USD32,20
EURO34,95
JPY0,207300
RUB0,357000
GBP41,08
EURO/USD1,08
BIST10.899,28
GR. ALTIN2.449,81
BTC69.441,02

5 Adımda Garanti Bes İptal İşlemi Nasıl Yapılır? 

garanti-bes-iptal
Garanti Bes iptal
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Garanti Bes iptal işlemi ile zorunlu katılımla girmiş bulunduğunuz bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilirsiniz. Bireysel emeklilik, çalışan kişilerin devlet destekli özel sigorta şirketlerine prim ödeyerek emeklilik hakkı elde etmesi için vardır. Dolayısıyla bu sistemin içinde yer alan kişiler istedikleri zaman yasal olarak çıkma hakkına da sahiptir. 

Ayrıca yapacağınız Garanti Bes iptal işlemi ile maaşınız üzerindeki kesintiyi kaldırıp sistemden ayrılabilirsiniz. Firmanızın insiyatifindeki bireysel emeklilik seçimini Garanti Bankasından yana kullananlar için iptal işlemleri aşağıda yer almaktadır.

Garanti Emeklilik / Garanti Bes İptal Nedir? 

Bu sistem yani Garanti Bankası Bes, çalışanların bireysel emeklilik yolunda aldıkları hizmettir. Bankanın sizlere sunduğu bu hizmet ile emeklilik süreciniz başlar. Ayrıca her ay belirli miktarda maaşınızdan kesinti olur. Bu tutar ne kadar fazla ise o kadar çok emekli maaşı alırsınız. Böylelikle emeklilik sürecini daha rahat geçirme yolunda adım atmış olursunuz. 

Diğer yandan Garanti Bankası Bes noktasında kesinti olacak miktarlar farklı fonlarda da değerlendirmeye alınır. Faizli veya faizsiz seçeneklerden seçiminize kendiniz karar verebilirsiniz. Dolayısıyla faiz konusunda hassas durumu olan kişiler, bu sistemin avantajından kolaylıkla yaralanma şansına sahip olur. Maaşından kesinti istemeyen kişiler de istedikleri zaman Garanti emeklilik ve hayat a.ş iptal işlemini aşağıdaki yollarla gerçekleştirebilir. 

Garanti Bes İptal Nasıl Yapılır? 

İptal işlemini şube ya da mobil üzerinden yapacağınız gibi e – devlet, form doldurma yoluyla da halledebilirsiniz. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi Garanti Bankası kapsamında yer alıyorsa, şu adımları takip ederek iptali gerçekleştirebilirsiniz. 

1 – Garanti Bankası Şube Bes İptal İşlemi 

garanti-bes-iptal

Bireysel emeklilik iptali için öncelikle en yakın Garanti Bankası şubesine gitmelisiniz. Ardından takip edeceğiniz adımlar şöyledir;

 • Şubede hazır halde yer alan Garanti Bes iptal form içeriğini doldurun.
 • Boş alanları kişisel bilgilerinizle birlikte doldurduğunuz formu görevli kişiye teslim edin.
 • Ayrıca bunları yaparken bu esnada cep telefonunuzun açık olmasına dikkat edin.
 • Sistemden size Garanti Bes iptal mesaj kodu gelecektir.

İşlemlerinizi tamamladıktan 15 gün iş gününde değerlendirme sonrası iptal parası alabilirsiniz.

2 – Garanti Bes İptal E- Devlet 

E – devlet üzerinden bireysel emeklilik işlemlerinin iptali için bazı adımları takip etmelisiniz. Bu şekilde hem iade parası alıp hem de maaşınızdan zorunlu emeklilik miktarını düşebilirsiniz. Yapmanız gerekenler aşağıda yer almaktadır; 

 • Garanti Bes internet sayfasına giriş yapın.
 • Ardından “Emeklilik İşlemleri” bölümünün altındaki “Cayma İşlemleri” kısmına tıklayın. 
 • Bu işlem gerçekleştiğinde iade paranız yani katkı payı miktarı, maaş hesabınıza 15 gün içinde yatacaktır.

