USD28,90
EURO31,46
JPY19,79
RUB0,317200
GBP36,78
EURO/USD1,09
BIST8.026,27
GR. ALTIN1.924,33
BTC38.787,03

En İyi Marvel Filmleri Listesi

marvel-filmleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marvel filmleri, bilim kurgu veya fantastik konuları sevenlerin karakterli nedeni ile bir numaralı tercihleri arasındadır. Marvel gerek çizgi romanları ile gerek ise film veya dizileri ile izleyicileri ve hayranları kendilerine hayran bırakıyor. Sinema salonları dolup taşıyor, gişe rekorları kırılıyor. Hatta bazı izleyicilerin aynı Marvel filmleri veya dizilerini defalarca izlemiş olduğunu görebilirsiniz.

Marvel filmleri veya dizilerini diğer projelerden ayıran birçok etken olduğunu söylemek mümkün. Bu etkenler Marvel’ın yapmış olduğu dizi veya filmleri özel kılıyor. Örneğin bu filmlerin veya dizilerin neredeyse birbiri ile bağlantılı olması ve bir izlenme sırasına sahip olmaları bu özelliklerden bazıları.

Marvel Filmleri

Marvel Entertainment neredeyse her yıl yeni projeler imza atarak akıllardan hiç silinmiyor ve hep baki kalıyor. Bunun sebebi her projede olmasa da genelde çok ara vermeden yeni film veya dizi çıkarması. Ayrıca bu akılda kalıcılığın sebeplerinden bazıları ise tabi ki Marvel şirketinin özen ile seçmiş olduğu oyuncu kadrosu.

Aşağıdaki Marvel filmleri listesinde Marvel filmleri yayınlama tarihine göre olan sırayı görebilirsiniz. Ama olaylara hâkim olmak ve işin heyecanını arttırmak için Marvel sinematik evrenine göre olan film sırlamasına da dikkat çekmekte fayda var. Bu sinematik evren film sıralaması ya da başka bir deyiş ile Marvel filmleri sırası burada mevcuttur.

marvel-filmleri

1 – Marvel Filmleri | Iron Man

Marvel filmleri kronolojik sıra açısından bakarsak Marvel’ın yayınladığı ilk film Iron Man yani Demir Adam’dır. Demir Adam filmi 2008 yılında yayınlanmıştır ve Marvel ilk filmi unvanına sahiptir. Film, milyarder ve aynı zamanda mühendis olan Tony Stark’ın bir kahraman olma hikayesini anlatıyor.

Hayatı normal iken tam bir playboy ve sadece kendini düşünen Tony, teröristlerin onu kaçırmasından ve orada zorla bir silah yaptıktan sonra tamamen başka biri olur. Babasından miras kalan parası, silah üretim şirketi ve tabi ki zekasını farklı şekillerde değerlendirir ve beklenmedik bir kahramana dönüşür.

2 – The Incredible Hulk

Yine 2008 yılında yayınlanan Hulk filmi çok zeki bir bilim adamı olan Bruce Banner üzerinde durmaktadır. Bruce bir zehrin vücudunda mevcut olan bütün hücrelerini tükettiğini fark ettikten sonra bunu durdurmanın yollarını arar ve kendi üzerinde deneyler yapar. Ama bunu yaparsa neredeyse 100 tonu bile kaldırabilecek yeşil bir varlığa dönüşeceğini bilmemektedir.

3 – Iron Man 2

Demir Adam filmi yapımın ilk filmi olması ve çok sevilmesi ile Marvel filmleri arasında en çok bilinen ve en büyük hayran kitlesi olan seri denilebilir. İlk film çok sevilince 2 yıl ardından projenin devam filmi geldi ve tabi ki bu film en az ilk film kadar çok beğenildi.

Bu filmde Tony’nin düşmanları ile tanışıyoruz ve bu düşmanlar oldukça acımasız. Filmin en çekici yanları ise başrol karakterimiz Tony’nin inanılmaz karakter gelişimi oluyor. Ayrıca filmde Demir Adam kimliğini saklamayan Tony’nin hükümetten aldığı baskıları da izleyeceksiniz.

4 – Thor

Milattan sonra 900’lü yıllarda gerçekleşen ve adı Asgard olan bir gezegenin kendi dünyaları için verdikleri savaşı anlatan film 2010 yılında yayınlandı. Thor ise bu Dünya’nın kralının öz oğlu ve aynı zamanda gök gürültüsü tanrısıdır. Ayrıca baş belası olan üvey bir fesatlık tanrısı kardeşi Loki vardır. Marvel filmleri içerisinde Thor karakterini hem kendi hem de insanların Dünyası için savaştığını ilerleyen zamanlarda göreceksiniz.

