USD30,92
EURO33,44
JPY20,72
RUB0,334800
GBP39,04
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.011,37
BTC52.196,89

Dolar Endeksi Neye Göre Değişir? Doları Etkileyen Dünya Olayları

dolar-endeksi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar endeksi küresel piyasada doların değerini ifade eder. Bu noktada dolar kurunun birçok olaydan etkilenmesi mümkündür. Amerikan doları endeksinin neye göre değiştiği yatırımcılar özellikle tarafından merak edilir. İşte, merak edilen tüm detaylar!

DXY; dünya çapında ciddi bir işlem hacmine sahip olan para biriminin karşısındaki değeri gösterir. DXY endeksi olarak bilinen kavram; Japon Yeni, Euro, Kanada doları, İsveç Frangı, İngiliz Poundu veya İsviçre kronu’ndan meydana gelir.

Dolar Endeksi Nedir? Ne İşe Yarar?

Dünya ticaretinde ve hatta ekonomisinde en geçerli para birimi dolar olarak gösterilir. Şöyle ki uluslararası piyasalarda, alım satım işlemlerinde de çoğunlukla dolar tercih edilmektedir. Bu noktada dolarda meydana gelen her türlü düşüş veya artış dünya piyasasını etkileyecek düzeydedir.

dolar-endeksi
Dolar Endeksi

Doların dünya üzerinde bulunan diğer para birimleri karşısındaki değerini hesaplamak için tercih edilen değer endeksini ifade etmektedir. Dünyada gelişen olaylar veya büyük çaplı krizler, endekslerde yükselme ve düşüşlere neden olur. Endeksin yükselmesi ekonomik büyümeyi veya faizin daha fazla olmasını ifade eder.

Dolar Endeksi Düşerse Ne Olur? Doları Etkileyen Dünya Olayları ve Büyük Borsa Çöküşleri!

Uluslararası para birimi dolar endeksi yorum ve özellikle incelemelerine göre, endeks oranının çeşitli faktörlere bağlı olarak artış ve düşüş yaşadığı görülmüştür.

Endeksin yukarı yönlü bir çıkışı ekonomik büyümeyi ifade ederken dolar endeksinin düşmesi ne demek? Endekste aşağı doğru bir ivme görülmesi USD’nin değerinin düştüğü yönündeki haberleri ifade eder. Peki, dolar endeksi değerini etkileyen faktörler nelerdir? Açıklayalım;

  • Dış borç
  • Finansal piyasaların gidiş yönü
  • İşsizlik
  • Cari açık
  • Enflasyon

Geçmişten günümüze yaşanan bazı ulusal olaylar doların düşüş yaşanmasına neden olmuştur. Özellikle 2000 yılı sonrası yaşanmış olan birçok olayda, ciddi anlamda doların değerinin değiştiği görülmüştür. İşte, o olaylar!

dolar-endeksi

1 – (2000)  Dot – com Balonu Patlaması

1990’ların ortalarında başlayan ve hatta 2000’li yılların başlarına kadar süren Dot – com Balonu; internet teknolojilerindeki yatırımın patlamasını ifade eder. Bu olayın en büyük nedeni internet şirketlerinin nakit akışını hesaba katmamasıdır. Bunun sonucunda internet şirketlerinin hisselerinde hızlı bir yükselme görülmüştür.

Daha sonra bu durum 2000 yılında çeşitli teknoloji şirketlerinin hisse senedi değerlerinde, %80 oranında düşüş görülmesine neden oldu. Böylece Dot-com krizinin önlenebilmesi için faizlerin düşürülmesine karar verildi.

Düşük faiz oranları o dönem parası olmayan insanların düşük faizlerle ev almak istemesine neden oldu. Daha sonra krediye yoğun bir talep görüldü. Bundan dolayı olay daha sonraları ABD’de yaşanan finansal krizlerin temelini oluşturmuştur.

2 –  (2008) ABD’deki Küresel Finansal Kriz

Dünya genelindeki küresel borsalarda büyük düşüşlere neden olan finansal kriz, ABD’de gerçekleşmiştir. ABD’de bulunan mortgage kredilerine dayalı finansal ürünlerin iflas etmesi sonucunda, dünya ekonomisi ciddi bir krizle karşı karşıya kalmıştır.

