USD33,02
EURO35,98
JPY0,215500
RUB0,388500
GBP42,70
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.503,09
BTC64.926,88

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Kimdir?

tarim-ve-koy-isleri-bakani
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Köy İşleri Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na bağlı şekilde çalışmış resmi bir kurumdur. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı önce Türkiye Hükümet sisteminde kurulmuştur. Bu bakanlık daha sonrasında feshedilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı’na aktarılan bu eski bakanlık hakkında merak edilen birçok unsur bulunmaktadır.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Kimdir?

Geçmişten günümüze Tarım ve Köy İşleri Bakanı görevine kurumun faaliyette olduğu dönemde birçok örnek isim getirilmiştir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın toplam 20 adet bakanı bulunmuştur. Münir Raif Güney ise en son ki Tarım ve Köy İşleri bakanı olmuştur. Bakanlığın feshinden sonra birçok Tarım ve Köy İşleri Bakanı yeni görevlerinin başına geçerek faaliyetlerine devam etmiştir.

tarim-ve-koy-isleri-bakani

Hangi Faaliyetlerde Bulunur?

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, tarımdan veya ormandan sorumlu bakanlıktır. Tarım ve Köy İşleri Bakanı, tarım politikası hazırlama ve uygulamasına özellikle katkı sağlamıştır. Bakanlık katkıların yanında tarımsal yatırımlarda da bulunmuştur. Tarımı koruma veya geliştirme önerileri, araştırmalar ve kırsal kalkınmalar da bu bakanlığın faaliyetleri arasında yer almaktaydı. Tüm bunları Tarım ve Köy İşleri Bakanı yürüten bir kurum organıdır.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Ne Zaman Ayrılmıştır?

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı 25 Aralık 1963 tarihinde 28. Türkiye Hükümetiyle kurulmuştur. Bakanlığın icra organıysa Yol Su Elektrik İşleri Genel Müdürlüğü’ydü. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, 26 Ocak 1974 tarihinde kurulan 37. Hükümet döneminde  Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığı olarak değiştirilmiştir.

Bu isimle 9 yıl görevlerine devam eden bakanlık 13 Aralık 1989 tarihinde kurulan 45. Türkiye Hükümeti devrinde kaldırılmıştır. Bakanlığın görevleriyse Tarım ve Orman Bakanlığına aktarılmıştır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı olduysa bile 14 Haziran 2011 tarihinde kurulan 61. Türkiye Hükümetinde Köy İşleri adından vazgeçilmiştir. Daha sonrasında göreve gelen bakanlar da Tarım ve Köy İşleri Bakanı sıfatında değil Tarım ve Orman Bakanı olarak devam etmiştir.

Tarım ve Orman Bakanı Kim?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na bağlı çalışan tarım ve orman işlerinden sorumlu bakanlıktır. Tarım ve Köy İşleri Bakanı sonrası yerine göreve gelen Tarım ve Orman Bakanı Hüsnü Doğan olmuştur. Yıllardır göreve devam eden bakanlığın son Tarım ve Köy İşleri Bakanı yani Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi olmaktadır. Daha öncesinde Tarım ve Orman Bakanı görevini Bekir Pakdemirli yürütmüştür. 

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Bakanı Kirişçi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunudur. Doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamlayan Kirişçi öğretim üyesi olarak ders verdi. Çoğu yerlerde teknik eleman olarak çalıştı ve yönetici olarak görev yaptı. Son olarak Mart 2022 tarihinde boşalan Tarım Bakanlığı’na yeni Tarım ve Orman Bakanı olarak göreve gelmiştir. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Çip Randevu Nedir?

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı görevleri Tarım ve Orman Bakanlığı’na aktarıldıktan sonra çeşitli faaliyetlerde bulunulmuştur. Beslenen evcil hayvanlara çip zorunluluğu da bu bakanlığın getirdiği zorunluluklar arasında yer almaktadır. Evcil hayvanlara mikroçip taktırma teknolojisi dünya genelinde kullanılmaktadır.

