USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.677,66

Google Adwords Nedir, Ne İşe Yarar?

google-adwords-google-ads
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google Ads (Eski bilinen adıyla Google AdWords), işletmelerin ürünlerinde ve arama ağlarında reklam vermeleri için Google’ın reklamcılık çözümü ve programıdır. Google Ads, Google.com’da ve Google’ın diğer mülklerinde, ortak sitelerinde ve uygulamalarında Google’ın reklamcılık yeteneklerinin yeni adıdır. Bu hizmetler, işletmelerin ve pazarlamacıların Arama’da yanıt bulan, YouTube’da video izleyen, Google Haritalar’da yeni yerler keşfeden, Google Play’de uygulamalar keşfeden, web’de içeriğe göz atan ve daha pek çok konuda milyarlarca kişiyle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Google Arama’da ve diğer özelliklerinde farklı biçimlerde her zamankinden daha fazla reklam vardır ve böylece çok geniş bir etkiye sahip olabilirsiniz.

Google Adwords yaklaşık 18 yıl önce piyasaya sürüldü ve bu süre içinde dünya çok değişti. Çoğu insan, günlerini geçirirken ürün arama, video izleme, içeriğe göz atma, oyun oynama vb. etkinlikler arasında sürekli ve hızlı bir şekilde geçiş yapar. Mobil, günlük yaşamın büyük bir parçasıdır ve kullanıcıların her zaman ve her yerde çevrimiçi olmalarını sağlar. Google Adwords’ün yerini alacak Google Ads’ün kullanıma sunulmasına yol açan şey, bu değişimlerin tanınmasıdır.

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Arama Ağı Reklamlarında, müşteriye en fazla seçenek sunulurken, bu seçenekler müşterinin arama amacı ile aynı olmalı, ürünlerini müşteriye göre sıralarsınız. Görüntülü Reklamların ise müşterilere göre arama amaçları doğrultusunda ürün yerleştirme özelliği vardır. Basitçe Google Ads‘de ifade etmek gerekirse, reklam verenler, reklamlarını arama sonuçları sayfalarına veya web sitelerine reklam verebilmek için ürünleri tarih eden kelimelere reklam verir. Böylece müşteri Google Arama’da bir ürün arattığında reklamların çıkması sağlanır.

Reklam Sıralamasını altı faktör ile açıklayabiliriz; maksimum teklif, reklam kalitesi ve açılış sayfası, reklam sıralaması eşiklerden daha yüksek olmalıdır, rekabet gücü, kullanıcı arama bağlamı.

Reklam Biçimlerinin ve Uzantılarının Beklenen Etkisi

Reklam sıralamanız iyi bir yerde ise müşterilerin yaptıkları arama sonuçlarında ürünlerinizin başta çıkması yüksek orandadır. Aynı zamanda reklam kaliteniz iyi ise yine aynı şekilde ürünleriniz üst sıralarda çıkacaktır.

Kalite puanları da bu konuda size yardımcı olacaktır. Kalite puanı yüksek olan ürünlerin reklamlarda daha üst sıralarda yer alması daha kolaydır.

Google Reklam Türleri

Google Ads, Google ürünlerini ve anlaşmalı internet sitelerin üzerinde etkili bir şekilde çalışabilir. Dünya üzerinde birçok firma ile anlaştığı, kendi hizmetlerini çapı düşünüldüğü ve yaygın etkisi göz önüne alındığında Google Ads çok etkili bir reklamcılık yöntemidir. Video, metin, reklam iletileri gibi hizmetleri sağlamaktadır.

Reklam Yerleştirebileceğiniz Google Hizmetleri

Reklam hizmetlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Google Arama: Google arama çubuğuna yazılan aramalarda aktif olan hizmet.

  • Gmail: Google mail aracılığı ile kullanıcılara sunulan hizmet.

  • Google Alışveriş: Google aramalarda karşınıza çıkan alışveriş sekmesi. Bu sekme sayesinde ürünlerinizin kolayca bulunmasını sağlayabilirsiniz.

  • Google Haritalar: Google haritalar üzerinde firmanızı ekleyebilir, sunmuş olduğunu hizmeti tanıtabilir, binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

  • Youtube: Yukarda bahsedilen videolara verilen reklamlar ile ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

  • Google Keşfi: Üretilen içeriklerin çeşidine göre reklam ve kampanya bulmaya yardımcı olur.

