USD28,98
EURO31,21
JPY20,06
RUB0,314700
GBP36,39
EURO/USD1,08
BIST7.913,76
GR. ALTIN1.866,59
BTC43.888,39

Avrupa Sert Bir Kışa Hazırlanıyor

avrupa-kriz
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupalı liderlerden başta doğalgaz olmak üzere, elektrik, su ve diğer zorunlu ihtiyaçlar için tasarruf önerileri geliyor

En önemlisi doğalgaz krizi

Avrupa ülkeleri, Rusya’dan gelen doğalgazda kesinti yaşandığı takdirde olabilecekler için şimdiden ihtimalleri masaya yatırdılar. AB üyesi ülkeler Rusya karşısında Ukrayna’ya destek verdikleri için Rusya’nın buna misilleme olarak yaptığı doğalgaz kesintisini artırmasından korkuyor.

Bazı ülkeler az da olsa gelen gazı harcamayarak depoları doldurmaya çalışıyor. Bunun için hem gaz depolama alanları artırıldı hem de vatandaşlardan doğalgazı tasarruflu kullanmaları için çağrılar yapıldı.

Elektrik ve su sorunu da başlayabilir

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’nın Avrupa’ya şantaj yaptığını ancak AB’nin buna hazır ve tedbirli olması gerektiğini söyledi.

Medyada çıkan haberlere göre özellikle Almanya’da halk elektrik, su ve doğalgazda tasarrufa başladı. Yapılan anketlerde halkın %49’unun soğuk suyla duş aldığı ya da duş süresini kısalttığı belirlendi. Tasarruflarda uyku modundaki elektronik cihazların sayısını azaltılması, ısıtma cihazlarının verimliliğinin kontrol edilmesi, daha az TV seyretme, az yemek pişirme, enerji tüketimine yol açan her türlü aktivitede kısıtlamalar yapıldığı görülüyor.

Tedbirlerin AB genelinde uygulanması için oylama gerekiyor

Bazı ülkeler tarafından alınan tedbirlerin AB geneline yayılması için üye ülkelerin enerji bakanları ile 26 Temmuz’da bir toplantı yapılarak oylama yapılacak. Savaşın başlamasından sonra Avrupa’ya sağladığı gaz oranını % 30’a düşüren Rusya’nın, bu kesintiyi daha da artırmasından endişe ediliyor. Ülkelerden gelen bilgilere göre Polonya, gaz deposu kapasitesinin % 98’ini doldurdu. Macaristan’daki oran ise % 47.

Bu arada IMF’den yapılan uyarıya göre doğalgazda yaşanan olası bir kriz AB’yi resesyona götürebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Avrupa Sert Bir Kışa Hazırlanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!