USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.732,03

2 Trilyon Dolarlık Kripto Para Çöküşü Ekonomiyi Etkiler mi?

kripto para çöküşü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptolardaki bu düşüşün satışlardaki baskıyı arttırsa da Ekonomistler 2 Trilyon dolarlık kaybın ekonomiye etkisi olmayacağını söylediler.

Kripto para fiyatları değer kaybettiğinden bu yana şirketler dalgalar halinde personellerini işten çıkartılması gibi olaylar yaşanırken bu kaos bitmeyecek gibi görünüyor. En popüler şirketlerde bile yatırımcıları korkuttu, 2 trilyon dolarlık miktar silindi ve güvenli yatırımcılar da piyasadan silinmeye başladı.

Kriptolardaki ani düşüşten ötürü, çöküşün getirdiği geniş bir durgunluğu tetiklemeye yardımcı olabileceği tahmin ediliyor.

ABD ekonomisinin 21 trilyon dolarlık GSYİH’si veya 43 trilyon dolarlık ev piyasasına bakıldığında kripto piyasasın 2 trilyon dolarlık değeri oldukça küçüktür. Goldman Sachs tahminlerine göre ABD’de hanelerin küresel piyasanın üçte birine sahip dedi.

Fakat Pew araştırma merkezinin yaptığı bir ankete göre ABD’de bulunan bir yetişkinin %16’sı kripto para birimine yatırım yaptığı biliniyor. Bu sebeple, ekonomiye etkisi olmadığı düşünülse de kripto pazarı derin satışa bir dereceye kadar mümkün olduğu görünüyor.

İnsanlar Kripto Parayı Gerçek Borçları İçin Teminat Olarak Kullanmıyor

Kripto para sektörünün ortaya çıkan birçok gizemi var. Bunlardan birisi de popüler kültürün etkisi ile spor şampiyonları, stadyum sponsorluklarıyla ilgili reklamları ve bununla ilgili hareketli endüstrinin dikkatini çekiyor.

Bunlar olduğunda bile ekonomistler, kriptonun daha geniş ABD ekonomisinin ‘kripto para borca bağlı olmadığından’ etkilenmeyeceğini söylüyorlar.

Ekonomist Joshua Gans’a göre: ‘’İnsanlar kripto parayı gerçek borçları için teminat olarak kullanmıyor. Bu sadece çok fazla kağıt kaybıdır. Ekonomistler için sorunlar listesinde çok küçük bir yeri kaplıyor’’ dedi.

Kripto piyasasının ekonomi için halen daha yan gösteri olduğun dair diğer iddialar da vardır.

Çoğu Dijital Varlık Şirketi Kurumsal Değildir

Çogu geleneksel varlık sınıfı, orta düzeyde değerinin belirli bir süre boyunca sabit olması beklenir. Bu yüzden bu varlıklar, daha sonra borç para almak için teminat olarak kullanılabilir. Kısaca kripto paralar ile borç arasındaki ilişki anahtardır.

Ekonomist Joshua Gans’a göre: ‘’Gerçek dünyadaki varlıkları veya geleneksel finansal varlıkları satın almak, kripto varlıklarda sadece oynaklığı nedeniyle göremediğimiz şey, temelde ödünç almak ile kullanılan aynı süreçtir’’ ifadesine yer verdi.

İnsanlar kripto para birimlerini diğer kripto para birimine ödünç almak için kullanıyor ve sadece bu kripto para dünyasında var olduğu söyleniyor.

MicroStrategy anketine göre bunun bazı istisnaların olduğu saptandı. Kripto odaklı bir banka olan Silvergate ile mart ayında yapılan çalışmaya göre, kripto alanlara özel 205 milyon dolarlık bitcoin destekli krediler var. Çoğunlukla kripto destekli krediler için de özel yankı odası da var.

Yine bir araştırmaya göre, kripto para borç verenler, çoğunlukla kripto şirketlerine ve yatırımcılara borç veriyor. Bu nedenle ABD doları bankacılık sistemine fiyatlarını depolamak için sınırlı olabilir. Bitcoin ve diğer kripto paraya ilgiye rağmen, ünlü yatırımcı Kevin O’leary’e göre, çoğu dijital varlık şirketi kurumsal değildir, açıklamasını yapıyor.

Joshua Gans, bankaların kripto satışı tek şey olduğundan şüphe ettiklerin aynı fikirdeyken şunları söyledi: ‘’Kriptoyla ilgilenen müşteri ve yatırım yapmasını isteyen banka, finansal kurumlar kesinlikle var ancak, gerçekte yatırımın bir o kadarı yok. Diğer finansal krizlerde gördüğümüz bir maruz kalma olasılığının olacağını düşünmüyorum’’ dedi.

(YTD)

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2 Trilyon Dolarlık Kripto Para Çöküşü Ekonomiyi Etkiler mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!