Ayrıca, içerik dağıtım stratejinizdeki farklı reklamların çeşitliliği, satış dönüşüm sisteminizdeki çeşitli aşamalarındaki müşterileri hedefleyen farklı reklam yöntemleri ile sürekli güncel kalabilmektedir.

google-adwords-google-ads

Mevcut Tüm Kampanya ve Reklam türleri

Kampanya ve reklam türlerini 5 başlıkta açıklayabiliriz;

1.     Arama Ağı Reklamları (Metin Reklamları)

Metinler aracılığı ile ana kelimelere, arama yapılan kelimelere göre ön plana çıkma.

2.     Google Alışveriş Reklamları (Ürün Reklamları)

Firmaların satışta olan ürünleri için kullanılan bir yöntem. Semantik yardım ile müşteriye reklam sunmada kolaylık sağlamaktadır.

3.     Video Reklamları

Özellikle youtube gibi video platformlarında kullanıcılara sunulan reklamlardır. Video içeriklerine ulaşmadan önce belirli bir süre geçen reklamlar.

4.     Görüntülü reklamlar

Web sitelerinde Google adwords ile yapılan anlaşmalar gereği Google reklamlar için ayrılan bölümler. Başlık ya da yan kısımlarda.

5.     Uygulama Reklamları

Google AbMob ile uygumalar üzerinde verilen reklamlardır.

Google yerel reklamcılık denince akla müşterilerin ürün aradıkları konumlar gelmelidir. Bu sayede müşteri ile satıcıyı buluşturmak daha kolay olacaktır. Aynı zamanda yerel firmaların tanınması açısından önem arz etmektedir.  

Google Reklamları ve Analytics

Web analizi, Google Ads‘ün kullanımında ve daha yüksek performans için optimizasyonunda büyük rol oynar. Özellikle reklamlardan elde ettiğiniz sonuçlar sayesinde daha üstelerde yer alabilirsiniz. Reklamlardan elde ettiğiniz sonuçları analiz etmek, yeni başlayanlar için basit ve kolay anlaşılır hale getirilmiştir. İşletmenizde verileri kullanmak için ne kadar çok yeteneğiniz varsa, verileri kendi yararınıza o kadar çok kullanabilirsiniz.

google-adwords-google-ads

Google Ads kullanımını günümüzde çok sıkça kullanılan SEO ve içerik pazarlama stratejileri ile birleştirmek, ürün satışını artırmak ve yüksek kar elde etmek için büyük avantaj sağlamaktadır. Doğrudan faydaları; anahtar kelime planlayıcı ile yeni anahtar kelimeler bulma, daha önce işe yarayan yeni arama terimlerini ve anahtar kelimeleri keşfetmek, web sitesi optimizasyonu (trafik hızı, yeni bulunan sorunları daha hızlı bulmanıza ve hemen düzeltmenize yardımcı olur), karlı hedef kitleleri analiz etmek ve oluşturmak.

Sonuç

Günümüzde, yerel bir hizmetten uluslararası bir holdinge kadar her işletme türü için Google’da güçlü bir varlık çok önemlidir. Ve Google Ads‘i kullanmak, çevrimiçi hedeflerine ulaşmak için her türlü işletmeye fayda sağlar.

Çevrimiçi reklamcılık, reklamcılık maliyetini azalttı ve her istekli işletmenin kendi koşulları içinde çevrimiçi büyüme elde etmek için kendi başına harekete geçme biçimini bireye özgü kılar. Bu sayede web ortamında reklam vererek yüksek gelir etmek için Google Ads önemli yer tutmaktadır.

google adwords

Sık Sorulan Sorular ile Google Ads

Google Ads nedir? İster elektronik ticaret olsun ister geleneksel yöntemler ile ticaret yapılıyor olsun. Her iki yöntemde de reklam olmazsa olmazdır. Dijitalleşen dünyada artık ticaretinde şekli e-ticaret yöntemlerine kaydı. Böylece Google, internet reklamcılığında Google etkili yöntemler sunuyor.

Google reklam hizmeti hem masaüstü bilgisayarda hem de mobilde kullanılması mümkün olan bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde web sitenize ziyaretçi çekebilir, potansiyel alıcılar ile iletişime geçerek satışlarınızı artırabilirsiniz. Peki, Google reklamcılığı nedir? Google Ads nedir? İşte tüm merak edilen soruların cevapları:

1 – Google Ads Nedir?

Google Ads nedir?, Google aracılığı ile ulaşılabilen her yerde reklam vermenizi sağlayan bir reklamcılık hizmetidir. Arama motorlarının çoğu reklamcılık hizmetini sunuyor. Fakat Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için e-ticaret siteleri için Google reklamcılık hizmeti daha da önem arz ediyor.

