USD32,21
EURO34,88
JPY0,207000
RUB0,357500
GBP40,90
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.414,49
BTC67.406,40

E Okul Veli Bildirme Sistemi Nasıl Kullanılır?

e-okul-veli-bildirme
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E Okul veli bildirme sistemi kısaca VBS öğrenci girişi sayesinde veliler ve öğrenciler tüm bilgilerden haberdar olabilmektedir. Bu bilgiler öğrencinin devamsızlık, ders durumu ve diğer konular üzerine verilen notlarından oluşmaktadır. Birçok veli ve öğrencinin kullandığı e-Okul MEB kurumunun özel olarak tasarlattığı bir uygulamadır. VBS giriş ekranı aracılığıyla kısa sürede erişim sağlanabilmektedir.

Okullardan internet aracılığıyla bilgilendirme hizmeti veren e okul veli bilgilendirme sistemi birkaç yıldır kullanılmaya devam etmektedir. Velilerin tüm öğrenci girişleri kendi sınıf öğretmenleri tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin her birine ait olan şahsi şifre ile velilerin bilgisi dahilinde giriş yapılabilmektedir. Öğrencinin genel durumu ve karne bilgisi önceden öğrenilebilmektedir.

E Okul Veli Bildirme Sistemi ile Hangi Bilgilere Ulaşılmaktadır?

E-okul veli bilgilendirme sistemi öğrenci öğretmen ve velilerin girişine açık okul yönetimine ait bir bilgi sistemidir. Öğrencilerin tahsil yapacağı okula kaydının yapıldığı andan itibaren kişisel bilgileri üzerinden bir kayıt oluşturulmaktadır. Oluşturulan e okul veli bildirme hesabı öğretmenler tarafından sürekli güncellenmektedir. Ayrıca veri girişleri, eğitim öğretim yılı gelişmeleri bu sistemden takip edilmektedir.

e-okul-veli-bildirme

E-okul öğrenci girişi karne 2022 bilgileri de dahil olmak üzere sistemde geçmiş yıllara ait karne bilgileri öğrenilebilmektedir. Böylelikle öğrenciler ile birlikte veliler de çocuklarının eğitim hayatını yakinen takip etmiş olmaktadır. E okul veli bildirme hesabı üzerinden öğrencinin;

  • Devamsızlık bilgileri,
  • Haftalık ders programları,
  • E-okul sınav sonuçları,
  • Sözlü notları,
  • Güncel sınav tarihleri,
  • Diploma notu sorgulama işlemleri,
  • Alacağı belgenin görüntülenmesi (Takdir, teşekkür ve onur belgesi)
  • Nakil işlemleri,
  • Okuduğu kitaplar,
  • Ayrıca yerleştirme ve sınav bilgileri öğrenilmektedir.

1 – Yazılı Sonucu Sorgulama Kolaylığı Sağlamaktadır!

e-okul-veli-bildirme

VBS ( e Okul veli bildirme sistemi) içerisinde en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Öğrencilerin yazılı veya sözlü sınavları öğretmenleri tarafından kontrol edilmektedir. Ardından kontrol edilen sınav sonuçları sisteme girilmektedir. Böylelikle veliler ve öğrenciler sisteme giriş yaparak sonuçlardan haberdar olabilmektedir.

2 – Değişen Haftalık Ders Programı Hakkında Bilgilendirme Yapılmaktadır!

Sistemden öğrencinin haftalık veya aylık değişen ders programı görüntülenmektedir. Öğrencinin veya velinin e okul veli bildirme girişi ile sisteme giriş bilgilerini kullanarak giriş yapması yeterlidir. Öğrencinin derslerine hazırlıksız yakalanmaması ve velilerin günlük derslerden haberdar olması için gerekli bir hizmettir.

3 – Sınav Bilgileri ve Ortalama Yükseltme Puanlarını Öğrenebilirsiniz!

e-okul-veli-bildirme

Öğrencinin sınavlara güzel bir şekilde hazırlanması ve velilerin bu konuda öğrenciye destek olması için yapılan bir hizmettir. Öğrenci gireceği dersin sınavında sorumlu olduğu konulardan haberdar olmaktadır. Ayrıca ortalama yükseltme puanlarından da bu sistem ile bilgi sahibi olabiliyor.

4 – Davranış Notları ve Diploma Puanı Bilgilerine Ulaşabilirsiniz!

Öğrencinin eğitim dönemi boyunca davranışlarının ele alındığı bir puan sistemi vardır. Öğretmenin gözlemleri sonucu girilen davranış notlarına da e okul veli bildirme sistemi ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca mezun olacak öğrenciler diploma puanlarını da sistem sayesinde öğrenebilirler.

5 – Okunan Kitaplar ve Öğrenci Nakil Durumu Sorgulama Yapabilirsiniz!

e-okul-veli-bildirme

Öğrencilerin eğitim öğretim yılı boyunca okuduğu tüm kitap isimlerine verilen bu hizmet sayesinde ulaşılmaktadır. Ayrıca öğrencinin nakil durumu olduğunda naklin gerçekleşip gerçekleşmediğini e okul veli bildirme yani VBS sistemine giriş yaparak öğrenilmektedir. Daha birçok hizmetten faydalanabileceğiniz e-Okul Veli Bilgilendirme sistemi açık ara yüzü ile tüm hizmetlerine ulaşılmaktadır.

