USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.732,03

En Çok Kullanılan İnstagram Yazı Stilleri 2023 

instagram-yazi-stilleri
İnstagram yazı stilleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnstagram yazı stilleri ile hikayenizde, storylerinizde birbirinden estetik yazı stilleriyle farkınızı en ilginç ortaya koymaya ne dersiniz? Yazı stilleri belirli amaç ve tasarım dahilinde seçilir. Böylece yazmış olduğunuz yazılar amacına en uygun şekilde hareket etmiş olacaktır. Peki değişik ve en çok kullanılan İnstagram yazı stilleri hangileridir? 

Sıkça Kullanılan İnstagram Yazı Stilleri 

Yazı stilleri basit yazılı iletişimde değişik yaklaşımları estetik ve dikkat çekici hale getirmek için kullanılır. Yani basit bir konuyu daha detaylı anlatmanın diğer yoludur da diyebilirsiniz. Özellikle Instagram’da fazlasıyla tercih edeceğiniz bu yazı stilleri sayesinde, İnstagram yazı stilleri hikaye kısmını başkalarının daha çok izlemesini sağlayabilirsiniz. 

Yine aynı şekilde birbirinden farklı dilde (İnstagram yazı stilleri Arapça veya İnstagram yazı stilleri Türkçe) kullanabilirsiniz. Ayrıca sembol içerikli, nick karakterli, kalın çizgili, ince çizgili, kalın, small ve daha çok çeşidiyle en çok tercih edeceğiniz yazı stilleri aşağıda yer almaktadır. 

1 – Farklı Yazı Stilleri İnstagram 

instagram-yazi-stilleri

Kişinin kendine uygun yazı stili bulması, hem kolaylık hem de dikkat çekme açısından önemli konulardan biridir. Ayrıca yazı stillerinin İnstagram gibi sosyal medya platformunda amacına uygun seçilmiş olması, okunurluk ve etki bakımından mühimdir. Dolayısıyla burada önemli olan aslında yazınıza ve amacınıza en uygun stili tercih etmenizdir. 

Özellikle İnstagram üzerinden gelir elde edenler yeni içerikler türetirken, bu yazı stilleri sayesinde daha çok tıklanma sağlayabilir. Okuyucuları ile daha fazla etkileşimde bulunabilir. Ayrıca farklı dil ve kültürden kişilerle onların dilinde geri dönüş sağlayabilir. Peki birbirinden farklı yazı stilleri hangileridir? 

İnstagram Değişik Yazı Stilleri Amacı 
BoldMetin üzerinde önemli yerler için kalın yazı stilini kullanmanız dikkat çekicilik açısından mühimdir.
İtalik Alıntı ya da yabancı kelimelerde eğik yazı stiliyle kelime vurgusunu arttırabilirsiniz. 
Altı Çizili Farklı dillerdeki kelime ve kitap alıntılarında dikkat çekiciliği arttırmak için kullanılır. 
Büyük Harf Tamamen büyük harf kullanımı yapmadan belirli yerlerde özellikle başlıklarda kullanabilirsiniz.
Renkli Yazı İnstagram yazı stilleri renkli yazı ile metnin dikkat çekiciliğini arttırabilirsiniz.
Üstü Çizili Metin içindeki belirli ifadeleri çıkarmak durumunda kaldığınızda ya da değiştirmek istediğinizde kullanabilirsiniz. 
İki Nokta İşaretli Açıklama ve listeleme yapmak istediğinizde kullanabilirsiniz. 

2 – Small Yazı Stilleri

instagram-yazi-stilleri

Yazı stilleri son zamanlarda özellikle de İnstagram gibi sosyal medya ağlarında çokça tercih edilmektedir. Bu yazı stilinde daha çok minik boyutlu küçük karakterler içeren ve daha az yer kaplayan stilleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem daha fazla metin yazıp hem de daha çok bilgi paylaşabilirsiniz.

Dolayısıyla minimalist ve dekoratif olan bu yazı stilleri kullanırken okuması zor olan stillerden kaçının. Doğru görüntülemek için öncelikle test edin.

3 – Güzel Yazı Stilleri 

instagram-yazi-stilleri

Bu yazı stili yazılarınızı daha estetik ve dikkat çekici hale getirmek için kullanılır. Birbirinden farklı çeşitleriyle el yazısı, çizgisel ve süslü yazı stili, baskı tipi en çok kullanılan yazı stilleridir. Kişisel dokunuşlar ile mesajlarınızı daha özel hale getirebilirsiniz. Peki en çok tercih edeceğiniz güzel yazı stilleri hangileridir? 

