USD32,22
EURO34,99
JPY0,207300
RUB0,356300
GBP41,09
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.509,95
BTC69.976,81

Rüya Tabiri Nedir? Hayatımıza Etkisi Ne Olmalı? 

ruya-tabiri
Rüya Tabiri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rüya tabiri diğer adıyla rüyayı yorumlama işlemi rüyanın çeşitlerinden sadece “amaçlı rüyalar” kategorisinde yer alıp, mesaj taşıyan rüyaları çözme işlemidir. Çünkü rüyaların bir kısmı gün içinde olan olaylara bağlı olarak görülmektedir. Bu nedenle bu rüyaların yorumlanmasına gerek yoktur. Yani gördüğünüz her rüya bir anlam ifade etmez. 

Peki insan hayatına rüyalar dini ve psikolojik açıdan nasıl etki eder? Gördüğünüz bütün rüyalar mesaj mı içerir ve siz rüyalarınızın ne kadarını ciddiye almalısınız? 

Rüya Tabiri Ne Demek? 

Verdiği uyarıcı mesajlar ve anlamları bakımından rüya yorumları geçmişten günümüze kadar tüm toplumlarda merak konusu olmuştur. Kökeni Mısır’dan Yunan’a kadar uzanır. Rüyalar bazen bir olaydan etkilenmeye bağlı bazen de dini açıdan mesaj içerikli olabilir. Yani bu noktada eskiden güvenilir âlim, filozof, peygamber, kahin, Arap müşrikler rüya tabiri yapmaktaydı. Dolayısıyla rüya yorumcularında bulunması gereken özellikler şunlardır; 

 • İyi rüya yorumcusu yapacağı yorumların rüya sahibinde bırakacağı etkiyi bilmelidir.
 • Rüyalara her zaman hayırlı açıdan bakmak gerekir.
 • Ayrıca net hatırlamadığınız rüyaların yorumunu yapmamalıdır.
 • Gerçeği ve rüyayı ayıracak zekada olmalıdır.
 • İslam’a ve rüya ile ilgili bilgilere hakim olmalıdır.
 • Rüyadaki sembollerin gerçek hayattaki karşılıklarını iyi bilmelidir.
 • Takva sahibi olmalı ve aynı zamanda sadece salih rüyaları yorumlamalıdır.

İnsan Hayatında Rüya Tabiri Etkisi Nasıl Olmalı? 

ruya-tabiri

Rüyalar, kişinin hayatına yön verecek nitelikte olduğu gibi her rüya da hayatınızı etkileyecek düzeyde olmayacaktır. Yani gördüğünüz her rüyaya göre hayatınıza şekil vermek hem akla hem dine aykırı bir durumdur. Çünkü İslam dininde sadece salih rüyalar yorumlanır. Kötü ve net olmayan rüyaların yorumu kişi üzerinde olumsuz etki bırakacağı için, rüyadaki her sembole gerçek hayatta karşılık aramanın akıllıca yanı yoktur. 

Rüya tabirlerinin nasıl hangi durumlarda yapılması gerektiğine İslami ve psikolojik açıdan bakarsanız eğer, ona göre ayırt etmeniz kolay hale gelecektir. Dolayısıyla bu konuda iki güvenilir kaynak doğrultusunda ilerlemenizde fayda vardır.

1 – Rüya Tabiri: Kur’an 

ruya-tabiri

İslami kaynaklara göre rüyalar üçe ayrılır. Bunlar sadık, şeytani ve psikolojik rüyalardır. Kur’anda sadece sadık yani salih rüyaların yorumu ve çözümü yapılır. Çünkü rüya tabircisi, yaptığı yorumları kişinin aklından çıkarmayacağını ve hayatını etkileyeceğini bildiği için sadece iyi olan rüyaları yorumlar. Bu sebepten ötürü rüya yorumu yapacak kişinin zeki ve aynı zamanda takva sahibi olması gerekir. 

Ayrıca İslam dini akla vermiş olduğu önem gereği, her şeyi rüyaya bağlamanın doğru olmadığı üzerinde de durur. Özellikle kötü ve net olmayan rüyaların yorumunda kişi hayatını ona göre yönlendireceği için, bu konuya fazlasıyla dikkat etmiştir. Dinimize göre rüyalar 3 kategoride yer alır. 

Salih Rüya Allah’tan olan, güzel mesaj veren rüyalardır. Bu rüyalar güvenilir rüya yorumcuları tarafından yorumlanabilir. 
Şeytani Rüya Karışık ve kötü rüyalardır. Asla itibar edilmemeli ve yorumu da yapılmamalıdır ki insan üzerinde kötü etki bırakmasın. Gerçekliği yoktur.
Psikolojik Rüya Günlük hayatta etkilendiğiniz olayların rüyada açığa çıkmasıdır. Gerçeklik payı yoktur. 

