USD32,21
EURO34,92
JPY0,205900
RUB0,359900
GBP41,14
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.426,69
BTC68.557,37

Domain Nedir? Domain Seçimi Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural!

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (11)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Domain nedir, domain seçimi nasıl yapılır sorusu arama motorunda sıklıkla karşılaşılmaktadır. Alan adı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

İlerleyen teknoloji ile beraber farklı sektörler farklı şekillerde kendilerini internete taşımaktadırlar. E-ticaret diye bir sektör oluşumuna çoğu işletme girmiş ve buradan büyük kazançlar elde etmeye başlamışlardır.

E-ticaret ile daha geniş kitlelere ulaşmayı başaran işletmeler memnuniyet derecesini ve seri ilerleyişe önem verirler. Buraya kadar ki hususlar tamamen prensipler üzerine kurulu iken e-ticaret sitelerinin sistematik kısmı da oldukça önemlidir.

E-ticaret veya farklı bir konu sitenizde domain seçerken ve kullanırken bazı huşlara dikkat etmeniz gerekir. Zira bu husus da satışlarınızın akıbeti ve başarınızın yolu için etken durumdadır. Doğru bir seçim ile başarı yadsınamaz iken yanlış bir seçim sizin işlerinizin önüne taş koyabilir.

Domain Nedir? Domain Ne İşe Yarar?

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (10)
Domain Nedir? Domain Seçimi Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural!

Domain seçimi web sitelerin temelini oluşturur ve çok önem verilmesi gerekilen bir konudur. Domain, alan adıdır ve bir sitenin adresi niteliğini taşır. Siteler hakkında konuşurken ve tavsiyelerde bulunurken sitleri bulabilecek ve belirleyici olan alan adlarını kullanırız.

Alan adı seçimi aynı bir insan adı seçimi kadar önemlidir, yani. Bir işletmenin veya bir mecranın isim seçimi her ne kadar önem taşıyorsa aynı şekilde ve biçimde alan adı seçimi de o kadar önem taşımalıdır hayatınızda.

Gelişen internete ve teknoloji sayesinde, internet üzerinde geçirilen zaman miktarı oldukça fazla artmış durumdadır. Gerek eğlenceli blog siteleri, gerek haber ve bilgi siteleri gerekse de kültürel siteler ile e-ticaret sitelerini de bir arada düşündüğümüzde geni bir kısım internette gününü çoğunu geçirir.

İnternette geçen bu fazla vakitte kullanılan web siteleri en çok kazanan web siteleridir. Web site sahipleri veya web site açacaklar da tam olarak bu kısımda yer almak isterler ve çabalarını bu alanda verirler.

Web sitelerde kazanılmak istenen başarıya ulaşmak için ise en temelden ipleri sağlam sıkmanız gerekir. En temelden kastımız domain seçimi sırasında dikkatli olmanız ve en doğru alan kodunu siteniz için seçmenizdir. Çünkü domainin siteniz için önemi yadsınamayacak kadar fazladır.

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Metaverse Domain Almak!

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (9)

Domain nedir nasıl alınır sorusuna da birçok kişi cevap aramaktadır. Domainin kazandırmış olduğu site yararı oldukça çok fazladır. Peki ya domain alımı nasıl gerçekleşir? Domain alma işlemlerini sizler için maddeler halinde derledik:

  • Domain almak için öncelikle güvenilir ve sizin şartlarınıza uygun bir domain kayıt sitesi bulun.
  • Bulduğunuz Domain sorgulama sitesinden domain, yani alan adınızı aratın.
  • Alan adınızın seçimini gerçekleştirin.
  • Seçmiş olduğunuz alan adının kaydını yapın.
  • Ardından ise alan adı sahipliğini doğrulamayı unutmayın.

Domain seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar site sağlığınız için temel varsayımını içerir. Domain bir sitenin adresi, ismi ve onu tanıtan kimlik adıdır. Çok bilindik markaların isimleri ağzımıza aşina olmuştur.