Kriz sonucunda altın ve petrol gibi önemli madenlerin değeri önemli oranda yükselmiştir. Ancak bu kriz ABD dolarının neredeyse piyasada yer alan diğer para birimler karşısında değer kaybetmesine neden olmuştur. Kriz ABD’de başlamışsa da kısa sürede Avrupa’ya yayılarak borsadaki büyük düşüşlerin nedeni oldu.

dolar-endeksi

3 – (2018) Borsa İstanbul Krizi

2018 yılında Borsa İstanbul’da yaşanan kriz; doların yükselmesinde etkili oldu. Özellikle bu krizin nedenleri arasında; erken seçim, yurt dışında yaşanan ticari savaşlar ve Brexit’in izlediği korumacı politikalar bulunmaktadır. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olayın yaşandığı dönemde spikulatif kur değişiklikleri uygulamıştır. Bu durum daha da kötüye gitmiş ve hatta ekonominin dengesizleşmesine neden olmuştur. Kriz sonucunda dolar ciddi anlamda yükselmiş ve BIST yaklaşık %21 oranında düşmüştür.

4 – (2020) Covid-19 Pandemisi

Dünyayı etkisini alan Covid-19 salgını küresel çapta ekonomik kriz ile karşı karşıya gelinmesi neden olmuştur. Bu salgın sonucunda dünya genelinde yer alan tüm borsalarda önemli düşüşler yaşanmıştır. ABD, Kanada, Avustralya, Almanya veya birçok Avrupa ülkesinde endeksler %30 oranında değer kaybetmiştir. Kriz döneminde BIST’te %30 oranında gerilemiştir.

Dolar Endeksi Neden Yükseliyor? Dolar Endeksi DXY  Yükselişi Nedenleri

Günümüzde Dolar kuru dış etkenlerden çok fazla etkilenmiştir. Özellikle 2023 Eylül ayında diğer para birimlerine göre kendi değerini üst noktalara çıkarmıştır. Doların endeks oranı ise 114’e kadar yükselmiştir. Ancak daha sonraları bir gerileme söz konusu olmuştur.

Günümüzde Dolar/TL karşısında hâlâ daha değerli konumdadır. Doların sadece TL özelinde değil diğer paralara göre de doruk noktasında olduğu söylenebilir.

Dolar kurunu etkileyecek iç etkenlere ise faizi düşük tutma takıntısı gösterilebilir. Ayrıca Merkez Bankası’nın dalgalı kur rejiminde olmaması gereken bir baskı uygulaması da dolar artışına neden olmaktadır.

Peki, DXY artarsa ne olur?DXY’nin artışı doların değer kazandığı anlamına gelir. Yani bu endekste yaşanan bir yükselme doların güçlenmesine ve diğer yatırım araçlarının düşmesine neden olacaktır.

Dolardaki yükselişin 6 nedeni
Büyük kredi derecelendirme kuruluşlarının kararları
Cerablus operasyonu
ABD 10 yıllık tahvil faizi yükselmesi
FED’in faiz artırması
Faiz indirimi baskısı

DXY Piyasaları Nasıl Etkiler?

dolar-endeksi

Doların finansal piyasalar veya döviz kurları üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Sadece finansal piyasaları değil reel piyasada bulunan birçok olguyu da etkileyebilecek düzeye sahiptir. Doların sahip olduğu endekste artışların yaşanması böylece doların piyasa değerinin arttığı anlamına gelir. Yani bu kavram küresel piyasadaki doların kurunu ifade eder.

Ülkemizde bulunan piyasalarda dolar kurunun artış göstermesi, TL’nin değer kaybedeceği anlamına gelir. Böylece bu durum Türkiye piyasasında enflasyonun artmasına neden olacak bir gelişmedir. Özellikle ithalat ağırlıklı ticaret yapan ülkelerde, dolar kurundaki artışlar büyük bir sorundur. Şöyle ki ithal olunarak alınan her türlü ürünün fiyatının artması dolara bağlıdır.

