USD32,53
EURO34,65
JPY0,211500
RUB0,345100
GBP40,55
EURO/USD1,06
BIST9.621,16
GR. ALTIN2.497,01
BTC63.014,30

Kripto Dolar Grafik ile Borsa Dolar Grafiği Aynı mı?

dolar grafik
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto dolar grafik ve dolar grafik tam manasıyla aynı durumu yansıtmamaktadır. Kripto dolar grafik genel olarak kripto borsalarındaki değeri yansıtmaktadır. Bu yansıtma dolar kurunun değerini taşır. Dolar kuru değeri bazı hallerde kripto borsaları ile gerçek piyasa arasında farklı değerlere sahip olabilmektedir. Bu nedenle kullanıcılar bu değerlere bakarken piyasa araştırmasını iyi yapmalıdır.

Örneğin dünyanın önde gelen kripto borsalarından biri olan Binance da dolar kuru 30.8 gözükürken döviz piyasasında bu miktar29.9 olabilmektedir. Bunun nedenleri arasında doların kripto borsalarında temsilen başka para değerlerini yansıtmasıdır. Kullanıcılar en kesin bilgi için TCMB dolar grafik değerlerine bakabilmektedir.

Dolar/TL Paritesi Nedir?

Dolar / TL paritesi doların Türk lirası karşısındaki değerini temsil eder. Bu temsil uluslararası anlamda geçerlidir. Yurt dışındaki ticaretler bu parite üzerinden yapılacaksa bu oranlar dikkate alınmalıdır. Bu değerlere ulaşmak için dolar grafik incelemesi yapılabilmektedir. Ayrıca bu oran para bozma veya satın alma işlemlerinde de uygulanır. Alıcılar bu oranlara dikkat eder ve alışverişte bulunurlar.

dolar grafik

Euro/TL Paritesi Nedir?

Euro / TL paritesi 1 euro ‘nun Türk lirası karşılığını ifade eder. Türkiye Avrupa birligi komşu ülkeler arasında yer alır. Ancak kendi para birimine sahiptir. Bu durum da farklı paritelerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca ülkeler arasında yapılan ticaret hacimleri içinde bu pariteler önem arz eder. Para değeri düşen ülkelerden yapılan ithalat oranı artar.

Bunun nedeni daha az para ile daha çok şey satın alınabilmesidir. Bu şekilde ithalatı gerçekleştiren ülke de bu malları halka satışta daha ucuza mal edebilmektedir. Bu şekilde yapılan alışverişler uzun vadede her iki ülkeye de ekonomi olarak zarar verebilmektedir.

1 Yıllık Dolar Grafik

1 yıllık dolar grafik yıl boyunca yaşanan değişimleri ifade eder. Bu şekilde ilgililer yıl içerisinde meydana gelen iniş ve çıkışları öğrenebilmektedir. Ayrıca bu grafik kişilere ileri tarihli dolar tahminlerinde de yardımcı olur. İlgililere daha ileriki dolar/ TL fiyatı hakkında tahminde bulunma şansı tanır. Bu şekilde kişiler yapacakları yatırımları buna göre hesap edebilir ve çeşitli yatırımlarda bulunabilmektedir.

dolar grafik

1 Haftalık Dolar Kuru Grafiği

1 haftalık olarak ölçülen bu grafikler haftalık olarak artış ve azalışları gösterir. Kişiler kısa vadeli yatırımcı ise bu grafikleri hesaba katar. Ayrıca kısa vadeli al satçılar içinde bu grafik çok önemlidir. Kişiler haftalık dolar kuru grafiği üzerine yapılabilecek yurt dışı malları zamlarını da öğrenebilir. Bu nedenle bu grafik genel olarak kısa vadeli yapılan işlemler için tercih edilmektedir.

1 haftalık dolar kuru grafiği bazı durumlarda yanıltıcı olabilmektedir. Örneğin ülke içerisinde meydana gelen olaylardan dolayı dolar geçici artış ve düşüşlerde bulunabilmektedir. Bu gibi hallerde 1 haftalık grafik kullanıcıları bu geçici duruma karşı yanlış şekilde yönlendirebilmektedir.

1 Haftalık Dolar Kuru Tahmininde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

1 haftalık olarak yapılan döviz tahminleri genel olarak mevcut fiyata yakın olarak yapılmaktadır. Bunun nedeni dolar ve türevi dövizlerin zamana bağlı olarak artış elde etmesidir. Ancak buna rağmen bazı hallerde bu tahminler tam olarak tutmayabilmektedir. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır. Ayrıca bu nedenler ulusal ya da uluslararası çapta olabilmektedir. Tahmin yapılırken dikkate edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir;

  • Uluslararası sempozyum ve toplantılarda alınabilecek kararların dikkatle incelenmesi gerekir.
  • Bölgesel ve uluslararası çatışmalar ve önemli olaylar göz önünde bulundurulmaktadır.
  • Tahmin yapılan devletin dış politikası ve ekonomik hamleleri dikkatle incelenmeli ve meydana gelebilecek olaylar hesap edilmelmektedir.
dolar grafik
dolar grafik

Dolar 10 Günlük Grafik Neden İzlenir?

