USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.785,95

Fenomen Dünyasında Kara Para Aklama Şoku: Neler Oluyor?

fenomen
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fenomen olmak her ne kadar kulağa hoş gelse de beraberinde yaşanan olaylar ile son zamanlarda farklı bir gözle bakılmaya başlandı. Özellikle influencer camiasında ortaya çıkan kara para aklama operasyonları takipçileri de merakla konuyu araştırmaya itti. Son dönemlerde oluşan kara para soruşturmaları ile birlikte influencer dünyasında da karışıklıklar meydana gelmiştir. Peki neler oluyor, son gelişmeler neler?

Kara Para Aklama Nedir? Kara Para Aklama Ne Demek?

Hükümetler tarafından ülkeye giriş ve çıkış yapan paralar denetlenir. Denetlenen bu paraların yasal yollardan elde edilmesi gerekmektedir. Oluşan bu para kazancının durumuna göre belirli vergi kesintileri yapılır, kontrol altına alınır. Ancak her para kazanma yolu yasal olmadığı için elde edilen paranın sisteme girmesi adına bir kılıf uydurulması gerekir. Özetle buna da kara para aklama denir.

fenomen

Yasa dışı yollarla elde edilen paranın ‘kara para’ olarak adlandırıldığını görmekteyiz. Bu kara paranın hükümet ve genel olarak devletler tarafından kabul edilebilir bir yanı yoktur. Öyle ki kara para kazanan kişiler yaptığı yalan satışlarla, bağışlarla birlikte paralarını resmi bir hale getirmektedir. Son zamanlarda da kara para aklama sosyal medya üzerinden dönmeye başlamıştır.

Fenomen İsimlerin Dünyasında Kara Para Aklama Nasıl Ortaya Çıktı?

Son zamanlarda fenomen isimler sadece yaptıkları paylaşımlar ile ön plana çıkmadı. Öyle ki birden fazla ismin kara para aklama operasyonu içerisinde adı geçmeye başladı. Takipçilerini de şaşırtan bu durum görünenin çok daha ötesinde duruyor. Çoğu isim henüz inceleme altında olsa da bazı isimlerin kara para aklamasa dahi takipçilerini dolandırdığı, suç teşkil edecek şekilde hareket ettiği görülmektedir.

İnstagram’da paylaşımları ile öne çıkan, harcamalarını dillendirerek anlatan Dilan Polat ve Engin Polat çifti bu furyanın ortaya çıkmasına neden oldu. Dilan Polat sadece sosyal medya ile sınırlı kalmayarak televizyon programlarına da katılmıştır. Yayınladığı videolarda altın parçaları içeren kahveler içmesi, günlük harcamasının 750 bin TL olduğunu iddia etmesiyle birkaç ismin dikkatini çekmeye başladı.

İşte, bazı fenomen isimler için ortaya atılan iddialar ve kara para aklamanın bu işin neresinde olduğu…

1 – Dilan Polat & Engin Polat Çifti

fenomen
Fenomen

Ortaya atılan iddiaların ilki ve en büyüğü Polat çifti için oldu. Özellikle birçok ünlü gazeteci, avukat ve ismin dosya hakkında araştırmaları dikkat çekmiştir. İlk zamanlarda çiftin paylaşımları takipçileri tarafından dikkat çekmekteydi. Ancak durum öyle bir hal aldı ki araya farklı isimler de dahil olarak devletin yetkili kurumlarının dikkati çekilmeye çalışıldı.

Videolar ile paylaşım yapan bazı isimler, özellikle Dilan Polat’ın kardeşi Sıla Doğu hakkında iddialar ortaya attı. Sonrasında Doğu’nun yaptığı videolu paylaşımlar da çok ses getirdi. Ancak süreç bununla da kalmadı Sisi lakaplı Seyhan Soylu önce bu çift hakkında iddialar ortaya attı. Daha sonra da dosyayı kendi içerisinde kapattığını açıklayarak takipçilerini şok etti! Ancak bunların hepsi bir plan…

Seyhan Soylu fenomen dünyası başta olmak üzere birçok alanda kara para aklama olayı ile alakalı dosyalarda bulunmuştur. Bu çift üzerinden ilerlerken yetkili kişilere ulaşamadığını düşünerek son bir plan yaptı. Polat çiftinin çalışanı Musti lakaplı kişinin sosyal medya hesaplarını kapatması da işleri zorlaştırıyordu. Ancak dikkat çeken paylaşımları ile artık Polat çifti için dosya hazırlanmasında ciddi yardımcı olmuştu.

