USD28,88
EURO31,18
JPY19,71
RUB0,313000
GBP36,39
EURO/USD1,08
BIST8.057,42
GR. ALTIN1.875,18
BTC43.626,72

Instagramda Etkili Canlı Yayın Yapma Rehberi

canli-yayin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Canlı yayın, sosyal medya platformlarında etkileşim elde etmenin ve kitle oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Instagram başta olmak üzere bu özellik, birçok sosyal medya platformunda yer almaktadır. Peki, Instagram’da canlı yayın nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı ve canlı yayınlara dair merak edilen diğer detaylar, yazının devamında.

Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram’da canlı yayından önce yapılması ve kontrol edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. İlk olarak uygulamanın güncel olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için Google Play veya AppStore üzerinden kontroller yapılabilir.

Uygulama güncel olmadığında, yayın başlayamayabilir ya da yayın sırasında sorunlar yaşanabilir. Bundan dolayı önceliğin her zaman güncelleme olması gerektiği unutulmamalıdır. Yayın açmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Instagram uygulamasına giriş yapılır.
 • Profil resminin altında yer alan küçük artı (+) butonuna veya sağ üst köşedeki artı (+) butonuna basılır.
 • Açılan ekran, Instagram’a gönderi ve hikaye ekleme bölümüdür.
 • Ekranın altındaki seçenekler kaydırıldığında, oradaki Canlı bölümü görülecektir.
 • Canlı bölümüne geldikten sonra kayda başlamak, canlı yayının açılması için yeterli olacaktır.

Tıpkı bir gönderi atıyor veya story ekliyor gibi işleme başlanması gerekmektedir. Son aşamada ise açılan seçeneklerden canlı yayının seçilmesi yeterli olmaktadır.

canli-yayin

Instagram Canlı Yayın Özelliği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Canlı yayın açmak, takipçilerle etkileşime girmeyi kolaylaştırmaktadır. Zaten büyük oranda takipçi kitlesi oluşturmak veya sahip olduğu kitleyi büyütmek isteyenler bu özelliği kullanmaktadır. Ancak hangi amaçla kullanıldığına bakılmaksızın, Instagram’daki canlı yayın özelliği ile ilgili bilinmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Bu hususları bilmek, sürecin sorunsuz ve kötü sürprizler yaşanmadan bitmesini sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Canlı yayının açılması ile birlikte tüm takipçilere, yayın açıldığına dair bildirim gitmektedir. İzlenme sayısının artırılması için gönderilen bu bildirimler, bazen yayını açanları zor durumda bırakabilmektedir. Dolayısıyla yayından önce herkese bildirim gideceğinin dikkate alınması gerekmektedir.
 • Yayınlar, sadece mobil cihazlardan açılabilmektedir. Bilgisayardan canlı yayın izlemek mümkün olsa da, yayın açmak mümkün değildir.
 • Yayınların süresi maksimum 4 saat olabilmektedir. Eğer daha uzun süre yayın yapılması isteniyorsa, süre dolduktan sonra yayının tekrardan açılması gerekmektedir. (Yayın süresi sınırı geçmişte 1 saat idi, yapılan güncelleme ile 4 saate çıkarıldı)
 • Canlı yayın sırasında Instagram’ın direkt mesaj özelliği kullanılabilmektedir. Direkt mesaj atmak için canlı yayının sonlandırılması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.
 • Yayını daha keyifli ve ilgi çekici hale getirmek için efekt eklenebilmektedir.

Buradaki özellikler, uzun süredir yayın açan hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ancak yeni yayınlara başlayanların dikkatinden kaçabilmektedir. Bu hususlar dikkate alınarak, yanlış anlaşılmaların ve istenmeyen durumlara düşmenin engellenmesi kolaylaşmaktadır.

Instagram Canlı Yayın Ayarları

Instagram, kullanıcıların daha keyifli ve daha kişiselleştirilmiş yayın yapması için bazı noktalarda kontrolü kullanıcılara bırakmaktadır. Yayına başladıktan sonra ayarlar kısmı da aktif olmakta ve buradan gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.