5 – Captain America: The First Avenger

Kaptan Amerika İlk Yenilmez, her ne kadar 2011 yılında yayınlansa da aslında Marvel sinematik evreninin ilk filmidir. Yani Marvel filmleri hangi sırayla izlenmeli sorusunun cevabının ilk filmidir. Daha önce de söylemiştik Marvel filmleri birçok açıdan diğer filmlerden farklıdır.

Film ikinci dünya savaşı zamanlarında geçmektedir. Başrolümüz olan Steve Rogers ise zayıf, çelimsiz ve güçsüz bir askerdir. Ama aynı zamanda çok vatansever olduğu için her ne kadar yetersiz olsa da iyi bir askerdir. Bu çelimsiz ve güçsüz askerimiz bir deney sonucu bir süper asker olur. Artık yenilmezdir ve ülkesi için uzun yıllar savaşır.

6 – The Avengers | 2012

Yenilmezler! Toplanın … kimse de sormuyor. Bu Yenilmezler nasıl yenilmez oldu veya nasıl bir araya geldiler? Şöyle anlatalım. SHIELD uluslararası barışı ve güvenliği savunur ve bir örgüttür. Bu örgüt ülkesini ve bütün dünyayı tehdit eden bir düşman ile karşı karşıya gelince cesur, özel güçleri olan ve çok güçlü bir ekip kurma kararı alır ve böylece Marvel filmleri için bel kemiği oluşur.

Yenilmezler ekibinde her ne kadar farklı kişiler veya düşünceler olsa da konu dünyayı kurtarma olunca kusursuz bir bütünleme ortaya çıkar ve ilk filmde düşmana karşı mücadele verilir. Yenilmezler filmi seyirci tarafından çok beğenilir. Peki kimler var bu Yenilmezler takımında;

 • Demir Adam
 • Kaptan Amerika
 • Casus Karadul
 • Casus Hawkeye
 • Hulk
 • Gök gürültüsü tanrısı Thor

7 – Iron Man 3 | 2013

Tony Stark, Yenilmezler ile New York’ta düşmanlar ile mücadele ettikten sonra, bu mücadelenin izlerini hala taşıdığını fark eder ve psikolojik olarak zorlanmaya başlar. Bu psikolojik buhranlarından üstesinden gelmeye çalışırken de ülke teröristler tarafından tehdit edilir. Tony bu süreçte hem kendini toparlamalı hem de sevdiklerini ve ülkesini korumalıdır.

8 – Thor: The Dark World | 2013  

Thor Kararanlık Dünya filmi anlayacağınız üzere Thor filminin ikinci serisidir. Ne yazık ki Thor bu seride kavuşamadığı ilk aşkı ile karşılaşır ve yine hayal kırıklığına uğrar. Ayrıca hem aşk için hem de bütün insanlık için çok büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kalır.

9 – Captain America: The Winter Soldier | 2014

Kaptan Amerika ve Kış Askeri, Kaptan Amerika’nın ikinci filmidir. Bu filmde ne yazık ki Kaptan Amerika eski en yakın arkadaşı olan kişi ile karşı karşıya gelir ve neredeyse kendini onun için feda eder. Eski en yakın arkadaşı Kış Askeri Iron Man’in ailesini öldürmüş olsa bile…

10 – Guardians of the Galaxy | 2014

Galaksini Koruyucuları filmi, Marvel Filmleri arasında belki en komik ve en çok bilim kurgu tadında olan filmler arasında. Farklı gezegenler, farklı yaratıklar ve farklı galaksiler ve tabi ki bu galaksinin birbirinden farklı koruyucuları ile tanışacaksınız.

11 – Avengers: Age Of Ultron | 2015

Yenilmezler Ultron Çağı filmi Yenilmezler serisini ikincisi olarak karşımıza çıkıyor. Ekip aynı. Ama bu sefer düşmanlar oldukça farklı. Filmde robotların dünyayı işgal ettiğini ekibin de bunun ile mücadelesini izleyeceksiniz. Ayrıca bu film ile Marvel severler yeni ve farklı güçlere sahip karakterleri izleyecek.

12 – Ant-Man | 2015

Karınca kadar hatta daha da küçük bir varlık olsaydınız, nasıl olurdu düşündünüz mü? Merak etmeyin Marvel filmleri onu da düşünmüş. Scott uzman bir hırsız ve aynı zamanda iyi bir babadır. Ama filmde bu karakter hırsızlıktan kahramanlığa terfi ediyor ve küçücük bir insanken ya da dev gibiyken neler yapabileceğini gösteriyor.