3 – Garanti Bes İptal SMS 

garanti-bes-iptal

Garanti Bes iptal SMS ile nasıl yapılır? Garanti Bankası’nın SMS yoluyla iptal işlemi bulunmamaktadır. Ancak bazı bankaların iptal işlemi mevcuttur. Dolayısıyla SMS yolu ile iptal işlemi Anadolu Hayat Emeklilik, Vakıfbank ve Halkbank şubelerinde bulunmaktadır. Bu bankaların iptal işlemi şöyle yapılır;  

 • Halkbank için büyük harflerle “Ayrılma” yazdıktan sonra kimlik numaranızı yazıp 2560’a gönderin. 
 • Ayrıca 444 44 00 çağrı merkezi üzerinden de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Anadolu Hayat Emeklilik için “Cayma” yazıp boşluk bırakarak kimlik numaranızı yazın. Ardından 5755’e gönderin.
 • Vakıfbank için ise “VEML’ yazıp, boşluk sonrası kimlik numaranızı girin. Tekrar boşluk bırakarak “Cayma” yazıp bir boşluk daha koyun ve doğum tarihini giriniz. Sonrasında ise 4933’e gönderin.

4 – Garanti Bes İptal Numarası / Telefondan Garanti Bes İptal Nasıl Yapılır?

garanti-bes-iptal

Bu banka güçlü teknolojik yapıya sahiptir. Müşteriler sesli cevap sistemi ile Garanti Bes iptal müşteri hizmetleri olmadan da işlerini halledebilir. Sizler de Garanti Bes iptal telefon numarası ile bireysel emeklilik cayma işlemlerinizi en kısa ve hızlı sürede gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar nelerdir? 

 • Saat sabah 10.00 ile akşam 17.00 arasında Garanti Bes iptal etme iletişim numarasını aramalısınız. Bunun için gerekli olan numara 444 0 336’dır. 
 • Sonrasında sesli yönlendirme ile sistemi aktif hale getirebilirsiniz.
 • Ardından sisteme “Bes İptal” diyerek müşteri temsilcisine bağlanmalısınız. 
 • Yetkili olan kişiye T.C kimlik numarası ile bireysel emeklilik bilgilerinizi vermelisiniz.
 • Kişisel bilgilerden sonra işlemi onaylamalısınız. Böylelikle iptaliniz gerçekleşmiş olur. 

5 – Mobil Bankacılık ile Garanti BES İptal İşlemi

garanti-bes-iptal

Bankanın mobil bankacılık internet adresi üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Google Play Store ya da App Store’dan Garanti Bankası Bes Mobil Uygulama işlemini gerçekleştirin. Ardından şu basamakları takip edin;

 • Mobil şubeye belirlediğiniz şifre ya da kimlik numaranız ile giriş yapın.
 • Ana sayfada bulunan menü çubuğuna basın.
 • Ardından menü içindeki bireysel emeklilik seçeneklerine göz atın. Buradan tüm primlerinizi ve iadesini istediğiniz miktar için hesap yönlendirmesine bakın.
 • Sonrasında Bes ayarlarına göz atın.
 • Ekran altında yer alan “Bireysel Emeklilik Sözleşmeden Ayrılma” yazılı kısma dokunun.
 • Karşınıza çıkan “Emin misiniz” sorusunu onaylayın. 

Garanti Bankası BES İptal İşlem Şartları Nelerdir?

Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Burada şart 2 aylık başlangıç süresinin bulunmasıdır. Yani bu süre içinde iptal işlemini gerçekleştirir iseniz eğer devlet katkı payını alabilirsiniz. İki aylık süre sonrası yapacağınız iptal işleminde katkı payını almadan ayrılmak durumundasınız. 

Garanti Bes İptal Kesintisi

garanti-bes-iptal

Bireysel emeklilik iptalinde biriken miktarı geri almak için, belirli durumlarda kesintiler yaşayabilirsiniz. Yani işlem sonrasında stopaj, giriş aidatı, devlet katkısı kesintileri olacaktır. Ayrıca kesinti miktarı da bireysel emeklilikte kalma süresine göre de değişiklik gösterebilir. Yani; 

Süre Kesinti Durumu 
10 Yıl Öncesinde 10 yıllık süre dolmadan Garanti Bes iptal yaparsanız kesinti çok olacaktır.
Sözleşme Tarihinden Başlayıp 2 Ay İçinde 60 gün içinde yani sözleşme başladığı andan itibaren iptal işlemi yaparsanız kesinti olmayacaktır. 

Sonuç olarak ilk 2 ay içinde caymak istediğinizde herhangi bir kesinti olmayacaktır.

Garanti Bes İptal Edilince Para İadesi Nasıl Yapılır? 

garanti-bes-iptal

Yukarıdaki yollardan biri ile yaptığınız iptal işlemi sonrasında, 15 iş günü içinde para iadesi olacaktır. İki ay sonunda sistem dışında kalırsanız eğer ödeminizde kesinti yaşayacaksınız. İptal para öncesi yapılmalıdır ki sorunsuz şekilde onaylansın. 

Garanti Bes İptali Hangi Bankaya Yatar? 

