USD31,04
EURO33,62
JPY0,208000
RUB0,333700
GBP39,46
EURO/USD1,08
BIST9.374,20
GR. ALTIN2.032,38
BTC51.748,11

Erzurum Kongresi’ndeki iradeyi yeniden kuşanacağız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Erzurum Kongresi’ndeki iradeyi yeniden kuşanarak, Türkiye’yi daha güçlü bir ülke, her alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline getirmek için gayret edeceğiz. Bunun için, Cumhuriyet’in ikinci asrını ‘Sözü güçlü, gücü tesirli Türkiye’ asrı haline getireceğiz. İnanıyorum, önümüzdeki yüzyıl, Türkiye’nin yüzyılı olacaktır. Güçlü, büyük Türkiye, dünyanın teminatı; bölge barışının, insanlığın teminatıdır. İnşallah Cumhuriyet’imizin ikinci asrı, dünyada barışın, adaletin ve yeni bir dünya sisteminin öncü gücü olan Türkiye’nin yüzyılı olacaktır” dedi.

Erzurum Kongresi’ndeki iradeyi yeniden kuşanacağız

Numan Kurtulmuş, “Erzurum Kongresi’ndeki iradeyi yeniden kuşanarak, Türkiye’yi daha güçlü bir ülke, her alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline getirmek için gayret edeceğiz. Bunun için, Cumhuriyet’in ikinci asrını ‘Sözü güçlü, gücü tesirli Türkiye’ asrı haline getireceğiz. İnanıyorum, önümüzdeki yüzyıl, Türkiye’nin yüzyılı olacaktır. Güçlü, büyük Türkiye, dünyanın teminatı; bölge barışının, insanlığın teminatıdır. İnşallah Cumhuriyet’imizin ikinci asrı, dünyada barışın, adaletin ve yeni bir dünya sisteminin öncü gücü olan Türkiye’nin yüzyılı olacaktır” dedi.

Türkiye’nin Yüzyılı’nda adaletin öncüsü olacağız

Numan Kurtulmuş, Erzurum Kongresi’nin 104’üncü yıl dönümü dolayısıyla bugün Erzurum’da düzenlenen programa katıldı. Milletvekilleri ve il protokolünün de hazır bulunduğu tören, Kurtulmuş’un Havuzbaşı Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından katılımcılar, Cumhuriyet Caddesi’nden tarihi Kongre Binası’na kadar yürüdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunduğu törende Erzurum Devlet Tiyatrosu oyuncuları, Erzurum Kongresi’ni canlandırdı.

Törende bir konuşma yapan TBMM Başkanı Kurtulmuş, sözlerine Erzurum Kongresi’ne katılan dönemin isimlerini ve Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başladı.

Kurtulmuş, özetle şunları söyledi:

“Erzurum Kongresi, Türkiye’nin yakın tarihi bakımından bugüne dair bize tarihten çok önemli dersler çıkaran önemli dönüm noktalarından biridir. Erzurum Kongresi’nden esas ders çıkarmamız gereken, Erzurum Kongresi’nin ruhunu unutmamaktır. Kongrenin ruhu deyince, Misakı Milli’nin vazgeçilmez bir vatan sınırı olduğunun ilanı akla gelir. Bugünkü Misakı Milli, o günden biraz farklıdır. Bugün Misakı Milli deyince mavi vatandan, siber vatandan, uzay vatandan konuşmak zorundayız.

“TÜRKİYE’NİN MİLLİ MENFAATLERİNİ KURUYACAK ADIMLARI ATMAKTA TEREDDÜT GÖSTERMEYECEĞİZ”

Şimdi Türkiye’nin, çok sorunlu bir coğrafyada, Misakı Milli’ye benzer şeklide Mavi Vatan hedeflerinden vazgeçmeden yürümek mecburiyeti vardır. Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını sonuna kadar korumak ve burada çıkarılacak doğal gaz ve petrollerle birlikte Türkiye’nin ve KKTC’nin inkişafını sağlamak, Erzurum Kongresi ruhunun bize öğrettiği Misakı Milli’yi korumanın şiarlarından birisidir. Erzurum Kongresi’nden benim çıkardığım birinci ders budur. Misakı Milli’yi bugünün anlayışı içerisinde yeniden güçlü bir şekilde değerlendirecek ve Türkiye’nin milli menfaatlerini kuruyacak adımları atmakta tereddüt göstermeyeceğiz.

Erzurum Kongresi, bize, Milli Mücadele’nin merkezinin Kuvayı Milliye olduğunu ve ardından kurulacak Büyük Millet Meclisi olduğunu gösterir. Bu da bize her zaman milletin kültür ve değerlerine sahip çıkmamız gerektiğini gösterir. Bu ülkenin birlikte uzlaşarak, anlaşarak işlerini istişareyle yapmak mecburiyetinde olduğunu hatırlatan fevkalade önemli bir unsurdur.

“GÜÇLÜ, BÜYÜK TÜRKİYE; DÜNYANIN, BÖLGE BARIŞININ, İNSANLIĞIN TEMİNATIDIR”

Erzurum Kongresi’ndeki iradeyi yeniden kuşanacağız., Türkiye’yi daha güçlü bir ülke, her alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline getirmek için gayret edeceğiz. Bunun için, Cumhuriyet’in ikinci asrını ‘Sözü güçlü, gücü tesirli Türkiye’ asrı haline getireceğiz. İnanıyorum, önümüzdeki yüzyıl, Türkiye’nin yüzyılı olacaktır. Güçlü, büyük Türkiye, dünyanın teminatı; bölge barışının, insanlığın teminatıdır. İnşallah Cumhuriyet’imizin ikinci asrı, dünyada barışın, adaletin ve yeni bir dünya sisteminin öncü gücü olan Türkiye’nin yüzyılı olacaktır.”

Program, Erzurum Halk Oyunları ekibinin ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterileriyle sona erdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Erzurum Kongresi’ndeki iradeyi yeniden kuşanacağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!