USD32,20
EURO34,92
JPY0,205800
RUB0,357800
GBP40,97
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.428,64
BTC67.937,26

Hürrem Sultan Hakkında Hayatı Hakkında Bilmediğiniz 5 Gerçek

Hürrem-sultan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hürrem Sultan Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi aynı zamanda Osmanlı Devleti’nde devlet işlerinde söz sahibi olan ilk kadın olarak bilinir. Bu özelliği ile ön planda olan Hürrem Sultan’ın bilinmeyen birçok özelliği de bulunmaktadır.

Hürrem Sultan Kanuni Sultan Süleyman eşleri arasında en güçlüsü olarak bilinir. Diğer eşlerine göre devlet işlerinde söz konusu olması da elbette ki bu gücü destekleyici bir faktör olmuştur. Peki Hürrem Sultan’ın hikayesi nedir? Ve hakkında bilinmeyen ilginç bilgiler nelerdir?

Hürrem Sultan Kimdir? 

Hürrem Sultan doğum yeri net bilinmemekle beraber bazı bilgilere göre Ukrayna doğumludur. Kanuni ile tanışması ise Topkapı Sarayı’na geldikten sonra olmuştur. Topkapı Sarayı’na geldiğinde Kanuni Mahidevran Sultan ile evli olduğu ve oğlu Şehzade Mustafa bulunduğu bilinmektedir. 

Zamanla Hürrem ve Kanuni arasında dillere destan bir aşk yaşanmaya başlar. Kanuni Hürrem’e şiirler yazar ve sonunda Hürrem ile nikahlanır.  Nikahlanana kadar sadece sarayda bir cariye olarak görülen Hürrem Nikahtan sonra Mahidevran Sultan’dan daha üst mertebeye taşınmıştır. 

Hürrem ve Kanuni arasındaki nikah Osmanlı tarihinde devrimci bir hareket olarak nitelendirilir. Sarayda Mahidevran ve Hürrem arasındaki yarışta Mahidevran Sultan’ı desteklemesiyle bilinen Valide Hafıza Sultan ölümü ile Hürrem’in etkisi sarayda daha da çok artmıştır.

Hürrem-sultan

Hürrem Sultan’ın güçlenmesi bazı olayların arkasındaki isim olarak tepkileri üzerine çekmesine sebep olur. Kanuni Sultan Süleyman en yakın arkadaşı Pargalı Damat İbrahim Paşa ve oğlu Şehzade Mustafa’nın boğdurulması olayında ilk akla gelen isim Hürrem olmuştur. 

Hürrem Sultan’ın bilinen ilk amacı tabii ki tahtın ilk varisi olan şehzade Mustafa’yı ortadan kaldırıp kendi oğlunu varis yapmaktı. Devlet işlerine bizzat katılır divan toplantılarını yaptırdığı bir tel örgü arkasından izlerdi. Sultan’ın mührünü taşıması da bir ilk niteliği taşır. 

      Hürrem Sultan Çocukları ve doğum yılları 
Şehzade Mehmet  1521-1543 
Mihrimah Sultan 1522-1578
Şehzade Abdullah 1522- 1524 
Şehzade Selim  1524-1574 
Şehzade Bayezid  1526-1561 
Şehzade Cihangir  1531-1553

Hürrem Sultan Hakkında Bilinmeyen 5 Özellik

Osmanlı tarihini merak edenler tarafından sıklıkla araştırılan kişilerden biri de hiç şüphesiz gerek yaşattığı olaylarla gerekse yaptığı devrimlerle Hürrem Sultan olmuştur. Özellikle saraydaki etkisi ön planda olan Kanuni’nin kendisine yazdığı şiirlerle de oldukça popülerlik kazanmıştır.

1 – Gerçekte Hürrem Kimdir?

Doğum ismi çoğu kaynakta Aleksandra Lisowska olan Avrupa’da Roxelana olarak anılmaktadır. Saçının kızıla çalan renginden dolayı bu şekilde anılmıştır. Rosa kızıl gül anlamına gelmektedir.  Tarihçiler araştırmalarına göre Hürrem için Rus asıllı olduğunu söylerler fakat bununla ilgili net bilgi maalesef yoktur. 

Hürrem-sultan

2 – Şair Kimliği ile Bir Hürrem Sultan

Şair kimliği olduğu bilinen Hürrem Sultan’ın şiirlerine özellikle Kanuni’nin Hürrem için yazdığı eserlerde rastlanır. Karşılıklı şiirleri ve mektupları ile dillere destan bir aşk yaşayan Hürrem ve Kanuni arasında geçen bir diyaloğa örnek vermek gerekirse; Mohaç seferi sırasında Hürrem’in Kanuni için şu cümleleri yazdığı görülür;

““Benim Sultanım, Can-ı gönülden sevgili Şahım ve ruhu revanim”, “Ben cariyenizi hâkdan refi buyurdunuz”

Bu cümlelerden hem Kanuni’ye olan aşkını hem de seçtiği kelimelerin özenini görebilmek mümkün.

 

3 – Yaş Farkına Rağmen Dillere Destan Bir Aşk

Kanuni ile aralarında 10 yaş fark olmasına rağmen nikahlı eşi olması Hürrem2e olan aşkını ve saygısını açıkça ortaya koymuştur. Bu aşkın meyvesi olarak 7 çocuğu olmuş fakat 2 çocuğunu çok küçük yaşta kaybetmiştir. Özellikle şehzade Mehmet’i doğurduktan sonra Kanuni gözünde değeri daha da artmıştır. 