Haklarında Ortaya Atılan İddialar:

fenomen

Dilan Polat ve Engin Polat hakkında ortaya atılan iddialar ise oldukça fazla ve karışık… Öncelikle bu çiftin çevresindeki herkes üzerine firma açtıkları görülmektedir. Firmalar üzerinde ‘yapmadıkları satış’ ve ‘vermedikleri hizmet’ karşılığında para kazandıkları iddia edilmektedir. Fason ürünler üretilerek satışa sunulması ve özellikle güzellik merkezlerindeki fahiş fiyatlar da dikkat çekmektedir.

Kara para aklama Dilan Polat ve Engin Polat için ise şöyle işlediği düşünülmektedir; Trendyol ya da Hepsiburada gibi siteler üzerinden olmayan ürünlerin satışı yapılmış olarak gösterildi. Ürünleri alanlar yoktu, ürün de ortada yoktu! Ancak bu alışveriş sırasında var olan kara paranın sisteme sokulması sağlanmaktaydı.

Üstelik tek iddia kara para aklama üzerine de değildir. Tutuklanmaları sonrasında MASAK dosyası hazırlanırken farklı iddialar da araştırılmaktadır. Çift ve beraberinde tutuklanan kişiler:

  • Kara para aklamak,
  • Resmi belgede sahtecilik,
  • Vergi usul kanununu uygulamama,
  • Suç işlemek adına örgüt kurmak suçlamalarıyla da yargılanmaktadır.

2 – Özlem Öz & Tayyar Öz İddiaları

fenomen

Söz konusu fenomen dünyası içinde Dilan Polat ile benzerliği dikkat çeken bir diğer isimde Özlem Öz’dür. Özlem Öz, Polat ile birlikte sürekli yarışma halinde görünmektedir. Aynı kıyafetleri giymesi aynı takıları takması da bu ikili arasındaki rekabeti doğrulayan cinstendir.

Ancak anlatılan konu bu değildir. Özellikle Avukat Feyza Altun’un yaptığı araştırmalar ile birlikte çarpıcı gerçekler ortaya çıkmıştır. Eşi Tayyar Öz bir doktordur ve iyi olduğu kanıtlanmamış bazı ürünleri fenomen eşi aracılığıyla takipçilerine sunmaktadır. Sunduğu tüm ürünler fason ürün olmakla birlikte tarihi geçmesine rağmen ambalajda değişim yaparak satışa sunduğu görülmektedir.

‘Tayyargiller’ şeklinde bilinen bu çiftin doğrudan açılmış bir dosyası henüz yok. Ancak fenomen dünyasındaki kara para aklama araştırmaları öyle tedirginlik yaratmış olacak ki videolar gelmektedir. Özlem Öz’ün daha önce paylaştığı altınlarını göstererek sahte olduğunu iddia etmesi bu videoların sadece birisidir.

Tayyargiller Tutuklanacak mı?

Yargıda henüz mevcut bir Özlem Öz ve Tayyar Öz dosyası bulunmamaktadır. Ancak influencerlar arasında başlatılan geniş çaplı incelemede isimlerinin bulunma olasılığı oldukça yüksektir. Özlem Öz’ün aynı Dilan Polat gibi güzellik merkezlerinin olması ve kısa sürede ciddi bir zenginliğe erişmesi kafalarda ‘acaba?’ sorusunu gündeme getirmektedir.

3 – Eylül Öztürk (Memelimestan) Hakkındaki İddialar

fenomen

Sosyal medya üzerinde sadece influencer destekçileri ve takipçileri bulunmamaktadır. Özellikle bu profillerin haksız kazanç ile elde ettikleri kısa süreli ün karşısında halkı bilinçlendirmek isteyen hesaplar mevcuttur. Bu hesapların yıllardır dikkat çekmek istediği isimlerden birisi de Eylül Öztürk’tür.

