USD32,60
EURO35,05
JPY0,206700
RUB0,383700
GBP41,52
EURO/USD1,07
BIST10.607,26
GR. ALTIN2.450,54
BTC65.783,03

2023 Millet İttifakı Partileri Hangileridir?

millet-ittifaki-partileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oluşturulan Millet İttifakı partileri, 2023 seçimleri yaklaştıkça daha fazla merak edilen ve araştırılan bir konudur. Cumhurbaşkanının ve millet vekillerinin seçileceği 2023 genel seçimleri yaklaşıyor. Her zaman ülke gündeminde ilk sıralarda yer alan siyaset, seçimlerin yaklaşmasıyla gündemden düşmemeye başladı.

Ülke gündeminde her an birinci sırada yer alan siyaset, her vatandaşı ilgilendirmeye başladı. 2018 genel seçimleri öncesinde bazı siyasi partilerin bir araya gelmesiyle kurulan milleti ittifakı ve bu ittifaka bağlı olan partiler merak ediliyor. Peki millet İttifakı partileri hangi partilerdir?

Millet İttifakı Nedir? Günümüz Millet İttifakı Partileri Hangi Partilerdir?

Bahsedilen bu Millet İttifakı, Türkiye’de 2018 genel seçimlerine katılmak için oluşturulan bir seçim ittifakıdır. İlk olarak ittifak, 5 Mayıs 2018 tarihinde dört muhalif parti tarafından resmi olarak kuruldu. İlk başta 4 partinin bulunduğu Millet İttifakı partileri şu partilerdi:

 • CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)
 • İYİ (İYİ Parti)
 • SP (Saadet Partisi)
 • DP (Demokrat Parti)

Ana muhalefet partisi CHP öncülüğünde oluşturulan Millet İttifakı, 2017 anayasa referandumu ve hatta akabinde gerçekleştirilen anayasa değişiklikleri zemininde kurulmuştur. Başkanlık sistemine geçişe ve yeni hükümet tipi olan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı “hayır” kampanyası yürüttüler.

Mevzu bahis Millet İttifakı partileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükûmetine karşı olan grupları bir araya getirmekteydi. Bu nedenle Millet İttifakı partileri, 20 Şubat 2018 tarihinde kurulan hükûmet yanlısı AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’na rakip olarak görülmekteydi.

millet-ittifaki-partileri

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan ittifak ilk defa 2018 genel seçimlerine katıldı. Belediye başkanlarının seçildiği 2019 yerel seçimlerinde ise Millet İttifakı, CHP ve İYİ Parti’den oluştu.

2023 genel seçimlerine hazırlık sürecinde Millet İttifakı partileri arasına DEVA Partisi ve Gelecek Partisi de katıldı. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ve Gelecek Partisi (GP)’nin katılımı ile beraber böylece Millet İttifakı 6 partili bir yapıya dönüşmüş oldu. Millet İttifakı partileri şunlardır:

 • CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)

Millet İttifakı partileri, 30 Ocak 2023’de Ortak Politikalar Mutabakat Metnini başkentte kamuoyu ile paylaşmıştır.

CHP İttifak Partileri Hangileridir?

Cumhuriyet Halk Partisi ana muhalefet partisidir. Cumhurbaşkanının ve millet vekillerinin seçileceği 2023 genel seçimleri öncesinde çalışmalarını hızlandırmıştır. Bu bağlamda Cumhuriyet Halk Partisi’nin ittifak kurduğu partiler şu partilerdir:

•             İYİ (İYİ Parti)

•             SP (Saadet Partisi)

•             DP (Demokrat Parti)

•             DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi)

•             GP (Gelecek Partisi)

CHP ve bu partiler Millet İttifakı partileri olarak bilinmektedir.

Katılan Millet İttifakı Partileri Genel Başkanları Kimlerdir? 6’lı Millet İttifakı Kimler?

millet-ittifaki-partileri

İlk olarak 2018 genel seçimleri öncesinde kurulan, 2023 genel seçimleri öncesinde kapsamını genişleten ve çalışmalarını hızlandıran Millet İttifakı partileri 6 partiden oluşmaktadır. Bu 6 partinin başkanları şu şekildedir:

•             CHP (Cumhuriyet Halk Partisi): Kemal Kılıçdaroğlu

•             İYİ (İYİ Parti): Meral Akşener

•             SP (Saadet Partisi): Temel Karamollaoğlu

•             DP (Demokrat Parti): Gültekin Uysal

•             DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi): Ali Babacan

•             GP (Gelecek Partisi): Ahmet Davutoğlu

2023 yılı Millet İttifakı partileri liderleri belirli aralıklarla toplanmakta ve seçime yönelik istişare etmektedir. Kemal Kılıçdaroğlu 2010 yılından beri CHP’nin genel başkanıdır ve en önemlisi ana muhalefet partisi liderliğini yapmaktadır.  Daha önce MHP bünyesinde yer alan Meral Akşener oradan ayrılmış ve 2017’de İYİ Parti’yi kurmuştur. O tarihten beri partinin genel başkanlığını yürütmektedir.

