USD32,62
EURO34,78
JPY0,211800
RUB0,347500
GBP40,40
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.500,16
BTC65.087,67

Antalya’da Liderlik Almanlara Geçti

antalya-liderlik-almanlara-gecti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupalılar yaz tatili için ülkemizden vazgeçemiyor. Antalya’ya gelen turist sayısında son beş yıldır lider olan Ruslar, yerini Almanlara kaptırdı.

Avrupa’da ve dünyada en çok tercih edilen turizm bölgelerinden olan Antalya’da, 2022 yılında Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle dengeler değişti. Antalya’ya en çok turist gönderen ülke olan Rusya ve Almanya arasındaki zirve savaşını 5 yıl sonra kazanan yeniden Almanlar oldu.

Artan covid vakaları bile etkilemiyor

Dünyada en fazla seyahat eden millet olarak bilinen Almanlar, pandemi nedeniyle 2 yıldır kısıtlanan seyahat nedeniyle bu yıl patlama yaptılar. Bu konuda bir makale yayınlayan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Son dönemde artan covid vakaları ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle fiyatların yüksek olmasına rağmen Almanlar seyahatlerinden vazgeçmiyor. Nisan ayında başlayan hareketlilik Haziran sonuna kadar artarak devam etti ve Eylül-Ekim aylarına kadar da devam etmesi bekleniyor” dedi.

Almanların tercihi Türkiye, İspanya, Yunanistan ve İtalya

Yavuz’un makalesine göre Almanların üçte biri tatil tercihi olarak Akdeniz ülkelerine seyahat ediyor ve bu seyahatlerde “Türkiye, İspanya, Yunanistan ve İtalya” ön plana çıkıyor. Çocuklu ailelerin tercihi Türkiye olurken, gençler İspanya’yı tercih ediyor. Başta Antalya olmak üzere, Ege ve İstanbul, Almanların en çok rağbet ettiği bölgeler. Özellikle Antalya, çok farklı otel seçeneği ve her şey dahil sistemiyle Almanların tercihinde önemli rol oynuyor.

Emekliler Eylülde geliyor

Yavuzun makalesine göre bu yıl sonuna kadar Antalya’ya gelen Alman turist sayısı 3 milyonu geçecek. Çocuklu aileler yaz döneminde gelirken, emekliler son bahar aylarını tercih ediyorlar şeklinde konuşan Yavuz ayrıca şunları söyledi; “Pandemiyle ilgili olağanüstü bir durum yaşanmazsa bu yıl kasım sonuna kadar Alman misafirleri Antalya’da göreceğiz. Antalya turizmi de 2 milyon 943 bin kişiyle tarihinde en yüksek Alman turist ağırladığı 2015 yılından sonra ilk defa 2022’de 3 milyon sayısını görmüş olacak. Almanyalar seyahati aksatmadan yapan bir kitle olarak bütün tatil destinasyonlarını tercih ediyorlar. Özellikle Türkiye onlar için çok cazip. Ve her yıl artarak Türkiye ziyaretlerini yapıyorlar. Bu yüzden Alman uçaklarından yüzde 70 civarında Alman vatandaşı çıkarken, yüzde 30 kadarı sonradan Alman vatandaşlığını almış kişilerden oluşuyor.”

2022’de Ruslar geride kaldı

Makalede dikkat çeken diğer konuda Rus turistler. İstatistiklere göre Almanlar 5 yıl sonra yeniden Rusları geçti. Antalya’ya gelen turist sayısında yıllarca lider olan Almanya 2016’da liderliği Rusya’ya kaptırmıştı. in geldiği ülkeler sıralamasında, Almanya’nın hep başı çektiğini söyleyen Yavuz, “Antalya’da Almanlar en son 2016 yılında 1 milyon 975 bin turist sayısıyla birinci oldu. 2017’den 2021’e kadarki son 5 yılda ise Ruslar ilk sırayı aldı. Bu yıl 12 Temmuz itibarıyla 1 milyon 157 bin turistle Almanlar 5 yıl aradan sonra yeniden ilk sırada. Rusya ise 12 Temmuz itibarıyla 956 bin turistle ikinci sırada.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Antalya’da Liderlik Almanlara Geçti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!