USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.039,47

2023 Yılında En Çok İşlem Gören Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto Paralar Nelerdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralar nelerdir ve hangisi daha karlıdır, bu alanla ilgilenen kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu noktada 2003 yılında revaçta olan kripto para birimleri listesi, uzun vadeli yatırım ve ticaret yapmak isteyenler için önem kazanmaktadır. Peki, bu kripto paralar nelerdir?  İşte, detaylar!

Satın alınmak istenen kripto para birimlerinde en doğru seçimi yapabilmek için, kripto paraların piyasadaki itibari ve nasıl ağırlık kazandıkları araştırılmalıdır. Böylelikle para birimlerinin artıları ve eksileriyle ilgili bilgilere ulaşılabilmektedir. Ayrıca bu alanla ilgili donanımlı bilgilere de sahip olmak gerekmektedir. İşte, kripto nasıl oynanır, nasıl alınır, en karlı kripto paralar nelerdir?

Kripto Para Nasıl Oynanır?

Kripto Paralar Nelerdir

Kripto para nedir, nasıl kullanılır iyice bilinmesi gerekmektedir. Bu para birimleri, para sahipleri tarafından elde tutulan ve güncellenen işlemlerin olduğu blok zinciri üzerinde çalışmaktadır. Yani madencilik adı verilen bir süreçle oluşturulan bu paralar; satın alınabilir, saklanabilir ve harcanılabilir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Paralar Nelerdir

Günümüzde kripto para nedir, nasıl kazanılır, yeni başlayanlar için önemli sorular olmaktadır. En güvenilir şekilde kripto para birimi satın alabilmek için, tipik olan 3 adım bulunmaktadır.

 • Bir platform seçme: satın alım için hangi platformun kullanılacağına karar verilmelidir. Genellikle seçenekler, özel kripto para borsası veya geleneksel bir aracı kurum gibi bazı platformlardır. Ancak bu seçimi yaparken hangi para birimlerini sunduklarını, güvenliğini, ne kadar ücret aldıklarını, para çekme seçeneklerini, depolama ve bir eğitim kaynağı sunup sunmadıklarına dikkat etmelisiniz.
 • Hesaba para yatırma: seçilen platformda bir işlem yapabilmek için hesabınızda para olmalıdır. Bu noktada birçok kripto para borsası kullanıcılarına; ABD doları, avro, İngiliz sterlini gibi yasal paralarla, kredi ve banka kartları aracılığıyla satın almalarına imkân vermektedir.
 • Bir emir verme: tercih ettiğiniz web sitesi veya platform aracılığıyla emir verebilirsiniz. Bir kripto para satın almak istiyorsanız satın al seçeneğine tıklayabilirsiniz. Böylelikle satın almak mümkündür. Aynı şekilde satış emirleri için de bu işlemleri yapabilirsiniz.

Güvenilir Kripto Para Siteleri | 2023 Yılında En Popüler ve Güvenilir Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto Paralar Nelerdir
Kripto Paralar Nelerdir

Son dönemlerde oldukça popüler olan kripto para piyasası, borsadan daha fazla oynaklığa sahip bir piyasadır. Bu sebepten yatırım yapmak için iyi bir piyasa araştırması yapılmalı ve en iyi kripto para birimi seçilmelidir. Dolayısıyla çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmak, yatırım yapmanın lehine olan bir seçenektir.

2023 yılında uzun vadeli yatırımlar için en çok işlem gören ve güvenilir kripto paralar nelerdir? Siz de bu işlem için en iyi para birimini arıyorsanız, çeşitli kriterlere bağlı olarak oluşturulan listeleri incelemesiniz. Peki, 2023 yılında en popüler kripto paralar nelerdir?

