USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.924,82

Trafik Sigortası Nedir? 2024 Trafik Sigortası Teklif Alma Yöntemi

trafik-sigortasi
Trafik sigortası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trafik sigortası trafiğe çıkacak olan her araç için yaptırmanız gereken, kusurlu hallerde gelecek olan zararı 3. kişilere devreden zorunlu uygulamadır. Trafik sigorta teklifi için birçok yöntem vardır. Online olarak mobil uygulama, internet sitesi, e devlet vb. üstünden teklif alabilir, karşılaştırmaya bağlı olarak aracınızın sigortasını yaptırabilirsiniz. Peki bu yöntemler detaylı olarak nelerdir? 

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? 

trafik-sigortasi

Zorunlu araç sigortası, trafiğe çıkan her aracın yaptırması gerekli ve zorunlu olan sigorta türüdür. Yani motorlu bir taşıtın kusurluluk anında vereceği üçüncü şahısların ve diğer araçların zararını karşılayan uygulamadır. Maddi zararın yanında, kazaya bağlı tedavi gideri, zarar gören bireylerin sakatlık durumu, hayatını kaybetmesi hallerinde o kişinin ailesine ödeme yapar. 

Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu olan 2918 sayılı kanun ile düzenlenmiştir. Yani, trafiğe çıkan her motorlu taşıt için bu sigortayı yaptırmak zorundasınız. 

Trafik Sigortası Teklif Alma Yöntemleri 

Aracınızın trafik sigortası için en hızlı şekilde ve en uygun şekilde teklif alıp sigorta işlemlerini yaptırmak, gelişen teknolojiye bağlı olarak pratik hale gelmiştir. Birbirinden farklı ve kısa süreli bu yöntemler şunlardır; 

1 – Online Trafik Sigortası Teklif Al

trafik-sigortasi

Günümüz teknolojisi ile birlikte artık insanlar şubeye ya da kuruma gitmeden her işini kolaylıkla halletmektedir. Bu trafik sigorta teklifi alırken de geçerlidir. Peki online olarak nasıl sigorta teklifi alabilirsiniz? 

  • Öncelikle sigorta şirketlerinin online internet sitesine giriş yapın.
  • Ardından isim – soy isim ve telefon bilgilerini girin.
  • Sonrasında T.C kimlik numaranızı girerek işleme devam edin.
  • Diğer taraftan araç bilgilerini de girdikten sonra karşınıza çıkan sigorta tekliflerini inceleyin.
  • En sonunda kendinize en uygun teklifi değerlendirip, 3 dakika içinde online olarak sigorta poliçenizi oluşturduktan sonra ödeme olarak peşin, taksitli vb. alternatifleri değerlendirin.

2 – Trafik Sigortası Teklif Alma Siteleri: Sigortam.net 

trafik-sigortasi

Araç sigortası teklifi için binlerce şirket vardır. Bu firmaların internet sitelerine göz atarak sizin için en uygun fiyatı karşılaştırın. Ayrıca bu siteler içinde SSL sertifikası olan Sigortam.net sitesi teklif alacağınız sitelerden biridir. Siteye giriş yaptıktan sonra giriş bilgilerinizi yukarıdaki gibi tamamlayın. Sonrasında karşınıza gelen teklifleri karşılaştırıp karar verin.

3 – En Ucuz Trafik Sigorta Teklif Al: Araç Sigorta Mobil Uygulama

trafik-sigortasi

Araç sigortası yaptırırken öncelikle güvenilirlik, sonrasında ise uygun fiyatlı olması önemlidir. Ssl sertifikası olan güvenilir siteleri mobil uygulama olarak akıllı cihazınıza indirin. Sayfanın ana ekranında konuyla ilgili kısmı doldurduktan sonra en uygun fiyatlı teklifleri bulabilirsiniz. Bunlardan biri de en ucuz trafik sigortası Forum sitesidir. 

4 – Trafik Sigortası Teklif Al E – Devlet 

Var olan sigorta yenileme ya da yeni araç sigortası yapmak için, e devlet kapısı üstünden de teklif alabilirsiniz. Yani sigortanın bitimine tam 29 gün kala en uygun fiyat teklifini e devlet üzerinden görebilirsiniz. Bunun için gereken bilgiler T.C kimlik numarası ile şifredir. Sisteme giriş yaptıktan sonra “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” üstünden gerekli olan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

5 – Tahmini Sigorta Hesaplama Formu 

trafik-sigortasi

Tahmini olarak bir fiyat teklifi için T.C kimlik numarası, doğum tarihi ve plaka no ile en güncel fiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için trafik sigorta hesaplama formunu doldurup, size özel gelen teklifler arasından en uygun ve en doğru seçimi yapabilirsiniz. 

E – Devlet Üzerinden Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online olarak araç poliçesi sorgulamak için T.C kimlik numarası ve şifre ile kolaylıkla giriş yapmalısınız. Ardından; 

  • Arama kısmına “Sigorta Sorgulama “ yazın.
  • Sonrasında karşınıza çıkan “Trafik Poliçesi Sorgulama” adresine gidin. 
  • En son olarak “Sorgula” dedikten sonra poliçe detaylarını görüp, sigorta başlangıç ve bitiş tarihlerini ve sigorta yaptığınız şirketi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları Üstünde Belirleyici Unsurlar 

trafik-sigortasi

Trafik sigortası fiyatlarını 2017 yılına kadar sigorta şirketleri serbest şekilde belirleyebiliyordu. Yani aracın türünden hasar geçmişi ve bulunduğu ilden sürücünün yaşı ve cinsiyeti gibi faktörler fiyat noktasında büyük farklar doğuruyordu. Ancak 2017 yılında yapılan tavan fiyat uygulaması ile fiyat üzerindeki bu unsurlarda kısıtlama oldu. Peki fiyatı belirleyen unsurlar nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

Araç sigortası kaza ve olası durumlarda üçüncü kişiyi korumaya yönelik bir sigorta türüdür. Zorunlu olan bu sigorta işlemleri için fiyat teklif yöntemleri yukarıda yer alıp, ayrıca bu konudaki sorulara da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 – Trafik Sigortası Zorunlu mu?

Evet kesinlikle zorunludur. Çünkü 2918 sayılı kanun gereğince yani Karayolları Trafik Kanunu ile trafiğe çıkan her motorlu araç için düzenleme yapılmıştır.

2 – Araç Aldıktan Sonra Trafik Sigortasını Kaç Günde Yaptırmalıyım?

Aracınızı satın aldıktan sonra ilk 15 gün içinde zorunlu araç sigortasını yaptırmak durumundasınız. Dolayısıyla ilk 15 gün ücretsiz şekilde herhangi bir prim ödemeden mevcut olan sigortayı kullanabilirsiniz. 

3 – Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu araç sigortası olası hasar sonucunda karşıdaki maddi ve bedeni zararları ödeme noktasında önemlidir. Kesinlikle yaptırmak zorundasınız. Her yıl fiyat noktasında güncel şekilde yeniden belirlenir. Ancak kasko sigortası ise aracınızın yanma, çalınma ya da kaza sonucu oluşacak hasarına karşı sizi güvence altına alır. Yani isteğe göre yaptırabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Trafik Sigortası Nedir? 2024 Trafik Sigortası Teklif Alma Yöntemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!