USD32,19
EURO34,96
JPY0,206700
RUB0,357000
GBP41,03
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,03
BTC69.512,32

6 Adımda Bala Hatun Kimdir?

bala-hatun-kimdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bala Hatun kimdir sorusunun cevabı çok eski zamanlarda yaşamış bir kadına ait olduğu için merak ediliyor ve hakkında sorular çoğalıyor. Bu sorularının çoğalmasında eski zamanların film veya dizilere konu olması etkili. İnsanlar eski zamanları ekranlarda görüp beğenince bu kişileri, hayatlarını veya ailelerini merak ediyor.

Bu yönden bakılacak olursa eski önemli zamanların dizi veya filmlere konu olması iyi bir şey. Bir yandan seyircilerin seyir zevkleri tatmin ediliyor bir yandan da eskiden yaşanılana olaylara veya kişilere ilgi artıyor. Bu olaya bir nevi geçmiş tarihi öğrenmeye teşvik etme denilebilir. Ama bu noktada geçmiş olayları veya kişileri doğru anlatmak oldukça önemli.

Bala Hatun Kimdir?

Eksiden yaşamış ve tarihin içerisinde de önemli bir noktada olan Bala Hatun kimdir yeni merak konusu. Gerek isminin vermiş olduğu ağırlık gerek ise dizi veya filmlere konu oluşu tarihe ilgili kişileri daha da çok meraklandırıyor.  Peki tarihteki karakterler ile hem çok karıştırılan hem de çok merak edilen Bala Hatun kimdir veya Bala Hatun ne demek sorularının cevaplarına bakalım…

bala-hatun-kimdir

1 – Bala Hatun Kimdir ve Ne Zaman Doğdu?

Kendisinin hangi tarihte doğduğu bilinmemek ile 13.yüzyıl zamanlarında yaşamış olduğu biliniyor.  Bazı kaynaklarda ise doğum yılının 1258 olduğu yazmaktadır ancak doğruluğu meçhul bir vaziyettedir. Bala Hatun kimdir ile ilgili bu belirsizliklerin sebebi elbette çok eski zamanlarda yaşamış olmasıdır. Bundan dolayı da kendisi ile ilgili pek fazla bilgi mevcut değildir.

2 – Bala Hatun Ailesi Kimlerdir?

Kendisinin babasının ismi Şeyh Edebali’dir ancak annesinin ismi bilinmemekte. Babasının ise o zamanlarda bilinen ve saygı duyulan bir İslam ilahiyat hocasını olduğunu biliyoruz. Kendisi aynı zamanda o zamanlar dini bir lider olarak görülüyormuş. Ayrıca Hatun’un babasının Mevlana ile çağdaş olduğu söylenmekte. Bala Hatun kimdir veya herhangi bir kardeşe sahip mi değil mi bu da bilinmeyen bilgiler arasında.

3 – Bala Hatun’un Eşi Kimdir?

Bu sorunun cevabı muhtemelen kendisinin neden bu kadar tanınmasının sebebi olabilir. Çünkü kendisi Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve tabi ki ilk lideri olan Osman Bey’in ikinci eşidir. Bu bilgi kendisine ait tartışılamayan nadir konulardan biridir.  Bazı kaynaklarda Osman Bey’in ve eşinin 1289 yılında evlendikleri bilgisi vardır. Kendisi Osman Bey ile evlendikten sonra Kayı Obası hatunu olmuş.

bala-hatun-kimdir

4 – Bala Hatun ve Çocukları

Kendisinin sadece bir erkek çocuğu vardır. Oğlunun ismi ise Alaeddin Paşa’dır. Osman Bey’den sonra tahta ilk oğlu Orhan Gazi geçmiştir. Aslında bu taht olayında Alaeddin Paşa’nın da hakkı vardır ancak o bunu reddetmiş ve abisine vezirlik görevi yapmıştır. Hatta o zamanlar Alaeddin Paşa çok çalışkan ve mütevazi bir kişilik olması ile biliniyormuş.

5 – Bala Hatun Nasıl Öldü?

Bala Hatun hakkındaki bilgilerin ne yazık ki çok az olduğunu veya belirsizlik içerisinde olduğunu söylemiştik. Kendisine ait en büyük belirsizlik ise ne zaman öldüğü. Bazı kaynaklarda 1333 yıllarında bazı kaynaklarda ise 1324 yılında öldüğü belirtiliyor. Ayrıca kimilerine göre bir savaşta kimilerine göre de bir kalede ölü bulunduğu söylenmekte.

6 – Tam Adı Nedir?

Yaşadığı zamanlarda güzelliği, cesareti veya Osman Bey’in eşi olması ile çokça bilinen Bala Hatun’un tam adı Rabia Bala Hatun’dur. Kendisi zaten konu olduğu Türk dizilerinde de epey bir ön plana çıkıyor. Dizide kendisinin çok kritik rolleri veya sahneleri mevcut. 

bala-hatun-kimdir

Bala Hatun’u Kim Öldürdü?

