USD33,02
EURO35,98
JPY0,215500
RUB0,388500
GBP42,70
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.503,09
BTC64.926,88

İsteme Çiçeği Nereden Alınır? Hangi Özelliklere Bakılmalı?

isteme-çiçeği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsteme çiçeği nereden alınır? İsteme çiçeği alırken nelere dikkat edilmeli, hangi özelliklere bakılmalıdır. İstemeye giderken çiçek almanın Türk kültüründe önemli bir yerinde vardır. Damat adayı, gelin adayını istemeye gittiğinde çiçekle, hatta çiçeğin yanında çikolata vb. hediyelerle gider. Özellikle isteme çiçeği, son yıllarda istemelerin olmazsa olmazıdır.

İsteme çiçeği karşı tarafa verilerek ne kadar çok istendiği gösterilir. Kız isteme kültürünün önemli bir parçası olan çiçek, ailesi ve büyükleriyle beraber istemeye gittiği kıza erkek tarafından alınır. Özellikle son zamanlarda yanında ekstra hediyelerle beraber verilen çiçek, isteme merasiminin olmazsa olmazıdır. Zira hediyeleşme, her ne vesileyle olursa olsun Türk kültüründe önemlidir.

İsteme Çiçeği Nedir?

Kız isteme merasimlerinde yerine getirilmesi gereken bazı gelenekler bulunmaktadır. Zira kız isteme ve sonrasındaki süreçler, bu süreçlerde bazı geleneksel ögelerin yerine getirilmesi beklenmektedir. Birlikteliğin önemli aşamalarından biri olan kız isteme merasiminde de erkek tarafının kız tarafına çiçekle beraber gitmesi gerekir.

isteme-çiçeği
isteme çiçeği

Kız istemeye giderken alınan çiçeğin ne olduğu önemlidir. Çünkü bu çiçek farklı anlamlar taşımaktadır. Her şeyden önce bu çiçeğin güzel olması, göze hitap etmesi ve içinde bulunduğu duruma uygun olması gerekir. Bu nedenle de çiçeğin nereden alınacağını, alırken nelere dikkat edileceğini bilmekte fayda vardır.

İsteme Çiçekleri Hangi Çiçekler Olabilir?

İsteme çiçeği farklı çeşitlerde olmaktadır. Ancak en çok tercih edilen çiçek güldür. Sevgiliye alınan çiçeklerin de klasiği olan gül, isteme merasiminde çok fazla tercih edilmektedir. Çünkü gül, sevgiyi ve tutkuyu temsil eder. Güller, buket şeklinde verilebileceği gibi vazoda da verilmektedir. Kız istemeye giderken her ayrıntıyı düşünmek gerekir. Bu nedenle güllerin karşı tarafa nasıl verileceği de önemlidir.

Kız istemeye giderken aldığınız gülün sayısı da anlam taşımaktadır. Her yörenin geleneğine göre gül sayısı değişmektedir. Ancak ortak bir sayılar da vardır. Güllerin anlamı, içerdiği sayıya göre değişeceği için bu sayılara dikkat etmek gerekir. Kız istemeye giderken genelde 41 gül alınır. 41 gül isteme çiçeği anlamı, sevdiğinizin sizin için çok değerli olduğudur.

isteme-çiçeği

Gül dışında orkide isteme çiçeği de oldukça yaygındır. Özel günler denilince akla gelen orkide, isteme merasimlerinin de önemli bir parçası olmaktadır. Gösterişli bir çiçek olan orkide, şık ve derin bir zevkin yansımasıdır. Mavi, mor ve beyaz gibi renklerle etrafına güzellik saçar. Özellikle buket halinde alınır.

İsteme Çiçeği Fiyatları Nasıldır?

İsteme çiçekleri birçok model ve tasarıma sahiptir. Aynı zamanda birçok çeşitte çiçek söz çiçeği modelleri olarak alınmaktadır. Bu nedenle çiçeğin fiyatı türüne göre değişir. Her tasarım ve modelin fiyatı farklılık gösterir. İsteme çiçekleri, farklı tasarım ve modelde, farklı çiçek türlerinde her bütçeye uygun olarak bulunmaktadır.