Geçmiş yıllarda kısa videolarla ile ‘memelimestan’ olarak tanıdığımız Eylül Öztürk, dikkat çekmeye devam ediyor. Kısa süre önce Amerika’dan aldığı 11 ev (sayısı konusunda tartışmalar mevcuttur) ve bu evlerin nasıl alındığı merak edilmektedir. Özellikle kendisinin de zamanında açtığı güzellik merkezleri ve buradan kazançları yakın takibe alınmış, takipçileri tarafından da irdelenmiştir.

4 – Genel Olarak Fenomen Dünyasındaki Şüpheli Durumlar

fenomen

Fenomen dünyası kara para aklama, haksız kazanç ve vergi kaçırma suçlarından yakın takibe alınmış durumdadır. Emniyetin yürüttüğü bu operasyonlar İçişleri Bakanlığı tarafından da irdelenmektedir. Dosyanın gizliliği kapsamında henüz araştırılan fenomenler hakkında net bir bilgi verilmemektedir. Ancak 100’ü aşkın kişinin araştırılması sürmektedir.

Diğer taraftan sadece Instagram değil; son gelen haberlere göre TikTok hesabı, Tango ve BİGO Live gibi uygulamalarda yayın açıp kazanç sağlayanlara da dikkat çekildi. Özellikle bu uygulamalarda dönen olağanüstü bağış durumları; bağış yapanlar ve alanlar başta olmak üzere araştırılmaya başlandı.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Banu Parlak, Dilan Polat’ın içeri alınmasıyla ilgili bir video paylaşmıştı. Tutuklanmasını taklit ettiği video sonrası tepkileri üzerine çekse de Polat ailesinin güzellik merkezlerini kurşunlattığını daha öncesinden iddia etmişti. Parlak, bu video sonrası dikkat çekmiş olacak ki önceden paylaştığı ‘silah’ içeren videosu yüzünden gözaltına alındı. Ayrıca kendisine yurt dışı yasağı da getirilmiştir.

Sosyal Medya Fenomenleri Nasıl Dikkat Çekti? Kimler Yasal Soruşturma için Araştırmalar Yapıyor?

fenomen

Öncelikle sosyal medya ünlüleri ya da influenceları sağladığı kazançlarla dikkat çeker oldu. Sadece markalarla yaptıkları anlaşmalar değil, kurdukları işler ve buradan hareketle de birbirlerine rakip olmaları ortaya çıktı. Öyle ki influencerların takipçileri bile birbirleri ile tartışır hale geldi.

Bunun dışında kısa sürede sosyal medya ünlüsü olup lüks hayata geçmeleri de dikkat çekmektedir. Normal düzeyde çalışan bir işçinin hayal bile edemeyeceği evler, araçlar ve mekanlar ile aslında gıpta ile bakılıyorlardı. Fakat burada son damlayı taşıran Dilan Polat ve açıklamaları olunca tüm fenomenler lüks yaşamlarını paylaşmayı bıraktı! Hatta bazıları kullandığı altının sahte olduğunu bile kanıtlamaya çalıştı!

Daha sonra dikkat çeken paylaşımlarından ötürü ünlüler takibe alındı. Dilan Polat ve Engin Polat ile birlikte 4-5 kişi tutuklanmıştır. En son kendilerinin muhasebecileri de tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Diğer fenomenler arasında da özellikle araştırmalar sürdürülüyor. Araştırmayı MASAK başta olmak üzere Emniyet güçleri sürdürmektedir.

Sosyal Medyada Fenomen Ne Demek?

Kısaca; milyonlarca takipçisi olup, takipçilerine pazarlama yaparak bir reklam gücünü elinde bulunduran kişidir. Kitleleri yönetebilmekte, bilgilendirebilmektedir. Özellikle işini içine influencer kavramı girdiğinde bu kişilerin markalarla anlaşarak kazanç elde ettiği görülmektedir. Burada bireyin influencer olabilmesi için yüksek takipçi kadar etkileşim oranı yükseltecek takipçiye ihtiyacı vardır.

