USD32,20
EURO35,02
JPY0,206500
RUB0,355900
GBP41,00
EURO/USD1,09
BIST11.056,73
GR. ALTIN2.504,26
BTC71.038,49

Aşağı Bakmayacağız Ne Demek? Aşağı Bakmayacağız Nedir?

asagi-bakmayacagiz
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğaziçi öğrencilerinin polisler tarafından gözaltına alındığı sırada ortaya atılan iddiaya göre; polisler tarafından “Aşağı bak, toplu gezmek yok” sözleri ve sonrasında gelen paylaşımın ardından, binlerce “Aşağı Bakmayacağız” tweeti atılmıştır.

Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesine Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından sonra, bu konu gündeme ve haberlere bomba gibi düşmüştür. Peki “Aşağı Bakmayacağız Olayı” nedir?

Tüm Ayrıntılarıyla “Aşağı Bakmayacağız” Olayı

Aşağı Bakmayacağız Olayı ile  ilgili sosyal medyada birçok şey konuşulmuş ve sonrasında konu Emniyet Müdürlüğü’nce açıklığa kavuşturulmuştur. Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylar sonrasında bir görevlinin, öğrenci grubuna karşı “Aşağı bak” dediği iddia edilmiştir. Bu üslup sosyal medyada fazlasıyla tepki görmüştür. Oluşturulan konu üzerinden “Aşağı Bakmayacağız” adı altında binlerce tweet atılmıştır. 

Dizi ve sinema oyuncuları Hazal Kaya, Bülent Emrah Parlak, Rıza Kocaoğlu ve şarkıcı Derya Köroğlu “Aşağı Bakmayacağız Olayı’nda”; sosyal medya hesaplarından paylaşımlarla yaşananlara tepki gösterdiler.

asagi-bakmayacagiz
Aşağı Bakmayacağız

1 – İn Aşağı, Aşağıdan, Toplu Gitmek Yok!

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Twitter hesabı üzerinden “Aşağı Bakmayacağız Olayı’nın” gerçek tarafını yansıtan bir video yayınlanmıştır. Videoda görevlinin hareket halindeki grubu dağıtmak amacıyla,  “İn aşağı, aşağıdan. Toplu gitmek yok!” dediği görülmüştür. 

2 – Polis Yalan Virüsüyle Mücadele Ediyor

Pandemi döneminde gerçek virüsle mücadele eden polislerimiz, şimdi de yalan virüsüyle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu mücadeleye Türk polisinin daima hazır olduğu vurgulanmıştır.  “Aşağı Bakmayacağız Olayı’nın” aslı, yayınlanan video ile  “Aşağı bak” değil  “Aşağıdan” olarak kanıtlanmıştır.

3 – “Aşağı Bakmayacağız”: Boğaziçi Olayı Ne Demek?

Polis Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yaptıkları canlı yayınları sonlandırıp, oturma eylemi yapan gruplara müdahale etmek zorunda kalmıştır. Öğrenciler dışarıya çıkarılırken, bir grup öğrenci sosyal medyaya canlı yayın yapmaya çalıştığı için gözaltına alınmıştır. “Aşağı Bakmayacağız Olayı’nda” gündüz 108, akşam 51 öğrenci gözaltına alınarak, 98 öğrenci ifadesi alındıktan sonra 2 Şubat’ta serbest bırakılmıştır.

4 – İstanbul Valiliği Tarafından Yapılan Açıklama: “Dağılmaları Sağlanmıştır”

Polisin, Güney Meydan’da bir grup öğrenciyi dağıtması sonucu İstanbul Valiliği açıklama yapmıştır. Açıklama, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını saran ve grup arasında LGBT öğrencilerinin de bulunduğu ve  “Aşağı Bakmayacağız Olayı’nın” sonlandırıldığı yönünde olmuştur.

asagi-bakmayacagiz

Ardından yapılan açıklama ise; tüm uyarılara rağmen “Aşağı Bakmayacağız Gösterisi’ni” sonlandırmayan 108,  Rektörlük binasını ele geçirip içeridekilerin dışarı çıkmasını engelleyen 51 öğrenciyle beraber, toplamda 159 öğrencinin göz altına alınması yönünde olmuştur.

5 – Olayın İlk Müdahalesi Kampüs Önünde

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan bu gerilim, Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlamıştır. Öğrenciler ve öğretim üyeleri tarafından seçilmiş bir kişinin rektör olarak atanması kabul edilmemiştir. Bu sebepten dolayı, bir ay öncesinden eyleme geçmişlerdir.

Son olarak kampüs içindeki bir sergide ve Kabe resmi içeren bir görsel sebebiyle, iki öğrencinin tutuklanması öğrencilerin tepkisine neden olmuştur. Bu öğrencilerin serbes bırakılması için yapılacak olan basın açıklamasına izin verilmemiştir. 