Ayarlar, sağ üst bölümde yer almaktadır. Buradaki ikonlar üzerinden yayına efekt ekleme gibi işlemler yapılmaktadır. Diğer bölümlerde kullanılan filtreler, canlı yayın için de kullanılmaktadır. Kullanıcılar, kendi tarzlarına ve stillerine göre buradan bazı özelleştirmeler yapabilmektedir.

Instagram canlı yayına fotoğraf ekleme, canlı yayında video paylaşmak gibi işlemler de yine buradaki menülerden gerçekleştirilmektedir. Yayın sırasında gelen yorumlar ekranda görünmektedir. Ayrıca ekranda, yayını kaç kişinin izlediği de gösterilmektedir.

Canlı yayının sonlandırılmasının ardından kullanıcılara şu seçenekler sunulmaktadır:

 • Yayını IG TV’de paylaş
 • Yayını indir (kaydet)
 • Yayını sil

Yayın sonlandıktan sonra kullanıcılar, kendi tercihlerine göre bunlardan uygun olanı seçebilmektedir.

canli-yayin

Instagram Canlı Yayınlarında Efekt Kullanma

Etkili canlı yayın yapmak için Instagram’ın sunmuş olduğu tüm özelliklerden faydalanmak gerekmektedir. Bu noktada en dikkat çekici özellik, efekt kullanmadır. Efekt kullanımı son derece kolaydır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Canlı yayın başladıktan sonra alt bölümde menü listesi çıkmaktadır. Bu listeden efekt butonuna basılması gerekmektedir.
 • Efekt butonuna basılmasıyla kullanılabilecek efektler görünmektedir.
 • Bunlar arasından uygun olan seçilerek hemen kullanılabilmektedir.

Bu işlemler sırasında yayının kapatılması gerekmemektedir. Ayrıca kullanılan efekt, yine yayın kapatılmadan efekti değiştirmek de mümkündür.

Bazı kullanıcılarda efektler görünmeyebilir. Bu sorunun temelinde uygulama bulunmaktadır. Çözüm için ön belleğin temizlenmesi, verilerin silinmesi ve uygulamanın güncellenmesi gerekmektedir. Tüm bunlara rağmen sorun düzelmezse uygulamayı verileri ile silerek, yeniden yükleme seçeneği değerlendirilmelidir.

Canlı Yayın ile İlgili İpuçları

Canlı yayın yaparken göz önünde bulundurulması gereken bazı küçül ipuçları, yayınların çok daha etkili ve kaliteli olmasını sağlamaktadır. Herkes tarafından bilinmesine karşın bazen atlanan bu ipuçları şu şekildedir:

1 – Bağlantı Kalitesi

Canlı yayınlar, adından da anlaşılacağı üzere görüntü ve sesi anlık olarak izleyicilere aktarmaktadır. Bu aktarım, internet bağlantısı ile yapılmaktadır. Yayını açan kişinin internet bağlantısının iyi olmaması, yayında sürekli donmalara ve kopmalara neden olmaktadır. Bu durum ise yayın kalitesini olumsuz etkilemektedir.

2 – Video Kalitesi

Video kalitesi, canlı yayınların en önemli konuları arasında yer almaktadır. Videonun hem çözünürlük hem ışık hem de açı bakımından mükemmel olması gerekmektedir. Bunu sağlamak içinse önceden belirli hazırlıklar yapılmaktadır.

Tripod, bu süreçte kullanılacak ekipmanlardandır. Tripod sayesinde telefon sabit bir açı ile çekim yapmakta, ışık ve detaylar ise bu açıya göre ayarlanmaktadır. Dolayısıyla da ortaya mükemmel bir sonuç çıkmaktadır.

Tripodun yerleştirileceği konum, ışık dikkate alınarak belirlenmektedir. Işığın telefonun (kameranın) arkasında olması, görüntünün daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca görüntü kalitesi için kaliteli kameraya sahip telefonlar kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır.

3 – Ses Kalitesi

Birçok kullanıcı, canlı yayın sırasında telefonlardaki mikrofonun yeterli olacağını düşünmektedir. Ancak uzun zamandır yayın yapan kişilere bakıldığında, tamamının ayrı bir mikrofon kullandığı görülmektedir. Bunun nedeni, telefon mikrofonlarının yeterli kalitede olmamasıdır.