Sosyal Medya Fenomeni Olmak için Neler Yapılmalı? Fenomen Olmak için Fikirler

fenomen

Özellikle son yıllarda meydana gelen sosyal medyanın etkisi ile birlikte artık çok küçük yaşlarda bile sosyal medyada ünlü olmanın yolları araştırılmaktadır. Öyle ki okullarda eskisi gibi doktor, öğretmen ya da polis olmak isteyen yok! Çocukların tek hayali kısa yoldan para kazanılan influencer olmaktadır. Peki sosyal medyada ünlü olmak için ne yapmalısınız?

  • Gerçek takipçi kazanmalısınız, bot basmamalısınız.
  • Özellikle sabırlı olup uzun bir süre paylaşım yapacağınızı bilmelisiniz.
  • Sadece gönderi ve hikaye değil, reels ve soru-cevap gibi etkileşimli paylaşım yapmalısınız.
  • Gündemi takip ederek popüler olan şarkıları ya da akımları kullanmalısınız.
  • Düzenli olacak şekilde paylaşım yapmalısınız. Örneğin her gün.
  • Takipçilerinizle karşılıklı (samimi) bağlantı kurmaya özen göstermelisiniz.

Fenomen Nasıl Para Kazanır?

Sosyal medyada influencer olan bir kişinin birden fazla para kazanma yöntemi mevcuttur. İşte para kazanma yöntemlerinden sadece birkaçı:

Para Kazanma YöntemleriAçıklama
Marka İşbirlikleriBüyük markalar tarafından influncerlar ile karşılıklı sözleşme yapılır. Sözleşme kapsamında tanıtım yapan influencer para kazanır.
Genel ReklamlarMarkalar tarafından değil küçük işletmelerde dahi yapılan reklamlar para kazandırır. Hikaye paylaşımı için 20 bin TL, gönderi için 50 bin TL isteyenler mevcut.
Gelirli LinklemelerTrendyol ya da Hepsiburada gibi e-ticaret siteleri promosyonlu link paylaşımı yapar. Özel liste oluşturan ünlüler takipçileri ile bu listeleri ya da ürünleri linkleyerek paylaşır. Linkteki ürünü almak para kazandıracağı gibi linke girip farklı bir ürün alsanız bile influencera kazandırmış olursunuz.
Kendi Markaları & Ürünleri & HizmetleriSahip oldukları ünden dolayı markalaşmaya giden influencerlar genel olarak makyaj malzemesi, cilt bakım ürünleri oluşturup satmaktadır. Son zamanlarda özellikle fason ürün iddiası da buradan türemiştir.

Fenomen Hakkında Sık Sorulan Sorular

İnternet ortamında bu kavram hakkında en çok araştırılan konu başlıkları şu şekildedir:

1 – Fenomen Ne Demektir Örnek?

Gerçekleşen bir olay ya da durum sonrası kendinden söz ettirebilen kişiye denmektedir. Herkesin kolayca erişebildiği, çoğunlukla tanıdığı ve aşina olduğu bireylerdir. Özetle bu kişilerin halk üzerindeki etkisi çoktur.

2 – Fenomen Ne İş Yapar?

Yapacağı iş değişiklik gösterebilmektedir ancak sosyal medyadaki işi belirlidir. Paylaşımlar yaparak takipçilerine eğlenceli, bilgilendirici ya da sadece kendi hayatından paylaşım sunmaktadır. Ancak bu paylaşımların birçoğu kazanç elde ettirebilen şekildedir.

3 – Fenomen Ne İçin Kullanılır?

Takipçiler eğlenmek ya da belirli bir alandaki ürünler hakkında bilgi almak için takip etmektedir. Akademik düzeyde bilgilenmek gibi bir amaç güdülmemektedir. Kısaca bireylerin eğlence ihtiyacını gidermek amacıyla takipçiler tarafından kullanılmaktadır.

4 – Fenomen Maaşı Ne Kadar?

Sabit bir maaşlarından söz etmek zordur. Çünkü marka işbirlikleri, reklam ücretleri değişmektedir. Örneğin kimi influencerların hikaye paylaşımı için 20 bin TL isterken kimilerinin 50 bin TL istedikleri bilinmektedir. Tek bir hikayeden bu parayı elde eden influencerın aylık kazancını varın siz tahmin edin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fenomen Dünyasında Kara Para Aklama Şoku: Neler Oluyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!