Güzel Yazı StilleriKullanım Yeri ve Amacı 
El Yazısı Stili Kişisel dokunuşlarla mesajları daha samimi vermek amaçlı kullanabilirsiniz. Ayrıca daha kıvrımlı hatlara sahiptir. 
Çizgisel Yazı Stili Modern tasarımlarda, basit ve minimalist görünümü ile kullanabilirsiniz. Harfler çizgilerle bütünleşir.
Baskı Yazı Stili Net ve okunaklı görünümler için genelde resmi yazılar ve belgelerde kullanabilirsiniz. 
Süslü Yazı Stili Sanatsal çalışmalar ve özel etkinliklerde dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz. 

4 – Fantazi İnstagram Yazı Stilleri 

instagram-yazi-stilleri

Bu yazı stillerini özel yazılar için metinlerin daha farklı ve ilginç yönlerini ortaya çıkarmak amacıyla İnstagram ve benzeri platformlarda kullanabilirsiniz. Peki fantastik İnstagram yazı stilleri hangileridir? 

Fantazi Yazı Stilleri Özellikleri 
Gotik Yazı Stili Dikey hatlı, kıvrımlı ve süslü detaylardan oluşan yazıdır.
Hat Sanatı Farklı hat kalınlığı, dikkat çeken süsleme ve kıvrımlardan oluşur. 
Retro Yazı 1960 ve 1970 yıllarına ait sans – serif estetik yazı fontları ve süslemelerden oluşur. 
Graffiti Sokak sanatının yaratıcı yazılarından oluşan özgün, renkli, hareketli, büyük harfler, detayları içeren İnstagram yazı stilleri kapsamındadır. 
Çıkartma Yazıları Kalın, hat, kıvrım, süsleme, ve benzersiz karakterler ile genelde eğlenceli ve renkli görünümler için kullanabilirsiniz. 

5 – İnstagram Yazı Stilleri Nick

instagram-yazi-stilleri

Bu yazı stilleri İnstagram ve Pubg gibi oyunlarda öne çıkmak adına gönderi paylaşıp bu sembollere ait isimler alırlar. Özellikle Instagram’da beğeni ve yorum çok önemliyken bu oyunlarda da havalı ve şekilli yazı nick karakterleri mühimdir. Amaç daha çok dikkat çekip, sıradanlıktan kurtulmanız ve akılda kalıcılığı sağlamaktır. Aşağıdaki tabloda örnekleri mevcuttur. 

ヾ(o✪‿✪o)シ Y͓̽a͓̽z͓̽i͓̽S͓̽t͓̽i͓̽l͓̽l͓̽e͓̽r͓̽i͓̽ ヾ(o✪‿✪o)シ̿̿o((✿◕ ∀◕))o уαzι ѕтιℓℓєяι o((✿◕ ∀◕))o
̿̿’̿̿’̿̿/̵͇̿̿/̿̿ ̿̿з=(●̮•)=ɛ ̿̿/̵͇̿̿/̿̿ ̿̿’̿̿’̿̿ ̿̿ ̿̿ ̿̿ ̿̿ 𝒴𝒶𝓏𝒾 𝒮𝓉𝒾𝓁𝓁ℯ𝓇𝒾ღஐƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒஐღ–. ¥åz阮ïllêrï .–ღஐƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒஐღ–
̿̿ ̿̿ ٩(●̮•)=ɛ ̿̿/̵͇̿̿/̿̿ ̿̿’̿̿’̿̿ ̿̿ ̿̿ ̿̿ ̿̿ 𝒀𝒂𝒛𝒊 𝑺𝒕𝒊𝒍𝒍𝒆𝒓𝒊 ̿̿ ̿̿ ̿̿ ̿̿ ̿̿’̿̿’̿̿/̵͇̿̿/̿̿ ̿̿з=(•̮●)۶••¤(`×[¤ Y̊⫶å⫶z̊⫶i̊⫶ S̊⫶t̊⫶i̊⫶l̊⫶l̊⫶e̊⫶r̊⫶i̊⫶.̊ ¤]×´)¤••
✧∭✧∰✧∭✧ 𝕐𝕒𝕫𝕚 𝕊𝕥𝕚𝕝𝕝𝕖𝕣𝕚 ✧∭✧∰✧∭✧❂✿❂✿ ყαƶเ รƭเℓℓɛ૨เ ✿❂✿❂

6 – İnstagram Yazı Stilleri Semboller

Şekilli semboller sayesinde yazınızın daha süslü, anlamlı ve dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Klavyede farklı yazı stilleri noktasında bu sembollerden destek alabilirsiniz. Aşağıda sembol içerikli yazı stillerinden bazıları verilmiştir. 

