artışın beklenmesi hâlinde, talep artışı ortaya çıkar. Talep artışında ise mısır fiyatları yukarı yönlü hareket eder.

10 – Ürünün Standartlaştırılmış Olması

Mısır üretiminin standartlaştırılması, etkinliği ve fiyatı artırır. Bununla birlikte talepte artış göstermektedir. Arz aynıyken talepte artış yaşanırsa, mısır fiyatları yükseliş yaşar.

TÜRİB ELÜS Piyasasında 2023 Mısır Fiyatları Nasıl Oluşur?

TÜRİB ELÜS piyasasına bildirilen alım ve satım emirleri, çok fiyat müzayede yöntemine göre eşleştirilmektedir. Böylelikle işlem fiyatları belirlenmektedir. İşlemler fiyat ve zaman önceliğine göre yapılmaktadır. Yani emirlerin işlem görme sırasında öncelik fiyattır. Ancak fiyat aynı ise zaman önceliğine bakılmaktadır.

  • Zaman önceliği: Eğer girilen emirlerde fiyat aynıysa, sisteme hangi emir daha önce girildiyse o işlemde öncelikli olarak işlem yapılır.
  • Fiyat önceliği: Bu kural; yüksek fiyatlı alım emirlerinin düşük fiyatta alım emirlerinden daha önce girilmesini belirtmektedir. Ayrıca düşük fiyatlı satış emirlerinin, yüksek fiyatlı satış emirlerinden daha önce girilmesi gerektiği de belirtilir.

Güncel Mısır Fiyatı | Son Dakika Mısır Fiyatları

TMO mısır fiyatı konusunda her yıl hasat zaman öncesinde açıklama yapmaktadır. Bu kurum, 2023 yılı mısır fiyatları olarak 1 ton mısırın 6 bin TL olması yönünde açıklama yapmıştır.

Peki, mısır fiyatlarına dair son dakika bilgisi nereden öğrenilmektedir? Şehirlere ait ticaret borsaları üzerinden; iklim koşullarının ve diğer faktörlerin etkilediği mısır fiyatlarının bölgesel olan güncel verilerine ulaşılabilmektedir. Böylelikle son dakika mısır fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için bu platformlar kullanılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

En çok üretilen tarım ürünleri arasında yer alan mısır fiyatları ile ilgili merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. İşte, mısır fiyatlarına dair en çok merak edilen sorular ve cevapları!

1 – 1 Kilo Mısır Kaç TL 2023?

Son dönemlerde 1 kilo mısır fiyatı kaç lira şeklinde sorularda gündemde yer almaktadır. 2023 yılında da geçen yıla göre mısır üretimi aynı seviyede olması öngörülmektedir. Yani üretimin 8,5 milyon ton olduğu belirtilmektedir. TMO mısır fiyatı 2023 alım ücreti ise, ton başına 6.000 TL’dir.

2 – 2023 Mısır Fiyatı Ne Kadar?

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü yönetim kurulu tarafından 2023 sezonu için belirlenen mısır alım fiyatı; ton başına 6.000 TL şeklinde açıklanmıştır.

3 – 1 Kilo Mısır Ne Kadar?

2023 fiyat tarifesine göre 1 kilo mısırın fiyatı, ortalama olarak ₺6’dir. Geçen yıllarda ise mısır alım fiyatları şu şekilde olmaktadır;

  • 2021 mısır alım fiyatı: ₺1.325
  • 2022 mısır alım fiyatı:₺5.700

4 – 2023 Mısır Taban Fiyatı Açıklandı mı?

Herkesin merakla beklediği 2023 mısır fiyatı açıklandı. Peki, mısır fiyatı ne kadar? Bu yıl içerisinde mısır üretimi 8,5 milyon ton olacağı belirtildiğinden; alım fiyatının 1 ton için 6 bin TL olduğu duyurulmuştur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Borsada Mısır Fiyatı Nasıl Takip Edilir? Mısır Fiyatı Neye Göre Değişir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!