Ayrıca İslam dininde rüyaya göre hareket etmenin bazı sınırları vardır. Yani İslam dinine göre zorlama olmadan aşağıdaki şartlar yerine getirilirse eğer, rüyaya göre amel edebilirsiniz. Yani; 

 • Gördüğünüz rüya dinin emirlerine ve yasaklarına aykırı, sünnete zıt olmamalıdır.
 • Rüya yorumunda alacağınız bilgiler dinin emri gibi kabul ettirilmemeli sadece tavsiye edilmelidir. Yani bazı rüyalar uyarıcı niteliğinde olduğu için, bağlayıcı ve zorlayıcı tabirlerde bulunmamak gerekir. 
 • Rüya tabiri yapacak kişi güvenilir olmalıdır.

Ayrıca bu durumlar dışında özellikle kötü rüyalara karşı rüya ile amel etmemelisiniz. Çünkü bu durum kişiyi; 

 • Ümitsizliğe düşürür.
 • Manevi kuvveti kırar.
 • Kötü düşünmeye iter.
 • Manası ile ilişkisi arasındaki bağı bulamazsanız eğer hüzne kapılırsınız. Bunun sebepten her zaman rüya ile hareket etmemelisiniz.

2 – Rüya Tabiri Psikiyatri Kaynakları

ruya-tabiri

Rüyalar bilinçaltının aslında dışa yansımış şeklidir. Tamamen dini boyuttan farklı olarak genellikle insan ruhu üzerinden yola çıkılarak yapılmaktadır. Rüyaların bilimsel kanıtı olmasa da psikolojik olarak yansıması olabilir. Yani kişinin bilinçaltında yer kaplayan fikirler ve rüyadaki semboller ışığında rüya yorumu birleşir. 

Geçmişten beri filozoflar rüya kaynaklarından sıkça yararlanmaktadır. Özellikle Freud rüyaların bilinçaltında açılan kapılar olduğunu vurgulamıştır. Pkinaliz yorumları da her rüyaya göre hareket edip, hayatına yön vermeyi reddeder. Yani kişilik ve karakter yorumu yapan bu kaynaklardaki çözümler kişiyi, olumsuz etkileyecek şekilde aktarılmamalıdır. Aynı şekilde gördüğünüz her rüyaya göre yaşamamanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü bu durum akıl ve mantığa da terstir.

Rüya Tabiri Kitabı 

ruya-tabiri

Rüyalar yaşamınızda sizlere yol gösterici olabileceği gibi, günlük hayatın psikolojik yansıması olarak da karşınıza çıkar. Bilim insanlarına göre bilinçaltının kapısı, dine göre amaçlı rüya ise, mesaj içerikli olabilir. Tabi her gördüğünüz rüyanın yorumunu merak edebilirsiniz. Bunun için güvenilir kişilerin kitaplarına bakmanızda yarar vardır. 

Ancak her yorumdan hayatınızı şekillendirmemeniz gerektiğinin de bilincinde olmalısınız. Rüya kitabı alırken İmam Nablusi, gibi önemli kişilerin kitaplarına bakmanızda fayda vardır. 

En İyi Rüya Tabiri Sitesi Hangisidir? 

Gelişen ve değişen teknolojiye bağlı olarak artık rüya tabirleri dahi internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla burada da dikkat etmeniz gereken, güvenilir ve aynı zamanda ücretsiz sitelere göz atmaktır. Aşağıda en çok tercih edeceğiniz rüya yorumları siteleri mevcuttur. Özelliklerine göre en iyisine karar verebilirsiniz. 

1 – Rüya Tabiri Gen.

ruya-tabiri

A – dan Z – ye rüya tabirleri sözlüğü PDF noktasında merak ettiğiniz her rüyanın yorumuna bu siteden ulaşabilirsiniz. Tamamen rüya yorumu üzerine kurulmuş site, Türkiye’nin de en iyi rüya yorumu sitelerinden biridir. Dolayısıyla harf sıralamasına göre rahatlıkla gördüğünüz rüyanın anlamına bakabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin en uzun süreli sitelerinden olan gen ortalama 20 bine yakın kitlesi ile de dikkat çekmektedir.

2 – Rüya Tabiri Sor ve Cevapla

Yine aynı şekilde binlerce takipçisinin bulunduğu bu site, rüya anlamı sor ve cevapla konsepti üzerine kuruludur. Hem ücretsiz hem de güvenilir sitelerden biri olup, dilediğiniz rüyaya anında cevap bulabilme imkanına sahipsiniz.

3 – Rüya Tabiri Diyanet 

ruya-tabiri

Türkiye’nin ilk rüya yorumları sitelerinden biridir. Harf sıralama sistemine göre oluşmuş ve genelde rüya yorumlarında karşınıza çıkan ilk sitelerden biridir. Ayrıca ortalama 20 bin takipçisi ile en çok ziyaret edilen güvenilir rüya tabirleri sitesi konumunda da yer almaktadır. 

4 – Rüya Tabiri İhya 

Türkiye’nin en güveneceğiz rüya tabirleri sitelerinin başında yer alır. Gördüğünüz rüyayı oldukça sağlam kaynaklara ve verilere dayanarak açıklamaya çalışır. Yani ihya rüya tabirleri imam Nablusi fikirleri ve sağlam dini kaynaklar doğrultusunda açıklamalarda bulunur. 