Web site isimleri akılda kalıcı ve kolay olmalıdır ki popülerliği artsın. Bu durumda da domain seçerken size büyük bir iş düşmektedir. Domaini doğru seçmek ve alan adını web sitenizin başarısı için doğru bir şekilde kullanmak çok iyi olacaktır.

Domain Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural | Kolay Domain Seçimi

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (8)

Domain seçerken dikkat etmeniz gerekenler öncelikle akla domain nedir sorusunu getiriyor. Domain, bir web sitenin alan adını oluşturur. Domain seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken 6 temel hususu sizler için sıraladık.

Doğru bir domain, alan adı seçimi sitenizin sağlığı için ve isminizi duyurabilmek için önemlidir. Domain örneği olarak hederaguncel.com örneğini verebiliriz. Burada kullanılan domain öncelikle web site ile yakından ilgilidir.

Kısa ve akılda kalıcı olması ise yanına kâr kalan bu seçim site için son derece sağlıklıdır. Domain yani alan adınızı seçtikten sonra sonuna belirli uzantılar getirdikten sonra domain tamamlanır. Bu eklentiler; .com , .net veya .tr şeklindedir.

Her domain kalıbı özgünlüğünü korumalı ve kendine özgü adı ile devam etmelidir. Spesifik tarzda seçeceğiniz isimler ile aşina olmayan yeni ağız alışkanlıklarını domain ile oluşturabilirsiniz.

1- Alan Adı Kalıcı Olmalı!

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (7)

Domain nedir bilgisayar üzerinden internete erişebileceğimiz platformlarda yeri nerededir? Domain, web sitenin kimliğini oluşturan bir alan adıdır. Alan adının en temel 6 dikkat edilmesi gereken seçiminin başında kalıcılık yer alır.

Alan adının akıllarda kalıcı olması sitenizin ziyaretçi potansiyelini arttırır ve popülaritesini yükseltir. Durum böyle olduğunda ise alan adının kalıcılığı oldukça fazla önemsenmesi gerekilen bir konuyu oluşturur.

İnternet ortamında geçirilen günlük fazla süre dikkate alındığında internette nasıl bir sektörün döndüğü de aşikâr görünmektedir. Talebin arttığı bu sektördeki web site platformları ise mihenk taşı değerindedir. Bu sebeple web sitelerinin domainini doğru seçmek çok önemlidir.

2-Seçeceğiniz Alan Adının Geçmişine Dikkat Edin!

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (6)

Domain yani seçeceğiniz alan adının geçmişine dikkat etmeniz gerekir. Domain seçimi sırasında ikinci madde de yer alan geçmiş aramasını mutlaka yapmanız gerekir. Geçmişten kastımız alan adının daha önce farklı bir web sitesi alan adı için kullanılıp kullanılmadığı ile alakalıdır.

Daha önce kullanılan alan adlarının kötü bir amaca sebebiyet verip vermediğini araştırmak çok önemlidir. Bazı belirli siteler domain geçmişini kolay bir şekilde analiz eder ve size sonuçlandırabilirler.

Domain nedir nasıl seçilir derseniz backlink kontrolünü de gerçekleştirin diyebiliriz. Alacağınız alan adının daha önce bir backlink alıp almadığını da kontrol etmelisiniz.

3- Domain Seçimi Sırasındaki Alan Adı Kısa Olmalı!

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (5)

Web sitenizi ziyaret etmek isteyenlere doğru domain seçimi ile daha fazla hitap edebilir ve onları daha fazla sitenize çekebilirsiniz. Bu öncelikle akılda kalıcılık ile oluşacaktır. Akılda kalacak bir alan adı ismi seçiminde de dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

Bu kurallardan biri, elbette ki alan adının uzunluğu ile ilgilidir. Akılda kalıcı bir alan adı olabildiğince kısa olmalıdır ki ziyaretçilerin aklında kolay kalsın. Hem spesifik ve dikkat çekici hem de kısa bir alan adı ismi akıllarda yer edinir ve sizi popüler kılar.

Uzun alan isimleri kalıcılığı azaltacağından en kısa URL seçimini gerçekleştirmek sizin için güzel bir temel adımı olur. Unutmayın ki alan adı seçiminde kısa ve akılda kalıcı adlar hayat kurtarır.