13 – Captain America: Civil War | 2016

Belki de Yenilmezler hayranları için en üzücü film kendisi. Çünkü ekip dağılıyor ve dağılmaları yetmiyormuş gibi ikiye ayrılıp bir kavgaya tutuşuyorlar. İkiye ayrılan taraf ise Kaptan Amerika ve Demir Adam… bir tarafta dahi, milyarder, silah ustası olan Tony, diğer tarafta ise süper güçleri olan bir asker. Sizce kim kazanır bu kavgayı? 

14 – Doctor Strange | 2016

Başarılı ve aynı zamanda kendini beğenmiş Doktor Stephen Strange bir trafik kazası geçirir. Bu trafik kazası sonucunda ise ellerindeki bütün sinirler neredeyse işlevini yitirir. Bunun sonucunda ise mesleğini kaybeder. Ne yaparsa yapsın iyileşmeyen doktor, mistik güçlere danışır ve beklenilen dışında büyücü olur.

15 – Guardians of the Galaxy Vol. 2 | 2017

Galaksinin Koruyucuları, işlerini yapıyor. Komik, heyecanlı ve anlaşamayarak galaksiyi koruyorlar. Peki bu sefer neyden? Ortada esrarengiz ve çok güçlü bir küre var ve tabi adı Ronan olan kötü bir karakter. Her şey tıkırında. Peki koruyucular bu sefer galaksiyi koruyabilecekler mi? Orası biraz meçhul gibi.

16 – Marvel Filmleri Çıkış Sırası Devamı

Bu listenin tarihlerine göre devamı;

 • Spider-Man: Homecoming (2017)
 • Thor: Ragnarok (2017)
 • Black Panther (2018)
 • Avengers: Infinity War (2018)
 • Ant-Man and the Wasp (2018)
 • Captain Marvel (2019)
 • Avengers: Endgame (2019)
 • Spider-Man: Far From Home (2019)
 • Black Widow (2021)
 • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (2021)
 • Eternals (2021)
 • Spider-Man: No Way Home (2021)
 • Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022)
 • Thor: Love and Thunder (2022)
marvel-filmleri
marvel-filmleri

Marvel Filmleri İzleme Sırası Nasıl?

Marvel’ın projelerinin yani filmlerinin direk olarak değil de dolaylı yoldan birbirleri ile bağlantılı olduğunu söylemiştik. Bu bağlantı nedeni ile de ortaya bir izleme sırası çıkıyor. Olaylar, yen kahramanlar veya yeni düşmanlar dönüp dolaştığı tek bir yeri etkiliyor. Marvel sinematik evrenini. Eğer sizler de yeni bir izleyici olacaksanız filmleri sinematik everenin sırasına göre izlemeniz öneriliyor.

Film AdıMarvel Sinematik Evreni Sırası
Kaptan Amerika 11
Kaptan Marvel2
Demir Adam 13
Demir Adam 24
İnanılmaz Hulk5
Thor6
Yenilmezler7
Thor 28
Demir Adam 39
Kaptan Amerika 210
Galaksinin Koruyucuları11
Galaksinin Koruyucuları 212
Yenilmezler 213
Karınca Adam14
Kaptan Amerika 315
Karadul16
Örümcek Adam17
Kara Panter18
Doktor Strange19
Thor 320
Karınca Adam 221
Yenilmezler 322
Yenilmezler 423
Örümcek Adam 224
Shang-Chi25
Eternals26
Örümcek Adam 327
Doktor Strange 228
Thor 429

Marvel Dizileri ve İzleme Sırası

Marvel filmlerinde olduğu kadar dizilerinde de oldukça iyi. Peki bu dizler ve izleme sıraları nasıl, bakalım. Dizilerin izleme sırası;

 • Wanda Vision
 • Loki
 • What İf…
 • The Falcon And The Winter Soldier
 • Moon Knight
 • Hawkeye
 • Ms Marvel

Sık Sorulan Sorular

Marvel evreni biraz karışık ve anlaması zor olabilir. Bu karışıklık ve farklı evrenlerden dolayı kafanıza takılan sorular olabilir.

1 – Toplamda Kaç Tane Marvel Filmi Var?

Marvel’ın geçmişten günümüze birçok farklı konulu veya karakterli dizi, film yaptığı yukarıda mevcut. Ama net olarak 29 tane filmi olduğu söylenebilir.

2 – 2023 Marvel Filmi Ne Zaman Çıkacak?

2023 yılına girdiğimizden beri Marvel henüz herhangi bir proje çıkarmadı. Ama verilen bilgiler göre 10 Kasım 2023 tarihinde The Marvels filmi sinemada bizler ile buluşacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En İyi Marvel Filmleri Listesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!