Tarihi karakteri konusu olan dizide kendisini İsmihan adlı bir karakter alıkoymuştur. Hatta dizide Bala Hatun neredeyse Osman Bey’in kollarında can vermektedir. Dizide bu şekilde işlenen ölümü veya kaçırılma olayları gerçek hayatta bilinmiyor.

Rabia Hatun Türbesi nerede?

Malhun Hatun ile çokça karıştırılan Rabia Hatun ölümü tam olarak bilinmiyor. Ama kendisinin türbesi mevcut.  Bu türbenin Bilecik’te annesinin ve babasının mezarının yanındadır. Tarih severler veya bu tarz tarihi yerleri gezmek isteyenler için iyi bir seçenektir. 

bala-hatun-kimdir

Rabia Hatun Aslen Nerelidir?

Rabia Hatun ile ilgili ne kadar az bilgiye sahip olsak da elimizdeki mevcut bilgiler dahilinde yenileri elde edebiliyoruz. Örneğin kendisinin aslen Karamanlı olması bilgisine babasının Karamanlı olması bilgisinden yola çıkarak elde etmemiz basittir.

Kuruluş Osman Bala Hatun Karakteri

Kuruluş Osman dizisi 2019 yılında çekilmiş ve 4 sezon çekilmiş ve hala devam eden bir dönem konulu projedir. Adeta bir film senaryosu gibi olan projede;

  • Burak Özçivit
  • Özge Törer
  • Yıldız Çağrı Atiksoy
  • Buse Arslan
  • Burak Çelik
  • Seray Kaya
  • Tamer Yiğit gibi isimler rol alıyor.
bala-hatun-kimdir
bala-hatun-kimdir

Dizide Rabia Hatun karakteri tarihin tozlu raflarına inat çok ayrıntılı ve etkileyici bir şekilde işleniyor. Karakter de seyirciler tarafından epey bir sevilmekte. Kuruluş Osman isimli dizide Rabia Hatunkarakterini bizlere Özge Törer canlandırıyor.

Bala Hatun Tarihteki Hangi İsim ile Karıştırılıyor?

Osman Bey’in karısı hem isim benzerliğinden hem de yakın tarihlerden hem de kaynak sorunundan veya belirsiz bilgilerden dolayı Malhun Hatun ile karıştırılmaktadır. İki farklı kişiler olmasına rağmen bazı kaynaklar bu iki ismin aynı kişiler olduğunu söylüyor. Peki aynı kişiler mi değiller mi?

Malhun Hatun Kimdir?

Malhun Hatun diğer adları ile Mala Hatun veya Kameriye Hatun 1326 yıllarında doğmuştur. Ayrıca kendisi Osmanlı’nın ikinci Padişahı Orhan Gazi’nin annesidir.  Ayrıca Osman Gazi’nin de evlendiği eşleri arasındadır.  Babası ise Anadolu Selçuklu’nun veziri Ömer Abdülaziz Bey olarak bilinir.

O zamanlar Osmanlı’da bilinen Müslüman olmayan kadınları cariye veya eş yapma geleneği olmadığı için Malhun Hatun’un kökeninin Türklere dayandığı kesin bir bilgidir.  Geçmişte bulunan bu iki kadının karıştırılmasının nedenlerinden biri de Bostanzade Yahya Efendi’nin bir eserinde bu iki kişiyi aynı karakter olarak kaleme almasıdır.

Popüler Kültürde Bala Hatun ve Malhun Hatun

Eski iki karakterinde de popüler kültür içerisinde yerleri vardır. Zaten ikisinin de bu kadar çok merak edilmesi veya araştırmasının payı bu noktada çok büyüktür. Özellikle de Rabia Hatun karakteri televizyon severler tarafından çok sevilmiştir. Peki tarihteki önemli kadınları günümüzde kimler canlandırmıştır?

KarakterCanlandıran KişiTarihDizi Veya Film
Bala HatunÖzge Törer2019 – GünümüzKuruluş Osman
Malhun HatunYıldız Çağrı Atiksoy2019 – GünümüzKuruluş Osman
Malhun HatunSema Çebi1988Kuruluş Osman
bala-hatun-kimdir

Sık sorulan sorular

Bala Hatun çok eski zamanlarda, Osmanlı tarihini önemli bir parçası olan Osman Bey’in eşi olmasından dolayı çok fazla merak ediliyor. Üstelik elde bulunan bu az bilgiler tarih severleri daha da çok meraklandırıyor ve ortaya birçok soru çıkıyor. İşte o sık sorulan sorular…

1 – Bala Hatun Gerçek Adı Nedir?

Bu soruda hem kendisinin hem de bu karakteri dizilerde canlandıran kişinin de adını merak edenler oluyor. Kendisinin gerçek adı Rabia Bala Hatun olarak biliniyor. Dizideki gerçek adı ise Özge Törer’dir.

2 – Osman Bey Kaç Kez Evlendi?

Osmanlı’nın kurucusu olan Osman Bey’in iki kere evlendiğini biliyoruz. Çocukları ise Melik Bey, Savcı Bey, Orhan Gazi, Pazarlı Bey, Alaeddin Bey, Fatma Hatun, Hamid Bey, Çoban Bey’dir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
6 Adımda Bala Hatun Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!