USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.144,38

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Kimdir?

Türkiye futbol federasyonu başkanı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye futbol federasyonu başkanı yıllar içerisinde birçok farklı isim tarafından temsil edilmiştir. Bu temsiliyetler zamanında farklı başarılara imza atan isimler de bulunmaktadır. Bununla beraber adından kötü anlamda bahsedilen isim sayısı da bir hayli fazladır. Türkiye futbol federasyonu başkanı görevini son olarak Mehmet Büyükekşi yerine getirmektedir.

Türkiye futbol federasyonluğunda başkanlar yapılan seçimler yoluyla gelmektedir. Bu nedenle bazı durumlarda takımlar ile federasyon arası pek iyi olamayabilmektedir. Öte yandan bu başkanlık görevi için takımlar imza toplayıp başkanın yeniden seçilmesini sağlayabilir. Son başkan bu görevi 16 Haziran 2022 tarihinden itibaren yapmaktadır.

Federasyon Başkanı Kim Oldu?

Türkiye futbol federasyonu başkanı seçim yoluyla yapılmaktadır. Son seçim eski başkanın görev süresinin dolması ile yeniden gündeme gelmiş ve yapılmıştır. Seçimler Ankara da yapılmaktadır. Ankara da yapılan bu seçimlerde toplam 201 oy kullanılmıştır. Bunun sonucunda mevcut başkan Mehmet Büyükekşi oyların 158’ini almıştır. Seçimde oyların büyük bir çoğunluğunu alan Büyükekşi başkanlık görevine getirilmiştir.

Türkiye futbol federasyonu başkanı
Türkiye futbol federasyonu başkanı

Spor Federasyon Başkanları Kimlerdir?

Türkiye de birçok farklı spor federasyonu başkanlığı bulunmaktadır. Bu başkanlıklar da mevcut olan birçok farklı isim yer almaktadır. Türkiye de yer alan federasyon sayısı 57 tanedir. Profesyonel federasyonluklara ek olarak amatör sporlar için de federasyonluklar bulunur. Sayıları 3 tanedir. Bu federasyonluklar içerisinde en çok dikkat çeken federasyon başkanlıkları ise şu şekildedir;

Federasyon Başkan İsimleri Dönem Tarihleri
Mehmet Büyükekşi 2022 – 2023
Nihat Özdemir 2019 – 2022
Yıldırım Demirören 2012 – 2019
Mahmut Özgener 2008 – 2011
Haluk Ulusoy 1997 – 2004

TFF Başkan Yardımcısı Kimdir?

Türkiye futbol federasyonu başkanı yardımcılığı her başkanlık dönemi yeniden seçilmektedir. Bununla beraber TFF heyeti birçok farklı görevliden oluşmaktadır. Bu görevliler arasında denetim ve uygulama mekanizmalarına göre farklılıklar oluşmaktadır. TFF başkan yardımcısı 2 üyeden oluşmaktadır. Bu üyelerden ilki 1. Başkan vekili İbrahim Burkay 2. Başkan vekili ise Yalçın Orhan’dır.

Bununla beraber TFF sistemi içerişinde ayrıca icra kurulu, denetleme kurulu, tahkim kurulu ve PFDK gibi diğer kurullar da bulunmaktadır. Bu kurumların her birinin farklı işlevi bulunmaktadır. Örneğin icra kurulu alınan karaların uygulanmasından sorumludur. Bununla beraber tahkim kurulu spor kulüplerinin sorunlarının en hızlı şekilde çözülmesi ile uğraşmaktadır. PFDK disiplin kurulu işlevindedir.

Türkiye futbol federasyonu başkanı

Eski Futbol Federasyon Başkanları Yeniden Seçilebilir mi?

Türkiye futbol federasyon başkanı her dönem için yeniden seçime girmesi gerekir. Eski başkanlar yeni dönem için adaylıklarını yeniden sunabilir. Ancak yeniden sunmaları halinde de seçimle gelmeleri gerekmektedir. Seçim içerisinde oyları çoğunluğunu alan aday yeni dönem için başkan olarak kabul edilir. Görev süreleri boyunca TFF görev ve faaliyetlerini yürütmekle görevlidirler.

Türkiye futbol federasyonu başkanı olarak birden fazla dönem boyunca görev alan başkanlar bulunmaktadır. Seçime yeniden girebilmek için eski başkanların önlerinde herhangi bir şart bulunmuyor. Ancak görevi ile alakalı suç işlemiş olan ve bu durumdan mahkumiyet alan kişiler yeniden aday olamazlar.

TFF Tarihçesi

Türkiye futbol federasyonu başkanı 1923 yılında Yusuf Ziya Öniş başkanlığında kurulmuştur. Türkiye tarihinde futbolun yerleşmesi yakın zamanı kapsamaktadır. Özellikle 1908 – 1923 yılları arasında halk tarafından da benimsenmiş ve ilgiyle karşılanmıştır. Türkiye FIFA üyeliği sıralamasında 26. Üye olarak kayda girmiştir. Ve daha sonra İstanbul ve Anadolu da futbol takımları kurulmuştur.

Türkiye milli takim tarihinde ise özellikle Osmanlı’nın son dönemlerinde batı ile irtibatı oldukça fazla olmuştur. 1. Dünya savaşı sonrası Osmanlıyı işgal eden İngiliz ve Fransızlar çeşitli takımların kurulmasında rol oynamıştır. Bununla beraber Cumhuriyet dönemi ile İngiliz ve Fransız işgalinin son bulmasından sonra futbol sevdası devam etmiştir. Ve Anadolu da çeşitli isimlerle farklı futbol takımları kurulmuştur.

