USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.039,47

En düşük devlet memuru maaşı, yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) üyelerinin kamu toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde, devlet memurlarının özlük ve mali haklarının iyileştirilmesi amacıyla 24 Temmuz’da Bolu’da başlattığı yürüyüş bugün Ankara’da sonlandı. BASK Genel Sekreteri Ümit Demirel, “En düşük devlet memuru maaşı, yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalı ve enflasyon oranları 6 aylık değil her ay ücretlere yansıtılmalıdır” dedi.

BASK ÜYELERİNDEN AÇIKLAMA

Milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisinin mali ve sosyal haklarını içeren görüşmeler başlıyor. 2024-2025 yıllarını kapsayan “toplu sözleşme” görüşmeleri 1 Ağustos 2023 tarihinde başlayacak.

BASK üyesi memurlar yürüyüş yaptı. Toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde devlet memurlarının özlük ve mali haklarının iyileştirilmesi amaçlanıyor. 24 Temmuz’da Bolu Mengen’den Ankara’ya doğru başlattıkları yürüyüşü bugün tamamladı. Ankara’ya ulaşan sendika üyeleri Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Haklarını ifade eden sendika üyeleri, toplu sözleşme görüşmelerini konu alan bir piyes sergiledi.

BASK Genel Sekreteri Ümit Demirel yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“YILLARDIR KANAYAN YARAYA NEŞTER ATILMALI VE BU ÇİLEYE ARTIK BİR SON VERİLMELİDİR.”

“1965 yılından bugüne kadar devlet memurluğu kapsamında olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı artık kaldırılmalıdır. Bu kadroda görev yapan kamu çalışanları ise eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmalıdır. Yıllardır kanayan yaraya neşter atılmalı ve bu çileye artık bir son verilmelidir. Kamuda görev yapan ve 3600 ek gösterge kapsamına alınmayan başta kamu şefleridir. Birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarına da 3600 ek göstergenin verilmelidir. Devlet memurlarının ek ödeme ve özel hizmet tazminatlarına 40 puan ilave edilmelidir. Devlet memurlarının çeyrek asra dayanan talepleri vardır. İşçilerimize 66 yıldır ve emeklilerimize 5 yıldır ‘bayram ikramiyesi’  ödeniyor. Kamuda görev yapan tüm devlet memurlarına da ödenmelidir.

GELİR VERGİSİ YÜZDE 15’E SABİTLENMELİ

Devlet memurlarının gelir vergisi yüzde 15’e sabitlenmelidir. Devlet memurlarına taşra-büyükşehir ayrımı yapılmadan kira yardımı yapılmalıdır. Aile, çocuk, eş, giyim, doğum, ölüm yardımları ile fazla mesai ücretleri günün koşulları dikkate alınarak hesaplanmalı ve ödenmelidir. Bağımsız memur sendikalarını ve üyelerini baskı altına almaya amaçlayan, sendikalara özgürce üye olmayı engelleyen, yeni sendikaların kurulmasını önleyen ve sendikal tekelleşmenin önünü açan yüzde 2 sendikal barajlara son verilmelidir. Sendikal mücadelenin önüne getirilen yasaklar ve barikatlar kaldırılmalıdır.”

Enflasyon aylık yansıtılsın

Milli Eğitim Bakanlığı’nda GİH, YHS, SHS ve THS sınıflarında görev yapan eğitim çalışanlarının tümüne bir maaş tutarında eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenmelidir. En düşük devlet memuru maaşı, yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalı ve enflasyon oranları 6 aylık değil her ay ücretlere yansıtılmalıdır.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En düşük devlet memuru maaşı, yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!