Telefonlardaki mikrofonlar, telefon görüşmeleri için tasarlanmıştır. Yani yakın mesafeden gelen sesleri algılamakta başarılıdır. Ancak canlı yayınlarda konuşma mesafesi biraz daha fazladır. Bundan dolayı telefonlardaki mikrofonlar, yeterli ses kalitesini sağlayamamaktadır.

Kaliteli bir ses için uygun bir ek mikrofon kullanılması gerekmektedir. İhtiyaçlara yönelik olarak uygun seçeneklerden biri tercih edilebilmektedir.

4 – Konsept ve Konu

Canlı yayınların mutlaka bir konsepti ve konusu olmalıdır. Yayından önce gereken planlamalar yapılmalı ve akış belirlenmelidir. Bu planlamalar sırasında mutlaka yayını izleyecek olanların beklentilerini ve tarzlarını dikkate almak gerekmektedir.

5 – Konuk Alma

Takipçiler, sürekli farklılık, yenilik istemektedir. Bunu sağlamak içinse monotonluktan uzaklaşmak gerekmektedir. Konuk almak, bu süreçteki en etkili yöntemlerdendir. Alınacak konuklar sayesinde yayının alışılmışın dışında olması sağlanmaktadır.

canli-yayin
Canlı Yayın

Instagram’da Canlı Yayın İzlenmelerini Artırma

Instagram’da yapılan canlı yayınların en önemli amacı, bir kitle oluşturmak ve oluşturulan bu kitlenin artırılmasını sağlamaktır. Bu ise ancak yayınların izlenme sayısının artırılması ile mümkün olmaktadır.

Instagram canlı yayın açma sonrasında izleyici sayısı ekranda anlık olarak görülmektedir. Birçok kullanıcı, izlenmelerini artırmayı hedeflemektedir. Ancak bunu tam olarak nasıl yapacağını bilmemektedir.

İzlenmelerin artırılması aslında sanıldığından daha kolaydır. Bunun için izlenmesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 • Yayınların, takipçi kitlesine uygun olması gerekmektedir. Örneğin; diziler üzerine bir hesabın, futbol maçlarına ilişkin yapacağı yayının izleyici sayısı çok az olacaktır. Dolayısıyla ilk olarak hesabın türüne ve takipçilerin özelliklerine uygun yayınların yapılması gerekmektedir.
 • Kaliteli içerik, sosyal medya ve diğer platformlardaki en önemli husus olarak kabul edilmektedir. Yayın değil, kaliteli yayın gerekmektedir. Bunun için sürekli fikir üretmek, yayının nasıl ilerleyeceğini planlamak çok önemlidir.
 • Devamlılık, bu noktadaki bir diğer husustur. Devamlılık, hem takipçi kitlesinde yayınları izlemenin alışkanlık haline gelmesini hem de Instagram algoritmasına uygun hareket edilmesini sağlamaktadır.
 • İzleyici sayısı, yayından haberdar olan ve o anda online olan kitleyle direkt ilişkilidir. Dolayısıyla yayından önce birkaç defa duyuru yapılması ve yayının saatine ve konusuna ilişkin bilgiler verilmesi gerekmektedir.
 • Instagram, günümüzdeki önemli platformlardandır. Ancak farklı sosyal medya platformlarının olduğunu ihmal etmemek gerekmektedir. Yayına ilişkin duyurunun ve yayın linkinin farklı sosyal medya hesaplarından paylaşılması, izleyici sayısını artırmaktadır.

