USD30,92
EURO33,47
JPY20,71
RUB0,334800
GBP39,07
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.014,84
BTC52.103,35

Hannibal Dizi mi Oldu? İşte Hannibal Karakteri Hakkında Bilinmeyenler!

hannibal-dizi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hannibal dizi karakteri gerçek seri katilin öncelikle romana ardından sinemaya uyarlanmış haliyle ortaya çıkmıştır. Sinema tarihine bakıldığında pek çok seri katil uyarlaması yapımlarla karşılaşılmaktadır. İzleyicilerin oldukça dikkatini çeken konulardan biri olmaktadır. Bir seri katilin yaşamı kimi insanların hayrete düşürürken kimi insanlarda ise hayranlıkla karşılanmaktadır.

Seri katil hayatlarından yola çıkarak yapılan dizi ve film uyarlamaları genellikle yurt dışı yapımlarında karşınıza çıkmaktadır. Öncelikle roman olarak okuyucuyla buluşup ardından sinema sektöründe izleyiciye sunulmaktadır. Hatta kimi yapımlar o kadar dikkatleri çekmiştir ki dizi sektöründe de yerini almıştır. Bunlardan biri de oldukça beğenilen Hannibal dizi olmuştur.

Hannibal Dizi Karakteri Kimdir? Hannibal Oyuncu Analizleri!

Çeşitli dallarda uyarlaması yapılan Hannibal dizi karakteri Hannibal Lecter adlı kişi üzerinden gidilerek bulunmuştur. Hannibal Lecter Amerikalı yazar ve senarist olan Thomas Harris’ın yarattığı bir karakterdir. Ayrıca bu roman gerilim romanları arasında en çok bilinen eserlerden biridir. Aslında yazarın sadece bu eseri değil eserlerinin tümü sinemaya aktarılmıştır.

hannibal-dizi

1940 doğumlu Amerikalı yazar gözünde Hannibal dizi karakterinin asıl ismi olan Lecter oldukça ilginç özelliklere sahipti. Özellikle bu sebeple romanına konu olmuş ve dünyaca tanınan bir yazar olmaya devam etmektedir. Yazar Lecter hakkında şu özelliklere değinmiştir;

  •  Entelektüel tavra sahip oluşu,
  • Yamyamlık özelliği,
  • Kendine has cinayet ritüeli oluşturması,
  • Yaratıcı olması,
  • Soğukkanlı oluşu,
  • Cinsel eğilimindeki belirsizliği,
  • Sanatçı ruhu,
  • Gelişmiş kendine has hayal gücünün olmasıdır.

1 – Hannibal Dizi Baş Karakteri Hannibal Lecter Entelektüel Tavra Sahipti!

Seri katil tiplerine bakıldığında her seri katil ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip oldukları görülmektedir. Lecter da bu ortalama üzerinde olan bir insandır. Ancak tek bir fark onu diğerlerinden ayırmaktadır. Aynı zamanda oldukça entelektüel bir tavra sahip olmasıdır. Hannibal çok okuyan ve sanatsal yatırımlarda bulunan bir isimdir.

hannibal-dizi

Ayrıca şiir, edebiyat, tarih ve mimariyle ilgili olduğunu belirten yazar bu özelliklerini kurbanlar üzerinde değerlendirdiğini belirtmişti. Kurbanlarıyla oynayarak onları zaman zaman aşağılamayı seven bir karakter olarak sözlerine eklemiştir. Bir başka dikkat çeken özelliği ise kadınlarla olan yakın münasebetidir. Bu sebeple hukuk eğitimi görmüş seri katil Ted Bundy ile benzetilmektedir.

Hannibal Lecter adlı seri katilin asla bir sosyopat olmadığını belirten bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca aksine insan ilişkilerinde oldukça iyi olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte seçkin bir arkadaş grubuna sahip olduğu belirtilmiştir. Fakat bir ayrıntı vardır ki bir notaya yanlış basan sanatçıyı öldürerek dostlarına ikram edecek kadar takıntılı olduğu gerçeği gözlerden kaçmamıştır.