Kullanıcılar Google’ da satın almak istedikleri ürünleri, gitmek istedikleri yerleri ya da her hangi bir konuda ne yapacaklarına dahil arama yaparlar. Google ile reklam vermenin avantajı ise; reklam veren sitenin ürün ve hizmetlerini, ilgili aramalarda ya da konumlarda gösterilmesidir.

2 – Google Ads Giriş Nasıl Yapılır?

Google hesabınız ile giriş yapabilmek için öncelikle tarayıcınızın en son sürüm olduğuna dikkat edin. Google reklam hizmeti; İnternet Explorer, Chrome, Safari ve Firefox’un son sürümleri ile uyumludur. Peki, oturum açmak için hangi adımları izlemek gerekir:

  • Öncelikle “Google Ads nedir” sorusuna cevap bulduysanız, Google reklamlar ana sayfasını açın.
  • Açılan sayfanın sağ üst bölümünde bulunan “Oturum Aç” butonuna tıklayın.
  • E-posta alanına Google hesabınızın bağlı olduğu e-postayı, Gmail ya da diğer e-posta adresinizi girin ve şifre alanına şifrenizi yazın.
  • Tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan eminseniz “Oturum Aç” butonuna tıklayın. Girilen bilgiler doğru olduğunda Google reklam hizmeti hesap sayfasına ulaşmış olacaksınız.

3 – Google Ads Eğitimi Nedir?

Google üzerinde farklı stratejiler belirlemek, kariyer planlaması yapmak isteyen kişiler ya da işiniz ile ilgili dijital kullanıcılara rahat bir şekilde ulaşabilmek için ADS eğitimi alınabiliyor. Eğitim alan kişiler Google reklamcılık hizmetini hızlı ve efektif bir biçimde kullanmayı öğreniyorlar.

4 – Google Ads Ücretli mi?

Google reklamcılık hizmetine katılım için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Google, sitenizde göstermiş olduğunuz Google reklamlarının almış olduğu tıklamalar ve gösterimler için size para ödemektedir.

google-adwords-google-ads
Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Çalışır?

5 – Google Ads İletişim Bilgileri Nedir?

Google reklam hizmeti ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruya yanıt bulabilmek için oluşturulmuş bir müşteri iletişim sistemi bulunmaktadır. Google ile ilgili yaşadığınız her sorunu iletebileceğiniz Google müşteri hizmetlerine hafta içi 09.00 ile 18.00 arasında telefon ile ulaşabilirsiniz.

Google reklamlardan 2500 TL alabilmenin belli şartları vardır. Bu şartlar yapılan açıklamalara göre şöyledir. Öncelikle Google reklamcılığa yeni kayıt olmuş olmak ve fatura adresi Türkiye olan reklam verenler bu kampanyadan yararlanabilmektedir. Teklifin sınırlı sayıda olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. 2500 TL’yi kazanabilmek için Google reklam kampanya şartlarını detaylı incelemekte fayda vardır.

7 – Google Ads ile Ne Kadar Para Kazanılır?

E-ticaret yaptığınız siteniz üzerinden, Google reklamlardan para kazanabilmek için günlük tıklanma ve görüntüleme sayısına bağlıdır. Ziyaretçi sayınız ne kadar çok artarsa Google reklamlardan para kazanma oranınızda o kadar çok artacaktır. Ayrıca Sitenizde İngilizce dil kullanmak tıklanma sayınızın ve reklam gelirlerinizin artmasına fayda sağlamaktadır.

8 – Google Ads Reklam Ücreti Ne Kadar?

Google reklam sisteminde reklam ücretleri, kullanılan her anahtar kelimede ya da rekabet durumunda farklılık gösterir. Türkiye’de tıklanma başı maliyetler 7 kuruş ile 10 TL arasında değişiklik göstermektedir. 10 TL den daha fazla ücreti olan reklamlarda bulunmaktadır. bu nedenle 10 TL üst sınır olmamaktadır.

Sonuç olarak “Google Ads nedir” sorusuna cevap arayanlar, dijital reklamcılığın ne kadar önemli olduğunun farkına varmış oldular. İster büyük ister küçük çaplı bir işletme olsun, dijital dünyada iş yapabilmek ve ayak uydurabilmek adına stratejik planlamalar ile tıklanma sayısı arttırmak gerekmektedir.

Sizde çevrimiçi dünyada daha iyi bir konumda olmak ve web sitenizin tıklanma sayısını arttırabilirsiniz. Ayrıca tüm bunların yanında gelir elde etmek istiyorsanız Google Ads hizmetinden faydalanabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Google Adwords Nedir, Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!