USD33,06
EURO36,03
JPY0,210500
RUB0,377800
GBP42,77
EURO/USD1,09
BIST11.175,06
GR. ALTIN2.546,57
BTC64.803,37

En İyi Web 3.0 Projeleri Hangileri? Web 3.0 Nedir?

web-3.0-nedir
web-3.0-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Web 3.0 projeleri ve web 3.0 teknolojisi insanlık tarihinin en büyük buluşu olan internet teknolojisinin yapay zekaya bağlı merkeziyetsiz bir konseptidir.

İnternet teknolojisi çok uzun zamandır hayatımızın merkezinde olan bir olgu. Şu anda birçok uygulama ve tarayıcı web 2.0 teknolojisiyle içerik ulaştırıyor. Ancak blok zincirlere bağlı olan yeni web 3.0 tamamen aracısız bir konsept. Prestijli birçok şirket ve teknoloji uzmanlarının yatırımlarıyla güçlenen web 3.0, yakında dünyanın yeni internet teknolojisi olabilir.

Web 3.0 Nedir?

web-3.0-projeleri

Web 3.0 uzun yıllardır gündeme gelen yeni nesil internet teknolojisidir. Dünyanın kullandığı web 2.0 teknolojisinden sonra yeni bir devrim niteliğinde gelmesi beklenen web 3.0 yapay zekaya bağlı bir konsepttir. Yeni nesil internet teknolojisi olarak adlandırılan konsept, web 3.0 projeleri ve yatırımları ile güçlenmeye devam edecek.

Kripto varlıkların merkeziyetsizlik sistemiyle aynı mantığa sahip olan web 3.0, “APP” adı verdiğimiz tüm uygulamaların devre dışı kalmasına neden olabilir. Çünkü web 3.0, tüm aracı uygulamaları ortadan kaldırarak üreticinin doğrudan içerik sunmasını hedefler.

Web 3.0 ve AI Arasındaki İlişki

Whatsapp olmadan bir arkadaşınıza mesaj gönderebildiğinizi düşünün. Veya herhangi bir bilgiye ulaşırken arama motorlarına ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz. Web 3.0, dünyamızın henüz alışık olmadığı bu teknoloji ile tüketicilerin daha iyi verim almasını hedefler. İnternette içerik ararken karşınıza bir insan varmış gibi kolayca işlem yapabilmenizi sağlayacak “AI” yapay zekâ teknolojisinden bahsediyoruz.

Web 3.0 Projeleri Ne Vaat Ediyor?

web-3.0-projeleri
web 3.0 projeleri

Web 3.0 projeleri ve coinler arasındaki ilişki son zamanlarda meraklıları tarafından araştırılan bir konu oldu. Web 3.0 teknolojisi kripto varlıklardaki merkezi olmayan protokoller aracılığıyla çalışacağı için bu iki teknolojinin bir arada anıldığını görmekteyiz.

Söz konusu projelere yatırım yapmak için bu alanda detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. İlk olarak Web 3.0 teknolojisinin ne anlama geldiği ne işe yaradığı ve gelecek dünyada neleri değiştireceği idrak edilmelidir. Birçok kripto varlık Web 3.0 internet teknolojisini desteklemekte ve insanları yatırıma teşvik etmektedir. Dünya devleri ve kripto para şirketlerinin yatırımlarını güçlendirmeye başlamasıyla Web 3.0 teknolojisi sık sık gündeme düşecek gibi gözüküyor.

En İyi 6 Web 3.0 Projeleri

web-3.0-projeleri
web 3.0 projeleri

Kripto paraların en sıcak gündemleri arasında yer alan Metaverse coinlerinden sonra internet dünyasında devrim niteliğinde farklar getirecek Web 3.0 projeleri de meraklılarını heyecanlandırıyor. 2022 yılında yatırımcıların radarına giren ve en güçlü yatırımların yapıldığı projelerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • LINK
  • THETA
  • BAT
  • FIL
  • HOT
  • LPT

Web 3.0 destekli coinlere yatırım yapmadan önce Web 3.0 teknolojisinin ne olduğunu anlamanız gerektiğini hatırlatalım. Henüz sıcak bir gündem olan Web 3.0 teknolojisi hakkında araştırma yapmanız için yeterli zaman var.

Bu sürede araştırma yapmak ve en iyi projeleri incelemek yararınıza olacaktır. Temel analizinizi güçlendirmeli ve geleceğine inandığınız projelere yatırım yapmalısınız. Aşağıda sıralanan tüm projeler Binance ve Coinbase olmak üzere tüm güvenli borsalarda listeleniyor.

1 – LINK

Web 3.0 projeleri arasındaki Chainlink (LINK) San Francisco şehrinde kurulmuş merkezsiz bir kripto para birimidir. LINK coin amacı temelde blok zincirler ve gerçek dünya arasındaki veri akışını sağlar. Web 3.0 coinleri arasında en çok değer gören ve yatırım olarak kullanılan projeler arasındadır.

2 – THETA

THETA, doğrudan video yayıncılık ile alakalı merkezsiz bir coindir. Projenin Youtube ortakları arasındaki Steve Chen tarafından desteklenmesi de birçok kişinin THETA coini yatırım aracı olarak kullanmasına neden oldu. Kullanıcıların videoları canlı olarak izleyebilmesine ve birbirleriyle paylaşım yaparak token kazanmalarına dayanır.

3 – BAT

Basic Attention Token yani BAT, ERC20 tabanlı kripto varlıklardan birisidir. Adını sıklıkla duyuran Web 3.0 projeleri arasında yer alan BAT, dijital reklamcılık sektöründe faaliyet göstermeyi hedefler. Yayıncıları ve reklam verenleri bir araya getirerek iki tarafında kazançlı çıkmasını sağlayacak olan proje Brendan Eich tarafından piyasaya sunuldu.

4 – FIL

FIL projesi insanların internet üzerinde güvenle veri saklamasına yarayan bir coindir. FIL karşılığında ödeme yapılarak depolama alanı kiralanması ile önemli veriler güvenli ağda depolanır. Birçok yatırımcı FIL coin geleceğine inanarak büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. İnternet üzerinden güvenli dosya yedeklemeyi mümkün kılan FIL, hacmi en yüksek değerli kripto varlıklar arasındadır.

5 – HOT

HOT yani Holochain, internet üzerinden güvenli para aktarımı gerçekleştirmeyi hedefleyen projedir. Piyasaya çıktığı süre boyunca gündemden düşmeyen bu proje swap işlemlerinde de kullanılabiliyor. HOT kurucusuna göre Holochain teknolojisi hiçbir zaman kaldırılmayacak ve merkezsiz para aktarımı/swap işlemlerinde kullanılmaya devam edecek.

6 – LPT

Web 3.0 projeleri arasında bulunan LPT, merkezsiz video yayını ve paylaşımı yapılmasını sağlayan bir teknoloji vaat ediyor. Video dönüştürme işlemlerinde kullanılabilen Ethereum tokenı LPT, ağın uygun maliyetli ve güvenli olması nedeniyle kullanıcıları teşvik eder. Binance başta olmak üzere dünyanın birçok kripto para borsasında kolaylıkla satın alınabilir.

Mina Web 3.0 Coin mi?

Mina ekosistemi web3 adına destek toplar. Mina katılımcılar tarafından desteklenir. Aynı zamanda da dünyanın en hafif blok zinciri olarak sınıflandırılır. Yani Mina Web 3.0 Coin mi sorusuna evet olarak yanıt verilebilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En İyi Web 3.0 Projeleri Hangileri? Web 3.0 Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!