USD32,88
EURO35,63
JPY0,203800
RUB0,373800
GBP42,16
EURO/USD1,08
BIST10.753,99
GR. ALTIN2.516,81
BTC58.074,72

Seçimle ilgili merak edilenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye 14 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gidecek. Bu süreçte vatandaşılar tarafından merak edilen konular neler?

14 Mayıs seçiminde süreç nasıl işleyecek?

Türkiye depremin yaralarını sarmaya çalışırken, bir taraftan da seçim hazırlıklarına devam ediyor.

İktidar ve muhalefetteki siyasi partiler seçime bazı ittifaklar oluşturarak girmeye hazırlanıyor. Şimdiye kadar açıklanan ittifaklar şunlar: Cumhur, Millet, Ata ve Emek ve Özgürlük ittifakı.

Deprem bölgelerinde nasıl oy kullanılacak?

Deprem bölgesindeki seçmenler önceden hangi okullarda oy kullanıyorsa o okullarda oy kullanacaklar. Hasarlı okulların bahçesine konteyner konarak oylar kullanılacak.

Adresini başka şehirlere aldıran seçmenler ise, gittikleri yerlerde oy kullanacaklar.

Tutuklu ve hükümlüler oy kullanacak mı?

Anayasa’ya göre, taksirli suçlardan hüküm giyenler hariç ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler oy kullanamıyor. Ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlüler için cezaevlerinde sandık kuruluyor. Sandıkların konulacağı yer, cezaevi yönetiminin görüşü alınarak belirlenecek. YSK, Kovid-19 iznine gönderilen taksirli suçlardan hükümlülerin, cezaevi listelerine dahil edilmeyerek oy kullanabileceklerine karar verdi.

Cumhurbaşkanlığı için kaç aday var?

YSK’nin Resmi Gazetede yayınlanan kesin aday listesine göre, seçimde 4 aday yarışacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile Sinan Oğan cumhurbaşkanı adayı olarak seçime girecek. YSK’de çekilen kuraya göre oy pusulasında 1. sırada Erdoğan, 2. sırada İnce, 3. sırada Kılıçdaroğlu, 4. sırada Oğan yer alacak.

Hangi ittifakta, hangi partiler var?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Yeniden Refah Partisi’nin “Cumhur İttifakı” adıyla seçime girmesine ilişkin protokol 24 Mart’ta YSK’ya sunuldu. İttifaka mensup 4 parti kendi logosuyla seçime girecek. Cumhur İttifakı’na destek veren HÜDA PAR ise seçime AK Parti listelerinden gireceğini açıkladı.

“Millet İttifakı”nı oluşturan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) ve Demokrat Parti’nin seçim ittifakına ilişkin protokolü ise 22 Mart’ta YSK’ya teslim edildi.

Yeşil Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP) “Emek ve Özgürlük İttifakı” adıyla katılma kararını içeren protokolü YSK’ye 24 Mart’ta sundu. “Emek ve Özgürlük İttifakı” içinde yer alan HDP Yeşil Sol Parti listelerinden seçime gireceğini açıkladı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz’ün imzalarını taşıyan ve “Ata” adı verilen ittifaka ilişkin protokol de aynı gün teslim edildi. İttifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri için 8 Nisan’da YSK’da kura çekilecek.

İttifak partilerinin oyları nasıl sayılacak? Seçim barajı var mı?

Seçim yasasında gerçekleştirilen son değişiklikle yüzde 10 olan ülke seçim barajı, bu seçimde yüzde 7 olarak uygulanacak. İttifak yaparak seçime girecek partilerin oy hesabı da değişti. İttifaktaki partilerin çıkaracağı milletvekili sayısı, seçim bölgesinde aldığı oy sayısına göre oransal belirlenecek.

Oy kullanma kaçta başlayıp, kaçta bitecek?

Türkiye genelinde oy verme işlemi 08.00 ile 17.00 saatleri arasında yapılacak. Saat 17.00 itibarıyla sırada bekleyenler varsa bu kişilerin sandık kurulu başkanınca sayılıp oy vermeleri sağlanacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Seçimle ilgili merak edilenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!