DEVA Parti’si lideri Ali Babacan 2002–2015 yılları arasında 13 yıl Türkiye dışişleri ve ekonomi bakanlığı yapmıştır. Ayrıca 2020’den beri partisinin liderliğini yürütüyor. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu 2014-2016 yılları arasında başbakanlık yapmıştır. Daha sonra 2019 sonunda şu anki görevine başlamıştır.

Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu 2016, Demokrat Partisi genel başkanı Gültekin Uysal ile 2012’den beri partilerinin liderliğini yürütmektedir.

Millet İttifak Partileri Neden Kuruldu?

millet-ittifaki-partileri
Millet İttifakı Partileri

Çoklu isimlerin yer aldığı Millet İttifak partileri şu anki hükumete muhalif olarak kurulmuştur. Ayrıca amacı şu anki hükumete karşı seçilmektir. Uzun zamandır bu yüzden amaca yönelik çalışma yürütmektedir. 6 partinin gene başkanı 2023 seçimlerine dair istişareler yapmaktadır.

Muhalif Millet İttifakı partileri, seçildikleri taktirde kendi hükumetleri döneminde neler yapacaklarını, hangi yenilikleri yapacaklarını veya neler değiştireceklerini planlamaktadır. Bu bağlamda ortak bir anlayış oluşturmaya ve bu ortak anlayış çerçevesinde ülkeyi yönetmeyi hedeflemektedir.

Hükümete karşı kurulan Millet İttifak partileri 12 Şubat 2022 tarihinde Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakat metni üzerinde konuşmak üzere CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üzerine Ankara’da bir araya gelmiştir. Millet İttifakı üyeleri dışında muhalefette temsil edilen DEVA ve Gelecek Partisi liderleri de yuvarlak masa etrafında buluşmuştur.

İlk etapta 4 kurucu üye barındıran Millet İttifakı, 26 Ocak 2023 tarihinde altılı masada bulunan 2 partinin (Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi) de katılımıyla üyesi sayısı 6’ya çıktı. Böylece Altılı Masa, resmen Millet İttifakı’na dönüştü. Altılı Masa gerçekleştirdiği 11. toplantısı sonrası kendini “Millet İttifakı” olarak tanımladı.

Cumhur İttifak Partileri Hangileridir?

millet-ittifaki-partileri

Diğer taraftan Cumhur İttifakı, 20 Şubat 2018 tarihinde AK Parti ile MHP arasında kurulan bir seçim ittifakıdır. Bahsdilen Cumhur İttifakı, 2018 genel seçimlerine birlikte katılmak için kuruldu ve mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesini destekleyen siyasi partileri bir araya getirdi. Daha sonra Büyük Birlik Partisi de ittifaka katıldı.

Cumhur İttifakı partileri şunlardır:

 • AKP (AK Parti)
 • MHP (Milliyetçi Hareket Partisi)
 • BBP (Büyük Birlik Partisi)

AKP İttifak Partileri Hangileridir?

AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) 20 yıldır iktidarda olan bir partidir. Genel başkanlığını aynı zamanda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan yürütmektedir. AKP’nin ittifak partileri Cumhur İttifakı’nın diğer partileridir. Bunlar:

 • MHP (Milliyetçi Hareket Partisi)
 • BBP (Büyük Birlik Partisi)
millet-ittifaki-partileri

HDP İttifak Partileri Hangileridir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin ittifak kurduğu siyasi partiler Emek ve Özgürlük İttifakı partileridir.

Emek ve Özgürlük İttifakı, Üçüncü İttifak adıyla da bilinen bir diğer siyasi ittifaktır. Türkiye’de 2023 genel seçimleri için 25 Ağustos 2022 tarihinde kurulmuştur. Emek ve Özgürlük İttifakı partileri şu partilerdir:

 • (HDP) Halkların Demokratik Partisi
 • (TİP) Türkiye İşçi Partisi
 • (EMEP) Emek Partisi
 • (EHP) Emekçi Hareket Partisi
 • (TÖP) Toplumsal Özgürlük Partisi
https://www.youtube.com/watch?v=iM0ySiYatfw

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2023 Millet İttifakı Partileri Hangileridir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!