USD32,51
EURO34,61
JPY0,210200
RUB0,347800
GBP40,14
EURO/USD1,06
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.436,17
BTC66.031,75

RTÜK’ten Merdan Yanardağ cezası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

RTÜK, 6 Temmuz Perşembe günü toplanıyor. Tele 1 TV genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen açıklamalarının yayınlandığı programın, bu haftaki toplantıda gündeme gelebileceği, izleme raporunun bu haftaki toplantıya yetişmemesi durumunda önümüzdeki hafta değerlendirilebileceği belirtiliyor.

TELE1’e ceza geliyor

RTÜK, 6 Temmuz Perşembe günü toplanıyor. Tele 1 TV genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen açıklamalarının yayınlandığı programın, bu haftaki toplantıda gündeme gelebileceği, izleme raporunun bu haftaki toplantıya yetişmemesi durumunda önümüzdeki hafta değerlendirilebileceği belirtiliyor. Açıklamaların, “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” yayın ilkesinin ihlali olduğuna karar verilirse, Tele 1 yayınının 10 güne kadar durdurulabileceğine dikkat çekiliyor.

Merdan Yanardağ’ın suçlaması ne?

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında; “4 soru 4 yanıt” programında silahlı terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile ilgili sözleri nedeniyle “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı. Yanardağ, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Yanardağ tutuklanmadan önce 25 Haziran’da, Twitter hesabında; “Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır” açıklamasını yapmıştı.

RAPOR HAZIRLANIYOR

RTÜK’ün bu hafta, 6 Temmuz Perşembe günü toplanması bekleniyor. Yanardağ’ın söz konusu açıklamaları yaptığı programa ilişkin üst kurul uzmanlarınca hazırlanan raporun da Üst Kurul gündemine gelebileceği belirtildi. Raporun bu haftaki toplantıya yetişmemesi durumunda, yayının önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda değerlendirileceği ifade edildi.

Üst Kurul uzmanlarının, RTÜK Kanunu’nun yayın ilkelerini içeren 8. maddesinin 1. fıkrasının iki ayrı bendi ile ilgili ihlal raporu yazabileceğine işaret ediliyor.

Söz konusu 8. maddenin 1. fıkrasının “b” bendine göre; yayınlar “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.”

Yayın lisansı iptal olur mu?

Aynı maddenin “d” bendine göre; yayınlar “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz.”

Kanuna göre, 8. maddenin 1. fıkrasının “b” ve “d” bentlerindeki yayın ilkelerine aykırı yayın yapanlara bir önceki aydaki brüt reklam gelirinin yüzde 2’sinden yüzde 5’ine kadar idari para cezası verilebiliyor. Bir yıl içinde aynı ihlalin tekrarı halinde kanalın yayınının 10 güne kadar durdurulmasına, bir yıl içinde ikinci tekrarı halinde ise yayın lisansının iptali yönünde karar alınabiliyor.

Yayın durdurma cezası gelebilir

Son 1 yıl içinde, daha önce Tele 1 hakkında; “b” bendindeki ilkeye aykırı yayın gerekçesiyle yaptırım kararının alındığına dikkat çekiliyor. İzleme uzmanlarının raporunda, Merdan Yanardağ’ın söz konusu ifadelerinin “b” bendi kapsamında değerlendirilmesi durumunda, Tele 1’in yayınlarının 10 güne kadar durdurulabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, 8. maddenin 1. fıkrasının “t” bendine uyarınca da rapor hazırlanabileceğine dikkat çekiliyor. Söz konusu düzenleme, yayınların “Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamayacağı” ilkesini düzenliyor.

 

 

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
RTÜK’ten Merdan Yanardağ cezası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!