Evcil ve vahşi hayvan takibinde kullanılan bu sistem Türkiye’de de zorunlu hale getirilmiştir. Evde bakılan kediler, köpekler ve gelincikler için faaliyete geçirilmiştir. Tarım ve Köy İşleri Bakanı görevlerinin geliştirilerek devredildiği bakanlıktan çip randevusu alınabilmektedir. İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden alınan randevuyla bakanlığa bağlı veterinerler çipleri kolayca takmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı İletişim Yolları Neler?

tarim-ve-koy-isleri-bakani

Tarım ve Orman Bakanlığı konularında öneriler, istekler ve talepler için birçok alternatif yol kişilere sunulmuştur. Hızlı ve etkili şekilde iş birliği ve bilgi edinmek için web sitesi, e- devlet ve ALO 180 kullanılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Telefon Numarası

ALO 180 üzerinden de iletişime geçilmektedir. Santral ve çoğu hattın dahil olduğu telefon numarası ise 0312 287 33 60 olarak belirlenmiştir. Bu numara tuşlanarak ilgili kişilere ve kurumlara sekreterler aracılığıyla ulaşılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Adresi

Her ilde ve ilçede Tarım ve Orman Bakanlığı bulunmaktadır. Genel başkanlık ve kurum ise Ankara’dadır. Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı, No: 161, 06800, Çankaya/ANKARA şeklinde bakanlığın adres bilgisi de bilinmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Kimdir?

Özel kalem müdürü idari olarak bağlı olduğu yöneticinin işlerini organize etmektedir. Bağlı bulunduğu yöneticinin örneğin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı için iş takvimini oluşturur, şahısların kendisiyle görüşme taleplerini alır ve makamın günlük işleyişini organize eder. Güncel Tarım ve Orman Bakanı özel kalem müdürüyse Mehtap Akgül’dür.

Tarım ve Orman Bakanlığı Anlaşmalı Kurumlar Hangileri?

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Başkanlığı feshedildikten sonra bu bakanlığı’na devredilmiştir. Artık Tarım ve Orman Bakanlığı olarak göreve gelen bakanlık birçok bağlı ve ilgili kuruluşu da içerisinde barındırmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı İlgili Kuruluşlar

tarim-ve-koy-isleri-bakani
Tarım ve Köy İşleri Bakanı

Var olan Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşları da devlet temelli resmi kurumlardır. Bu kuruluşlar iş birliği ve desteği sağlayan ayrılmaz organlardır. Tarım ve Köy İşleri Bakanı feshinden sonra aktarıldığı Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşları:

  • Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü
  • Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü
  • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu
  • Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü
  • ​Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş Genel Müdürlüğü
  • Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü

Tarım ve Orman Bakanlığı Bağlı Kuruluşlar

Bakanlığın işleyişine kolaylık sağlayacak ve destek olacak çoğu kurum, bağlı kuruluştur. Bağlı kuruluşlar genellikle bir bakanlığın ana hizmet faaliyetlerini yürütmektedir. Bununla beraber ayrı bir kanunla kurulan genel müdürlük ya da başkanlık şeklinde teşkilatlanmışlardır. Tarım ve Orman Bakanlığı bağlı kuruluşlarını:

  • Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü
  • Orman Genel Müdürlüğü
  • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
  • Türkiye Su Enstitüsü oluşturmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı İnternet Sitesi Adresi Nedir?

Resmi bir kurum olan bakanlıklarda kişilere yönelik çoğu hizmet birinci elden sunulmaktadır. Oluşabilecek yanlış duyurular veya bilgileri önlemek adına bakanlığın resmi internet sitesi takip edilmelidir. Resmi site aracılığıyla en doğru ve en net bilgiler direkt elde edilmektedir. Günümüz Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesi https://www.tarimorman.gov.tr/ şeklindedir.

Tarım Bakanlığı Duyurular Destekleme Türleri Kimlere Yönelik?

tarim-ve-koy-isleri-bakani

Bahsedilen Tarım Bakanlığı tarıma ve çiftçiye yönelik projeler tasarlayan, faaliyetler yürüten makamdır. Av, avcılık, tarım, hasat gibi konular bakanlığın ilgilendiği başlıca konular arasındadır. Bakanlığın resmi internet sitesinde de bakanlık amacına bağlı duyurular yer almaktadır.

Bu duyurular destekleme, yardım veya veri duyurusu olmaktadır. Aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı personel alımı gibi duyurularda resmi site üzerinden yayımlanmaktadır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı gibi yeni bakan Vahit Kirişçi’nin de çoğu önemli aktarımları duyurularda yer almaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ne Anlama Gelir?

Tıpkı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Bakanlığı gibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da Tarım ve Orman Bakanlığına bağlıdır. Misyonu ülke ve dünya pazarının ihtiyacı olan güvenilir gıdalara ve kaliteli tarım ürünlerine erişebilirliği geliştirmektir.

Tarımsal ve ekolojik kaynakların sürdürülebilir kullanımı sağlamak ve kırsal alanda yaşam standartlarını yükseltme politikaları da misyonlardandır. Yeni yönetmeliğe göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gıda ve hayvancılık çıkartılmıştır. Bunlar çıkartılarak Tarım ve Orman Bakanlığı olmuştur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tarım ve Köy İşleri Bakanı Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!