USD32,83
EURO35,13
JPY0,207900
RUB0,376400
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.488,86
BTC65.037,82

Alman Çoban Köpeği Özellikleri | 2022 Alman Kurdu Fiyatları

alman-coban-kopegi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alman çoban köpeği zeki ve koruyucu yapısıyla hem iş hayatında hem ev hayatında mükemmel performanslar sergileyerek hayatı kolaylaştırıyor.

Kurt köpeği olarak da bilinen Alman kurdu, adından da anlaşılacağı üzere Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Sahibini sevdiği müddetçe her zaman gönülden bağlı ve sadıktırlar. Yabancı kişilerden ve etraftan gelecek olan tehlikeleri fark edip kayıtsız kalmazlar, bu tavırları ile en popüler köpek olmayı başarmışlardır.

Eskiden çobanların sürüyü korumak için kullandıkları bu köpek, günümüzde polislerin yanında pek çok görevi başarıyla tamamlıyor. Kıvrak zekası ve çevik oluşu ile insanların işlerini kolaylaştırırken doğru yetiştirildiği müddetçe ev hayatına da uyum sağlıyor.

alman-coban-kopegi
alman çoban köpeği

Evcilleştirmek ve iş hayatında aktif olmalarını sağlamak için ise özelliklerini ve nasıl yetiştirilmesi gerektiğini bilmek gerekiyor. Diğer köpek ırklarından oldukça hareketli bir kimliğe sahip olması, günlük uygulanması gereken rutinleri farklı kılıyor.

Alman Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir?

Alman çoban köpeğinin hareketli bir yapıda olması en büyük özelliğidir. Aktif yaşamayı çok sevdikleri için düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaları gerekir.

Erkek köpeklerin boyu 60-65 cm, dişilerinin boyu ise 55-60 cm civarındadır ve genelde 35-40 kilo ağırlığa sahiptirler. Renkleri kahverengi ve sarı karışımı olup bazılarının siyahtan kızıla çaldığı da görülmüştür. Nadir olarak komple siyah ve beyaz olanlarına da rastlanmıştır.

 Uzun bacaklara, 2 katlı bir posta, kaslı vücuda ve kuvvetli bir çene yapısına sahiptirler. Bu fiziksel özellikleri sayesinde arama kurtarma ve haber iletme görevlerini başarıyla yerine getirmektedirler.

Alman kurt köpekleri korumacı bir iç güdüye sahiptirler. Sahiplendikleri kişileri korumak için gözlerini ve kulaklarını dört açarlar. Son derece akıllı ve hızlı reflekslere sahip olan bu hayvanlar, çevreden gelen en ufak bir şüpheyi mesaj vermek için çabalarlar.

alman-coban-kopegi

Yalnızlıktan hoşlanmadıkları gibi monoton bir hayatı da benimsemezler. Sahipleriyle aktif olabilecekleri oyunları oynamaktan zevk alırlar. Özellikle Alman çoban köpeği yavrusu her oyunu çok iyi kavrar ve eğlenmeyi çok sever.

Alman Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Alman çoban köpeği, kişisel bakıma çok fazla ihtiyaç duymayan bir türdür. Köpeğin sık sık yıkanması, vücudunu koruyan yağ tabakasını yok edeceğinden pek tavsiye edilmez. Mümkünse her gün ya da haftanın en az 3-4 günü taranması yeterlidir.

Öz bakımın yanı sıra beslenme ve eğitici aktiviteler yapmak köpeğin fiziksel ve ruhsal anlamda gelişimi için büyük önem taşır. İlerde saldırgan ve içine kapanık bir köpek olmaması için aktivitelere küçük yaşta başlanmalıdır. Ancak ağır tempolu spor ve oyunlar Alman çoban köpeği yavrusu için uygun değildir.

7-8 aylıkken egzersizlere başlanan yavru köpeklerin doğru yetişmesi için adım adım ilerlenmelidir. İlerde dinç, sağlıklı ve atılgan olmaları nasıl yetiştiğine bağlıdır.

Alman Çoban Köpeği Nasıl Beslenir?

alman-coban-kopegi

Alman kurdu hassas bir mideye sahiptir. Bu yüzden beslenirken kullanılan kapların temizliğine ve köpeğin ne ile beslendiğine son derece dikkat edilmelidir. Veteriner kontrolünde yapılan beslenme ve diyet programı, sağlıklı gelişmesi için en ideal yöntemdir.

 Yetişkin köpekler ihtiyaç duyduğu protein, yağ ve karbonhidratı mamalardan alırlar. Farklı mama çeşitleri içerisinden alerji veya sindirim bozukluğuna yol açan mamalar tercih edilmemelidir.

Alman çoban köpeği yavrusu ise doğduktan sonra anne sütü ile beslenir ancak birkaç ay sonra ek gıdaya ihtiyaç duymaktadır. Veteriner hekim uygun mamayı belirledikten sonra yavrunun sevip sevmeyeceği göz önünde bulundurularak süt ile birlikte mama da verilir. Büyüdükten sonra ise yetişkin mamasına geçilebilir.

Alman Çoban Köpeği Mizaç Nasıl Olur?

Alman çoban köpeği sahiplenme isteyenlerin merak ettiği hususlardan bir tanesi de nasıl bir mizaca sahip olduklarıdır. Söz konusu köpeklerin özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

  • Atik
  • İnatçı
  • Cesur
  • İtaat eden
  • Zeki
  • Sadık
  • Koruyucu iç güdüsüne sahip
  • Uyanık
  • Meraklı 
  • Emin

Alman Kurdu Fiyatları Ne Kadardır?

alman-coban-kopegi

Alman çoban köpeği sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği bir diğer husus ise fiyatlandırmadır. Alman kurdu 2000li yılların başında 100 lira gibi bir fiyata satışa sunuluyordu. 2021 yılında ise ortalama olarak 1000 TL’ye satılıyordu. 2022 yılı itibari ile 4000 TL ile 6000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Alman çoban köpeği yavrusu ise 6000 ila 12000 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Alman Çoban Köpeği Özellikleri | 2022 Alman Kurdu Fiyatları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!