1 – Bitcoin

Kripto Paralar Nelerdir

Öncü bir kripto para birimi olan Bitcoin, 2023’te en çok tercih edilen bariz para birimi olmaktadır. Uzun vadeli yatırımlar için en uygun ve doğru karar olmaktadır. Bu noktada günlük ticaret hacmi yaklaşık 26 milyar ABD doları olan Bitcoin, yatırım yapmaya değerdir.

2 – Ethereum

Bu yıl içerisinde en çok işlem gören kripto paralar nelerdir cevapları arasında Ethereum verilebilmektedir. 2. nesil blockchain tabanlı bir kripto para olan Ethereum, bir proof-of-stake mekanizması üzerinden çalışmaktadır.

NFT üstü bir blok zinciri olan bu kripto para, oldukça ilgi görmüştür. Uzmanlara göre 2023 yılında en çok satın alınan ve satın alınmaya uygun olan kripto para olarak açıklanmaktadır.

3 – BNB – Binance Kripto Para

Kripto Paralar Nelerdir

Binance borsası, BNB ücretlerini indirimli olarak almaktadır. Böylelikle kripto parayı desteklemektedir. Bu durum sonucunda kullanıcılarda kripto para almaya teşvik edilmektedir. En büyük nft pazarına sahip olan Binance’ye güvenilmesi oldukça mantıklıdır. Yani BNB satın alınması gereken en iyi kripto paralardan bir tanesidir.

4 – Cardona – ADA

Genç bir proje olan Cardona, 2018 tarihinde faaliyete başlamıştır. Charles Hoskinson tarafından kurulan bu proje, bir proof-of-stake mekanizmasına dayanmaktadır. 2021 yılında dramatik bir düşüş yaşasa da yakın zamanda akıllı sözleşmeler tanıtılmıştır. Bu noktada söz konusu kripto para birimi oldukça ucuzdur ve 2003 yılında en çok satın alınan paralar arasında yer almaktadır.

5 – XRP

Kripto Paralar Nelerdir

Ripple’ın kripto parası olan XRP, finans sektöründe para havalesi için tasarlanmış bir proje olmaktadır. Operasyonları daha hızlı hale getirmek ve maliyetleri azaltmak, bu projenin ana konusu olmaktadır. Özellikle Ripple, hem kripto dünyasının hem de itibari para kurumları tarafından talep görmesi ile ünlüdür. Ayrıca oldukça güvenilir bir kripto para olmaktadır. Üstelik bu kripto para biriminin günlük ticaret miktarı ise 1 milyar dolardır.

6 – SOL (Solana)

2020 yılından itibaren günümüze gelindiğinde yatırım yapmak için en uygun projelerden bir tanesi de,  Solana olmaktadır. Diğer projelere göre daha genç bir proje olan Solana, sermayede oldukça güzel bir getiri sağlayan madeni paralar arasındadır. Bu noktada 2023 en çok işlem gören kripto paralar nelerdir sorusuna cevap olarak, söz konusu kripto para verilebilmektedir.

Ayrıca bu kripto paranın blok zinciri, mevcut paraya popülerlik kazandıran nft sanatçıları arasındadır. Gelecek tahminlerine bakıldığında maliyeti ile ilgili olumlu yorumlar yapılmaktadır. Dolayısıyla yatırım yapmak için en iyi kripto paralar arasında yer almaktadır.

7 – Dodgecoin (DOGE)

Bu kripto para 2014 yılında başlamıştır. Geleceğe dair fiyat tahminleri oldukça olumludur. 2023 yılında da beklentilerin üzerinde bir performans göstermiştir.

8 – Polkadot (DOT)

2023 yılında en çok satın alınan kripto paralar nelerdir sorusunu cevabı, Polkadot olarak verilebilmektedir. Bu noktada kripto para açık kod sayesinde birkaç blok zincir oluşturma imkânı sağlamaktadır. Böylelikle parachains üretme imkânı da sunmaktadır.