2 – Yamyamlık İçgüdüsüne Sahipti!

hannibal-dizi

Yamyamlık çok eski tarihlere dayanan ilkel bir gelenek olarak tarihe geçmiştir. Hannibal dizi karakterine konu olan Lecter da öncüleri gibi yamyamlığa meyilli oluşuyla bilinmektedir. Ayrıca bu beslenme şekli onu diğerlerinden farklı kılıyor ve zihin yapısını etkiliyordu. Çünkü onun sahip olduğu zihin diğer insanlardan farklı çalışıyordu.

Hannibal yamyamlık özelliğinin yanı sıra çok iyi bir cerrahtır. İnsan anatomisi hakkında ciddi bir bilgi birikimine sahiptir. Amerikalı yazar bu konu hakkında romanına konu ettiği seri katilin diğer dinlere tepki olarak yamyamlığı tercih etiğini düşünmektedir. Çünkü Yahudilik ve Hristiyanlık dinleri yamyamlığı yani insan eti yemeyi şiddetle yasaklamıştır.

hannibal-dizi

İnanç sistemlerinde yamyamlık eğiliminin açlıktan ölecek dahi olunsa yapılmaması gereken bir eylem olduğu belirtilmiştir. Lecter ise bu dinlere olan düşmanlığı nedeniyle onlara tepki olarak yaptığı düşünülmektedir. Yani Hannibal insan hayatının değersizliğini, insanlardan farklı yaşama arzusunu ve doğa dengesini sağlama içgüdülerini sergilemeye çalışmıştır.

3 – Cinayet Ritüelleri Yapardı!

Lecter kendine has cinayetleri ile bilinmekteydi. Hiçbir zaman ve hiçbir şekilde ateşli silah kullanmamıştır. Bunun altında yatan sebep kurbanlarını inceleme isteğidir. Yani ölüm anını saniye saniye izleyerek bu andan zevk almaktadır. Ölüm fikri taptığı en hassas noktasıdır. Bu sebeple hiçbir maddi beklentisi yoktur. Ayrıca kurbanlarına cinsel istismarda bulunmamış, işkence etmemiştir.

4 – Yaratıcı Bir Ruha Sahipti!

Hannibal Lecter oldukça yaratıcı ve sanatsal bir ruha sahipti. Böylesi cinayet düşkünü bir seri katilin şiirle, resim ve sanatla uğraşması şaşırtıcıydı. Profesyonel dereceye yakın piyano çalabilir ve kadınların aklını başından alabilirdi. Fakat Lecter bütün meziyetlerini kurbanlar üzerinde kullanmayı tercih etmişti.

hannibal-dizi
Hannibal Dizi

Bütün işlediği cinayetler onun ne kadar geniş bir hayal gücünün olduğunun kanıtıydı. Kendine göre bu özelliği onun hazinesiydi. Böylelikle ölümsüz olacağına ve her zaman hatırlanacağına inanıyordu. Ayrıca bu özelliği onu diğer seri katillerden farklı ve özel kılıyordu.

Hannibal Dizi Hangi Platformda Yayınlanmaktadır?

Amerikan gerilim dizisi olarak izleyiciyle buluşan Hannibal dizi 4 Nisan 2013 yılında NBC kanalında yayına başlamıştır. Usta yazar Tom Harris’in Red Dragon adlı kitabından uyarlanan başyapıtlarından biridir. Dizi o kadar ilgi çekti ki 30 Mayıs 2013’te 2. Sezonun yayınlanması kararı alınmıştır. Dizi Türkiye’de ilk olarak CNBC-e kanalında izleyiciyle buluşmuştur.

hannibal-dizi

Ayrıca Amazon Prime dizinin yapımcılığını üstlenmiş fakat 4. Sezon yapımcılığını üstlenmekten vazgeçmiştir. Böylelikle dizi 3 sezon sürmüş ve final yapmak zorunda kalmıştır. Hannibal dizi Netflix platformunda izleyiciyle buluşmaya devam etmektedir. 3 sezon olarak 39 bölüm sürmüştür. Hannibal dizi izle Türkçe dublaj seçeneği vardır. Ayrıca devam filmlerine de ulaşmak mümkündür.

