USD32,83
EURO35,59
JPY0,203500
RUB0,369900
GBP42,24
EURO/USD1,08
BIST10.743,30
GR. ALTIN2.504,21
BTC57.580,18

Adölesan Nedir Nasıl Yönetilmelidir? 2023

hederaguncel-adolesan-nedir (2)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adölesan nedir ve nasıl başa çıkılır? Adölesan hakkındaki detayları inceleyerek bu yaşanan dönemi detaylandıracağız… 

Adölesan dendiğinde akla gelen bir diğer kavram ise ergenliktir. Ergenlik dönemi ile bir olan adölesan dönemi bazı zorlukları hem bireyi hem de bireyin ailesi ve yakınlarının etkilenmesine neden olur.

Çocukların ergenlik dönemi; erişkin döneme geçiş sırasında yaşamış olduğu dönemi açıklar. Bu erişkinlik döneminde yaşanan çocuk değişimleri yalnızca fiziksel olarak gerçekleşmez. Aynı zamanda psikolojik olarak da yaşanan birçok deneyim ve gelişim biraz sancılı geçebilmektedir. 

Adölesan Polikliniği Ne Demek?  

hederaguncel-adolesan-nedir (1)
Adölesan Nedir Nasıl Yönetilmelidir? 2023

Adölesan nedir kısaca açıklamak gerekirse; ergenlik dönemi ve erişkinliğe geçiş denilir. Adölesan döneminde karşılaşılan bazı etki veya belirtiler oldukça yorucu olabilir.

Ergenliğin başlaması ile beraber başlayan dönem, yalnızca bireyi değil yakınlarını da etkileri içerisinde maruz bırakır. 

Adölesan döneminin başlangıcı ve bitişi hakkında bazı açıklamalar yapacağız. Adölesan dönemi her çocuğun yaşayacağı ve geçireceği bir dönemdir.

Erişkinliğe geçiş dönemi oldukça büyük değişim ve gelişimleri ifade ettiğinden avantajlara yol açtığı gibi biraz sancılara da yer verir. 

Ergenlik dönemi ile beraber kazanılan birçok deneyim ve olumlu etken ile beraber dezavantajlar da yer almaktadır. Dönem içerisinde yaşanan her türlü olay ile başa çıkmak ise zorlayıcı olsa da mümkündür.  

Adölesan Yaş Aralığı Nedir? Adölesan Dönemi Nedir? 

hederaguncel-adolesan-nedir (8)

Adölesan nedir, adölesan dönemi nedir dendiğinde akla gelecek ilk kelime ergenlik olmalıdır. Ergenlik dönemi ile aynı anlamı taşıyan adölesan, her çocuk ve cinsiyet üzerinde farklı seyirleri oluşturabilir.  

Başlangıç dönemi de birçok faktöre göre farklılıklar göstermektedir. Adölesan dönemi ile kazanılacak kazanımlar büyük deneyimleri bünyesinde barındırır.  

Ergenlik döneminin başlaması açısından tam bir dönem veya yaş söylemek pek mümkün değildir. Kesin bir dönem söylenememe, her birey için bazı farklılıkların bulunması ile açıklanabilir. 

Ergenlik dönemine giriş yaşının farklı olması gibi ilerleyiş hızı da farklılık gösterir. Ergenliğin iki farklı bakış açısı bulunmaktadır. Bunların birisi fiziksel olurken diğeri psikolojikseldir.  

Yaklaşık bir dönem başlangıç yaşı vermek gerekiyorsa psikolojiksel olarak yaklaşık; 10 yaşlarında başlayan ve 21 yaşına kadar devam etmesi şeklinde cevap verebiliriz. Ergenlik dönemi bu şekilde uzun sürebilen ve genişleyen bir dönem olarak bilinmektedir.  

Adölesan nedir sorusunun cevabının ardından ruhsal başlangıç dönem yaşı da verdik. Ergenlik dönemi başlangıcı veya bitişi bir birey için en önem taşıyan dönemlerden birisidir.  

Geçiş çağı olarak da bilinen ve gözlemlenen bu dönem ilerideki yaşlarınız için çok büyük etki ederek önem taşımaktadır. Ergenlik döneminde dış çevrenin ve toplumsal davranış ile etkilerin önemi ve yansıması ise yine hızlıca oluşabilen durumlardandır. 

Bu hızlı belirti gözlemi sonrasında bireyin hayatında yaşanan olumsuzluklar yerini birçok farklı olumsuzluğa bırakması için dikkatle davranılmalıdır.  