9 – TRON

2018 yılından günümüze kadar başarılı bir büyüme gösteren TRON, içerik üreten yazarları ve eğlence alanını ele almak için üretilmiş bir projedir. Bu noktada projenin amacı, yazarların sahip olduğu telif hakkının fazla kısmını tüketen platformların kullanılmasından kaçınılmasıdır. 2023’te en çok işlem gören paralar arasındadır.

10 – Near Protokol (NEAR)

Portföyünüzü çeşitlendirmek için yükselmesi muhtemel olan altcoinleri tercih etmeniz, karlı olabilmektedir. Kripto para nedir yorumlar incelendiğinde Near Protokol’un, başarılı bir büyüme sağladığı ve iyi bir proje olduğu görülmektedir.

11 – Avalanche (AVAX)

Daha az istikrarlı ancak yatırım getirisi yüksek olan bir altcoin önerisi arıyorsanız, AVAX cevabı verilebilmektedir. 2020 yılında ortaya çıkan  Avalanche kripto para, iyi bir derecelendirmeye sahiptir.  Bu kripto para; finansal işlemlerin alışverişini daha pratik bir hale getirmek ve DeFi uygulamalarını gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla 2023 yılının ilgi gören projelerinden bir tanesidir.

12 – ApeCoin (APE)

İleride değerlenecek olan kripto paralar nelerdir sorusunundiğer bir cevabı ise, APE coindir. 2022 yılının Mart ayında ortaya çıkan bu kripto para birimi, CoinMarketCap derecelendirilmesine göre iyi bir sırada yer almaktadır. Ayrıca bir milyar paranın tamamı aynı anda basılmıştır.

2023 yılındaki en dikkat çeken paralardan biri olan ApeCoin’in yaklaşık günlük ticaret hacmi 300 milyon dolar olmaktadır. Bu rakamsa yeni bir proje için oldukça iyidir.

Sık Sorulan Sorular

Şu anda yatırım açısından satın alınması gereken ve 2023 yılında en çok işlem gören kripto paralar nelerdir? sorusu çoğu kişi tarafından araştırılmaktadır. Bu noktada kripto paralarla ilgili merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Peki, bu sorular nelerdir? İşte, o sorular ve cevapları!

1 – Kripto Ne İşe Yarıyor?

Bu paralar, geleneksel paralardan farklıdır. Yani dijital bir para birimi olan ve sabit bir borsası olmayan kripto paralar, nakit paranın yerine kullanılabilecek bir değişim aracı olarak kullanır. Bu noktada tasarlanan kripto paralar güvenli bir şekilde geliştirilmiştir.

2 – 1 Kripto Para Ne Kadar?

Kripto paraların çeşitlerine göre, bir kripto paranın kaç TL olduğu değişiklik göstermektedir. Böylelikle herhangi bir kripto paranın değeri, diğer paralara göre farklı olabilmektedir.

3 – Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Dünya genelinde en popüler olarak açıklanan kripto para birimleri şu şekildedir;

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Cardano
 • Tether
 • Ripple
 • Solana
 • Polkadot
 • Dogecoin

4 – Kaç Tane Kripto Para Birimi Var?

2009 yılında açık kaynaklı veri tabanı olan bir yazılım şeklinde piyasaya sürülen Bitcoin, merkezi olmayan ilk kripto para birimi olarak kabul edilmiştir. Bu noktada Mart 2023 verilerine erişim sağlandığında, piyasada 22 binden fazla para birimi mevcuttur. Ayrıca bu kripto paraların üretimine göre piyasa değerinin toplamı ise, 1 trilyon doları aşmaktadır.

5 – Coin Nedir?

Geliştirilmiş olan bağımsız bir blok zincirinde kullanılmak amacıyla tasarlanmış kripto para birimlerine denir.

6 – En İyi Kripto Paralar Nelerdir?

Piyasa hacimleri dikkate alındığında en iyi kripto paralar şu şekilde açıklanmaktadır;

 • Litecoin
 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Ethereum

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2023 Yılında En Çok İşlem Gören Kripto Paralar Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!