USD33,03
EURO35,96
JPY0,208000
RUB0,376600
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.054,89
GR. ALTIN2.549,64
BTC57.225,59

Fransa: Yunanistan’ın Tarafında Olacağız

featured
Fotoğraf: Anadolu Ajansı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Yunanistan ziyaretinde “Yunanistan’a yönelik bir saldırı olması halinde Fransa’nın Yunanistan’ın tarafında olacağını” açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Türkiye ziyaretini tamamladıktan sonra Yunanistan’a gitti. Colonna, Yunanistan basınına yaptığı açıklamada, Yunanistan’a yönelik bir saldırı olması halinde Fransa’nın Yunanistan’ın tarafında olcağını” belirtti. Colonna, Türkiye ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye ve Yunanistan arasındaki kriz ile ilgili, “İki ülkenin biririyle anlaşmasını isteriz. Bir AB üyesi olarak tabii ki Yunanistan ile ilişkilerimiz var ancak iki müttefik ve komşu ülkenin arasındaki görüş farklılıklarının diyalog ile çözülmesini talep ediyoruz” demişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Colonna’nın Türkiye ziyareti ve Çavuşoğlu ile görüşmesi hakkında, “İki bakan, Fransa ile Türkiye arasındaki ikili ilişkileri ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri değerlendirecekler. Ayrıca, Ukrayna’daki durum da tartışılacak. Suriye ve Libya krizlerine ilişkin diyalog devam edecek” denildi. Açıklamada, Bakan Colonna’nın Yunanistan ziyareti ile ilgili de, Türkiye ile farklı olarak Avrupa Birliği enerji toplantılarının hazırlıkları üzerinde durulacağı aktarıldı.

Colonna, Yunanistan’da da “Diyalog” Çağrısını Yineledi

Colonna, Yunanistan’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Colonna, bir gazetecinin yönelttiği “Atina gezinizden hemen önce Ankara’yı ziyaret ettiniz. NATO üyesi olan Türkiye’nin Yunanistan’ın ulusal egemenliğine karşı sistematik tehditler başlatma tercihini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna cevap olarak “diyalog” çağrısını yineledi ve “Yunanistan’ın egemenliğine yönelik bir saldırı olması halinde Fransa’nın Yunanistan’ın tarafında olacağını ve bunun değişmeyeceğini” söyledi.

“Göç Krizi, Avrupa’yı İstikrarsızlaştırmak İçin Kullanılıyor”

Colonna ayrıca, Türkiye göçün yükünü üstlendi, ancak aynı zamanda – çoğu zaman haksız uygulamalarla – Avrupa ile ilişkilerinde bir politika aracı olarak kullanıyor. Tüm Avrupa ülkelerinde yaşanan ve günün sonunda siyasi komplikasyonları da olan göçmenlik sorunlarının ele alınmasında ne düşünüyorusunuz? Sorusuna da,  Türkiye ve Belarus’un göç krizini Avrupa Birliği’ni istikrarsızlaştırmak için kullandığını ve “insan sefaletini siyasi bir silah olarak kullananlara karşı dik durmaya kararlıyız” ifadeleriyle yanıt verdi.

Colonna, Türkiye’nin Ukrayna Rusya savaşında kilit rol oynadığını belirterek, “Ukrayna’daki savaş bağlamında, bu krizde yararlı bir rol oynayabilecek tüm ülkelerle diyaloğu güçlendirmenin elzem olduğuna inanıyorum ve Türkiye de şüphesiz onlardan biri. Doğu Akdeniz de dahil olmak üzere ortak mahallemizdeki istikrarla ilgili kaçınılmaz sorunları ele almamı sağlayan Ankara ve İstanbul gezimin amacı buydu” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fransa: Yunanistan’ın Tarafında Olacağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!