USD32,86
EURO35,69
JPY0,213200
RUB0,379100
GBP42,50
EURO/USD1,08
BIST11.089,02
GR. ALTIN2.551,63
BTC66.355,61

Koç Holding Hissesi Takip Rehberi

koc-holding-hissesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koç Holding hissesi almak isteyen yatırımcı adaylarının bilmesi gereken kritik detaylar bulunuyor. Türkiye’nin en köklü holdinglerinden olan Koç Holding, halka arz ettiği pek çok şirketi ile yatırımcılara yeşil ışık yakıyor. Bunun sonucunda söz konusu Koç Holding hissesi olduğunda yatırımcılar bu alana yatırım yapmayı öncelikli tercih olarak görüyor.

Biz de bu yazımızda Koç Holding hisseleri hakkında bilmeniz gerekenleri içeren bir rehber hazırladık.

Koç Holding Hakkında Bilmeniz Gerekenler

koc-holding-hissesi

Çok uzun senelerdir Türkiye’nin en zengin ailelerinden olan Koç Ailesi, günümüzde de finansal gücü elinde bulunduruyor ve Koç Holding de hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımları ile pek çok alanda varlık gösteriyor. Bunun sonucunda söz konusu holdinge ait hisseler olduğunda da pek çok irili ufaklı yatırımcının tercihi bu güçlü aileden yana oluyor.

İsterseniz hisse rehberimize değinmeden evvel Koç Holding hakkında bilmeniz gerekenlere bakalım.

Koç Holding Tarihçesi

Ahmet Vehbi Koç tarafından 31 Mayıs 1926 yılında kurulan Koç Holding, Türkiye’nin ilk holdingidir. Öyle ki bu köklü holding, günümüz Türkiye’sinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Holding özellikle de otomotiv ve beyaz eşya alanında önemli işlere imza atmıştır böylece Koç Ailesi’nin güçlü bir aile olmasını sağlamıştır.

Vehbi Koç, 1920’li yıllarda Ankara’da ticari hayata atılmış bir isimdir. Bunun sonucunda bu ticari adımlar, belli şartlar el verdiği aşamada devasa yatırımlara dönüşmüştür. Böylece çok kısa sürede Koç Holding’in iş alanı genişlemiştir ve 1950’lerde Türkiye’nin en önemli şirketlerini bünyesinde barındırmaya başlamıştır.

Tarihler 1960’ları gösterdiğinde artık Koç Ailesi’nin adını de tüm ülkede herkes duymuş ve hatta şirket dünyada da tanınmaya başlamıştır. Böylece holdinge bağlı pek çok önemli şirketin temelleri de yine bu yıllarda atılmıştır.

Koç Holding Yönetim Kadrosu

koc-holding-hissesi

Koç Holding hissesi hisse dağılımı da aslında yatırımcılar tarafından merak edilen önemli detaylardan biridir. Bu konuda bilgi verebilmek için ise holdingin yönetim kadrosu tarihine de göz atmamız gerekebilir. Koç Ailesi, Koç Holding’in yönetiminde her daim aktif rol oynamıştır:

 • Vehbi Koç (Kurucu)
 • Rahmi Koç
 • Mustafa Koç
 • Ömer M. Koç

Yukarıda saydığımız dört isim, kuruluştan günümüze dek Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlarıdır ve gerek spor dünyasından gerekse de magazinden tanınan Ali Koç ise günümüzde holdingin yönetim kurulu başkan vekili görevini üstlenmiştir.

Koç Holding Bünyesindeki Şirketler

Koç Holding hissesi hakkında bilgi verirken holdinge bağlı olan şirketleri de listemize eklemek gerekiyor. Çünkü bu şirketler her biri sıkça adından söz ettiriyor. Pek çoğu Türkiye’nin en çok bilinen güvenilir firmaları olan Koç Holding şirketleri şunlardır:

Yukarıda sıralamış olduğumuz firmaların her biri Koç Holding bünyesinde yer alır. Buna ek olarak Koç Holding’in uluslararası ortakları arasında da şu gibi firmalar yer almaktadır:

 • Ford Motor
 • LG Elektronik
 • UniCredit Group

Koç Holding Hissesi İçin Takip Rehberi

koc-holding-hissesi
Koç Holding Hissesi

Koç Holding temettü 2023 yılı verilerine dayanılarak holdinge yatırım yapmanız mümkündür. Ayrıca Koç Holding temettü 2024 verileri hakkında da bir öngörüde bulunabilirsiniz. Öncelikli olarak Koç Holding hissesi hakkında şunları bilmelisiniz:

 • BIST Kodu: KCHOL.IS
 • Depo Sertifikası Düzey Kodu: KHOLY
 • Halka Açıklık Oranı: 26,59
 • Halka Arz Edildiği Tarih: 10 Ocak 1986

Koç Holding hissesi kapsamında holdinge bağlı konumda olan şirketlerden de hisse senedi alabilirsiniz böylece paranızla yatırım yapabilirsiniz.

