USD32,27
EURO35,00
JPY0,207600
RUB0,363000
GBP41,48
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.417,64
BTC69.401,41

Konut Fiyatlarını Düşüreceğiz

featured
Görsel: Takvim
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, vatandaşın kulak verdiklerini, sosyal konut projesi ile konut fiyatlarının düşeceğini söyledi.

Tüm dünyada enflasyon var

TRT Habere konuşan Murat Kurum, burada sorulara da cevap verdi.

Pandemi sürecinde bütün dünyada düzenin bozulduğunu söyleyen Kurum, ham madde ve nitelikli iş gücünde azalma meydana geldi, bunun sonucunda da bütün ülkelerde daha önce görülmemiş bir şekilde enflasyon oluştuğunu belirti.

Kurum ayrıca “ilk günden itibaren gerekli çalışmaları yaptık, tüm tedbirleri hızlı bir şekilde aldık” dedi.

Konutta arz talep dengesi yakalanacak

Pandemi sürecindeki yüksek fiyatlar konut sektörüne de yansıdı. Üretim miktarı eski hızın altında kalınca konut sektöründe arz azaldı fiyat artışı da kaçınılmaz oldu. Şeklinde açıklama yapan Kurum,

“Barınma anayasamızda en temel hak. İnsanların konut hakkı anayasamızda sosyal devletin gereği olan bir hak. Bugün baktığımızda diğer ülkeler sosyal devlet kavramını rafa kaldırmış durumda. Biz vatandaşımızın sesine kulak vererek bir çözüm geliştirdik. Biz talebin karşılanabilmesi amacıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesini hayata geçiriyoruz. Arz talep dengesini yakalayacağız ve konut fiyatları düşecek.” dedi.

Ne dediysek yaptık

Hükümetleri döneminde söyleyip de yapamadığımız bir şey yok diyen Kurum, “Şehir hastanesi dedik yaptık, millet bahçesi dedik yaptık. Demiryollarını, havalimanı sayısını arttıracağız demişiz artmış. Biz bunları gerçekleştirmiş bir iktidarız” dedi.

Tüm bunları yapan hükümetimiz 250 bin konutu da yapar diyen Kurum, sosyal konut projesine bugüne kadar 7,5 milyon vatandaşın başvurduğunu belirtti.

Sosyal Konutlar iki yılda tamamlanacak

Cumhurbaşkanımız talimatı ile konut yapılacak arsa sayısını 100 binden 1 milyona çıkardık diyen Kurum, sosyal konutların iki yılda tamamlanacağını ifade etti.

Ayrıca Kurum şunları söyledi: ” İlk Evim Arsa projesine başvurular 331 bine ulaştı. Konut projesine başvuranlar arsaya da başvurabilirler. İkisi de çıkarsa birini tercih etmek durumundalar. Arsalarda taksitlerde fiyat artışı olmayacak. Taksitler sabit olacak. Aynı anda başvuran çiftlerden biri müracaat ettikleri bankaya gidip başvurusunu çekmek durumunda. Başvuru ücreti de tarafına iade edilecek. Daha önce TOKİ’den ev alanların başvurularını da geçersiz sayacağız.

Müstakil arsalarla alakalı bir imar planı hazırlıyoruz. Burada yapılabilecek konutun özellikleri bu planda belirtiliyor. Vatandaşlar arsalarına, mevzuata uygun bir şekilde ahşap veya çelik kendi isteklerine uygun bir şekilde projelerini hayata geçirebilirler. Ya da vatandaşlarımız arzu ederlerse bizim yöresel mimariye uygun projelerimiz var. 7 bölge için hazırladığımız bu projeleri vatandaşlarımız ücretsiz olarak kullanabilecekler. Bunlara teknik ve hukuki destek de vereceğiz.

Arsalar teslim edildikten sonra vatandaşımızın 2 yıl içinde inşaatını tamamlamasını öngörüyoruz. Süreçte aksaklıklar yaşanması durumunda vatandaşımıza kolaylık sağlayacağız.

Yapım desteği istenmesi halinde TOKİ’miz onlara gerekli desteği sağlayacak. Biz müteahhit ile vatandaşımız arasında bir köprü görevi göreceğiz. TOKİ çoğunlukla birlikte hareket edecek, çoğunluğun yapım desteği istemesi halinde devreye girilecek.

.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Konut Fiyatlarını Düşüreceğiz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!