USD31,20
EURO33,84
JPY0,207400
RUB0,342300
GBP39,53
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.037,51
BTC61.112,21

TÜBİTAK, YÖK VE TÜSEB Bursiyerleri Zam İstedi

yok-burs
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Burslu doktora öğrencileri, burslarının asgari ücretin altında kalmasına tepki gösterdi. Öğrenciler, TÜBİTAK, YÖK ve TÜSEB’den ücretlerine iyileştirilme yapılmasını istedi.

YÖK, TÜBİTAK veya TÜSEB’den burs alan doktora öğrencileri, burslarının asgari ücretin altında kalmasına tepki gösterdi. Twitter üzerinden açıklama yapan öğrenciler, “Daha bu yıl başında TÜBİTAK’ın açıkladığı burs iyileştirme miktarları, yine o dönem açıklanan yüzde 34’lük enflasyon rakamını bile bulmadı. Şimdi ise aldığımız ücretler artan hayat pahalılığı ve zamlarla, enflasyonla giderek eridi. Şu anda ise ücretlere yapılması gerekli olan planlanmış bir iyileştirmenin söylentisi dahi yok! Bunu soracak muhattabımız bile yok” dediler.

“Başı Sonu Belli Olmayan Mesailer ile Çalışıyoruz”

Öğrenciler, “Eşit işe eşit ücret” istediler ve  “Aldığımız ücretlere burs denilerek yaşam için cep harçlığı ya da okul destek parası algısı yaratılıyor. Bizler, üniversitelerde, enstitülerde ve farklı kademedeki eğitim hizmetlerinde, bilimsel bilgi üretimi süreçlerinde başı sonu belli olmayan mesai saatleri ile çalışıyoruz” açıklaması yaptılar.

“Her Türlü Çalışma Hakkından Mahrum Bırakılıyoruz”

Öğrenciler, TÜBİTAK, TÜSEB, YÖK ya da üniversite kurumları üzerindeki projelerde bir yandan mevsimlik işçi gibi çalışırken bir yandan da çalışan olarak değil stajyer- öğrenci statüsünde gösterilip her türlü çalışma hakkından mahrum bırakılıyoruz” dediler. Mesai saati, iş tanımı, sağlık hizmeti, sigorta gibi hakları olmadığını belirten öğrenciler, beslenme, barınma, ulaşım gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadıklarını söylediler.

“15 Bin Lira Bize de Verilmelidir”

Bilimsel bilgi üretimine devam edilebilmesi için TÜBİTAK, YÖK ve TÜSEB gerekli iyileştirmeler yapılmış ücretleri bir an önce ilan etmeli ve bütçe ek kaynağını sağlamalıdır diyen öğrenciler, şunları istediler:

“Çalışan haklarımız, doktoralı bursiyerler için ‘devlet üniversitesi doktor araştırma görevlisi’ statüsüne, lisans üstü öğrenciler için ‘devlet üniversitesi araştırma görevlisi’ statüsüne eşitlenmelidir. Yüzde 40 artış ile yaklaşık 15 bin lira olan ücretler bize de verilmelidir.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
TÜBİTAK, YÖK VE TÜSEB Bursiyerleri Zam İstedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!