USD32,83
EURO35,82
JPY0,208400
RUB0,375400
GBP42,48
EURO/USD1,09
BIST11.024,33
GR. ALTIN2.547,14
BTC57.593,28

RTÜK Kendini Güncellemeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: “RTÜK’ü Tüm Ülkenin Yurttaş Yararını Merkeze Alan Bir Anlayışla Kendini Güncellemeye Çağırıyoruz”

Gazeteciler Cemiyetinden RTÜK’e çağrı; “RTÜK Kendini Güncellemeli”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’nin açıklamasında şunlar yer aldı. Radyo Televizyon Üst Kurulu Fox, Halk TV, Tele1, KRT, TV 5, Flash Haber ve Sözcü TV’nin yayınlarıyla ilgili inceleme başlatmıştır. “RTÜK medyaya eşit mesafede durmayı başarmalıdır. Kararlarında tarafsız olmalı, Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygı göstermelidir. RTÜK’ü iktidar yancılığını değil, tüm ülkenin yurttaş yararını merkeze alan bir anlayışla kendini güncellemeye çağırıyoruz. Açıklamasını yaptı.

TGC yazılı açıklama yaptı

Yazılı açıklamada şunlar ifade edildi: RTÜK’ün gazeteci Çiğdem Toker’in Fox TV’deki sözleri ilişkin işlem başlatılmıştır. Ayrıca Halk TV, Tele1, KRT, TV 5, Flash Haber ve Sözcü TV’nin seçim yayınları da incelemeye alınmıştır.

“RTÜK T24 yazarı, üyemiz Çiğdem Toker’in 28 Mayıs 2023 seçimlerinde Fox TV’deki ‘Demokrasi sandıktan ibaret değildir’ ifadesi hakkında rapor hazırlanmıştır. Halk TV, Tele 1, KRT, TV 5, Flash Haber ve Sözcü TV kanallarının da incelemeye aldığını duyurdu.

RTÜK’ÜN GÖREVİ, MEDYAYI TEHDİT ETMEK DEĞİLDİR

RTÜK’ün görevi, seçim biter bitmez medyayı tehdit etmek değildir. Gazetecilere aba altından sopa göstermek hiç değildir. Çok sesli toplumdan, tek sesli toplum yaratma yolunda yoğun çaba harcayan RTÜK asıl görevini unutmuş görünmektedir. Seçim biter bitmez üyemiz Çiğdem Toker’in sosyal medya hesabından hedefe konulmuştur. Bu durum özerk olması gereken RTÜK’e yakışmamıştır. Halk TV, Tele1, KRT, TV 5, Flash Haber ve Sözcü TV hakkında inceleme başlatılılmıştır. Bu halkın haber alma hakkına yönelik sistematik darbelerden biridir.

RTÜK’Ü KENDİNİ GÜNCELLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ

RTÜK’e kuruluş yasasındaki amaçlara uygun görev yapması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. RTÜK medyaya eşit mesafede durmayı başarmalıdır. Kararlarında tarafsız olmalı, Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygı göstermelidir. RTÜK’ü iktidar yancılığını değil, tüm ülkenin yurttaş yararını merkeze alan bir anlayışla kendini güncellemeye çağırıyoruz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
RTÜK Kendini Güncellemeli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!