USD32,21
EURO34,92
JPY0,205900
RUB0,359900
GBP41,14
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.426,69
BTC68.557,37

Klamoks Bid 1000 mg 14 Film Tablet Nedir?

klamoks
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Klamoks farklı türde bakteri ve oluşan mikropların sebep olduğu enfeksiyonların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Eczanelerde bulunan ilacın farklı miktarlarda etkin madde içeren kuru toz formları bulunmaktadır. Bu şekilde film tablet ve oral süspansiyon hazırlamak için kullanılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı onaylı bir ilaçtır. Rahatsızlığın teşhis edilmesi sonucu hekimler tarafından reçete edilmelidir. Bilinçsiz ve isteğe bağlı kullanım kesinlikle önerilmemektedir. Kullanım yaş aralığı bulunan ilacı doktorunuz uygun bulup yazmadığı takdirde kullanmayınız. Ayrıca Klamoks kullanımı sonrası görülen yan etkiler sonucu vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Klamoks 1000 Ne İşe Yarar? Hangi Aralıklarla Kullanılması Önerilmektedir?

Amoksisilin ve klavunalik asit ilacın etken maddeleridir. Böylelikle üst ve alt solunum, üreme organları ve idrar yolları enfeksiyonları tedavisinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte cilt ve diş eti enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaçtır.

klamoks

Bakteri ve mikropların birçok çeşidine karşı koruma sağlayan bu ilaç blister ambalajlarda 10 ve 14 adet olacak şekilde paketlenmiştir. Beyazımsı bir yüzeye sahiptir. Ayrıca ilacın bir yüzünde KF harfleri baskısı bulunmaktadır. Diğer yüzü ise çentikli haldedir. Şu tür rahatsızlıklar nedeniyle kullanılmaktadır;

 • Tekrarlayan bademcik iltihapları,
 • Sinüzit,
 • Orta kulak iltihabı
 • Kronik bronşite bağlı akut alevlenmelerinde,
 • Akciğer iltihabında,
 • İdrar yolu iltihabında,
 • İdrar kesesi iltihabında,
 • Böbreklerde oluşan bakteriyel iltihaplarda,
 • Üreme organı ve idrar yolları enfeksiyonlarında,
 • Çıban, abse, selülit ve yara enfeksiyonlarında,
 • Diş ve diş eti gibi enfeksiyonlarda,
 • Kan ve dokularda oluşan bakteri ve toksinler nedeniyle oluşan düşük ve lohusalık hummasında kullanılmaktadır.

1 – Klamoks Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Doktor gözetimi altında kullanılması gereken bir ilaçtır. Reçete edildiği takdirde 12 yaş üzeri çocukların ve yetişkinlerin uygun dozda kullanması gerekmektedir. Yani hafif ve orta şiddette enfeksiyon geçiren kişi günde iki kez 625 mg tablet kullanabilmektedir. Ayrıca rahatsızlık şiddetli ise günde iki kez 1 g tablet kullanımı önerilir.

klamoks

Hasta diş enfeksiyonu geçiriyorsa yine aynı yaş aralıkları 5 gün içerisinde günde 2 kez 625 mg tablet kullanabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta tedavi süresinin 14 günü aşmayacak olmasıdır. Hekimin reçete ettiği ilaç çiğnenmeden direkt yutulmalıdır. Yutmakta zorluk çeken hastalar ilacı ikiye bölüp parça halinde yutabilmektedir.

İlaçtan dolayı sindirim sistemi rahatsızlığı yaşayan kişiler yemeğe başlamadan önce Klamoks yutması uygundur. İlacın tablet formları 12 yaş altı çocuklar için uygun değildir. Küçük çocukların kullanımına özel ilacın süspansiyon formu bulunmaktadır.

2 – Klamoks İlacının Yapılan Formları ve Türleri Nelerdir?

Hekim önerisiyle kullanılan ilaç farklı formlara ve türlere sahiptir. Verilen dozajda kullanılması önerilmektedir. Yetişkinlerin ve çocukların ayrı ayrı kullanabileceği ilaç 1000 mg ve 625 mg olarak yaygın kullanılmaktadır. Ayrıca kuru toz şeklinde 200 mg/ 28 mg ve 400 mg/ 57 mg formu bulunur.

klamoks
Klamoks

Bid yerine Es oral süspansiyon hazırlamak için 600 mg/ 42.9 mg kuru toz kullanılmaktadır. Ayrıca Pediatrik oral süspansiyon için ise 156.25 mg ve 312.5 mg kuru toz hali bulunmaktadır. Reçete edildiği şekilde eczanede hazırlanıp hastaya verilmektedir.