Koç Holding Hissesi ve Topluluk Şirketleri BIST Kodları

Koç Holding hisse yorum kapsamında pek çok yatırımcı holdinge bağlı olan şirketleri de beğeniyor ve tavsiye ediyor. Elbette Koç Holding hissesi alınır mı sorusunu mutlaka uzman kişilere sormanız gerekiyor ve özellikle de online platformlarda sizlere yatırım tavsiyesi veren tanımadığınız kişilerden uzak durmanız önem teşkil ediyor.

Koç Holding hissesi kapsamında yatırım yapabileceğiniz Koç şirketleri ve BIST kodları şunlardır:

 • Arçelik – ARCLK.IS
 • Aygaz – AYGZ.IS
 • Ford Otosan – FROTO.IS
 • Otokar – OTKAR.IS
 • Tat Gıda – TATGD.IS
 • Yapı ve Kredi Bankası – YKBNK.IS
 • Tüpraş – TUPRS.IS

Koç Holding Hissesi Nasıl Alınır?

Uzun zamandır halka arz edilmiş olan Koç Holding’in hisselerini almak için güvenilir kaynakları kullanmanız şarttır. Aksi taktirde kötü niyetli kişiler tarafından kandırılmanız mümkündür ve bunun için de mutlaka kendi hesabınızın bulunduğu bankaların internet ya da mobil şubelerini tercih etmelisiniz.

Koç Holding hissesi alırken bankanızın internet şubesine giriş yapmanız gerekir. Şayet daha önce herhangi bir şekilde mobil ya da internet şubesine giriş yapmadıysanız bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşmalısınız. Çünkü her bankanın kendi hisse alım – satım sistemi farklı olabilir. Bundan dolayı ilk kez hisse alımı yapacaksanız bir yetkiliden bilgi almanız önemlidir.

Yine aynı şekilde satın almış olduğunuz hisseleri de internet bankacılığı ile satışa da çıkartabilirsiniz.

Koç Holding Hissesi Caiz Mi?

koc-holding-hissesi

Koç Holding hissesi haram mı gibi sorular, İslam inancına sahip bazı kişiler tarafından sorulabiliyor. Ama söz konusu hisse alım – satım işlemleri olduğunda bu yönde pek çok yorumlama bulunuyor. Çünkü bazı durumlarda faiz oranları söz konusu olduğunda bu durum İslamiyet çatısı altında caiz kabul edilmeyebiliyor. Ama yine de bu konular hakkında herhangi bir çekinceniz varsa bunu bir din yetkilisine danışmanız daha doğru olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Koç Holding hakkında merak edilen hisse ve yatırım verilerini sizler için derledik. Buna ek olarak söz konusu yatırımlarınız olduğunda aklanıza gelebilecek diğer sorulara da yanıt aramak isteriz.

Koç Holding Hisseleri Nelerdir?

Koç Holding kapsamında yer alan pek çok firmanın halka arz edilmesi söz konusudur ve bu firmalar arasından öne çıkan başlıcaları ise şunlardır:

 • Otokar
 • Ford Otosan
 • Tat Gıda
 • Tüpraş
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Aygaz
 • Arçelik

Koç Holding de Kimin Ne Kadar Hissesi Var?

koc-holding-hissesi

Koç Holding’de hisselerin en büyük kısmı Koç Ailesi’nin elinde bulunmaktadır. Koç Ailesi, holding hisselerinin %64.3’üne sahiptir. Buna ek olarak holding hisselerinin %26.5’lik kısmı da halka açıktır. Ayrıca Vehbi Koç Vakfı da hisselerin %7.2’sine sahiptir.

Sabancı Mı Daha Büyük Koç Mu?

Koç Holding hakkında merak edilen detayların arasında ailenin finansal gücü başı çeker. Türkiye’nin en zengin ailelerinden biri olan Koç Ailesi, zaman zaman Sabancı Ailesi ile kıyaslanır. Bu kıyasta da genellikle en zengin olarak öne çıkan aile Koç Ailesi’dir.

Koç Holding Zenginlikte Kaçıncı Sırada?

Koç Ailesi yönetim kurulunda yer alan pek çok isim, aynı zamanda Türkiye’nin en zengin insanları arasında da yer alır. Örneğin Mustafa Rahmi Koç’un mirası 1.5 milyar dolar değerini taşımaktadır. Ayrıca Koç Ailesi’ne mensup olan bazı diğer isimler de milyarderler kulübünde yer alan kişilerdir.

Koç Holding Türkiyede Kaçıncı Sırada?

Koç Holding, pek çok dönemde Türkiye’nin en zengin ailesi olmayı başarmıştır. Kimi zaman bu durum değişse de ülkemizin finansal açıdan en zengin olan ailesi Koç Ailesi’dir diyebiliriz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Koç Holding Hissesi Takip Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!