USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

İlk ders zili çalıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk ders zili yarın çalacak. Yeni eğitim ve öğretim yılı, öğretmenlerin mali durum ve sosyal hakları, öğrencilerin beslenme sorunları, okul masrafları gibi bir çok sorunla birlikte başlayacak.

İlk ders zili çalıyor

Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz, okullardaki yeme içme masrafının bu yıl arttığına işaret ederek, “Kantinlerde fiyatlar bu sene geçen seneye göre 1,5 kat arttı. Bir öğrencinin 100 TL’ye yakın masrafı olacak. Bu paraları veremeyen velilerin çocukları aç kalacak. Bu talep henüz karşılanmış değil. Asgari ücret alan velinin her gün çocuğuna 100 lira verme olanağı yok. Yaklaşık üç dört aylık bir kampanyaya devam edeceğiz ‘çocuklar aç ve susuz’ diye. Çocuklar okulda oldukları aç ve susuz bir şekilde süreci geçiriyorlar” dedi.

Okullar ekonomik sorunlarla açılıyor

Türkiye’de yaklaşık 19 milyon öğrenci için ders zili yarın çalacak. 2023-2024 eğitim öğretim yılı da ekonomik sorunların gölgesinde açılıyor. Öğretmenler aldıkları ücretler karşısında geçinemediklerini söylerken öğrenci velileri asgari ücretle çocuğunun hangi masrafını karşılayacağını kara kara düşünüyor. Veli-Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz, günlük bir öğrencinin sadece beslenmesinin 100 TL olduğuna dikkat çekerek “Asgari ücretle geçinen bir aile bu parayı nasıl verebilir ki?” diye sordu.

Veli-Der Başkanı Yılmaz ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

OKULLARDA 10 BİN LİRA KAYIT ÜCRETİ VAR

Okul kayıt ücretlerinde bu dönem diğer dönemlere nazaran çok daha yüksek fiyatlar ifade ediliyor. Nispeten daha yoksul kesimlerdeki okullarda yaklaşık 5-10 bin lira arasında olan kayıt ücretleri görece daha varsıl kesimlerde 100-120 bin liralarla ifade edilen kayıt ücretleri alınmakta olduğunu duymaktayız. Ekonomik krizin bu kadar arttığı dönemde okul kayıt ücretlerinin bu denli yüksek olması bu paraların alınmasını doğru bulmuyoruz.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN YOLLADIĞI BÜTÇE YETERSİZ OLUNCA VELİDEN TALEP EDİLİYOR

 Okula kayıt döneminde bağış adı altında alınan ücretlerin gerçek sebebi şu, okullara ayrılan ödeneğin azlığından dolayı, okullar kendi eğitim giderlerini karşılayabilmek için velilerden bu ücreti talep ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı bir tarafta ‘okullarda ücret alınması yasaktır’ derken diğer taraftan da ‘okulların yetersiz bütçelerinden dolayı yapacağınız harcamaları bir şekilde toparlayın bunu nasıl yaparsanız yapın’ diyor. Milli Eğitim Bakanlığı her sene velilerle okulu, okul yönetimini karşı karşıya getiriyor ve her sene bunu konuşuyoruz. Bir an önce okulların eğitim ödeneğinin artırılması gerekiyor. Personel giderlerinin büyük bölümünü okullar bütçesinden karşılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yolladığı bütçe yetersiz olunca veliden talep ediliyor.

VELİLER BİR ŞEKİLDE KAYIT PARASINI BULUP ÖDEMEYE ÇALIŞIYOR: Velilerin çoğu asgari ücretle geçiniyor onlar da bu ücretleri karşılayamıyor. Veliler bu ücretleri veremediğinde esas sıkıntı orada başlıyor. Araya hatırlı kişileri koyarak, siyasal ilişkilere girerek bu işi çözmeye çalışıyorlar. Bir şekilde o parayı toplayıp o parayı ödemeye çalışıyor. Parasal durumlar şöyle oluyor; bulunduğu bölgedeki okulların dışındaki bölgelere daha nitelikli olduğunu düşündüğü okullara çocuklarını kaydetmek isteyen velilerden bu paralar talep ediliyor. Burada velinin arayışı ‘Çocuğumu daha nitelikli hangi okula, hangi öğretmene verebilirim.’ Bu arayış içerisinde…

BİR ÖĞRENCİNİN GÜNLÜK 100 TL MASRAFI OLACAK: Özellikle anaokulundan başlamak üzere liseye kadar tüm çocuklara bir öğün yemek ve içilebilir su talebimiz vardı. Okullardaki yeme içme masrafı arttı. Kantinlerde bu sene geçen seneye göre 1,5 kat arttı. Bir öğrencinin 100 TL’ye yakın masrafı olacak. Bu paraları vermeyen velilerin çocukları aç kalacak. Bu talep henüz karşılanmış değil. Asgari ücret alan velinin her gün çocuğuna 100 lira verme olanağı yok. Yaklaşık üç dört aylık bir kampanyaya devam edeceğiz ‘çocuklar aç ve susuz’ diye. Çocuklar aç ve susuz bir şekilde süreci geçiriyorlar.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İlk ders zili çalıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!