Özellikle ergenlik döneminin en sancılı dönemlerinde olan bireylere karşı yakınları tarafından ilgi ve alaka gerekir. Özel ilgi ve alaka dışında çok da zor dönemler yaşayan birey ile uğraşmamak gerekir.  

Sancılı dönemleri en iyi şekilde atlatmak yine bireye kalmış bir durumdur. Ama tabi bu durumu kontrol altında olmayan dış çevre de etki edebilir. Şeker tüketimini azaltmak için dikkat etmeniz gerekenleri inceleyebilirsiniz.

1- Adölesan Nedir Kızlarda! 

hederaguncel-adolesan-nedir (4)

Adölesan nedir dendiğinde ergenlik dönemi ile aynı anlama gelmesi ile cevap verilebilir. Adölesan dönemi hem kız bireyler hem de erkek bireyler üzerinde farklı etki ve belirtileri oluşturur. Kız bireylerde gözlemlenen adölesan dönemi belirtileri şu şekildedir: 

 • Kız bireylerde meme tomurcuklanma olayı başlar. 
 • Genital bölgede oluşan tüylenme başlangıcı da belirtiler arasındadır. 
 • Koltuk altı bölgesinde de tüylenme başlangıcı görülür. 
 • Regl başlangıcı gözlemlenen belirtiler arasındadır. 

2- Adölesan Erkeklerde! 

hederaguncel-adolesan-nedir (3)

Adölesan dönemi ergenlik dönemi ile açıklanabildiğinde her iki cinsiyet için de farklı belirtiler söz konusudur. Erkek bireylerde ve kız bireylerde farklı seyreden adölesan dönemi başlangıç ve bitiş dönemlerinde de belli başlı farklılıkları bulundurabilir. 

 • Testis büyümesi başlayacaktır. 
 • 12, 13 yaşına yaklaşıldığında ses tonunda kalınlaşma gözlemlenen belirtilerdendir. 
 • Cinsel organın büyümesi de gözlemlenir. 
 •  Genital bölgede oluşan tüylenme başlangıcı da belirtiler arasındadır. 
 • Koltuk altı bölgesinde de tüylenme başlangıcı görülür. 

Adölesan dönemi içerisinde hem kızda hem de erkeklerdeki belirtiler birbirinden farklıdır. Fakat bazı belirtileri benzerlik göstermekle beraber aynı etkileri de gösterebilmektedir.  

Ergenlik başlangıç dönemi erkeklere nazaran kızlarda daha erken seyredilebilir. Kızların ergenlik dönemi eğer erkeklere göre daha erken başladıysa bu durumu; erken ergenlik olarak adlandırmak mümkün olmaktadır.  

Ergenlik ve adölesan döneminin yalnızca fiziksel belirtiler bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra ruhsal değişimler ve ruhsal belirtilerde gözlemlenen etkiler içerisindedir.  

Adölesan dönemi sırasında yaşanan ruhsal değişim ve etkiler çocuklar üzerinde birçok olumsuz davranış ve etkileşime neden olabilir. Böylece aile ve yakınlar şikayet pozisyonuna girmemeli ve olabildiğince olumlu yönden yardım etmeye kalkışmalıdırlar.  

Adölesan dönemi başlangıcını yaşayan bir bireye olabildiğince anlayışlı ve duyarlı bir üslup takınarak dikkatli bir şekilde davranılmalıdır.  

Adölesan Nedir? Adölesan Belirtileri! 

hederaguncel-adolesan-nedir (7)

Adölesan nedir ve adölesan belirtileri nelerdir? Adölesan belirtileri arasında kız bireylere ve erkek bireylere göre farklılık gösteren etkiler yer alır. Her iki cinsiyette de farklı etkiler söz konusuyken aynı zamanda aynı etkiler de söz konusudur.  

Adölesan dönemindeki bireylerin yaşayacağı olumsuz ruhsal sorunlar bulunur. Bu sorunlar oldukça normal olmakla birlikte her bireyde gözlemlenebilir. İşte sorunlar şu şekildedir: 

 • Hafıza kaybı yaşama 
 • İsyankar bir tarzda davranış sergileme 
 • Suçluluk duygusunun artış göstermesi 
 • Kararsız olmak 
 • Sorumlulukları unutarak aksatma 
 • Hüzün yaşama ve endişeye kapılma 
 • Umutsuzluğa kapılma 
 • Geceleri yerine gündüz saatlerinde uyumak ve geceleri aktif olmak 
 • Hızlı bir şekilde yaşanan kilo kaybı veya kilo alma 
 • Baş ağrısı ile yaşanan karın ağrıları 
 • Yorgunluk ve halsizlik ile beraber yaşanan sırt ağrıları 
 • İlgisiz olma 
 • Konsantrasyon sırasında yaşanan odaklanma sorunu 
 • Arkadaş ortamında kendini ifade edememe 
 • İfade özgürlüğü sorunu yaşama 
 • Alkole olan ilgi 
 • Uyuşturucu kullanımı ile kendini riske atma 
 • Cinsel ilişki merakı ve rastgele yapılan cinsel konuda aktiviteler 

Adölesan nedir ve ruhsal belirtileri nelerdir? Ruhsal belirtiler ve sorunlar arasında yer alan birçok madde oldukça olumsuz sonuçlara yol açabilir.  