Hannibal Dizi Konusu ve Kaliteli Oyuncu Kadrosu!

2013’te yayın hayatına başlayarak büyük bir kesimi etkisi altına alan Hannibal dizi Red Dragon’a odaklıdır. Herkesin bildiği seri katil hikayesinde Hannibal Lecter FBI ajanı akıl hocası olarak karşınıza çıkmaktadır. Başrollerini Hugh Dancy ve Mads Mikkelsen paylaşmaktadır. Dizide müthiş bir psikolojik sürüklenme hikayesi anlatılmaktadır. Ayrıca bilim ve dram yönetmen aracılığıyla atlanmamıştır.

hannibal-dizi

Oyuncuların sergilediği inandırıcı performans izleyiciyi daha da çekmiştir. Hannibal 1. sezon itibariyle soluksuz izlenmiş ve dizinin devam etmesi hususunda karar verilmiştir. Hannibal dizi konusu psikolojik problemleri olan Will Graham üzerinde yoğunlaşmaktadır. Will FBI isteği üzerine ilginç cinayetleri çözmek için görevlendirilmiştir. Yaşadığı çöküntü nedeniyle psikiyatrist Dr. Hannibal ile görüşmeye başlıyor.

Dizinin en dikkat çeken tarafı Will Garaham’ın çözdüğü cinayetlerin Hannibal ve taklitçilerinin cinayetleri olmasıdır. Bu süreçte birçok psikolojik problemlerle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Ayrıca Hannibal Lecter mesleğini kamuflaj olarak kullanmaktadır. Bu durum onu soğukkanlı ve diğer seri katillerden farklı kılıyordur.

Hannibal dizi oyuncuları;

Hugh Dancy (Will Garaham)Seri katiller ile empati kurabilen ve suçlu profili kurmakta yetenekli bir kişidir. Psikolojisi bozuk olduğundan Hannibal’dan yardım alır. İzleyiciler Hannibal dizi izle 1. Sezon 1. Bölüm etiketiyle uzun bir süre karakteri görmeye devam edecektir.
Mads Mikkelsen (Hannibal Lecter)Yemek pişirme sanatında usta ve yamyam karaktere sahip bir seri katildir. Ayrıca psikiyatrist görevi yapmaktadır.  
Hettienne Park (Beverly Ketz)Lif analizinde uzman olay yeri inceleme araştırmacısıdır. Will aracılığıyla Hannibal’ın yamyam olduğunu öğrenir. Fakat araştırma için evine gittiğinde Hannibal tarafından öldürülür.
Caroline Dhavernas (Dr. Alana Bloom)FBI’da çalışan psikoloji profesörüdür. Will’in eski psikiyatristidir.
Gillian Anderson (Bedelia Du Maurier)Hannibal Lecter’ın psikiyatristidir. Bir hastası tarafından saldırıya uğramıştır. Lecter’ın tehlikeli olduğunu öğrenince ondan kaçar fakat Lecter onu yine bulur.
Laurance Fishburne (Jack Crawford)Will Graham’ın patronudur. Ayrıca Hannibal ile arkadaştır. Fakat Hannibal dizi 2. sezon gerçeği öğrenir ve Lecter en büyük düşmanı olur.
Kacey Rohl (Abigail Hobs)Bir başka seri katil olan Garrett Jacob Hobbs’un kızıdır.
Scott Thompson (Jimmy Price)Hannibal dizi içerisinde olay yeri araştırmacısıdır. Ayrıca gizli parmak izleri konusunda uzmandır.
Aaron Abrams (Brian Zeller)FBI’da olay yeri araştırmacıdır.
Gina Torres (Phyllis Crawford)Jack Crawford’un karısıdır. Ayrıca akciğer kanseri hastasıdır. Hannibal onun psikiyatristidir.

İlginizi Çekebilir: Netflix Dizileri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Hannibal Dizi mi Oldu? İşte Hannibal Karakteri Hakkında Bilinmeyenler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!