3 – Klamoks Kaç Saatte Etkisini Gösterir?

1000 mg ve Klamoks Bid Fort 400/57 mg kullananlar üzerinde etkisini 1-2 saate gösterdiği belirtilmiştir. Fakat genel olarak rahatsızlığın şiddeti bilinmediğinden bu süre hastadan hastaya farklılık gösterebilmektedir. İlacın etki göstermesi bakımından net bir cevap vermek mümkün değildir.

4 – Klamoks Diş için Kullanılır mı?

Diş enfeksiyonlarında da verilen ilacın kullanım şekli ve dozu farklılık göstermektedir. Yetişkin kişilerde veya 12 yaş üzeri gençlerde günde iki defa 625 mg doz kullanımı önerilmektedir. Ayrıca tedavi süresi 14 günü aşmamalıdır. Gerekli bilgileri size hekiminiz verecektir.

Klamoks Bid 1000 Mg Yan Etkileri Nelerdir?

klamoks

Her ilaç kullanımında olduğu gibi Klamoks içerisinde yer alan maddelere duyarlı kişiler bulunabilmektedir. En sıklıkla görülen Klamoks yan etkileri ishal, mantar enfeksiyonu, bulantı ve kusmadır. Ciddi yan etkiler görüldüğü takdirde ilacı kullanmayı bırakıp hekime veya hastanenin acil bölümüne başvurulmalıdır.

Çok Seyrek Görülen Ciddi Yan EtkilerKlamoks Kullanım Sonrası Seyrek Görülen Ciddi Yan EtkilerYaygın Olmayan Yan EtkilerYaygın Görülen Yan Etkiler
Yüz, dudak, ağız, dil ve boğazın şişmesi nedenli yutkunamama ve nefes alma zorluğuAteş, şiddetli üşüme atakları,Baş dönmesiMukozalan ve Cilt üzerinde etkili mantar enfeksiyonu
Deri üzerinde döküntü, kaşıntı, kurdeşenHalsizlik, baş ağrısı, spor sonrası nefes darlığı, baş dönmesi, ciltte sararma ve gözlerde sararmaBaş ağrısıİshal
7-12 gün ilaç kullanım sonrası ateş eklem ağrısı. Ayrıca kol altı lenf düğümlerinin şişmesiİlaca bağlı kanlı veya sümüklü ishalSindirim zorluğuBulantı
Deri altında yuvarlak kırmızı beneklerin oluşması. Ayrıca döküntü ve ciltte morlukların görülmesiDilin siyah renge dönüşmesiDeride dökülmeKusma
Dudak, göz, ağız, burun ve genital bölgede şiddetli kabarıklar ve kanamaBöbrek hastalıklarıKaşıntı veya kurdeşen
Deride ağrılı kızarıklık sonrasında büyük kabartılar oluşması ve deri dökülmesi gibi ciddi reaksiyonlarİdrarda kristallenme
İrin içeren küçük kabarcıklar görülmesiHepatit
Diş renginin değişmesi ( Düzenli fırçalayarak engellemek mümkündür)
Hareketliliğin artması

İlacı Kullanmadan Önce ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Eğer hasta penisilin ve sefalospoinler gibi içeriğe sahip antibiyotiklere karşı alerji durumları varsa ilacı kullanmamalıdır. Bununla birlikte geçmişte Klamoks kullanan kişide sarılık veya karaciğer yetmezliği görüldüyse bunu hekimine bildirmelidir. Şu durumlarda hasta ilacı dikkatli kullanmalıdır;

 • Vücutta görülen penisilin benzeri alerjiler,
 • Kullanım sırasında görülen kızamık benzeri döküntü,
 • Karaciğer yetmezliği,
 • Böbrek yetmezliği varsa doz ona göre ayarlanmalıdır,
 • Kum dökme durumunda yeterli miktarda su alımına dikkat edilmelidir.
klamoks

Bahsedilen ilaç tavsiye edilen süre zarfında kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanım sonrası bazı organizmaların çoğaldığı görülmektedir. Ayrıca kimi hastalarda kanama ve pıhtılaşma süresinde uzama görülmüştür. Böyle durumda Klamoks yanında ek bir ilaç kullanımı doktor bilgisi dahilinde yapılmalıdır.

Gebelerde ilk 3 ay Klamoks kullanımı önerilmemektedir. Emziren annelerde ise etkin madde süte karışmaktadır. Böylelikle ishal ve çeşitli mantar hastalığı görülme riski vardır. Doktorunuz bu konuda doğru bir tercih olup olmadığına dair sizi yönlendirecektir.

İlginizi Çekebilir: Nurofen

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Klamoks Bid 1000 mg 14 Film Tablet Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!