Adölesan dönemi başlangıcı ve bitişi ile ilgili gerçekleşen belirtiler ve sorunların önüne geçmek çok kolay olmasa da belli aşamalarda mümkündür.  

Ailenin oldukça çok muhafazakar davranması sorun yaratabilirken, ilgisizlik ise ihmalkarlığa yol açabilir. Bu sebeple çok dikkatli davranılmalıdır.  

Adölesan Nedir Tedavisi | Ergenlik Dönemindeki Bireye Nasıl Davranılmalıdır? 

hederaguncel-adolesan-nedir (6)

Adölesan dönemi ergenlik dönemi olarak da tanımlanabilmektedir. Bu dönem içerisinde yaşanan sorunların farkında olmak başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Öncelikle adölesan herhangi bir hastalığı temsil eden bir terim değildir. 

Bu sebeple tedavi gibi bir unsurun konuşulması pek mümkün değildir. Adölesan dönemi ile birlikte doğan olumsuz sonuçlar oldukça kötü tepki ve etkilere sebep verebilir. Bu sebeple ailenin dikkatli davranması çok önemlidir.  

Durum düşünüldüğünde yaşanan istekler ve arzular sonucu birçok yanlışlığı doğuran hatalar yapılabilir. Bu dönemlerde verilen yanlış kararların vermiş olduğu olumsuz etkileri her yerde deneyimleyen kişilerin haberleri ile görmekteyiz.  

Ailenin çocuğu anlayan bir tavır takınması ve fazla muhafazakar olmadan çocuğa inatlaşmaya itmeden bir iletişim kurması gerekir. Çünkü birey o dönemler sırasında yap denilen şeyleri yapmama, yapmama denilen şeyleri de yapma davranışı gösterebilir.  

İnatlaşmak yerine anlatmak istediğiniz düşünce ve eylemi ayrıntılı açıklayıp detaylandırarak doğru yanlarını belirterek kabul ettirebilirsiniz. Adölesan nedir sorusunun detaylı cevabı ile konu hakkındaki tavsiyelerimizi sizler ile paylaştık.   

hederaguncel-adolesan-nedir (5)

Adölesan erkek ne demek?  

Adölesan dönemi ergenlik dönemi ile açıklanabildiğinde her iki cinsiyet için de farklı belirtiler söz konusudur. Erkek bireylerde ve kız bireylerde farklı seyreden adölesan dönemi başlangıç ve bitiş dönemlerinde de belli başlı farklılıkları bulundurabilir. Belirtiler şu şekildedir:  
Testis büyümesi başlayacaktır.  
12, 13 yaşına yaklaşıldığında ses tonunda kalınlaşma gözlemlenen belirtilerdendir.  
Cinsel organın büyümesi de gözlemlenir.  
 Genital bölgede oluşan tüylenme başlangıcı da belirtiler arasındadır.  
Koltuk altı bölgesinde de tüylenme başlangıcı görülür.  

Adölesan ne demek?  

Adölesan nedir, adölesan dönemi nedir dendiğinde akla gelecek ilk kelime ergenlik olmalıdır. Ergenlik dönemi ile aynı anlamı taşıyan adölesan, her çocuk ve cinsiyet üzerinde farklı seyirleri oluşturabilir.   
Başlangıç dönemi de birçok faktöre göre farklılıklar göstermektedir. Adölesan dönemi ile kazanılacak kazanımlar büyük deneyimleri bünyesinde barındırır.  

Adölesan kadın ne demek?  

Kız bireylerde gözlemlenen adölesan (ergenlik) dönemi belirtileri şu şekildedir:  
Kız bireylerde meme tomurcuklanma olayı başlar.  
Genital bölgede oluşan tüylenme başlangıcı da belirtiler arasındadır.  
Koltuk altı bölgesinde de tüylenme başlangıcı görülür.  
Regl başlangıcı gözlemlenen belirtiler arasındadır. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Adölesan Nedir Nasıl Yönetilmelidir? 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!