Hürrem Sultan’ın güzelliği ve tatlı dili ile Kanuni’nin gönlünde taht yaptığına inanılmaktadır. Hürrem çok sevdiği Kanuni’den önce hayata gözlerini yummuştur. Onun ölümünden sonra ise Kanuni’nin tekrar evlenmediğine dair tahminler bulunmaktadır. 

Hürrem-sultan

Kanuni Hürrem Sultan aşkını birçok kez dizelerle dile getirmiştir. Bir mektubunda ise mealen şöyle söylemiştir: ““Namaz kılarken Gece suresini okudum. Gece karanlığı aklıma simsiyah saçlarını getirdi. Namaz mı kıldım, ne yaptım, bilemedim.”

 

4 – Farklı Yeteneklerin Kadını Hürrem Sultan

Şairliğinin yanında birçok alanda becerileri olan bir Sultandı. Modacı olan Hürrem yetenekleriyle de oldukça konuşuldu. Portreleri incelendiğinde giydiği kıyafetlerin çok özenli seçildiğine şahit olmanız mümkündür. Özellikle tarihte birçok yönüyle anılan Hürrem Kanuni’ye çok iyi bir eş olmuş, yabancı ülkelerin kral ve kraliçeleriyle iyi bir diyalog kurmuştur. Hatta onlara kendi elleriyle diktiği gömlekleri hediye ettiği söylenir. 

5 – Ölümü Sonrasında Devleşen Bir Sultan

15 Nisan 1558 yılında hayata gözlerini yuman Hürrem Sultan Süleymaniye Cami avlusuna gömülmüş ve günümüzde orada bir türbesi bulunmaktadır. Avusturyalı besteci Joseph Haydn 63. Senfoni 2. Kısmı tam anlamıyla Hürrem için inşa edilmiştir. Oldukça dikkat çeken bu eserler dünyada bir ses getirmiştir.

Günümüze kadar ulaşmış Hürrem Sultan’ın hayatını anlatan sayısız tiyatro, opera ve bale eseri bulunmaktadır. Bir Alman belgeseli ise Hürrem’in hayatını konu almıştır ve oldukça ilgi görmüştür. Türk tarihinde ise yakın geçmişte televizyon ekranlarında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisi ile ön plana çıkmıştır. 

Hürrem-sultan
Hürrem Sultan

Televizyon dizilerinden ve filmlerinden tarihin tüm doğrularına ulaşılamayacağını sadece bir kesit fikir edinilebileceğini unutmamak gerekir. Birçok tarihçinin hala bu konuda araştırmalar yaptığı bilinmektedir.

Hürrem Sultan’ın Eşyaları Nerededir?

Hürrem Sultan kaftanı Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunmaktadır.  Topkapı Sarayı’nda Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem aşkını anlatan mektuplarının da bulunduğu söylenmektedir. Ayrıca yine Sultana ait işlenmiş bir mendil de bu müzede sergilenmektedir. Hürrem Sultan’ın tacı da aynı şekilde sergilendiği bilinmektedir. 

Hürrem-sultan

Hürrem Sultan’ın Hastalığı Neydi?

Nasıl öldüğü net bir şekilde bilinmemekle beraber oğlu Şehzade Cihangir’in ölümünden çok etkilendiği ve ondan sonra bir hastalığa yakalanıp uzun süre yatakta hastalıkla savaştığı bilinmektedir. Bir tahmine göre Hürrem Sultan kulunç hastalığına yakalanmıştır. Fakat günümüzde doktorlar kulunç hastalığının ölümcül olmadığını söylemektedirler. başka bir ölümcül hastalığa yakalanmış olabileceği fikrini öne sürmektedirler.

Hürrem Sultan Hakkında Merak Edilenler

Saray hakkında ve sultanlar hakkında o kadar çok bilgi ve henüz netleşmemiş tahminler var ki bunları elbette ki bir yazıda çözmek pek mümkün değil. Ama Hürrem Sultan hakkında merak edilen birçok konu vardır. Bu konular araştırarak yine de tabii ki net olmamakla beraber fikir edinmeniz mümkündür. Bu konuda günümüzde onlarca kaynak bulunmaktadır.

1 – Hürrem Sultan Kokusu Nasıl?

Hürrem genelde lavanta kokusu kullanmıştır. Özellikle bel bölgesine de gül yağı sürdüğü edinilen bilgiler arasındadır. Günümüzde kadınlar hala bu güzellik tüyolarını ve afrodizyak etkili parfüm kullanmaktadır ve Hürrem etkisi diye bilinmektedir.

2 – Hürrem Sultan Gerçekte Kayboldu Mu?

Hürrem Sultan’ın ortadan kaybolduğu ve günlerce bulunamadığı gibi bir olayın tarihte bir kaydı bulunmamaktadır.

3 – Sultan Süleyman Hürrem’den Kaç Yıl Sonra Öldü?

Kanuni çok sevdiği ve aşık olduğu eşinden 8 yıl sonra vefat etmiştir.

4 – En Güzel Osmanlı Sultanı Kimdir?

Bilinen en güzel Osmanlı sultanının Hürrem olduğu söyleniyor. 

5 – Tek Eşli Osmanlı Padişahı Kimdir?

Osmanlı tarihinde bilinen tek eşli padişah 2. Ahmed’dir. Eşi ise Haseki Sultan’dır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim
Hürrem Sultan Hakkında Hayatı Hakkında Bilmediğiniz 5 Gerçek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!