Bu bankaya ait bireysel emeklilik işlemleri iptalini gerçekleştirdikten sonra, banka 15 iş günü içinde kesintili ya da kesintisiz paranızı hesabınıza yatıracaktır. Sizler de bankanın internet şubesinden ya da mobil uygulama üzerinden bunun takibini yapabilirsiniz.

Garanti Bes Sorgulama Nasıl Yapılır? 

garanti-bes-iptal

Bu bankaya ait bireysel emeklilik sorgulaması için ya bankanın internet şubesini 

ya da çağrı merkezini arayarak takip edebilirsiniz. Bunun yanında banka şubesine bizzat giderek de emeklilik sorgulaması yaptırabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sayesinde bugünkü hayat standardına erişme şansına kavuşabilirsiniz. Banka size emeklilik döneminiz noktasında düzenli olarak tasarruf ve yatırım imkanı da tanımaktadır. 

Bazı Bankalara Ait Zorunlu Bes İptali Nasıl Yapılır? 

Bankanın anlaştığı sigorta şirketine göre bu durum değişiklik gösterecektir. Ancak genellikle telefon, SMS, müşteri hizmetleri numarası üzerinden, bankanın internet şubesinden, bankadan mobil uygulama yoluyla bireysel emeklilik iptal işlemini halledebilirsiniz. Aşağıda bazı bankaların Bes iptal yolları vardır.

1 – Türkiye Hayat Emeklilik Bes İptal 

Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik işlemlerinin iptali için, 0850 202 20 20’yi aramalısınız. Bunun için öncelikle; 

 • Türkiye Hayat Emeklilik mobil uygulaması olan internet şubesi girişini yapın.
 • Ardında “Online İşlemler” sekmesine basın.
 • Sonrasında “Bireysel İşlemler” kısmını seçin.
 • Ana menüde bulunan “Değişiklik ve Talepler” menüsüne gelin. 
 • “Otomatik Katılımlı Sözleşme” kısmına gelerek “Bes Cayma Talebi” üzerinden iptali gerçekleştirin.

2 – Anadolu Hayat Emeklilik Bes İptal (İş Bankası Bes İptal)

garanti-bes-iptal

İş Bankası yani Anadolu Hayat Emeklilik için iptal gerçekleştirirken, internet sitesinden “Online İşlemler” bölümünden talepte bulunabilirsiniz. Ayrıca SMS ile de bu iptali gerçekleştirebilirsiniz. Yani “Cayma” yazarak boşluk bırakın. Ardından kimlik numarasını yazıp 5755’e gönderin.

3 – Akbank Bes İptal 

Akbank Avivasa’dan yapacağınız iptal işlemleri için, form doldurarak veya 444 11 11 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak destek alabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Garanti Bankası bireysel emeklilik iptali işlemleri hakkındaki tüm bilgiler yukarıda yer almaktadır. Bu konuda merak ettiğiniz sorular için de aşağıdan destek alabilirsiniz.

1 – Garanti BES İptal Ne Kadar Kesiyor?

Sistemde var olan sözleşme üzerinden fon işletim gider kesintisi haricinde başka kesinti yoktur. Sistemden erken ayrılırsanız eğer, getiriniz hesaplanacak stopaj tutarı çıkarılacak ve ona göre iadeniz belirlenecektir.

2 – Bireysel Emeklilik 10 Yıl Sonra Ne Kadar Maaş Alırım?

Sistem üzerinde 10 yılını dolduran kişiler, katkı payının yüzde altmışını alabilir. Sistemde 10 yıl artı aynı zamanda 56 yaşını dolduran ve emekliliği gelen kişiler ise katkı payının yüzde yüzünü alır. 

3 – Garanti Bankası Otomatik Katılım Sistemi Devlet Katkısı Nasıldır? 

Bireysel emeklilikte olduğu gibi % 30 devlet katkısı avantajına sahiptir. Yani OKS için de aynı şartlar geçerlidir. İşyerinden ayrıldığınızda devlet katkı payında kesinti olmaz. Dolayısıyla sistemde kaldığınız sürede de devlet katkısından yararlanma hakkına sahipsiniz.

4 – Bireysel Emeklilik İyi Bir Şey mi?

İleriye dönük zaman ve parasal yönden birikim noktasında oldukça avantajlıdır. Dolayısıyla emeklilikte ek gelir sağlamasının yanında, refah düzeyinde artış ve uzun vadeli yatırım olduğu için de ülke ekonomisine katkısı vardır. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
5 Adımda Garanti Bes İptal İşlemi Nasıl Yapılır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!