Ancak dolar üzerine ticaret yapan ve dolar biriktiren yatırımcılar, dolar kurundaki artış ile iyi bir ivme elde etmektedir. Dolar endeksi içerisinde yer alan 6 para birimi olmasına rağmen dolardaki değişmeler tüm ülkedeki gelişmeleri etkiler. Özellikle gelişmekte olan ülkeler için, dolardaki artış ve düşüşler önemli bir noktadadır.

Dolar Endeksi Altın İlişkisi | Dolar Artarsa Altın Azalır mı?

Dolar endeksi artarsa ne olur?Endekste meydana gelen artış doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasını ifade eder. Ancak Dolar ile altın ilişkisi ise ters orantılıdır. Normal piyasa şartlarında doların düşmesi altının yükselmesine neden olur. Aynı şekilde dolar yükseldiğinde de altın fiyatları düşmektedir.

DXY ile Kripto Para İlişkisi Nasıldır?

Kripto paralar en yeni yatırım araçları olarak bilinmektedir. Günümüzde tam olarak tecrübe edilmemiş olsa da ciddi bir işlem hacmine sahiptirler. Kripto para borsasında son dönemlerde DXY’nin de bağlantısı görülmeye başlanmıştır. Ancak Kripto para piyasası, diğer para birimlerinden bağımsız bir varlık göstermektedir.

Dolar kurundaki düşüşler nedeniyle Bitcoin’in yükselişe geçmesi; dolar ile kripto para piyasasının birbiriyle bağlantı olduğunu göstermektedir. Kripto para borsasında nadir olarak görülse de, aralarında bir pozitif korelasyon olduğu izlenmektedir. Tıpkı altında olduğu gibi dolar ve kripto para arasında da ters korelasyon söz konusudur.

DXY Değişmelerinin Değerli Metaller ve Emtialar Üzerindeki Etkileri

dolar-endeksi

DXY’nin sadece altınla değil gümüş arasında da bir ilişkisi vardır. Amerikan Merkez Bankası FED’in izlemiş olduğu politikalar, değerli metaller üzerinde etki etmektedir. Zaman zaman FED’in almış olduğu kararlar, dolar üzerinde olumsuz düşüncelerin oluşmasına neden olmuştur. Doların kötü bir izlenim yaratması, altın ve gümüşe olan ilgiyi artırmaktadır.

Dolar Endeksi Grafik Güncel Verileri

Canlı döviz veya dolar endeksi Bloomberght web sitesi üzerinden güncel bir şekilde öğrenilebilmektedir. Dolar endeksi kaç oldu ve yüzdelik oranları, grafik hâlinde sunulmaktadır. Dolar grafik verileri kapsamında güncel dolar endeks oranının 102,68 olduğu görülmüştür.

Dolar endeksi canlı verilerine göre dolar değerinde %0,61 oranında bir artış yaşanmıştır. İşte, tüm endeksler ve güncel verileri!

EndeksEskiYeni%
XBANK4.940,895.034,551,90
XBLSM1.657,191.614,91-2,55
XFINK1.589,491.555,79-2,12
XHARZ38.942,6038.498,73-1,14
XELKT294,12289,23-1,66
XHOLD4.627,654.561,91-1,42
XGIDA4.943,064.934,73-0,17
XINSA6.023,425.779,67-4,05
XKMYA7.953,497.887,95-0,82
XKAGT3.406,453.363,84-1,25
XSIST6.006,605.883,33-2,05
XSBAL5.183,075.073,42-2,12
XSGRT10.695,2810.941,59-0,77
XSANT5.088,285.031,18-1,12

Dolar Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Amerikan dolar endeksi hesaplama işlemlerinde çeşitli majör para birimleri kullanılmaktadır. Bu para birimleri arasında; Euro, Japon Yeni, İngiliz Poundu, İsveç Kronu, Kanada Doları ve İsviçre Frangı yer almaktadır. Doların endeks oranı bir formül ile hesaplanır. Formülde dikkate alınan para birimlerinin ise şu şekildedir;

Para birimi% Ağırlık oranı
Euro%57,6
Japon Yeni%13,6
İngiliz Poundu%11,9
Kanada Doları%9,1
İsveç Kronu%4,2
İsviçre Frangı%3,6

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dolar Endeksi Neye Göre Değişir? Doları Etkileyen Dünya Olayları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!