USD32,26
EURO34,94
JPY0,206200
RUB0,359800
GBP41,04
EURO/USD1,08
BIST10.755,87
GR. ALTIN2.429,32
BTC67.256,44

Kamuda “ballı maaş” ne zaman sona erecek?

aselsan-hisse
Aselsan hisse
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a; “Özelleştirme İdaresi Başkanı Bekir Emre Haykır’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı temsil ederken ve PETKİM’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın da hissesi varken bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapması etik midir? Kamuda ‘ballı maaş’ düzenine son vermek için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?” sorularını yöneltti.

Kamuda “ballı maaş” ne zaman sona erecek?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut; kamu kurumlarından birden fazla görevde bulunan bürokratların “huzur hakkı”, “kâr payı”, “prim” adı altında aldığı maaşları TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bulut; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “tasarruf” genelgesine rağmen “bazı bürokratların eski ‘ballı’ hayatlarına devam ettiklerini” belirtti.

Özelleştirilen kurumlarda sorun var

Bulut, önergesinde; “Örneğin, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevini yürüten Bekir Emre Haykır. Aynı zamanda 2008’de özelleştirilerek SOCAR’a devredilen PETKİM’de bağımsız yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır” dedi. Gelir adaletsizliği büyük bir sorun haline geldi. Vatandaş açlık sınırının altında yaşamaya muhtaç edildi. Kirasını, faturalarını ödeyemiyor. Bütçe açıkları vergilerle milletin sırtına yükleniyor. Birden fazla maaş alan bürokratların varlığını asla kabul edilemez. Bulut, kamudaki bu adaletsiz düzenin vicdanları kanattığını belirtti.

CHP’li Bulut, şu soruları yöneltti:

“Özelleştirme İdaresi Başkanı Bekir Emre Haykır Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı temsil ediyor.  Ve PETKİM’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın da hissesi var. Bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapması etik midir? Görevi kamunun haklarını savunmak olan bir bürokratın bu durumda tarafsız olması nasıl beklenmektedir?

Erdemir’de Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı, Haykır mı temsil etmektedir? Bu atama kimin tarafından gerçekleştirilmiştir? Haykır’ın hangi şirketlerde kaç yönetim kurulu üyeliği vardır?

Özelleştirilen kamu kurumlarının yönetim kurullarında ÖİB kimler tarafından temsil edilmektedir? Kurul üyeleri huzur hakkı almakta mıdırlar?

Yakın dönemde Haykır’ın yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığı ve görevden alındığı başka yerler olmuş mudur?

Kamuda ‘ballı maaş’ düzenine son vermek için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kamuda “ballı maaş” ne zaman sona erecek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!