İsteme Çiçeği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanıcılar, kız isteme çiçeği nasıl olur sorusunu sık sık soruyor. Bu nedenle kız isteme çiçeklerinin nasıl olması gerektiği gündeme geliyor. İsteme merasimi için çiçek alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Çünkü alınan çiçekle, karşı tarafta hoşnutluk uyandırmak, kız tarafına güzel bir mesaj vermek gerekmektedir.

isteme-çiçeği

Bununla beraber isteme merasimi için alınacak çiçeklerde belirli standartlardan bahsetmek mümkün olmayabilir. Çünkü çiçek alınırken dikkat edilecek durumlar; yöreden yöreye, içinde bulunulan duruma ve karşı tarafa göre değişebilmektedir. Fakat yine de isteme merasimi için alınacak çiçeklerde olması gereken belli başlı özellikler şunlardır: Sayı, model, form, ekstra hediye

İsteme Çiçeği Nereden Alınır?

Kız istemeye giderken çiçek almak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Ancak çiçeği nereden alacağınıza iyi karar vermeniz gerekir. Çünkü karşı tarafın beğeneceği bir çiçek olmalıdır. Ve sizin o çiçeği bulabileceğiniz bir yer olmalıdır. Bu nedenle çiçeği nereden aldığınız önemlidir. Her zevke hitap eden çiçekler her yerde bulunmamaktadır. Sevdiğinizin seveceği çiçekleri nereden bulabileceğinizi iyi bilmelisiniz.

isteme-çiçeği

Damatlar, genelde isteme çiçeği için şu seçenekleri tercih etmektedir:

  • Çiçekçiler
  • Online alış veriş siteleri
  • Hediyelik eşya satan yerler
  • Kapalı çarşılar
  • Çiçek sepeti gibi platformlar
  • Sosyal medyadan satış yapan sayfalar

Sık Sorulan Sorular

İsteme merasimlerinin vazgeçilmezi olan isteme çiçeği hakkında merak edilenler bunlarla sınırlı değil. Zira Türk kültüründe isteme merasiminin ve isteme çiçeklerinin önemli bir yeri vardır. Özellikle son yıllarda kız isteme çiçekleri son derece çeşitlidir. Birbirinden farklı tasarımlarda çiçeklerle, sevdiğinizi mutlu edebilirsiniz.

İstemede Hangi Çiçek Alınır?

İstemde hangi çiçeğin alınacağı sorusu damatların kafasını sıkça karıştırır. Çünkü çok fazla seçenek vardır ve isteme çok önemli bir aşamadır. Bu noktada başta gelinin zevklerine dikkat etmek gerekir. Örneğin yapay mı yoksa canlı isteme çiçeği mi tercihi önemlidir. Ayrıca damat hangi çiçeklerin hangi durumlarda uygun olduğunu, hangi anlamı taşıdığını bilmelidir.

Damat alacağı çiçeğe karar verdikten sonra ise sayısına, tasarımına ve sunumuna karar vermelidir. Erkek tarafı tüm bunlara dikkat ederse kız tarafını mutlu edecek bir seçim yapmış olur.

İsteme Çiçeği Neden 41 Gül?

Kız istemeye giderken aldığınız gülün sayısı da anlam taşımaktadır. Her yörenin geleneğine göre gül sayısı değişmektedir. Ancak ortak bir sayılar da vardır. Güllerin anlamı, içerdiği sayıya göre değişeceği için bu sayılara dikkat etmek gerekir. Kız istemeye giderken genelde 41 gül alınır. 41 gül isteme çiçeği anlamı, sevdiğinizin sizin için çok değerli olduğudur.

İsteme Çiçeği Neden 21 Gül?

Türk gelenek ve göreneklerine göre kız isteme, nişan gibi merasimlerde çiçek türü ve sayısı önemlidir. Özellikle “sen dünyada teksin, tek aşkımsın” anlamına gelen 21 ve 41 adet gül içeren çiçek buketleri ve aranjmanları kız isteme merasimleri için harika bir tercih olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bakara Suresi Anlamı 26 ve 31. Sayfalar

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İsteme Çiçeği Nereden Alınır? Hangi Özelliklere Bakılmalı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!