E Okul Veli Bildirme Sistemine Giriş için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Özellikle tatil sonrası aktif hale gelen e-okul öğrenci, öğretmen ve velilerce kullanılmaya başlamaktadır. E okul veli bildirme sistemi özellikle veliler açısından büyük kolaylık sağlayan bir sistem olmuştur. Sık sık öğrenci hakkında bilgi almak isteyen veliler bu sistemle kolaylıkla güncel durumdan haberdar olabilmektedir.

Bu sistem sadece veliler için değil öğretmenler için de büyük bir kolaylık olmuştur. Öğrenciler hakkında velilere tek tek bilgi vermek yerine sisteme veri girişi yapması bütün soru işaretlerini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca velilerin tüm ders notlarına ulaşması öğrenciler üzerinde daha dikkatli ve temkinli durmasını sağlamıştır. Böylelikle öğrencinin başarısında artış gözlemlenmektedir.

1 – E Okul Veli Bildirme Sistemine Giriş

e-okul-veli-bildirme

E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş için e-okul şifresi edinmek gereklidir. Bunun için ilk kez şifre alacak öğrenci ve veliler okul yönetimi ile irtibata geçerek şifre edinebilir. Kullanılan şifre unutulduysa veya yeni şifre belirlemek için ise e-okul.meb.gov.tr üzerinden şifre alınabilmektedir. E-Okul öğrenci girişi ve veli girişi içi yapılması gerekenler şöyledir;

e-okul.meb.gov.tr sitesine giriş yapınız.Açılan ekran üzerinde Öğrenci TC. Kimlik No, Öğrenci Okul No ve resimdeki rakamlar ibareleri çıkmaktadır.
TC. Kimlik NoÖğrencinin T.C. Kimlik numarası girilmelidir.
Öğrenci Okul NoÖğrencinin eğitim sürecinde kullandığı okul numarası girilmelidir.
Resimdeki RakamlarRobot olmadığını doğrulayacak rakamlar girilmeli ve onaylatılmalıdır.
GirişTüm boş alanlar doğru şekilde doldurulup giriş butonuna tıklanmalıdır.
Şifre unutuldu ise;e-okul.meb.gov.tr/sifrehatirlat.aspx sitesine başvurarak şifre yenileme işlemi yapılmalıdır.

2 – E-Okul Öğretmen Girişi Nereden Yapılmaktadır?

e-okul-veli-bildirme
E Okul Veli Bildirme

Öğrenci ve veliler için büyük kolaylık sağlayan e-Okul sistemi girişi öğretmenler için de aynı ekran üzerinden yapılmaktadır. Kişisel bilgileriyle giriş yaptıktan sonra gerekli ekleme ve veri girişlerini yapacağı ekran karşılarına çıkmaktadır. Öğretmenler öğrencilerin sınav notlarını, yaptıkları devamsızlıkları ekleyebilir. Ayrıca öğrenci performanslarının yer aldığı veri girişleri de yapılmaktadır.

3 – VBS Girişi ile E-Karneler Nasıl Görüntülenmektedir?

e-okul-veli-bildirme

E-Karneler yöntemi ilk olarak salgın hastalık olan Korana virüs sebebiyle paylaşılmaya başlanmıştır. Pandemi sürecinde eğitimlerin bilgisayar ortamında alınması karnelerde de aynı tekniği kullanmaya mecbur bırakmıştır. Ayrıca sadece karneyle kalmayıp aldıkları takdir, teşekkür ve onur belgelerini de sistem üzerinde görüntülemektedir. E-okul giriş öğrenci giriş Google üzerinden giriş yaparak belgelere ulaşmak mümkündür.

E-Okul Girişi Yapmak için Mobil Uygulama Kullanılabilir!

Mobil uygulamalar hayatı kolaylaştıran birçok seçeneği bir arada sunmaktadır. Bunlardan bir yenisi ise velilerin yüzünü güldüren mobil e-Okul veli bilgilendirme sistemi olmuştur. Gün geçtikçe kendini yenileyen bu uygulama şimdilerde velilere bildirim gönderme özelliği de kazanmıştır. Böylelikle takip etmeyi unutsalar dahi gelen bildirimler sayesinde öğrencinin anlık durumlarından haberdar olabilmektedir.

e-okul-veli-bildirme

Yaklaşık 50 milyon mobil cihazla bağlantı halinde olan bu uygulama Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafınca yenilenmiştir. Tüm velilere ücretsiz hizmet vermekle kalmayıp öğrencinin kaydından başlayarak mezuniyetine kadar tüm süreci bilgilendirmektedir.

Mobil Üzerinden E-Okul Veli Girişi ile Velilere Bildirim Gönderilmektedir!

Mobil uygulamanın sunduğu olanaklar ile veliler öğrenci durumundan anında haberdar olabilecektir. Böylelikle velilerin eğitim sürecine daha etkin şekilde katılabilmeleri hedeflenmektedir. Android ve İOS kullanıcılarının yabancılık çekmeyeceği bir ara yüze sahiptir. Ayrıca öğrencinin devamsızlık yapması sonucu anında veli bilgilendirilmektedir. Böylelikle öğrencinin habersiz devamsızlık yapmasını engellemek hedeflenmektedir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Ne Zaman Kullanılmaya Başlamıştır?

E Okul bildirme sistemi Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bilişim Sistemleri Projesi kapsamında 2007 yılında öğrenci veli ve öğretmenlerin kullanımına açılmıştır. Ocak ayında başlayan bu sistem ile öğrenci ve veliler birçok bilgiye hızlı erişme imkanına kavuşmuştur. Öğrenci ekranı üzerinden devamsızlıklar, ders notları, diploma, karne bilgilerine kadar her detay düşünülmüştür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
E Okul Veli Bildirme Sistemi Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!