Instagram canlı yayın izleme, kullanıcılar arasında oldukça popüler bir etkinliktir. Buradaki potansiyeli daha etkili kullanmak için bahsedilen hususları dikkate almak yararlı olacaktır.

canli-yayin

Canlı Yayınları Keyifli Hale Getirme Yöntemleri

Telefonda Instagram canlı yayın izleme, heyecanlı ve keyifli olduğu sürece devam ettirilmektedir. Kimse, keyif almadığı veya eğlenmediği bir yayını izlemek istememektedir. Bundan dolayı yayınların eğlenceli ve keyifli hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir:

YöntemlerAçıklama
İçerik Planlamasıİçeriğe dair planlama yapılmaktadır. Yayının hedefleri ve akışı belirlenmektedir.  
İyi Bir BaşlangıçCanlı yayın öncesinde kısaca yayını kapan kişinin kendisini tanıtması gerekmektedir. Özellikle ilk defa izleyeceklerde iyi bir izlenim bırakılması adına bu husus önemlidir.  
Etkileşimİzleyicilerle etkileşimin üst seviyede olması gerekmektedir. Bunun için yorumlara yanıt verme, soruları cevaplandırma ve izleyicilerden yorum isteme gibi yöntemler kullanılmalıdır.  
İçerik ÇeşitliliğiMonotonluğun engellenmesi için içerik zenginliği şarttır. Farklı konuların işlenmesi, konuklar alınması gibi yöntemlere sık sık başvurmak gerekmektedir.
Eğitici İçerikEğlenceli içerikler oluşturulabileceği gibi eğitici ve öğretici içerikler de oluşturulabilmektedir. Yeni bilgiler ve beceriler kazanmak, izleyicilerin her zaman ilgisini çekmektedir.
Oyunlar ve EğlenceEğlenceli oyunlar, şakalar veya komik içerikler ile izleyicilerin yayının tamamında olmasa dahi, belli bölümlerinde eğlenmesi sağlanmalıdır.
Geri Bildirim İsteğiGeri bildirim, sonraki yayınların kalitesi açısından önemlidir. Eleştiriye açık olarak geri bildirim istemek gerekmektedir. Geri bildirimlerden ciddi olanlar dikkate alınmalı, uç noktadaki olumlu ve olumsuz yorumlar dikkate alınmamalıdır.
Teknik SorunlarTeknik sorunlar kaçınılmaz olabilmektedir. Dolayısıyla teknik sorunlara her zaman hazırlıklı olmak gerekmektedir.
İyi Bir SonCanlı yayın sonunda izleyicilere teşekkür edilmeli, sonraki yayın hakkında bilgi verilmeli ve izleyicilerin değerli olduğu hissettirilmelidir.

Canlı Yayında Takipçilerle İletişim Kurmanın Önemi

Instagram algoritmasının temelinde etkileşim bulunmaktadır. Etkileşim ne kadar yüksek ise o hesap algoritma tarafından o kadar iyi algılanmaktadır. Dolayısıyla canlı yayınlarda izlenme sayısının yüksek olması kadar, takipçilerle iletişim kurmak da önemlidir.

Takipçilerle kurulan iletişim, etkileşimi inanılmaz seviyelere getirmektedir. Örneğin; yapılan yorumlara cevap verilmesi, diğer takipçilerin de soru sormasına neden olmaktadır. Ya da birinin yaptığı yorumu okumak, diğer takipçilerin de yorum yapmasını tetiklemektedir.

Takipçilerle iletişim kurmanın bir diğer yolu ise onları canlı yayına almaktır. Canlı yayına alınacak ve kaliteli bir iletişim gerçekleştirecek kişiler, etkileşimin artmasını sağlamaktadır. Ayrıca yayının içerik açısından zenginleşmesine ve kalitesinin yükselmesine de katkı vermektedir.

İlginizi çekebilir: Instagram Not Sözleri

Instagram Canlı Yayın ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Instagram canlı yayın ile ilgili sık sorulan sorular ve bunların yanıtları şu şekildedir:

1 – Canlı Yayında En Fazla Kaç Kişi Olabilir?

Instagram’da açılan canlı yayınlarda en fazla 4 kişi bulunabilir.

2 – Instagram’da 1 Saat Canlı Yayın İzlemek İçin Ne Kadar İnternet Gerekir?

Yayın kalitesine göre gerekli olan internet miktarı değişmektedir. Ancak ortalama 400-500 MB yeterli olmaktadır.

3 – Instagram’da Canlı Yayın Açma Şartı Var Mı?

Bu noktada bir şart bulunmamaktadır. Instagram kullanıcıları, istedikleri zaman yayın açabilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Instagramda Etkili Canlı Yayın Yapma Rehberi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!