 • 🂲  🂾 ✥
 • «  ♗ ⋗
 • ⚇ ⊜ ♑︎
 • ₰ ₺ 𓁟
 • α ∬ ➜
 • ♫ ⎚ ❊
 • ︽ ︾♧
 • ♢ 🂾 🂣
 • ≝ ℅ $
 • ∛ ♬ ㋛
 •  € α ∞

7 – İnstagram Yazı Stilleri Papyrus 

instagram-yazi-stilleri

İnstagram her gün değişiklikleri sayesinde kullanıcılarına yeni şeyler öğretme fırsatı sunmaktadır. Böylece bazen bilmediğiniz yönleri de keşfedebilirsiniz. Gizli yazı tipi Payprus, çok ince ve kalın çizgilerin kullanımı ve küçük karakterlerden oluşan yazı stilidir. Ayrıca modern havalı ve çok kanatlı görünümü ile popüler yazı fontları arasında yerini alır. Diğer yandan; 

 • Basit ve klasik görünüme sahiptir. 
 • Büyük karakterli İnstagram yazı stilleri içinde yer alır. 
 • Genelde marka logoları, etiket açıklamaları için kullanabilirsiniz.
 • Web sitelerinde ürün etiketi ve broşürlerde kullanabilirsiniz.

8 – En Yaygın Kullanılan İnstagram Yazı Stilleri

Genelde herkes tarafından en çok kullanılan yazı stilleri bellidir. Yani kare metin, altı çizili, el yazısı harfleri, üstü çizili, baş aşağı, görünmez mürekkep vb. tiplerde mevcuttur. Örnekleri için aşağıya göz atın. 

🅵🅰🅽🅲🆈 🆃🅴🆇🆃𝒻𝒶𝓃𝒸𝓎 𝓉𝑒𝓍𝓉
ⓕⓐⓝⓒⓨ ⓣⓔⓧⓣ𝐟𝐚𝐧𝐜𝐲 𝐭𝐞𝐱𝐭
𝗳𝗮𝗻𝗰𝘆 𝘁𝗲𝘅𝘁𝘧𝘢𝘯𝘤𝘺 𝘵𝘦𝘹𝘵
̷f̷a̷n̷c̷y̷ ̷t̷e̷x̷t̷҉f҉a҉n҉c҉y҉ ҉t҉e҉x҉t҉
f̵̠̰̬͉̣̈́͆̆̎̄a̸͙͎̓͗ͅn̵̟̖̂̌c̷̙̬͐̉͒̓y҈͔̫̗̭̯͑̽̚ t̸̲͔͍̬͑̿̍ͅe҉̭̬̥̇̀̀̚x̴̘̫́̒͆͒t҉̩̟͊̔f͇a͇n͇c͇y͇ ͇t͇e͇x͇t͇
🄵🄰🄽🄲🅈 🅃🄴🅇🅃🅕🅐🅝🅒🅨 🅣🅔🅧🅣
𝔣𝔞𝔫𝔠𝔶 𝔱𝔢𝔵𝔱̶f̶a̶n̶c̶y̶ ̶t̶e̶x̶t̶
f͟͞a͟͞n͟͞c͟͞y͟͞ ͟͞t͟͞e͟͞x͟͞t͟͞f͟a͟n͟c͟y͟ ͟t͟e͟x͟t͟
ɟɐuɔʎ ʇǝxʇ𝖋𝖆𝖓𝖈𝖞 𝖙𝖊𝖝𝖙

İnstagram Yazı Tipi Nedir?

instagram-yazi-stilleri
İnstagram yazı stilleri

Normal klavye üzerinde yer almayan ve farklı tasarımlara sahip olan yazı karakteri setidir. Özellikle Instagram’da kullanıcılar tarafından farklı ve yaratıcı görsel sunmak için sıklıkla tercih edilmektedir.

İnstagram Yazı Tipi Değiştirme Nasıl Yapılır? 

Gerek İnstagram yazı stili değiştirme – story gerek hikaye gerekse günlük içeriklerde kullanacağınız yazılarda farklılık sizi bir adım öne taşıyacaktır. Değişik yazı stilleri kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Yani 

İnstagram yazı stili nasıl değiştirilir? 

 • Öncelikle hesabınızı açın ve ardından yeni hikaye oluşturun.
 • Yazı kutusuna tıklayın ve metin ekleyin.
 • Ardından yazı kutusunun altındaki “Yazı Tipi” butonuna basın.
 • Karşınıza gelen menüden yazı tipi seçin.
 • Daha sonra metin boyutu ve rengini ayarlayın.
 • Metni düzenleyip paylaştığınızda yazı tipi değiştirme işlemini yapmış olacaksınız.