6 – ” Aşağı Bak” “Aşağıdan” Tartışması

Olayların olduğu sırada bir polis amirinin “Aşağı bak, terbiyesiz” diye müdahale ettiği iddia edilmiştir. Ve yapılan tutuklamalar sonucu tepki olarak binlerce “#Aşağı Bakmayacağız” etiketiyle tweet atılmıştır.

#AşağıBakmayacağız etiketiyle çok kısa bir sürede binlerce tweet atılmıştır. Siyasetçiler tarafından da bu tweet yaptıkları açıklamalarda kullanılmıştır. Ancak işin aslının Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından böyle olmadığı; videodaki polis amirinin ‘Aşağı bak’ değil, ‘Aşağıdan” dediği ifade edilmiştir. Sosyal medya kuralları gereği, göstericilerin bulundukları bölgeyi dağınık halde terk etmeleri gerektiği söylenmiştir.

Editör Önerisi: 2023 Resmi Tatil Günleri Listesi

7 – Polis Okula Girince Öğrenciler Rektörlük Binası Önüne Yürüdüler.

Boğaziçi Dayanışması, kayyumun kampüsü terk etmesine kadar bu gösterilerin devam edeceği yönünde tweet atmıştır. İddiaya göre Boğaziçi Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi tarafından “Aşağı Bakmayacağız Olayı” ayrıntılarıyla anlatılmıştır.

Bu kişi Rektörlük binasının önünde beklediklerini, 9′ dan sonra sokağa çıkma yasağı sebebiyle daha erken toplanılacağı belirtilmiştir. Tutuklanan arkadaşlarla ilgili konuşacaklarını ancak bu şekilde ilerlemediği; polisler tarafından biranda gözaltına alındıkları ifade edilmiştir. Kol kola dahi girmelerine izin verilmediklerini ve herkesin korku içinde olduğunu ifade etmiştir.

asagi-bakmayacagiz

Ardından Boğaziçi Üniversitesi akademisyeni Murat Gülsoy tarafından da konuşulmuştur. 37 yıldır böyle bir konuya ilk defa tanık olduğu yönünde üzücü açıklamalar yapılmıştır.

8 – “Aşağıya Bakmayacağız” Tüm Muhalefet Gündeminde

DEVA Partisi öncüsü Ali Babacan tarafından öğrencilerin derhal salınması kapsamında konuşmuştur. Onların rahat bırakılması gerektiği yönünde açıklamalar yapmıştır. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ise Ali Babacan’na tepki göstermiştir. Bu tepkisi değerlerimize saldıranlardan yana duruş sergileyenlerin unutulmaması yönünde olmuştur.

9 – Devlet Bahçeli: Türkiye’nin Boğazını Sıkmak İsteyen Provokatörler, Boğaziçi’ne Tutunma Arayışında

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı açıklama;  “Aşağı Bakmayacağız Olayı’nın”, rektör atamasına yönelik basit bir tepkiden daha fazlasını taşıdığı, Türkiye’yi provaka etmek isteyenlerin tutunduğu bir bahane olduğu yönündedir.

10 – Anadolu Gençlik Derneği’den (AGD) Beyazıt Meydanında Protesto

Aşağı Bakmayacağız Olayı’nın”  yaşandığı sırada Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Beyazıt Meydanı’nda başka bir eylem düzenlemiştir. Sergideki resimlerden birinde Kâbe resminin olması yapılan tutuklamaya dair bu protestoda açıklama yapılmasına izin verilmemişmitir. Bu da tepkilere neden olmuştur.

11 – “Aşağı Bakmayacağız Olayı’nda” Tutuklananların Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri Olduğu Açıklandı

Halkın belli bir kesiminin benimsemiş olduğu dini değerleri açık bir şekilde aşağılamak suçu ile yargılanmıştır. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden bazıları sonradan serbest bırakılmak üzere tutuklanmıştır.

asagi-bakmayacagiz

12 – Üniversite Öğrencileri, Tutuklamalar Sonrası Protesto Eylemi Çağrısı Yaptılar

Protesto çağrısında öğrenciler;  “Aşağı Bakmayacağız Olayı’nda milli hassasiyetlerin ve Covid salgınının bahane edilmiştir. Bu noktada tutuklama yapılmasını kabul etmediklerini dile getirmişlerdir. 

13 – İstanbul Valiliği Tarafından Yapılan Çağrı Sonrası, “Eylem Yasağını” Hatırlatmaya Yönelik Bir Açıklama Yayınlanmıştır.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 5 Ocak 2021 tarihinde alınan kararla koronavirüs gerekçesiyle karar alındı. Toplantı, miting, yürüyüş, oturma eylemi  gibi etkinliklerin 1 ay süreyle yasaklandığını hatırlatılmıştır. Bu açıklama ülkede yürütülen salgınla mücadelelenin kesintiye uğramaması için, çağrıların son bulması yönünde olmuştur.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Aşağı Bakmayacağız Ne Demek? Aşağı Bakmayacağız Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!