10 günlük dolar grafik izlenmesinin birçok amacı bulunabilir. Bu amaçlar arasında ticari al-sat veya yurtdışı mal temini bulunmaktadır. Tacirler bazı dönemler dolar kurunun hızlı yükselip alçalmasından dolayı zarara uğrarlar. Bu nedenle sürekli olarak grafik takibi yapılmaktadır. Bu gibi haller için kimi uzman 1 haftalık grafiği takip ederken kimi uzman 10 günlük grafiği takip ederler.

10 Gün Önce Dolar Ne Kadardı?

10 gün önce dolar kuru 29.92 kuruş üzerinden değer görüyordu. Dolar kuru yıllar içerisinde düzenli olarak artış göstermiştir. Bu durumun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Nedenler arasında bölgesel çatışmalar, diğer ülkeler ile olan ekonomik ilişkiler ve yapılan yeni ticari hamleler yer almaktadır. Bu nedenle bazı dönemler dolar günü kısa süre içerisinde ani yükselişlere sahne olabilmektedir.

Devletler ani döviz yükselişlerini önlemek için birçok farklı hamlede bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yerli para birimine özendirme ve yerli para birimi ile ticaret yapılmasıdır. Ayrıca adı kısaca KKM olan ve özel halli önlemler de yer alır. KKM açılımı kur korumalı mevduat hesabı açılmasıdır.

1 Ay Önce Dolar Ne Kadardı?

Dolar kuru 1 ay önce 29 TL üzerinden işlem görmektedir. Ayrıca aylara göre farklı fiyat talepleri ile de karşılaşmıştır. Aylara göre farklı değerlere sahip olan dolar kuru 2023 yılında da artışı sürdürmüştür. Dolar kuru birkaç yıl içerisinde düzenli olarak artışa devam etmiştir. Bununla beraber devletin aldığı bazı önlemler neticesinde kurda düşüşler de meydana gelmiş ancak üzün süreli etkin olmamıştır.

dolar grafik

Son 4 Yıl Dolar Kuru Ne Kadardır?

Dolar grafik üzerinde olduğu gibi piyasada da artışlar kendisini hissettirmiştir. Bu artışlar zamanla iğneden ipliğe birçok malın fiyatına da yansımaktadır. Döviz kuru son 4 yıl dışında son 10 yıldır da yükselişe devam etmektedir. Ayrıca yansıtılacak fiyatlar da piyasa içerisindeki yıllık ortalama fiyatı belirtmektedir. Son 4 yıl ortalama dolar kuru şu şekildedir;

Dolar Kuru Ortalama FiyatıFiyat Yılı
7.2 TL2020
13.25 TL2021
16.55 TL2022
23.75 TL2023

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular kısmında dolar grafik hakkında kullanıcıların en çok merak ettikleri sorular cevaplanmaktadır. Bu şekilde kullanıcılar dolar grafik hakkında en çok merak ettikleri bilgilere sahip olmuş olurlar. Konu hakkında sıkça sorulan sorulardan bazıları şu şekildedir;

1 – Dolar Grafik Güncel Fiyatı Nedir?

Güncel döviz kuru 30.35 kuruş üzerinden işlem görmektedir. Dövize sahip olan kişiler bu fiyat üzerinden dövizlerini işleme sokabilmektedir. Bu şekilde kişiler alım satım işlemi ya da banka hesapları üzerinde işlem yapabilirler. Yapılan bu işlemler piyasa geneli olarak kabul edilen son fiyat üzerinden yapılmaktadır.

dolar grafik

2 – Tahmini 2024 Dolar Kuru Ne Kadar?

2024 yılı için birçok farklı döviz fiyat tahmini bulunmaktadır. Bu tahminler piyasa şartları ve gelişen olaylar çerçevesinde tespit edilmektedir. Örnek olarak merkez bankasi yıl sonu tahmini de hesaba katılabilir. Ayrıca merkez bankasının ve mevcut hükümetin izlediği ekonomi programı da tahminler üzerinde etkilidir.

3 – Mevcut Faiz Oranı Ne Kadar?

Merkez bankasının yapmış olduğu son artışla beraber faiz oranı %45 olarak açıklanmıştır. Bu artışın hem döviz üzerinde hem de enflasyon üzerinde etkisi bulunmaktadır. Yetkililer faiz artışı ile birlikte dövizi ve enflasyonu düşürmeyi hedeflemektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto Dolar Grafik ile Borsa Dolar Grafiği Aynı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!