İnstagram Yazı Tipleri 

instagram-yazi-stilleri

İnternet dünyasının gelişmesiyle beraber, içeriklerin kalitesini arttırmak da önemli hale gelmiştir. Dolayısıyla bu noktada kullanacağınız yazı tipleri, özellikle İnstagram üzerinde yüksek sıralama için sizi öne çıkaracaktır. Bu noktada en çok tercih edeceğiniz yazı tipleri şunlardır; 

1 – En Çok Kullanılan Yazı Tipleri 

Birbirinden farklı ve tasarım özellikleriyle İnstagram kullanıcılarının en çok tercih ettiği popüler yazı fontları şunlardır; 

Sık Tercih Edilen Yazı Tipi Özellikleri 
Serif Yazı TipiKlasik ve daha geleneksel hava yaratmada kullanabilirsiniz. Harflerin uçlarında çıkıntılar vardır ve okunurluğu arttırır.
Sans – Serif Yazı Tipi Modern ve minimalist hava yaratmak için kullanılır. Başlık, web sitesi, broşür, logo gibi yerlerde kullanıma uygundur. Ayrıca düz hatlıdır.
Monospace Yazı Tipi Harf ve karakterler eşit uzunluktadır. Ayrıca teknik belgelerde kullanabilirsiniz. Genelde düzenli görünüm için tercih edebilirsiniz. Estetik yazı fontları içinde yer alır.
Script Yazı Tipi El yazısı havasını verir. Süslü ve kıvrımlı hatta sahiptir. Aynı zamanda dekoratif tasarımlı sanatsal yerlerde kullanabilirsiniz.
Display Yazı Tipi Kalın ve büyük harflerden oluşur. Afiş, başlık, marka adı, etiket gibi yerler için uygundur.
Modern Yazı Tipi Afiş, poster gibi alanlarda daha dikkat çekmek amacıyla kullanabilirsiniz. Avant Garde ve Futura en çok tercih edilen modern yazı tipidir. Güzel yazı fontları arasında yer alır. 

2 – Dekoratif Yazı Tipleri İnstagram 

instagram-yazi-stilleri

İnstagram hikâyelerinde, profilde ve reklamlarda bu yazı tipi ile kişisel stilinize yaratabilirsiniz. Birçok yazı tipi indirme mobil uygulama ya da İnstagram üzerinde hazır bulunan yazı tipleri ile yazılarınıza farklılık katabilirsiniz. Çiçek desenli olanlardan çizgili, geometrik şekilli olanlara varana kadar farklı dekoratif yazı tipleri vardır.  Ayrıca dekoratif yazı tipleri kullanırken bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Bunlar;

 • Gereğinden çok süslü ve küçük boyutlu olanları tercih etmeyin. Çünkü yazınız anlaşılmaz hale gelecektir.
 • Farklı cihazlarda nasıl göründüğünü anlamak için önizleme yapın.

3 – Biyografi Yazı Tipi 

İsmi gibi İnstagram biyografi yazıları için kullanılan yazı karakterleridir. Gerçek hayat alıntısı yapacağınız bu yazılarda İnstagram bio yazı tipi ile farklılık katmanız, dikkat çekmeniz açısından önemlidir. Bunun için dekoratif yazıları seçebilirsiniz. Hikayenizi oluşturduktan sonra yazı panosunun yanındaki “Kopyala” düğmesi üstünden yazı tipini seçebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular 

İnstagram başta olmak üzere sosyal medyada kullanacağınız yazı stilleri ve tipleri yukarıda verilmiştir. Ayrıca bu konuda merak ettiğiniz sorular da aşağıda yer almaktadır. 

1 – Yazı Tipi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Öncelikle okunabilir olması gerekir. Ardından amaca uygunluk, netlik, boyut ve markaya uygunluk önemlidir.

2 – e – Posta için En Kullanışlı Yazı Tipleri Hangileridir? 

Arial, Helvetica, Verdana, Tahoma, Georgia ve Lucida yazı tipleridir. Ayrıca buna ek olarak Times New Roman ve Trebuchet de sıkça kullanılır. 

3 – Tırnaksız Yazı Stili Ne Demek? 

Harflerin uçlarında çengel, tırnak, çentik gibi yapılar yoktur. Bu sayede üst seviye estetik görünüm sağlayabilirsiniz. Daha kolay okuma ve dikkat verme olanağı da sunar. 

1
be_endim
Beğendim
2
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En Çok Kullanılan İnstagram Yazı Stilleri 2023 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!