4-Seçeceğiniz Alan İsminde Sayılardan Kaçının!

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (4)

Domain seçimi dendiğinde elbette ki akılda kalıcılıktan bahsettik. Akılda kalıcı bir domain seçimi en başta lazım olan bir kuraldır. Bu kuralı uygularken ise öncelikle kısa bir isim seçmeye özen göstermeniz gerekir.

İsimin kısalığı akılda kalıcılığı doğru orantıda arttıracağından bu seçim doğru olacaktır. Kısa ve akılda kalıcı bir alan adı için bir sonraki adım ise, ad içerisinde sayı kullanımını hiçe indirmektir. Seçeceğiiz alan adı içerisinde herhangi bir sayı ve işarete yer vermeyin.

Rakam sahibi alan isimleri bazı sorunlara ve kafa karışıklığına sebebiyet verebilir. Mesela “7iklim“ gibi bir isim yerine “yediiklim“ yazmak daha doğru ve sorunsuz olacaktır. Aynı bu şekilde “7-iklim“ gibi bir tre kullanımı ile oluşan isim de kullanmamanızı öneriyoruz.

5- SEO ile Uyum Sağlayacak Alan Adı Belirleyin!

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (3)

Domain nedir hosting nedir tarzı sorular yeni site açacaklar için merak edilen bir konudur. Domain alan adını oluşturur ve akılda kalıcılığı arttırır. Hosting ise veri depolaması için bir nevi bir internet yer kiralaması şeklinde kısaltılabilir.

Arama motoru optimizasyonu şeklinde bilinen SEO ise yine domain için önemlidir. SEO kuramına uyumu ve uygun isimler belirlemek yine önem taşır. Sonuçta web sitelerin temel bileşen platformu arama motorundan geçmektedir.

Bu SEO uyumlu isim belirleme işlemlerini anahtar kelime analizleri ile gerçek kılabilir ve bu maddeye de dikkat gösterebilirsiniz. Bu analiz, arama motorunda sıklıkla aranan ve aratılan kelimeleri analiz etmektedir.

Analiz sonucu elde etmiş olduğunuz kelimeler arasından bir seçim yapmak ise bu maddeyi yeterli kılar. SEO web siteleri için çok önemli bir konudur. Siz de temelden SEO ile ilgili analiz tekniklerini uygulayın.

Domain seçimi sırasında SEO uyumuna büyük önem verin ki sonucunu güzel bir şekilde alabilesiniz. SEO uyumlu anahtar kelimeleri birçok analiz siteleri yardımı ile bulabilirsiniz. Bu sitelere giriş yaparak bulacağınız kelimeler mevcut potansiyel ziyaretçilerinizin en fazla arattığı kelimelerdir. Böylece doğru tespit yapıp tam 12 den vurmuş sayılırsınız.

6- İşinizi Alakadar Eden Bir Seçim Yapın!

hederaguncel-domain-nedir-domain-secimi- (1)

Domain nedir dendiğinde alan adı cevabını kolaylıkla verebiliyoruz. Alan adı seçiminde ise öncelikle web sitenizdeki işinizi tanımlamalı ve çağrıştırıcı kelimeleri ortaya koymalısınız. Çağrıştırıcı kelimeleri alan adınızda geçirmeli veya alakadar etmelisiniz ki isminiz size ve işinize münhasır olsun.

Domain nedir ve nasıl alınır sorusuna da cevabımızı verdik. Domain seçimi sırasında işinizi alakadar eden bir seçim yapmak mecburidir. İşinizi alakadar eden bir kalan adı seçimi ziyaretçinin kafasında oluşan resme katkı olacaktır.

İsminiz akılda oluştuğunda çağrışacak kelimeler de işinizi belirtecek ve ziyaretçi hangi siteye ne için girdiğini daha iyi kavrayacaktır. Domain nedir ve seçimi nasıl gerçekleşir konusunu bu şekilde tamamladık. Instagram video indirme programı yazımıza göz atabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Domain Nedir? Domain Seçimi Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!