Türkiye futbol federasyonu başkanı

Süper Lig Kulüp Başkanları 4 Büyükler?

Süper lig tarihinde birçok farklı takım yer almıştır. Bu takımlardan bazılarının kuruluş yerleri Anadolu iken birçoğu İstanbul kökenlidir. Süper lig  içerinde şampiyonluğu alan birçok farklı takım bulunur. Ancak buna rağmen 4 büyükler en çok kupa alan 4 takımı kapsar. Bu takımlar her seçim dönemi için yeniden başkan seçerler. Seçilen son başkanlar ve 4 büyük takım ise şu şekildedir;

  • Beşiktaş – Hasan Arat
  • Fenerbahçe – Ali Koç
  • Galatasaray – Dursun Özbek
  • Trabzonspor – Ertuğrul Doğan

En Uzun Süre Görev Yapan Futbol Kulüp Başkanları Kimlerdir?

Türkiye futbol federasyonu başkanı gibi kulüp başkanları da birden fazla dönem başkanlık yapabilmektedir. Bu yeni dönem başkanlıkları kulübün kendi içerisinde üyeleri ile yapacağı seçimle belirlenir. Ve yeni seçilen başkan seçim dönemi boyunca kendi ekibi ile faaliyetlerine devam eder. Bu süre içerisinde başarılı olan başkanlar daha sonra yeniden aday olup görevlerine devam edebilmektedir.

Futbol kulüp başkanları arasında en uzun süre görev alan kişi Aziz Yıldırımdır. Aziz Yıldırım Fenerbahçe kulübünü 20 yıl boyunca yönetmiştir. Bu yönetim dönemleri içerisinde 12 defa seçime gidilmiştir. 12 seçimi de kazanan başkan Yıldırım Fenerbahçe’ye çeşitli kupalar ve başarılar katmıştır. Ayrıca seçim dönemi içerisinde kumpas kurularak hapse atılmış ve daha sonra beraat etmiştir.

Türkiye futbol federasyonu başkanı

TFF Lisans Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye futbol federasyonu başkanı resmi sitesi aracılığıyla yapılabilen sorgulamalar birçok farklı şekilde yapılabilir. Bu sorgulamalar isme, lisans numarasına ve kulüplere göre sorgulanabilir özelliktedir. Buna ek olarak TFF resmi internet sitesi içinde antrenör eğitimi sekmesi altında lisans sorgulama bölümü bulunur.

Bu işlemlere ek olarak futbolcular kendi e devletleri üzerinden de lisans sorgulama işlemi yapabilmektedir. Bu işlem öncesi sporcu bilgi formu doldurulması gerekmektedir. Bu işlemler bazı durumlarda futbolcular tarafından yapılmaktadır. Maç öncesi ve sonrası da kulüpler ve TFF tarafından da sorgulama işlemleri için yapılabilmektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Olağanüstü Seçime Gidecek mi?

Federasyon yaptığı resmi açıklamada takımların talepleri doğrultusunda bir seçime gidilebileceği doğrultusundadır. Buna ek olarak seçime Temmuz ayında gidilmesi öngörülmektedir. Kulüpler birliği başkanı Ali Koç Türkiye futbol federasyonu başkanı için acil seçim çağrısında bulunmuştur. Ayrıca temmuz ayına kadara da beklenmemesi için kulüpler imza toplama çağrısı yapmış ve imzalar toplanmaya başlanmıştır.

Türkiye futbol federasyonu başkanı

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular başlığı altında spor severlerin konu hakkında en çok karşılaştıkları sorular cevaplanmaktadır. Ayrıca ilgili konu hakkında son dakika gelimleri ve seçim gündemi hakkında da bilgi verilmektedir. Bu şekilde okuyucular ve spor severler bu sorulara en net ve doğru cevapları almış olacaklardır. Türkiye futbol federasyonu başkanı ile ilgili sıkça sorulan sorular ise şu şekildedir;

1 – Mehmet Büyükekşi Kimdir ve Nerelidir?

Mehmet Büyükekşi mevcut dönem Türkiye futbol federasyonu başkanı olarak bilinir. Daha önce Gaziantepspor kulüp başkanlığı yapmıştır. Başkanlık dönemi 2021 yılı ile 2019 yılları arasını kapsamaktadır. Ayrıca Büyükekşi 10 Mayıs 1961 Gaziantep doğumludur. Mimarlık ve iktisat bölümlerinden mezun olan ekşi ayrıca iş adamı kimliği ile de tanınır.

Türkiye futbol federasyonu başkanı

2 – Cüneyt Çakır Hangi Takımı Tutuyor?

Cuneyt Cakir Türkiye de uzun dönem hakemlik yapmış başarılı hakemler arasında yer alır. Ayrıca Türkiye’yi Avrupa da uzun yıllar boyunca temsil etmiştir. FIFA kokartına sahip olan Cüneyt Çakır 4 Ağustos 2022 yılında emekli olmuştur. Emekliliği sonrası Türkiye futbol federasyonu başkanı adaylığı hakkında çıkan haberleri ise yalanlamıştır.

3 – Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı İstifa Etti mi?

Hakkında çıkan asılsız haberleri cevaplayan Türkiye futbol federasyonu başkanı Mehmet Büyükekşi haberleri yalanlamıştı. Arabistan da ortaya çıkan süper kupa krizi sonrası istifa etmesi beklenen Büyükekşi görevine devam ettiğini açıklamıştı. Daha sonra olaylara netlik kazandıran başkan görevinde olduğunu ve yeni seçim dönemine kadar görevine devam edeceğini açıklamıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!