USD31,04
EURO33,62
JPY0,208000
RUB0,333700
GBP39,46
EURO/USD1,08
BIST9.374,20
GR. ALTIN2.032,38
BTC51.644,89

4 Adımda Zambak Türleri Bakımı Nasıl Yapılır?

zambak-turleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zambak türleri, büyüleyici güzelliğe sahip çiçeklerdir. Sıklıkla düğün törenlerinde kullanılır. Bu sebeple halk arasında gelin çiçeği olarak tanınır. Bulunduğu ortama eşsiz kokular yayar. Evlerde, balkonlarda ve bahçelerde süs olarak kullanılır. Genellikle mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Zambak çiçeği eşsiz renkleriyle bulunduğu ortama canlılık katar.

Zambak çiçeğinin anlamı halk arasında sıklıkla merak edilir. Geçmişten beri her dilde kız ismi olarak kullanılan çiçek, saflık ve doğurganlık anlamına gelir. Zambak, güneşe doğrudan ihtiyacı olmayan bir çiçektir. Uzun zarif bir gövdeye sahiptir. Dayanıklı yapısıyla evde kolaylıkla yetiştirilebilir. Zambak çiçeği lilyum olarak da bilinir.

Zambak Türleri Nelerdir?

Zambak, zambakgiller familyasına ait bir bitkidir. Bu familya altında aynı cins 110 farklı zambak bitkisi vardır. Zambak türleri arasında en çok tercih edilen çiçekler şunlardır:

· Mor Zambak

Gurur, başarı, haysiyet ve hayranlığı temsil eder. Nadir ve özel görülen bu çiçek hediye etmek için çok mükemmeldir. Büyük yaprakları olan mor zambak, rengiyle görenleri mest eder.

· Beyaz Zambak

En yaygın ve en çok tercih edilen zambak türüdür. Muhteşem kokusuyla büyüler. Ayrıca beyaz zambak saflığı ve erdemi temsil eder.

· Kum Zambağı

Dünya üzerinde nadir bulunan zambak türüdür. Kum zambağı dünya genelinde koruma altına alınmıştır.

· Benekli Zambak

İki farklı türü bulunur. İlki turuncu çiçekleri üzerinde beyaz benek bulundurur. Diğeri ise beyaz çiçekleri üzerinde kahverengi benek bulundurur.

· Hemşin Zambağı

Doğu Karadeniz bölgesi ve Gürcistan’da görülen bir zambak çeşididir. Tereyağı sarısı ile koyu turuncu arasında değişen rengi vardır.

Saksıda Zambak Bakımı

1. Ekim

Saksı içerisine doğal bahçe toprağı konulur. Belirli bir süre toprağı havalandırmak faydalı olacaktır. Ardından zambak soğanı, bitkinin filizli kısmı üst tarafta kalacak şekilde toprağa yerleştirilmelidir. Ekim işlemi için en uygun mevsim sonbahardır. Düzenli sulamayla birlikte zambak çeşitleri yaz aylarına doğru çiçek açar. Bitkinin ekildiği saksı iki yılda bir olmak üzere yaz aylarında değiştirilmelidir.

2. Sulama

Zambak türleri suyu sevdiği için düzenli olarak sulanmalıdır. Su, güneşin yoğun olduğu zamanlarda verilmemelidir. Bu zamanda su vermek bitkinin ölmesine sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için akşam vakitlerinde sulamak idealdir. Sulama miktarı, toprağın kuruluğuna ve mevsime bağlıdır. Nemli olan çiçeklere fazla su verilmemelidir. Su toprağın her tarafına dağılmalıdır.

3. Besleme

Zambak türleri yılda en az bir kez vitamin ve minerallerle beslenmelidir. Her çiçekçide ve serada bulunan takviyeler toprağa yerleştirilir. Bu takviye ile bitki güzelleşir ve çabuk büyür. Ayrıca bitki ömrünün artabileceği de biliniyor. İlkbahar aylarında toprağa eklenen doğal gübreler de bitkiye fayda sağlar.

4. Işık ve Sıcaklık

Zambak türleri doğrudan güneş ışığını sevmeyen bir bitkilerdir. Bu sebeple zambaklar güneşin alnına değil dolaylı güneş ışığı alan bir yere konmalıdır. Rüzgardan kolaylıkla etkilenen zambak, bu etkiden korunmalıdır. Ayrıca aşırı soğuktan da olumsuz etkilenen çiçek en az 12 derece sıcaklıkta bulunmalıdır.

Zambak Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Zambak türleri, eşsiz çiçeklere sahiptir. Zambak çiçeği yetiştiren herkes bir an önce çiçek açmasını ister. Sonbahar aylarında ekilen bir zambak nisan ayında filizlenir. Düzenli sulama ve bakımı yapıldığında mayıs ve temmuz aylarında çiçeklenmeye başlar. Türüne göre farklı renklerde çiçekler açar.

Zambak Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Zambak soğanı iki farklı şekilde çoğaltılır. En sık kullanılan yöntem kökten ayırma yöntemidir. Olgun zambak, kök kısımlarında ayrılarak başka bir saksıya ekilir. Saksıda zambak bakımı adımları uygulanarak en kısa sürede çiçek açar. Çoğaltmanın bir başka yöntemi ise tohum yöntemidir. Zambak türleri çoğaltmanın en uygun dönemi Nisan ayıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
4 Adımda Zambak Türleri Bakımı Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!