USD32,82
EURO35,19
JPY0,208000
RUB0,376400
GBP41,64
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.491,49
BTC65.149,94

Gezi Olayları 10. Yılında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taksim Dayanışması, Gezi Olaylarının 10’uncu Yılında Eylem yaptı. Gezi’de Kapısını Araladığımız ‘Bir Başka Dünya’ İçin Mücadeleye Devam Ediyoruz

Taksim Dayanışmasından açıklama

Gezi Parkı direnişinin 10’uncu yılında Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin önünde eylem yapıldı. Taksim Dayanışması üyeleri adına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen konuştu. Köymen “Gezi’de kapısını araladığımız o coşkulu, heyecanlı, umutlu, paylaşımcı, ‘bir başka dünya’ için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bilsinler ki bizim pusulamız Gezi’dir. İnsanca, özgür, adil, refah içinde, demokratik bir yaşam talebimiz ve hak arayışımız hep sürecek. Gezi’yi hep genç kılan, bizi hep ayakta tutan, tüm hayallerimiz gerçek olana kadar dilimizden düşmeyecek olan sloganıyla anıyoruz. Gezi direnişini ve bu sloganla karşılıyoruz önümüzdeki dönemi. Karanlık gider, Gezi kalır” dedi.

Karanlık gider, Gezi kalır

Gezi Parkı protestolarının 10’uncu yılı nedeniyle Taksim Dayanışması üyeleri, Taksim’de bir araya geldi. Eylemde “Karanlık gider, Gezi kalır” yazılı pankartın açıldı. “Gezi’de düşene, dövüşene bin selam”, “Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük”. “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”. Ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Gezi Türkiye’nin geleceğidir

“Biz Gezi’ciyiz, siz gidici”, “Gezi Türkiye’nin geleceğidir. Geleceği savunuyoruz” yazılı ve direniş sırasında yaşamını yitirenlerin resimlerinin olduğu dövizler eylemde yer aldı. Bazı siyasi parti temsilcileri eyleme katılarak slogan attılar. Taksim Dayanışması adına açıklamayı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen yaptı. Köymen, şunları söyledi:

İLK GÜNKÜ GİBİ GURUR DUYUYORUZ

Gezi’nin 10’uncu yılında şehir şehir, dalga dalya yayılan, yasaklara, hukuksuz cezalara, baskıya, ranta, talana, yalana, tüm ayrıştırma politikalarına karşı yan yana durduğumuz, sesimizi çığa dönüştürdüğümüz o şanlı direnişten hâlâ ilk günkü gibi gurur duyuyoruz. ‘Gezi’de ben de vardım. Gezi bizim demokrasi çığlığımızdı. O çığlık bu ülkenin semalarında dolaşmaya devam ediyor ve edecek’ diyenlerle; Gezi’yi ömrünün en renkli, en coşkulu, en heyecanlı ve en güzel günleri arasında anımsayanlarla, ülkeyi karanlığa boğan rantçı, piyasacı, kadın düşmanı siyasetin karşısında Gezi Parkı’nın eşitlikçi, paylaşımcı, doğayı ve emeği koruyan ve kadınların önde saf tuttuğu başka bir dünya mümkün diyenlerin yanında duranlarla, bunca ötekileştirme, düşmanlaştırma çabalarına rağmen Gezi’nin o bir aradayız ruhundan da güç alarak birlikte yaşama iradesini, taleplerinden ve haklarından en ufak bir geri adım atmadan sürdürme kararlılığını gösterenlerle gurur duyuyoruz.

Bu gurur hepimizin

Karşı olmak pasif bir tutum değil, bizler için aktif bir tavırdır. Devletin tüm imkânlarının iktidar adına kullanıldığı, dünya tarihinin gördüğü en adaletsiz seçimlerinden birinden çıkan sonuç bizi umutsuzluğa sürüklemeyecek. Aksine, eşitlik, özgürlük ve adalet için tüm farklılıklarımızla Gezi’de olduğu gibi birbirimizin elinden tutmakta inat ediyoruz. Gezi’de kapısını araladığımız o coşkulu, heyecanlı, bir arada, umutlu, paylaşımcı, dirençli ‘bir başka dünya’ için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bilsinler ki bizim pusulamız Gezi’dir. İnsanca, özgür, adil, refah içinde, demokratik bir yaşam talebimiz ve hak arayışımız hep sürecek. 10’uncu yaşında da Gezi’yi hep genç kılan, bizi hep ayakta tutan, tüm hayallerimiz gerçek olana kadar dilimizden düşmeyecek olan sloganıyla anıyoruz Gezi direnişini ve bu sloganla karşılıyoruz önümüzdeki dönemi. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam. Bu gurur hepimizin. Karanlık gider, Gezi kalır.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Gezi Olayları 10. Yılında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!