USD32,88
EURO35,59
JPY0,204300
RUB0,374300
GBP42,10
EURO/USD1,08
BIST10.796,57
GR. ALTIN2.494,70
BTC57.506,16

Beyaz Perdeye Damga Vuran Distopya Filmleri

distopya filmleri
distopya-filmleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinema sektöründe distopya filmleri her zaman büyük bir kitleye hitap etmiştir. Distopik filmler sinemada kendine yer bulduğundan beri sektörün gelişiminde önemli bir rol oynadı. Aynı zamanda distopya filmleri sinema sektöründeki bakış açısını da değiştirdi. Bu ilgi ve bakış açısı ile beraber dünyada bu tarz filmler kısa sürede patlama yaşadı.

Özellikle 1990’lı ve 2000’li yıllarda sinema sektöründeki gelişmeler distopik filmlerin sayısını arttırdı. Daha önceki yıllarda da distopik filmler çekilse de bu iki dönem distopik filmler için milat oldu.

En İyi Distopya Filmleri

Günümüzde de distopik filmler sektörde büyük ilgi görüyor. Distopik dünya filmler artık en çok hasılat bırakan film türlerinden birisi haline geldi. İnsanlara yaşadıkları dünyayı sorgulatan bu tarz filmlerden bazıları var ki diğer yapımlardan ayrılıyor. Bu filmler genellikle insanların yılda en az bir kere izlediği filmler oluyor. Gişede de yapımcıların yüzünü güldüren bu filmlerin her birisi yıllar geldikçe değerleniyor.

1 – Distopya Filmleri Arasında En Popüler Yapım: Matrix Serisi

İlk olarak 1999 yılında hayatımıza giren Matrix filmi film sektöründe bir devri açtı. Efektlerin ve yüksek bütçenin ilk kullanıldığı yapımlardan birisi olan Matrix toplamda 3 film. Bilgisayar oyunlarından dizilere kadar pek çok alanda kendine yer bulan Matrix’i anlamak hala mümkün değil.

Distopik film ve diziler arasında hala Matrix’e ulaşabilen bir yapım bulunmuyor. Yakın zamanda 4. filmi çıkacak olan seri dünyada yıllarca kendinden söz ettirdi. Hatta günümüzde Matrix evreninin gerçek olduğunu ve robotların aslında insanları yönettiğini düşünen büyük bir kesim var.

2 – Distopik Filmlerin Atası Metropolis

İnsanların distopyaya olan ilgisi yeni olan bir şey değil. 1920’li yıllarda da insanlar için distopya merak edilen bir konuydu. Ütopik filmler ve yapımların insanların hayatına girmesi de bu yıllara denk geliyor. Daha eski yapımlar olsa da Metropolis distopya alanında hem 1920’lere hem de günümüze damga vuran bir yapım.

Bilim kurgu yapımlarına da öncü olan bu film gelecekte geçiyor. Robotlar ve insanların birlikte yaşadığı bir dünyayı anlatan filmde bir aşk hikayesi anlatılıyor. Dönemine göre üst düzey tasarımları ile dikkat çeken bu yapım 1927 yılında çıkmıştır.

3 – Bir Döneme Damga Vuran Distopik Film: V for Vendetta

2005 yılında çekilen V for Vendetta pek çok açıdan kült distopya filmleri arasına giriyor. İngiltere’de geçen hikayede V isimli bir halk kahramanı anlatılıyor. Distopya filmleri arasında romandan uyarlanan nadir yapımlardan birisidir. Ayrıca film boyunca V’nin maskeli bir şekilde oynaması da eleştirmenlerden tam not almıştır.

O zamana kadar oyuncuların mimikleri ve yüz şekillerinin her zaman filmi etkilediği düşünülüyordu. Fakat V for Vendetta tabuları yıkarak sektörde yeni bir devri başlattı. Günümüzde bile kendinden söz ettiren film için hayranları hala devam filmi imzası topluyor.

4 – En Yaratıcı Senaryolardan Birine Sahip Truman Show

Jim Carrey 90’lı yıllara ve 2000’li yıllara damga vuran başarılı komedyenlerden bir tanesi. Carrey komedi filmleri ile tanınıyordu. Fakat distopya filmleri arasında ses getiren Truman Show’da farklı bir rol ile karşımıza çıkıyor.

Film dünyasının en beğenilen senaryolarına sahip olan yapım adeta insanların çevresine şüphe ile yaklaşmasına neden oluyor. İzleyicilerin bile hikayesini belli bir sürede anladığı film Jim Carrey’nin en iyi filmlerinden bir tanesi.

5 – Virüs ile Yok Oluş Hikayesi: 12 Maymun

Virüs salgını pek çok filme konu olmuştur. Fakat bu filmlerin hepsi beyaz perde de istediği etkiyi bırakamamıştır. Distopya filmleri arasında virüs konusunu en iyi işleyen yapımlardan bir tanesi ise 12 Maymun filmidir. 1995 yılında çıkan film konusuna ek olarak başarılı oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor.

5 milyar insanın hayatını kaybetmesine neden olan virüse karşı insanlar yer altında koloni kurar. Bu zor süreçte virüsü ortadan kaldıracak bir çözüm için gönüllü olan bir eski suçlunun hikayesini anlatan film dönemin en iyi yapımlarından bir tanesi.

6 – Ben, Robot: En İyi Robot Filmlerinden Birisi

Virüsler ile birlikte robotlar da her zaman distopik filmlerin bir parçası olmuştur. Hatta Netflix ütopik filmler de genellikle robotlar üzerinden ilerler. Fakat hiçbir robot filmi Ben, Robot kadar ses getirememiştir.

İnsanların robotlar ile iç içe yaşadığı bir dünyada geçen filmde Will Smith başrolde oynuyor. Meydana gelen cinayet yüzünden bir robottan şüphelenen Smith konuyu araştırdıkça farklı gizemler ile karşılaşır ve hikaye farklı bir hal alır. Günümüzde de insanlar ve robotların ilişkisi merak konusu. Ben, Robot filmi de bu duruma farklı bir bakış açısı getiriyor.

Distopya Ne Demek?

İnsanlar distopya filmleri çok fazla izlese de distopyanın anlamı pek bilinmez. Distopya, genel olarak bir toplum anlayışının karşıtlığını ifade etmek için kullanılmaktadır. Yani normal ve tahmin edilen sürecin aksine gelecekte insanların yaşayacağı kötü hayatları anlatır. Bu yüzden de distopya filmleri her zaman günümüzde bir sorun teşkil etmeyen durumların anti – tezini anlatan hikayeleri barındırır. Robotlar, virüsler, uzaylılar ve benzer konular bu yüzden distopik filmlerin olmazsa olmazıdır.

İlgili Diğer Yazımız: İzlemeniz Gereken Popüler Exxen Dizileri

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Beyaz Perdeye Damga Vuran Distopya Filmleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!