5 – Rüya Tabirleri İslami

ruya-tabiri

İslam alimleri tarafından gerçek rüya yorumlarının sunulduğu online sitedir. Buradaki rüyalar genellikle inanç, gelenek, göreneklere bağlı olarak değişik şekillerde yorumlanır. Rüya tabirleri islamiyet, rüyayı gördüğünüz şekle göre yorumda bulunur. Yani rahmani, nefsani ve şeytani rüyalardan sadece salih olanları dikkate almanız gerekir. 

6 – Rüyatabirleri.com.tr

Gördüğünüz rüyaların karşılığını merak ediyorsanız, en doğru adreslerden biri de bu sitedir. Binlerce kişinin ziyaret ettiği site bu konuda liste başlarında yer alır. Ayrica Türkiye’nin en büyük sitelerinden biri olup, aynı zamanda İslam alimlerinin gösterdiği fikirle yorumlar yapmaktadır.

Bazı Rüyaların Rüya Tabirleri Yorumları ve Anlamları

Geçmişten bu zamana kadar birçok kültür ya da uygarlıkta anlamını merak ettiğiniz bilinç dışı gördüğünüz rüyaların bazıları mesaj içerikli olmuştur. Ayrıca her toplum da rüyayı farklı yorumlamıştır. Çünkü rüya somurt gerçeğe dayanmaz ve toplumun inanış, gelenek, göreneklerine uygun çözüme kavuşur. Dolayısıyla her din ve toplumda farklı anlamlar ifade eder. Aşağıda bazı rüyalar verilmiştir. Peki dinimize göre ne anlama geldiğini biliyor musunuz? 

1 – Rüya Tabiri Yılan Görmek

ruya-tabiri

İslami açıdan pek hayırlı bir rüya değildir. Ancak uyarıcı rüya olup ders çıkarmanız gereken durumları ifade eder. Yani; 

 • Rüya sahibi çevresindeki kişilere ve düşmanlara dikkat etmelidir.
 • Çıkar uğruna yanında bulunan kişilere dikkat etmelidir.
 • Bunun yanında maddi kazanç anlamına gelir.

2 – Rüya Tabiri Köpek Görmek 

ruya-tabiri

Bu rüya, rüya gören kimse için bazı problemlere delalet eder. Ancak doğru adımlar ile akıl eşliğinde bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında; 

 • Çektiğiniz tüm sıkıntılardan çevrenizdeki kişilerin desteği ile kurtulabilirsiniz.
 • Ruhsal ve fiziksel olarak sağlık noktasında iyi bir yere gelebilirsiniz.
 • Çalışan biri iseniz terfi alabilirsiniz.

3 – Rüya Tabiri Diş Dökülmesi 

ruya-tabiri

Eğer rüyanızda dişiniz dökülmüş ise ömrünüzün uzadığı anlamına gelir. Yani bunun anlamı dişlerin tamamı dökülene kadar yaşamak demektir. Ayrıca: 

 • Aile içindeki bireylerde artış demektir.
 • Üst dişiniz dökülmüşse ele geçen para demektir.
 • Diğer yandan kucağınıza dişiniz düşmüşse, erkek çocuk anlamına gelir.
 • Borçlu olarak bu rüyayı gördüyseniz de borcunuzun biteceği anlamını taşır.

Sıkça Sorulan Sorular 

Rüyalar bilinçaltının ve bazı durumların mesajı olarak kendini sembollerle ifade eder. Doğru yorumlanan rüyalar, kişinin hayatını olumsuz etkilemez. Yani her rüyaya göre hareket etmeyeceğiniz gibi, amaçlı rüyalara göre hayatınıza yön verebilirsiniz. Ayrıca bu noktada sorulan sorular için aşağıdan yardım alabilirsiniz.

1 – Rüya Tabiri Caiz mi? 

İslam’da rüyanın yorumu dinimizce uygundur. Bununla birlikte rüya yorumu yapan alimler, peygamberler, filozoflar bulunmaktadır. Ancak bu kimseler çıkar ilişkisi içinde yorum yaparlarsa, bu iş doğru olmayacaktır. Çünkü alimler kişinin sadece hayatı boyunca iyilik bulmasını isterler. 

2 – Uyarıcı Rüyalar Nelerdir? 

Kişinin hayatında önemli sonuçlara neden olacak yanlış davranışlarda bulunmasını ya da yanlış yola sapmasını engellemek için gördüğünüz rüyalardır. Amacı hayatınıza, akıl ve mücadele yoluyla yeniden güzellik getirmektir. Bunu rüyanızın belli plan ve düzende olduğunu görerek anlayabilirsiniz.

3 – Gördüğünüz Rüyayı Anlatmanız Doğru mu?

Her gördüğünüz rüyayı herkese anlatmayın. Bunun için güvenilir ve sadık rüya yorumcularından destek alın. Net ve kesin olmayan ve ayrıca kötü etkili rüyaları da anlatmamanız gerekir. Dinimizde sadece hayırlı ve salih rüyaların yorumu yapılır ki kişi hayatına güzel şekilde yön versin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rüya Tabiri Nedir? Hayatımıza Etkisi Ne Olmalı? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!